Dobre inwestowanie #1 (newsletter)

Zerknij na najnowszy newsletter zByka. Jeśli się spodoba, zachęcam do zostawienia maila.

————————————————————————————————————–

Na początek, dobre wieści. Polacy potrafią liczyć procenty. Udowodnili to przestając kupować obligacje skarbowe w maju, bo skokowo spadło ich oprocentowanie. Przypominam przy okazji, że mamy nie tylko najwyższą (2,9 proc.) inflację w UE, ale i – z podstawową stopą procentową 0,1 proc. – najniższe realne stopy procentowe na świecie.

CD Projektu nic nie rusza

W co w tej sytuacji inwestować? GPW to już tylko (prawie) gaming. A jeśli gry, to Wiedźmin. Tymczasem jego producent – CD Projekt (od kilku tygodni największa spółka na GPW) – właśnie po raz drugi przesunął termin premiery Cyberpunka 2077. To ich druga gra. Tymczasem od lat zaciskam zęby, patrząc na wzrost kursu tej spółki. Powód? Nie kupię, dopóki nie udowodnią, że potrafią zrobić więcej niż jedną grę. A tu kurs zareagował wzrostem. Może to jest jakiś sposób na budowanie wartości dla akcjonariuszy? Przesuwać, budować wiarę, przesuwać, dyskutować z Elonem Muskiem na Twitterze, pompować oczekiwania… Jeśli tak, przyszłość kursu CD Projektu jest różowa zielona. Zobaczcie wyniki poniższej sondy (choć warto zauważyć, że deweloper w komentarzu o opóźnieniu nie podał roku, tylko dzień i miesiąc).

Nie słyszałeś o Wirecard? 

Jeszcze tydzień temu wycena CD Projektu była zbliżona do kapitalizacji Wirecard. W ciągu dwóch sesji kurs niemieckiej firmy obsługującej płatności i karty spadł jednak o 70 proc. Gdzieś przepadło 1,9 mld EUR z aktywów spółki. Ważne? Tak. O ile CD Projekt to ulubieniec polskich inwestorów indywidualnych, o tyle Wirecard – z niewiadomych powodów – był ulubieńcem polskich zarządzających. W ich portfelach (34 funduszy) ustępował jedynie globalnym gigantom – Microsoftowi i Amazonowi. Tak, to za taką selekcję płacicie państwo te 3 proc. opłaty za zarządzanie. To trochę mnie niż jednego dnia straciła na wartości jednostka np. Esaliens Akcji , którego benchmarkiem jest – uwaga – indeks WIG. Nigdy nie zrozumiem polityki zarządzania, doboru akcji i regulatora, który na to pozwala. Wiem, że nie da się przewidzieć tego typu wpadek, ale dlaczego wśród setek większych zagranicznych spółek, akurat ta cieszyła się takim zainteresowaniem?  Polecam dyskusję, jaką prowadziłem na ten temat z Grzegorzem Raupukiem, którego opinie bardzo cenię. I zobaczcie, co zagranicznego mają w portfelu nasze TFI (dane sprzed roku):

O kosztach funduszy wspomniałem, bo znów przypomniał o nich NBP, który od lat apeluje o mocniejsze obniżenie.  Przypomnijmy, że te opłaty mamy najwyższe w Unii Europejskiej, a TFI od lat ich bronią, zamiast skupić się na reformowaniu swojego modelu biznesowego. Warto przy okazji rzuć okiem na poniższy wykres (polecam tego tłiterowicza), pokazujący, gdzie jesteśmy z rozwojem rynku giełdowego i samych funduszy. W kącie…


A może my za bardzo przywiązujemy wagę do inwestowania przez giełdę? Może warto postawić właśnie na akumulację kasy w funduszach (niekoniecznie lokujących na GPW), czyli pójście modelem Austrii, Niemiec, Holandii (odnajdź na wykresie)?

Komu potrzebna Giełda? 

GPW czuje jednak, że jest potrzebna. Choćby do wspierania biednych brokerów, których ponoć nie stać na finansowanie raportów spółek giełdowych. To dlatego – oczywiście, oprócz wspierania płynności (choć tu empirycznych dowodów jeszcze brak) – powstał Program Wspierania Płynności. GPW płaci po 50 tys. zł za pokrycie analityczne jednego emitenta. Od początku krytykowałem ten pomysł, jako noszący duże ryzyko reputacyjne dla parkietu, ale skoro już jest, wyciśnijmy z niego, co się da. Tym razem Giełda dołożyła 12 do wcześniejszych 40 spółek. Mój komentarz dla “Pulsu Biznesu”:

“Jako CFA Society Poland, przesłaliśmy Giełdzie nasze uwagi i mamy nadzieję, że za rok – gdy skończy się pierwszy etap programu – zostaną uwzględnione. Program, w obecnej formie, nie do końca wykorzystuje swój duży potencjał. Liczymy, że to rynek, a nie domy maklerskie, będę wybierać spółki do „pokrycia”. Emitenci zaś nie będą musieli wyrażać chęci uczestnictwa  w programie, bo nie wyobrażam sobie, by spółka publiczna mogła odmówić współpracy z analitykiem. Sama forma i zawartość raportów mogłaby też bardziej przyczyniać się do edukacji rynku. Być bardziej spójna, porównywalna i posługująca się językiem inwestora indywidualnego.”

Z samej GPW płynie ostatnio sporo nowych pomysłów – szykuje handel oparty na blockchainie, gdzie będziesz mógł zainwestować w zyski z gier komputerowych czy wyścigowego konia…
Ciekawa ucieczka do przodu od bieżących problemów. Ale widzę niekonsekwencję:
a) albo to coś a la hazard i nie chce mi się komentować
b) albo nie hazard i takie same rozwiązania należą się akcjom (chyba że mamy je już w nosie).
I jak to się ma w ogóle do mitycznej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego?

Test dla władzy

W strategię przestałem trochę wierzyć, a może przestanę całkiem już w poniedziałek. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy GPW wybierze nową radę nadzorczą. Zobaczymy, kto z przedstawicieli rynku się w niej znajdzie. Papierkiem lakmusowym będzie utrzymanie miejsca dla przedstawiciela inwestorów indywidualnych, o które kilka miesięcy temu stoczyliśmy prawdziwą walkę. Przypomnę nasze (=drobnych) argumenty.

Czuję, że władze i tu znajdzie miejsce dla siebie. Zresztą, robi to coraz sprawniej i szerzej.

W tym tygodniu wybory. Głosujcie i nie martwię się, jak zareagują rynki. Wynik nie będzie mieć na nie najmniejszego wpływu.

Dobrego inwestowania!

Polityka prywatności

 

Kategorie: Media

Sticky post

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑