Partner sekcji:

Wszystko, co musisz wiedzieć o WIG-ESG

Indeks WIG-ESG, odpowiedź GPW na globalne zainteresowanie tematyką społecznie odpowiedzialnego inwestowania, działa od 3 września. Na razie jest minimalnie pod kreską, ale to mało istotne. Ważniejsza jest jego konstrukcja.

Przypomnijmy E to czynniki środowiskowe, S to czynniki społeczne, a G to elementy ładu korporacyjnego. Ze strony inwestorów padły więc od razu pytania, co w składzie indeksu (tu jego aktualny skład i udziały) robią spółki zatruwające środowisko czy w oczywisty sposób łamiące zasady nadzoru właścicielskiego. Ze strony spółek, które swój udział w indeksie uznały za niedostatecznie wysoki, słychać natomiast podważanie metodologii i źródeł rankingu. Postanowiłem zatem przyjrzeć się sprawie i spotkałem z Tomaszem Wiśniewskim, odpowiedzialnym od lat za giełdowe indeksy (znamy się jeszcze z z czasów, gdy jako młodzian pisałem analizy, w których z wyprzedzeniem przewidywałem korekty głównych indeksów na GPW). Co się dowiedziałem?

Jak powstaje WIG-ESG

  • indeks nie jest tworzony przez wykluczenia lub pozytywną selekcję – po prostu wszystkim spółkom z WIG20 i mWIG40 nadaje się dodatkowe wagi (do wartości akcji w wolnym obrocie) – ocenę ESG i ocenę ładu korporacyjnego
  • rating ESG dostarcza Sustainalytics, światowa, rozpoznawalna marka – każda spółka może się zapoznać z ratingiem (nie jest płatny „lepszy” rating, jak słychać na korytatarzach; płatne mogą być jedynie usługi tej agencji związane z audytami/zaleceniami itd. służącymi spółkom do poprawy oceny) – przedstawiciele Sustainalytics będą zresztą w poniedziałek na konferencji ESG, którą będę miał zaszczyt poprowadzić – zapraszam, można uzyskać bezpośrednie wyjaśniania

Najlepsza dwunastka wg Sustainalytics (kolejność przypadkowa):

CD Projekt
LPP
Cyfrowy Polsat
Bank Millennium
CCC
Handlowy
InterCars
Comarch
11bit
VRG
Forte
CIGames

Najgorsza dwunastka wg Sustainalytics 

KGHM
PGNiG
PGE
Azoty
Kęty
Kernel
Enea
Tauron
Boryszew
Stalprodukt
Getin Noble Bank
Getin Holding

  • giełda musiała zamówić i opłacić dodatkowo pokrywanie przez dostawcę 22 spółek z WIG-ESG, bo wcześniej Sustainalytics zajmował się jedynie 38 podmiotami ze składu indeksu
  • rating ładu korporacyjnego robi sama GPW, oceniając – na podstawie deklaracji spółek – czy spełniają one Kodeks Dobrych Praktyk (znany jeszcze z konstrukcji indeksu Respect)
  • na podstawie powyższych, giełda dzieli sześćdziesięciu emitentów na pięć kwantyli (po 12) i każdemu przypisuje wagę (np. najgorszy tuzin wg oceny Sustainalytics dostaje wagę 0,6, najlepszy tuzin wagę 1)
  • ostatecznie wychodzi ranking, który raz w roku stanowi bazę do korekty składu portfela (w lipcu)
  • porównałem portfel indeksów WIG-ESG i WIG, a konkretnie dziesięć największych spółek:
TOP10 – stan na 21 listopada 2019 udział  WIG (%) udział WIG-ESG (%)
PKO BP 9,6 9,8
PZU 7,7 9,5
Orlen 9,8 8,7
CD Projekt 6,4 6,9
Pekao 6 6,1
LPP 4 5,7
Santander 3,5 4,5
KGHM 4,5 4,2
Cyfrowy Polsat 2,8 3,9
Lotos 2,7 2,9

Opinie rynku

Joanna Ałasa, CFA, NN Investment Partners:
WIG-ESG to krok we właściwą stronę. Zaczynamy w Polsce dyskusję na temat odpowiedzialnego inwestowania i o to chodzi. Jeszcze parę miesięcy temu ten temat praktycznie nie istniał na polskim rynku kapitałowym. Dał spółkom sygnał, że te zagadnienia są coraz ważniejsze i interesują się nimi nie tylko regulatorzy, ale również inwestorzy.

Michał Ziętal, CFA, PKO TFI: 
To dobra inicjatywa, która z pewnością przyczyni się do propagowania zrównoważonego
inwestowania w naszym kraju i rozwija powstały wcześniej WIG Respect Index. Każdy nowy projekt przybliżający innowacyjność rozwiązań ESG klientom krajowym, jest godny wsparcia. Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi tego indeksu, monitorując przyjęte do jego tworzenia metodyki.

Bartosz Pawłowski. CFA, mBank
Cieszę się, że giełda dostrzegła znaczenie ESG. Oczywiście, z wagami niektórych firm i branż można by polemizować, ale potraktujmy to jako pierwszy głos w debacie, którą prędzej czy później i tak musielibyśmy odbyć.

WIG-ESG – moje wnioski

  • Indeks stanowi dobrą podstawę dla pasywnego inwestora, który chce mieć z jednej strony ekspozycję na 60 największych spółek z giełdy (wcześniej nie było takiego instrumentu), a z drugiej podpiąć się pod globalne zainteresowanie ESG lub/i zadbać o to, by jego pieniądze trafiały do odpowiedzialnych przedsięwzięć
  • Można mieć uwagi co do stosunkowo niewielkiego wpływu ratingu ESG na skład indeksu (w top10 tylko Orlen, PZU , LPP, Santander i Cyfrowy Polsat mają udział rożniący się o minimum jeden punkt procentowy od ich udziału w indeksie WIG, a KGHM – z najgorszą oceną ESG – ma nadal ponad 4-procentowy wpływ na jego indeks)
  • Warto rozważyć, czy wspieranie się tylko jednym rankingiem tylko jednej, komercyjnej organizacji, nie jest zbyt ryzykowne (tym bardziej, że preferuje instrumenty finansowe tych TFI, które opierają się na współpracy z Sustainalytics)
  • Nadawanie przez GPW oceny na podstawie Kodeksu Dobrych Praktyk, a zwłaszcza jedynie deklaracji w tym względzie, jest dyskusyjne (warto zobaczyć, kto dostał maksymalną, a kto minimalną ocenę pod tym względem)
  • Sam pomysł jest świetny, a dowodem wystarczającym fakt, że przez 10 lat historii indeksu Respect nie powstał żaden instrument z nim związany. Tymczasem na WIG-ESG są już produkty z NN Investment Partners i Raiffeisen Centrobanku 

 

Więcej o ESG podczas pierwszej tak dużej konferencji poświęconej tej tematyce:


Polityka prywatności

Kategorie: Giełda

Sticky post

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑