Dobre inwestowanie #2

Zerknij na najnowszy newsletter zByka. Jeśli się spodoba, zachęcam do zostawienia maila.

——————————————————————————–

Uff, jeszcze tylko dwa tygodnie i będziemy mieli trzy lata względnego spokoju od polityki. Wyniki drugiej tury, podobnie jak pierwszej, nie będą miały żadnego wpływu na rynki. W dłuższym horyzoncie, nigdy nie miały (patrz wykres i tekst z Bankier.pl).

Obietnice wyborcze, które przez te dwa tygodnie usłyszymy, też pewnie pozostaną na etapie słów. Zresztą, śledząc je, widać, że inwestorzy nawet na obietnice nie zasługują. Na ostatniej prostej Rafał Trzaskowski wspomniał jedynie o braku podatku CIT, które spółki płaciłyby dopiero w momencie wypłaty zysku w formie dywidendy, Andrzej Duda ujawnił, że ma 900 zł w akcjach na polskiej giełdzie (zeznanie niżej), a Krzysztof Bosak powiedział o rezygnacji z podatku Belki. Mnie on akurat nie przeszkadza, ale można by go już znieść, by udowodnić, że to nie on jest największą przeszkodą w rozwoju polskiego rynku kapitałowego.


Przeszkody są dużo ważniejsze. Np. traktowanie drobnych inwestorów przez polskie władze. Tu już nawet nie ma owijania w bawełnę (jak w zapisach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, które chyba na zawsze pozostaną jedynie zapisami). Przedstawiciel inwestorów indywidualnych został właśnie – głosami skarbu państwa – usunięty z Rady Giełdy. Ale spokojnie, pozostali członkowie rady są przecież „niezależni” (niżej niezależność składu poprzedniej rady z raportu rocznego GPW):

I na taką giełdę miałoby wejść Allegro, o czym napisał „Puls Biznesu”?  Od razu poprosiłem na twitterze, o choćby trzy argumenty za tym, by nasz gigant e-commerce postawił właśnie na nasz, a nie większy, bardziej rozwinięty parkiet. Udało się je znaleźć (nawet więcej niż trzy):

  • Ja mam w sumie jeden. Bycie wyrozniajacym sie in plus podmiotem w Polsce oznacza, ze mozesz miec wyzsze wyceny niz gdzie indziej. Scarcity value. Zob. tez CDR. (@Barnejek)
  • Bo jest taniej (@KAJedlinski)
  • Chyba przede wszystkim marka rozpoznawalna głównie w Polsce. Poza tym u nas z miejsca będzie wig20, to nie jest bez znaczenia. (@Marek_win)

Zobaczymy. Jestem pesymistą, choć debiut Allegro na Książęcej to byłaby znakomita informacja dla całego rynku.

Afera Wirecard znów pokazała, że świat nie odrabia lekcji Enronu, WorldCom czy Getbacku. W obliczu oszukanych (?) księgowych, audytorów, analityków, dziennikarzy, zaczęło mi być nawet szkoda naszych zarządzających, w których tak mocno uderzyłem w ostatnim newsletterze. Są w doborowym towarzystwie, a tacy rumuńscy zarządzający stracili jeszcze więcej .  Super materiały na temat tego skandalu przygotował „Financial Times”.

Najmocniej dostaje się audytorom i analitykom. Więc może faktycznie upiekło się Polskiej Agencji Ratingowej, że przez sześć pierwszych lat działania nie zaliczyła żadnej wpadki:


Od początku, uważałem, że pomysł na „naszą” agencję nie jest dobry. Niesie m.in. wielkie ryzyko reputacyjne dla Giełdy (polecam tekst z 2014 roku). Nie, nie wszystko krytykuję. Bardzo podobał mi się np. pomysł zbudowania indeksu WIG ESG. Niestety, jego konstrukcja doprowadziła do tego, że przez pierwsze 10 miesięcy wyraźnie przegrał on nawet ze słabym indeksem WIG. Trzeba to zmienić.

Chcącym rozwijać wiedzę o społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu, polecam nową książkę CFA Institute na ten temat – do ściągnięcia za darmo. Polecam też mój felieton w biuletynie IGTE na temat konsekwencji wirusa dla branży (do ściągnięcia cały biuletyn za darmo) Ciekaw jestem też Waszej opinii, o uniwersalnym dochodzie podstawowym, który testuje Hiszpania (polecam tekst z portalu Maćka Samcika). Wprawdzie u nas reprezentant lewicy nie zdobył w wyborach nawet 3 proc. głosów, ale myślę, że ta socjalistyczna rewolucja i nas nie ominie. To już niedługo będzie europejski standard. Nie?

Dobrego inwestowania!
Przemek Barankiewicz

Polityka prywatności

 

Kategorie: Rynki

Sticky post

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑