Dobre inwestowanie #2

Zerknij na najnowszy newsletter zByka. Jeśli się spodoba, zachęcam do zostawienia maila.

——————————————————————————–

Uff, jeszcze tylko dwa tygodnie i będziemy mieli trzy lata względnego spokoju od polityki. Wyniki drugiej tury, podobnie jak pierwszej, nie będą miały żadnego wpływu na rynki. W dłuższym horyzoncie, nigdy nie miały (patrz wykres i tekst z Bankier.pl).

Obietnice wyborcze, które przez te dwa tygodnie usłyszymy, też pewnie pozostaną na etapie słów. Zresztą, śledząc je, widać, że inwestorzy nawet na obietnice nie zasługują. Na ostatniej prostej Rafał Trzaskowski wspomniał jedynie o braku podatku CIT, które spółki płaciłyby dopiero w momencie wypłaty zysku w formie dywidendy, Andrzej Duda ujawnił, że ma 900 zł w akcjach na polskiej giełdzie (zeznanie niżej), a Krzysztof Bosak powiedział o rezygnacji z podatku Belki. Mnie on akurat nie przeszkadza, ale można by go już znieść, by udowodnić, że to nie on jest największą przeszkodą w rozwoju polskiego rynku kapitałowego.


Przeszkody są dużo ważniejsze. Np. traktowanie drobnych inwestorów przez polskie władze. Tu już nawet nie ma owijania w bawełnę (jak w zapisach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, które chyba na zawsze pozostaną jedynie zapisami). Przedstawiciel inwestorów indywidualnych został właśnie – głosami skarbu państwa – usunięty z Rady Giełdy. Ale spokojnie, pozostali członkowie rady są przecież „niezależni” (niżej niezależność składu poprzedniej rady z raportu rocznego GPW):

I na taką giełdę miałoby wejść Allegro, o czym napisał „Puls Biznesu”?  Od razu poprosiłem na twitterze, o choćby trzy argumenty za tym, by nasz gigant e-commerce postawił właśnie na nasz, a nie większy, bardziej rozwinięty parkiet. Udało się je znaleźć (nawet więcej niż trzy):

  • Ja mam w sumie jeden. Bycie wyrozniajacym sie in plus podmiotem w Polsce oznacza, ze mozesz miec wyzsze wyceny niz gdzie indziej. Scarcity value. Zob. tez CDR. (@Barnejek)
  • Bo jest taniej (@KAJedlinski)
  • Chyba przede wszystkim marka rozpoznawalna głównie w Polsce. Poza tym u nas z miejsca będzie wig20, to nie jest bez znaczenia. (@Marek_win)

Zobaczymy. Jestem pesymistą, choć debiut Allegro na Książęcej to byłaby znakomita informacja dla całego rynku.

Afera Wirecard znów pokazała, że świat nie odrabia lekcji Enronu, WorldCom czy Getbacku. W obliczu oszukanych (?) księgowych, audytorów, analityków, dziennikarzy, zaczęło mi być nawet szkoda naszych zarządzających, w których tak mocno uderzyłem w ostatnim newsletterze. Są w doborowym towarzystwie, a tacy rumuńscy zarządzający stracili jeszcze więcej .  Super materiały na temat tego skandalu przygotował „Financial Times”.

Najmocniej dostaje się audytorom i analitykom. Więc może faktycznie upiekło się Polskiej Agencji Ratingowej, że przez sześć pierwszych lat działania nie zaliczyła żadnej wpadki:


Od początku, uważałem, że pomysł na „naszą” agencję nie jest dobry. Niesie m.in. wielkie ryzyko reputacyjne dla Giełdy (polecam tekst z 2014 roku). Nie, nie wszystko krytykuję. Bardzo podobał mi się np. pomysł zbudowania indeksu WIG ESG. Niestety, jego konstrukcja doprowadziła do tego, że przez pierwsze 10 miesięcy wyraźnie przegrał on nawet ze słabym indeksem WIG. Trzeba to zmienić.

Chcącym rozwijać wiedzę o społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu, polecam nową książkę CFA Institute na ten temat – do ściągnięcia za darmo. Polecam też mój felieton w biuletynie IGTE na temat konsekwencji wirusa dla branży (do ściągnięcia cały biuletyn za darmo) Ciekaw jestem też Waszej opinii, o uniwersalnym dochodzie podstawowym, który testuje Hiszpania (polecam tekst z portalu Maćka Samcika). Wprawdzie u nas reprezentant lewicy nie zdobył w wyborach nawet 3 proc. głosów, ale myślę, że ta socjalistyczna rewolucja i nas nie ominie. To już niedługo będzie europejski standard. Nie?

Dobrego inwestowania!
Przemek Barankiewicz

Polityka prywatności

 

Kategorie: Rynki

Sticky post

Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

4 tys. zł na miesiąc w radzie nadzorczej

(invESGo.pl) Mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek giełdowych to 48 tys. zł – wynika z raportu Sedlak & Sedlak.

Kategorie: Giełda

Ostatnie 15 lat na rynku mieszkań

Kategorie: Polska, Rynki

O fenomenie Tesli

Warto posłuchać podcastu “Pulsu Biznesu” o Tesli, w którym i ja zastanawiam się, dlaczego inwestorzy kupują akcje Tesli. Polecam!

Kategorie: Rynki

Finax radzi w finansach osobistych

Jak wiecie, zaangażowałem się w ekspansję inwestowania pasywnego, które oferuje Finax, na polskim rynku. Ruszył właśnie program “Finax radzi”, w którym staram się odpowiadać na Wasze problemy z finansami osobistymi. Pierwszy odcinek:

 

Kategorie: Finanse

Sprawdź, na co Cię stać w egzaminach Akademii Inwestowania PKN ORLEN

Nie musisz wychodzić z domu, by już 12 lub 13 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania PKN ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wybiera się, jak ITI na giełdę

Canal+ nieoczekiwanie odwołał IPO spółki. Nie martwcie się!

Kategorie: Giełda

Rusza Akademia ESG

Kiedy półtora roku temu zaczynałem promować kryteria ESG wśród polskich inwestorów i spółek, temat odpowiedzialnego społecznie inwestowania dopiero nad Wisłą raczkował. Sytuacja jednak szybko się zmieniła, do czego przyczyniły się wyniki funduszy ESG, miliardy na zieloną energię i zalew rynku przez inwestorów z tzw. Pokolenia Z. Rodzi to potrzebę wykształcenia – tylko w Polsce – setek fachowców. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym procesie w ramach Akademii ESG. (invESGo.pl)

Kategorie: Edukacja

Ceny mieszkań lekko w górę

Jak zwykle, dane z rynku mieszkań najszybciej opublikowało Cenatorium. Z indeksu urban.one wynika, że w Polsce we wrześniu sytuacji nieruchomości mieszkaniowym nieznacznie się poprawiała.  W dużych miastach, do powrotu sytuacji sprzed wybuch pandemii, jednak jeszcze sporo brakuje, a eksperci są pesymistami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Dzieci ożywienia na polskiej giełdzie

Wrzuciłem ostatnio, trochę z nudów, tweet z pytaniem, jakie imię dalibyście dziecku, gdybyście do wyboru mieli tylko nazwy spółek z GPW. Wyszedł z tego hit twittera i naprawdę dobra zabawa. Gratuluję pomysłów! Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka znów sprawdza ekspertów

Na giełdzie spadki, więc warto choć na chwilę się od nich oderwać. Popraw sobie humor w nowym quizie:

Kategorie: Edukacja, Giełda

Robot czy człowiek?

Nie, nie napisałem tego tekstu po obejrzeniu filmu „Banksterzy”. Już wcześniej uwierzyłem, że roboty mogą i powinny zastąpić ludzi. Także w inwestowaniu. W mojej sondzie na twitterze okazało się, że większość też powierzyłaby swoje pieniądze automatom. Argumenty? W tekście na portalu fintek.pl. Kliknij i przeczytaj.

Kategorie: Rynki

Najlepszy ETF na energię słoneczną

Pisałem niedawno o funduszach ETF firmy Ark, które robią furorę na amerykańskim rynku. Tym razem o takim, który w tym roku je bije, a na dodatek łączy dwa tematy szczególnie mi bliskie: ESG i inwestowanie pasywne (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Norwegowie jeszcze mocniej w ESG

Norweski fundusz emerytalny będzie sprzedawał akcje spółek, które słabo spełniają kryteria ESG – powiedział nowy szef największego funduszu narodowego na świecie. Powód? Zyski. (invESGo.pl)

Kategorie: Finanse

CFA Summit – ta konferencja trzyma poziom

Konferencja CFA Society Poland już w piątek, 23 października. Dostęp bezpłatny, a goście warci sporych pieniędzy – zarejestruj się

Kategorie: Edukacja, Rynki, Wideo

Stawiam na #InteligentneInwestowanie

Postanowiłem pomóc w rozwoju słowackiego fintechu Finax. Sporo pisałem na ich temat ostatnio, ale w tej rozmowie z Michalem znajdziecie więcej powodów. Trzymajcie kciuki!

Kategorie: Finanse, Wideo

Najlepsze raporty roczne

Polecam transmisją z gali “The Best Annual Report 2019”. Duże brawa dla branży finansowej i energetycznej, które mają ciężki okres w gospodarce, ale w raportowaniu nadal wiodą prym.

Kategorie: Edukacja, Giełda

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Imponujący debiut Allegro

Przeżyjmy to jeszcze raz, razem.

Kategorie: Giełda, Wideo

Minimalnie tańsze mieszkania na Mazowszu

Mieszkania w II kwartale były w Polsce o 2 proc. droższe niż w poprzednim – wynika z danych GUS. Dane Urzędu zawsze z dużym opóźnieniem pokazują koniunkturę, ale jedną rzecz warto zauważyć – tylko w mazowieckiem mieszkania potaniały. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak działa Finax?

Poprzednio pokazywałem rozmowę z Jurajem Hrbatym, twórcą domu maklerskiego Finax. Jego prosta idea tanich, zdywersyfikowanych portfeli ETF, tak mi się spodobała, że postanowiłem zgłębić temat. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak się opłaca ‘diversity’

Na invESGo.pl (zerknijcie na mój nowy projekt) opisałem Ark Investment Management. Teraz pytanie do fachowców (pewnie prawników, ale nie tylko). Co musiałbym zrobić w Polsce (kapitał, licencje, zgody, specyfika zatrudnionych osób?), żeby założyć taką firmę?

Kategorie: Bez kategorii

Biomedowe szaleństwo cd.

Kategorie: Giełda

Nieruchomości – bańka czy hossa?

Kategorie: Rynki

Czy Allegro jest drogie?

Wystarczy jeden wpis:

Kategorie: Giełda

W Warszawie o ESG

Wszyscy tęsknimy za konferencjami, podczas których moglibyśmy się spotkać osobiście. Mimo to, ESG Warsaw, organizowana już po raz drugi, nawet przez internet przyciągnęła liczne grono przedstawicieli spółek publicznych, odpowiedzialnych w swoich firmach za relacje inwestorskie, ESG i CSR.

Kategorie: Edukacja, Rynki

Co Ty wiesz o Allegro?

Skoro cały rynek tym żyje, trudno nie zrobić quizu o Allegro. Powodzenia (niezależnie od tego, czy kupujecie jego akcje w IPO)

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑