I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;).

Trochę bazują na moich rozmowach z inwestorami, które prowadzę od 2000 roku, a trochę na rozmowach z branżą i kilkoma mądrymi ludźmi (niektóre pomysły zainspirane). Postaram się pokazać mój plan na naprawę sytuacji na rynku. Od strony, która jest mi szczególnie bliska, czyli od strony inwestorów indywidualnych.

Dlaczego Polacy nie inwestują?

  1. Polityka
  2. Ryzyko
  3. Edukacja
  4. Podatki

Ad. 1 – to najłatwiej zmienić, bo po okresie zmian w zarządach wystarczy dotrzymywać zasad ładu korporacyjnego; reaktywować akcjonariat obywatelski z czasów pierwszych rządów PO; wesprzeć to, co było dobrego za czasów PiS, czyli np. pierwszy poważny program lojalnościowy dla inwestorów (vide: Orlen). Okres jest dobry, bo firmy są rentowne, więc i dywidendy ze spółek skarbu państwa mogą być sowite (ale ważniejsze niż ich poziom będzie realizowanie obietnic wypłaty). Inwestorzy w Polsce bardzo lubią dywidendy (choć w teorii inwestycji nie ma to większego uzasadnienia), zwłaszcza ci bardziej profesjonalni, którzy mają przełożenie na opiniotwórcze media, więc można na bazie dywidend (i ich wspierania podatkowego) zbudować fajny wizerunek spółek skarbu państwa jako spółek publicznych, a pośrednio także całego rynku.

Ad. 2 – główna bariera do zamiany oszczędności w inwestycje (a to inwestowanie, a nie oszczędzanie jest problemem, dlatego pierwsza część zmian w podatku Belki jest tak bez sensu) to niechęć przed ryzykiem (na którą rynek zapracował + słaba edukacja, ale o tym później) – regulator i przepisy nie powinny koncentrować się na ograniczaniu ryzyka, ale na oswajaniu ludzi z ryzykiem i dbaniu o to, by inwestor był o nim należycie informowany.

Najlepiej się oswoić samemu inwestując, a jeszcze lepiej „podarowanymi” aktywami. Stąd pomysł, by wykorzystać do tego akcje zgromadzone w OFE (przy okazji można odkupić winy sprzed dekady, gdy połowa środków z OFE, z punktu widzenia Kowalskiego, zniknęła). W OFE ciągle środki ma 15 mln Polaków. Do tak licznej grupy nie trafi żadna kampania, ulga podatkowa, edukacja czy programy typu PPK. Dajmy im te akcje, przenosząc na konta w biurach maklerskich. Staną się właścicielami, zaczną się interesować, oswajać ryzyko. Przez rozmaite mnożniki będzie to też miało niebagatelny wpływ na gospodarkę. Oczywiście, należy kontrolować podać tych akcji (nakładając limity sprzedażowe), ale ta podaż obecnie i tak istnieje (suwak). Wzmocni to biura maklerskie. Zniesie PTE, ale one i tak już miały dawno zniknąć.

Ad. 3 – konsolidacja programów edukacyjnych na szczeblu centralnym, bo to co się teraz dzieje to targowisku CSR-owej próżności, bez składu i ładu (każdy coś teoretycznie robi, a efekt mizerny). Zaangażowanie branży w edukację nauczycieli i uczniów od 10. roku życia. „Starzy” wyedukują się sami (vide: punkt 2).

W edukacji pomoże też w sumie niezły pomysł Centralnej Informacji Emerytalnej, dzięki któremu każdy będzie mógł na bieżąco sprawdzić (a w następstwie zmienić/przenieść) swoje aktywa i oczekiwaną emeryturę – koniecznie trzeba wystawić te dane w formie API i dać fintechom do działania, reszta zrobi się sama

Ad. 4 – największe niezrozumienie tego, co się dzieje na rynku – podatki to nie jest problem, a raczej płacenie podatków to nie jest problem. Ludzie chętnie płaciliby podatek od zysku kapitałowego (zresztą, jest on na średnim europejskim poziomie), gdyby mieli zysk (ale nie inwestują, to nie mają). Nagonka na Belkę prowadzona jest, co zrozumiałe, ze strony najbardziej doświadczonych inwestorów, ale oni stanowią głośny procent, dwa procent społeczeństwa. Faktycznym problemem są:

  • skomplikowanie podatkowe – najpopularniejsze są te produkty, gdzie albo nie ma podatku (III filar), albo to nie podatnik płaci (bank, obligacje skarbowe) – ludzie boją się PITa, to jest jedna z barier i edukacja jej nie rozwiąże – pomysły na Belkę ogłoszone ostatnio, tym bardziej
  • nierównowaga podatkowa – wiadomo – nieruchomości (najprościej byłoby po prostu wprowadzić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych od drugiego i kolejnych mieszkań, jak np. we Włoszech; w kataster wierzą tylko ci, którzy nie znają tematu i nie wiedzą, że wprowadzenie zajmie ponad dekadę; o REITach …ok, ale przecież wiemy, że to nie będzie produkt dla Kowalskiego)
  • brak promowania długoterminowego inwestowania poprzez podatki – to mój główny zarzut wobec proponowanych zmian w Belce, bo coroczna ulga dla wszystkich inwestycji (niezależnie od ich trwania) oznacza, nie tylko brak obiecanego warunku jednego roku, ale wręcz przeciwnie – wymóg zamykania inwestycji w grudniu, żeby zrealizować coroczną ulgę! Tu wystarczy jedno, proste rozwiązanie, znane z wielu krajów UE – po roku, dwóch, trzech inwestycji w akcje/obligacje/ETFy, nie płacisz podatku w ogóle – to ukróci spekulacje i postawi na długi termin

Co można zmienić w 3. filarze?

  1. to może być koło zamachowe inwestycji Kowalskich, ale nie działa, choć w liczbie programów jesteśmy chyba rekordzistą (PPK, PPE, IKE, IKZE, OIPE, teraz WPO, a jeszcze niedawno „nowe” IKE w planach, zamiast OFE)
  2. maksymalnie uprościć i skonsolidować ulgi

– jeden produkt z partycypacją pracodawcy – na bazie PPK

PPK jest dobre. Dałbym tylko elastyczne limity inwestycyjne (bez przymusów inwestycji na GPW) i rozwinął listę dostawców o zagraniczne firmy inwestycyjne (bez zagranicznej konkurencji nie będzie obniżek kosztów i walki o klienta)

– jeden produkt indywidualny (konieczne m.in. w związku elastycznymi formami zatrudnienia, mobilnością) – na bazie IKE

IKE jest dobre, bo warunkuje korzyść podatkową dotrwaniem do określonego wieku, a konieczność zapłaty podatku, ograniczy wychodzenie z programu;  ale łącząc, zwiększmy limit inwestycji (w sumie może wynosić tyle, ile łącznie obecnie IKE, IKZE i OIPE); podobnie, jak przy PPK, dostawcą powinny być także podmioty zagraniczne (wzrost konkurencyjności).

Wraz ze wzrostem średniego czasu życia na emeryturze, rośnie też znaczenie inwestycji już po osiągnięciu wieku emerytalnego. O to też trzeba zadbać, także po stronie dostawców (wspierając np. produkty rentierskie).

Wszystkie programy powinny być połączone na poziomie inwestora przez prostą aplikację opartą na danych Centralnej Informacji Emerytalnej.

uff… a teraz trzeba się obudzić

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Sticky post

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑