Dobre inwestowanie #1 (newsletter)

Zerknij na najnowszy newsletter zByka. Jeśli się spodoba, zachęcam do zostawienia maila.

————————————————————————————————————–

Na początek, dobre wieści. Polacy potrafią liczyć procenty. Udowodnili to przestając kupować obligacje skarbowe w maju, bo skokowo spadło ich oprocentowanie. Przypominam przy okazji, że mamy nie tylko najwyższą (2,9 proc.) inflację w UE, ale i – z podstawową stopą procentową 0,1 proc. – najniższe realne stopy procentowe na świecie.

CD Projektu nic nie rusza

W co w tej sytuacji inwestować? GPW to już tylko (prawie) gaming. A jeśli gry, to Wiedźmin. Tymczasem jego producent – CD Projekt (od kilku tygodni największa spółka na GPW) – właśnie po raz drugi przesunął termin premiery Cyberpunka 2077. To ich druga gra. Tymczasem od lat zaciskam zęby, patrząc na wzrost kursu tej spółki. Powód? Nie kupię, dopóki nie udowodnią, że potrafią zrobić więcej niż jedną grę. A tu kurs zareagował wzrostem. Może to jest jakiś sposób na budowanie wartości dla akcjonariuszy? Przesuwać, budować wiarę, przesuwać, dyskutować z Elonem Muskiem na Twitterze, pompować oczekiwania… Jeśli tak, przyszłość kursu CD Projektu jest różowa zielona. Zobaczcie wyniki poniższej sondy (choć warto zauważyć, że deweloper w komentarzu o opóźnieniu nie podał roku, tylko dzień i miesiąc).

Nie słyszałeś o Wirecard? 

Jeszcze tydzień temu wycena CD Projektu była zbliżona do kapitalizacji Wirecard. W ciągu dwóch sesji kurs niemieckiej firmy obsługującej płatności i karty spadł jednak o 70 proc. Gdzieś przepadło 1,9 mld EUR z aktywów spółki. Ważne? Tak. O ile CD Projekt to ulubieniec polskich inwestorów indywidualnych, o tyle Wirecard – z niewiadomych powodów – był ulubieńcem polskich zarządzających. W ich portfelach (34 funduszy) ustępował jedynie globalnym gigantom – Microsoftowi i Amazonowi. Tak, to za taką selekcję płacicie państwo te 3 proc. opłaty za zarządzanie. To trochę mnie niż jednego dnia straciła na wartości jednostka np. Esaliens Akcji , którego benchmarkiem jest – uwaga – indeks WIG. Nigdy nie zrozumiem polityki zarządzania, doboru akcji i regulatora, który na to pozwala. Wiem, że nie da się przewidzieć tego typu wpadek, ale dlaczego wśród setek większych zagranicznych spółek, akurat ta cieszyła się takim zainteresowaniem?  Polecam dyskusję, jaką prowadziłem na ten temat z Grzegorzem Raupukiem, którego opinie bardzo cenię. I zobaczcie, co zagranicznego mają w portfelu nasze TFI (dane sprzed roku):

O kosztach funduszy wspomniałem, bo znów przypomniał o nich NBP, który od lat apeluje o mocniejsze obniżenie.  Przypomnijmy, że te opłaty mamy najwyższe w Unii Europejskiej, a TFI od lat ich bronią, zamiast skupić się na reformowaniu swojego modelu biznesowego. Warto przy okazji rzuć okiem na poniższy wykres (polecam tego tłiterowicza), pokazujący, gdzie jesteśmy z rozwojem rynku giełdowego i samych funduszy. W kącie…


A może my za bardzo przywiązujemy wagę do inwestowania przez giełdę? Może warto postawić właśnie na akumulację kasy w funduszach (niekoniecznie lokujących na GPW), czyli pójście modelem Austrii, Niemiec, Holandii (odnajdź na wykresie)?

Komu potrzebna Giełda? 

GPW czuje jednak, że jest potrzebna. Choćby do wspierania biednych brokerów, których ponoć nie stać na finansowanie raportów spółek giełdowych. To dlatego – oczywiście, oprócz wspierania płynności (choć tu empirycznych dowodów jeszcze brak) – powstał Program Wspierania Płynności. GPW płaci po 50 tys. zł za pokrycie analityczne jednego emitenta. Od początku krytykowałem ten pomysł, jako noszący duże ryzyko reputacyjne dla parkietu, ale skoro już jest, wyciśnijmy z niego, co się da. Tym razem Giełda dołożyła 12 do wcześniejszych 40 spółek. Mój komentarz dla “Pulsu Biznesu”:

“Jako CFA Society Poland, przesłaliśmy Giełdzie nasze uwagi i mamy nadzieję, że za rok – gdy skończy się pierwszy etap programu – zostaną uwzględnione. Program, w obecnej formie, nie do końca wykorzystuje swój duży potencjał. Liczymy, że to rynek, a nie domy maklerskie, będę wybierać spółki do „pokrycia”. Emitenci zaś nie będą musieli wyrażać chęci uczestnictwa  w programie, bo nie wyobrażam sobie, by spółka publiczna mogła odmówić współpracy z analitykiem. Sama forma i zawartość raportów mogłaby też bardziej przyczyniać się do edukacji rynku. Być bardziej spójna, porównywalna i posługująca się językiem inwestora indywidualnego.”

Z samej GPW płynie ostatnio sporo nowych pomysłów – szykuje handel oparty na blockchainie, gdzie będziesz mógł zainwestować w zyski z gier komputerowych czy wyścigowego konia…
Ciekawa ucieczka do przodu od bieżących problemów. Ale widzę niekonsekwencję:
a) albo to coś a la hazard i nie chce mi się komentować
b) albo nie hazard i takie same rozwiązania należą się akcjom (chyba że mamy je już w nosie).
I jak to się ma w ogóle do mitycznej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego?

Test dla władzy

W strategię przestałem trochę wierzyć, a może przestanę całkiem już w poniedziałek. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy GPW wybierze nową radę nadzorczą. Zobaczymy, kto z przedstawicieli rynku się w niej znajdzie. Papierkiem lakmusowym będzie utrzymanie miejsca dla przedstawiciela inwestorów indywidualnych, o które kilka miesięcy temu stoczyliśmy prawdziwą walkę. Przypomnę nasze (=drobnych) argumenty.

Czuję, że władze i tu znajdzie miejsce dla siebie. Zresztą, robi to coraz sprawniej i szerzej.

W tym tygodniu wybory. Głosujcie i nie martwię się, jak zareagują rynki. Wynik nie będzie mieć na nie najmniejszego wpływu.

Dobrego inwestowania!

Polityka prywatności

 

Kategorie: Media

Sticky post

Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

4 tys. zł na miesiąc w radzie nadzorczej

(invESGo.pl) Mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek giełdowych to 48 tys. zł – wynika z raportu Sedlak & Sedlak.

Kategorie: Giełda

Ostatnie 15 lat na rynku mieszkań

Kategorie: Polska, Rynki

O fenomenie Tesli

Warto posłuchać podcastu “Pulsu Biznesu” o Tesli, w którym i ja zastanawiam się, dlaczego inwestorzy kupują akcje Tesli. Polecam!

Kategorie: Rynki

Finax radzi w finansach osobistych

Jak wiecie, zaangażowałem się w ekspansję inwestowania pasywnego, które oferuje Finax, na polskim rynku. Ruszył właśnie program “Finax radzi”, w którym staram się odpowiadać na Wasze problemy z finansami osobistymi. Pierwszy odcinek:

 

Kategorie: Finanse

Sprawdź, na co Cię stać w egzaminach Akademii Inwestowania PKN ORLEN

Nie musisz wychodzić z domu, by już 12 lub 13 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania PKN ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wybiera się, jak ITI na giełdę

Canal+ nieoczekiwanie odwołał IPO spółki. Nie martwcie się!

Kategorie: Giełda

Rusza Akademia ESG

Kiedy półtora roku temu zaczynałem promować kryteria ESG wśród polskich inwestorów i spółek, temat odpowiedzialnego społecznie inwestowania dopiero nad Wisłą raczkował. Sytuacja jednak szybko się zmieniła, do czego przyczyniły się wyniki funduszy ESG, miliardy na zieloną energię i zalew rynku przez inwestorów z tzw. Pokolenia Z. Rodzi to potrzebę wykształcenia – tylko w Polsce – setek fachowców. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym procesie w ramach Akademii ESG. (invESGo.pl)

Kategorie: Edukacja

Ceny mieszkań lekko w górę

Jak zwykle, dane z rynku mieszkań najszybciej opublikowało Cenatorium. Z indeksu urban.one wynika, że w Polsce we wrześniu sytuacji nieruchomości mieszkaniowym nieznacznie się poprawiała.  W dużych miastach, do powrotu sytuacji sprzed wybuch pandemii, jednak jeszcze sporo brakuje, a eksperci są pesymistami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Dzieci ożywienia na polskiej giełdzie

Wrzuciłem ostatnio, trochę z nudów, tweet z pytaniem, jakie imię dalibyście dziecku, gdybyście do wyboru mieli tylko nazwy spółek z GPW. Wyszedł z tego hit twittera i naprawdę dobra zabawa. Gratuluję pomysłów! Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka znów sprawdza ekspertów

Na giełdzie spadki, więc warto choć na chwilę się od nich oderwać. Popraw sobie humor w nowym quizie:

Kategorie: Edukacja, Giełda

Robot czy człowiek?

Nie, nie napisałem tego tekstu po obejrzeniu filmu „Banksterzy”. Już wcześniej uwierzyłem, że roboty mogą i powinny zastąpić ludzi. Także w inwestowaniu. W mojej sondzie na twitterze okazało się, że większość też powierzyłaby swoje pieniądze automatom. Argumenty? W tekście na portalu fintek.pl. Kliknij i przeczytaj.

Kategorie: Rynki

Najlepszy ETF na energię słoneczną

Pisałem niedawno o funduszach ETF firmy Ark, które robią furorę na amerykańskim rynku. Tym razem o takim, który w tym roku je bije, a na dodatek łączy dwa tematy szczególnie mi bliskie: ESG i inwestowanie pasywne (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Norwegowie jeszcze mocniej w ESG

Norweski fundusz emerytalny będzie sprzedawał akcje spółek, które słabo spełniają kryteria ESG – powiedział nowy szef największego funduszu narodowego na świecie. Powód? Zyski. (invESGo.pl)

Kategorie: Finanse

CFA Summit – ta konferencja trzyma poziom

Konferencja CFA Society Poland już w piątek, 23 października. Dostęp bezpłatny, a goście warci sporych pieniędzy – zarejestruj się

Kategorie: Edukacja, Rynki, Wideo

Stawiam na #InteligentneInwestowanie

Postanowiłem pomóc w rozwoju słowackiego fintechu Finax. Sporo pisałem na ich temat ostatnio, ale w tej rozmowie z Michalem znajdziecie więcej powodów. Trzymajcie kciuki!

Kategorie: Finanse, Wideo

Najlepsze raporty roczne

Polecam transmisją z gali “The Best Annual Report 2019”. Duże brawa dla branży finansowej i energetycznej, które mają ciężki okres w gospodarce, ale w raportowaniu nadal wiodą prym.

Kategorie: Edukacja, Giełda

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Imponujący debiut Allegro

Przeżyjmy to jeszcze raz, razem.

Kategorie: Giełda, Wideo

Minimalnie tańsze mieszkania na Mazowszu

Mieszkania w II kwartale były w Polsce o 2 proc. droższe niż w poprzednim – wynika z danych GUS. Dane Urzędu zawsze z dużym opóźnieniem pokazują koniunkturę, ale jedną rzecz warto zauważyć – tylko w mazowieckiem mieszkania potaniały. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak działa Finax?

Poprzednio pokazywałem rozmowę z Jurajem Hrbatym, twórcą domu maklerskiego Finax. Jego prosta idea tanich, zdywersyfikowanych portfeli ETF, tak mi się spodobała, że postanowiłem zgłębić temat. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak się opłaca ‘diversity’

Na invESGo.pl (zerknijcie na mój nowy projekt) opisałem Ark Investment Management. Teraz pytanie do fachowców (pewnie prawników, ale nie tylko). Co musiałbym zrobić w Polsce (kapitał, licencje, zgody, specyfika zatrudnionych osób?), żeby założyć taką firmę?

Kategorie: Bez kategorii

Biomedowe szaleństwo cd.

Kategorie: Giełda

Nieruchomości – bańka czy hossa?

Kategorie: Rynki

Czy Allegro jest drogie?

Wystarczy jeden wpis:

Kategorie: Giełda

W Warszawie o ESG

Wszyscy tęsknimy za konferencjami, podczas których moglibyśmy się spotkać osobiście. Mimo to, ESG Warsaw, organizowana już po raz drugi, nawet przez internet przyciągnęła liczne grono przedstawicieli spółek publicznych, odpowiedzialnych w swoich firmach za relacje inwestorskie, ESG i CSR.

Kategorie: Edukacja, Rynki

Co Ty wiesz o Allegro?

Skoro cały rynek tym żyje, trudno nie zrobić quizu o Allegro. Powodzenia (niezależnie od tego, czy kupujecie jego akcje w IPO)

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑