Sustainalytics – wszystko, co trzeba wiedzieć o ratingach ESG

Sustainalytics to firma ratingowa, oceniająca spółki pod kątem kryteriów społecznie odpowiedzialnego inwestowania. W Polsce stała się znana dzięki indeksowi WIG-ESG, choć nie wszyscy wiedzą, że ma oddział w Zielonej Górze, do którego cały czas rekrutuje. Przyjrzymy się bliżej specom od ESG.

AKTUALIZACJA:


Siedziba w Holandii, kilkanaście biur na całym świecie, ponad 600 pracowników. Ale ja o istnieniu Sustainalytics dowiedziałem się dopiero przed rokiem, gdy GPW opublikowała indeks WIG-ESG. W jego metodologii wykorzystywano właśnie dane tej agencji ratingowej, która dobre wejście na nasz rynek zawdzięcza także współpracy z NN Investment Partners (jako pierwsi nad Wisłą zainteresowali się ESG).

Skład WIG-ESG (poznaj, jak jest zbudowany) zależy od ocen Sustainalytics, więc warto je bliżej poznać. Tym bardziej że to właśnie dane są główną słabością całego segmentu rynku zajmującym się inwestowaniem ESG.

Holendrzy należą do czołówki agencji ratingowych ESG. Polecam raport, który znalazłem na ten temat, choć już ma kilkanaście miesięcy:

Agencje ratingowe ESG

Skoro Sustainalytics są u nas najbardziej znani, mogą też budzić naturalne kontrowersje, zwłaszcza u spółek, które nie zgadzają się z ich oceną. Oceną nieupublicznioną, bo do publikacji ratingów uprawnieni są emitenci z odpowiednią licencją (info niżej, jak ją kupić).

Proces oceny spółek wygląda tak (więcej w plikach, o których piszę na dole tekstu):

Sustainalytics research process

Mocno skomplikowane, więc porozmawiałem bezpośrednio z Holendrami:

Chcę, by moja spółka dostała rating. Co robić? Kto za to płaci? Ile płaci?

Ponieważ naszymi klientami są głównie zarządzający, to jakie spółki pokrywamy jest zdeterminowane przez skład indeksów. Prowadzimy ratingi dla ponad 20 regionalnych i globalnych indeksów, co kwartał sprawdzamy ich skład i dodatejemy do naszej bazy ratingów ESG. Na prośbę klientów, możemy poszerzać zakres pokrycia (tu polecamy kontakt z naszym działem Sustainable Finance Solutions). W Polsce prowadzimy raporty dla 67 spółek publicznych, głównie z WIG20 i mWIG40.

Jest tylko jeden rodzaj ratingu?

Mamy dwa typy ESG Risk Ratings – tzw. Comprehensive i Core. Ich wyniki są porównywalne, pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – obejmuje więcej wskaźników. W ratingu Core tak dobieramy zmnienne, by mógł on – na zasadzie regresji – wyprzedzać zmiany w ratingu Comprehensive.

Jestem emitentem – jak mogę “pomóc” w ratingu?

Po prostu ujawniaj wszystkie informacje związane z ESG w swoich raportach, zgodnie z najlepszymi standardami rynkowymi (np. korzystając z wytycznych GRI). Możesz też angażować się w proces oceny w trakcie feedbacku (red.: zobacz wykres wyżej).

Co jeśli nie zgadzam się z oceną?

Nie rozmawiamy ze spółkami na temat samych punktów w ratingu ESG, a jedynie na temat informacji stanowiących podstawę naszej oceny. Emitenci mogą uczestniczyć w dialogu z nami, gdy nasz analityk kontaktuje się z nimi, by potwierdzić nasze ustalenia.

Jak często zmieniacie ratingi?

W przypadku jakiś negatywnych wydarzeń, kontrowersji, robimy to na bieżąco (co dwa tygodnie) poprzez stały monitoring newsów. Sam standardowy rating weryfikujemy średnio raz na rok.

Z jakich źródeł informacji, oprócz raportów samych spółek, korzystacie?

Oprócz raportów samych spółek, korzystamy z bazy danych grupujących informacje z 60 tys. źródeł medialnych. Do tego dochodzą raporty organizacji NGO, SEC i innych regulatorów. Korzystamy także z baz typu FactSet i Morningstar.

Jak powstaje ostateczny rating? To jakaś średnia kryteriów E, S i G?

Nie, staramy się patrzeć całościowo na spółkę. Więcej o metodologii znajdziecie na naszych stronach.

Mam więcej materiałów i przykładowy rating – jeśli jesteś zainteresowany/a zapisz się na newsletter i daj znać, że potrzebujesz więcej informacji lub kontaktu z Sustainalytics:

Prześlę Ci:

  • metodologię ratingu
  • proces budowy ratingu
  • przykładowy raport
  • licencję na prezentację ratingu

Subscribe

* indicates requiredWspominałem, że firma ma też oddział w Polsce. Stało się tak po przejęciu przez Sustainalytics spółki GES International, z biurem w Zielonej Górze. W tym mieście firma nadal szuka pracowników >> 

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Rynki

Sticky post

Dla dzieci

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Krakowscy studenci najlepsi w etyce na rynku kapitałowym

Jestem podbudowany tym, jak studenci podchodzą do inwestowania, etyki i ile na ten temat wiedzą. Rośnie nam naprawdę nowe pokolenie, które przywróci zaufanie do rynków kapitałowych. Brawa dla zwycięzców i wszystkich uczestników 💪👏❤️

1. UE Kraków 2. SGH 3. Uniwersytet Jagielloński

Kategorie: Edukacja, Rynki

Jak wyceniać w pandemii

Kategorie: Giełda

Quiz zByka, jak co tydzień

Kategorie: Edukacja

Polski lek na Covid

Kategorie: Giełda

Zaufanie tkwi w trzech literach „i”

Warunek konieczny rozwoju rynku kapitałowego? Zaufanie. Co ciekawe, problem nie dotyczy tylko Polski, ale i dużo bardziej rozwiniętych rynków – wynika z najnowszego „Zdobywanie zaufania inwestorów”, raportu CFA Institute. Jak je odzyskać? Wiemy. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Program wsparcia pokrycia 2.0?

Kategorie: Giełda

Finał CFA Ethics Challenge

Kategorie: Edukacja

WIG20 w sejmie

Minister Sasin właśnie pokazuje posłom WIG20 (choć mówi, że to wykres spółek skarbu państwa) – z analizy technicznej na żółto kryzys za Tuska, a drugie żółto kryzys wirusa:

Kategorie: Polityka, Polska

Quiz zByka, mocno giełdowy

W poprzednim quizie komplet poprawnych odpowiedzi miała jedna osoba na sto startujących. Tym razem będzie łatwiej. Powodzenia! Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Każdy się kiedyś myli

Nawet najbogatsi. Zresztą, myślałem wtedy chyba podobnie. I nawet dziś twierdzę, że w polskiego giganta (dziś, w 5. urodziny Wiedźmina 3, stał się największym pod względem wartości rynkowej producentem gier w Europie) uwierzą dopiero, jak potwierdzi swoją magię drugą grą.

Kategorie: Giełda

Naprawdę trudny quiz zByka

Kategorie: Edukacja

Kobiety na rynku kapitałowym

Ciekawe liczby na temat udziału kobiet na polskim rynku kapitałowym podał Investhink. Sprawdziłem najświeższe dane z CFA Society Poland – mamy 83 kobiety w stowarzyszeniu, co stanowi 12,6 proc. wszystkich członków. O wiele za mało… Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Pracodawcy reagują różnie

Kategorie: Gospodarka

Brak belki cudów nie przyniesie

Kategorie: Rynki

Marzec – ostatni miesiąc wzrostu cen mieszkań

Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce ustabilizował się na poziomie 103,28 pkt., czyli względem poprzedzającego miesiąca minimalnie wzrósł.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Technologie w finansach

Kategorie: Edukacja

10 trudnych pytań

Powodzenia! I nie martw się wynikiem – 100 proc. poprawnych odpowiedzi wskazuje tylko jedna osoba na sto. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wnukom będziecie o tym wspominać

Kategorie: Rynki

Najważniejsze słowo na “S”

Przez lata to E (ang. evironment, czyli środowisko) było najważniejsze w społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu, czyli ESG. Pandemia sprawiła jednak, że na plan pierwszy zaczyna się wysuwać S (social). Problem w tym, że kryteria społeczne jeszcze trudniej zmierzyć niż środowiskowe. Grozi na “social washing”. Czytaj dalej ›

Kategorie: Gospodarka, Rynki

Ale z Was konserwatyści!

Buffett czy MuskZapytałem internautów (333 głosy), czy woleliby być Elonem Muskiem (ikona startupów, twórca Tesli i SpaceX) czy Warrenem Buffettem (legendarny inwestor, ze średnią stopą zwrotu ponad 20% rocznie). Wyniki trochę mnie zaskoczyły.

Kategorie: Lifestyle

10 pytań w 20. quizie zByka

Kategorie: Edukacja

Sprzedaż mieszkań trudniejsza niż przed pandemią

Niektórzy sprzedający stanęli na wysokości zadania i oferują spacery online po wystawionych do sprzedaży mieszkaniach. Jednak pomimo to zainteresowanie używanymi lokalami w przeciągu marca spadło o ponad 40 proc.. – komentuje Anna Karaś, analityk Cenatorium. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Co się martwisz, co się smucisz…

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Tomasz Prusek stawia wyzwanie studentom

Tomasz Prusek, legenda polskiego dziennikarstwa ekonomicznego i autor hitów “K.I.S.S.” i “P.I.I.G.S.”, tym razem rzucił wyzwanie studentom biorącym udział w konkursie CFA Ethics Challenge. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑