Zasady inwestowania, czyli program Osiem+

Zasady inwestowania powinny być proste. Inaczej ich nie zapamiętamy, a już na pewno nie wdrożymy w życie. Dotyczy to także inwestowania.

Buffett

Problem w tym, że najgłośniej o bonmotach, które cieżko przekuć na jakieś przydatne inwestycyjne wskazówki. Weźmy np. największego z inwestorów – Warrena Buffetta. „Cena – to, co płacisz. Wartość – to, co dostajesz”. Świetne, ale spróbuj tę mądrość zastosować na GPW. Albo „Reguła pierwsza: nigdy nie trać pieniędzy. Reguła druga: nie zapominaj reguły pierwszej”. Dzięki, Wuju (mam nadzieję, że fani założonej przez świetnych Tomasza Jaroszka i Przemka Gerschmanna fejsbukowej grupy „Śladami Warrena Buffetta” się nie obrażą za nawiązanie do sceny  z „Misia”, którą przypominam niżej). Wyrocznia z Omaha radzi też, by nie inwestować w branże, których się nie rozumie (czyli opanował w końcu iPhone, skoro wszedł w akcje Apple). Było jeszcze coś o analitykach, ale jako wiceprezes CFA Society Poland wolę nie przytaczać 😉

Nie, nie będę tylko narzekał. Na ratunek inwestorom przywołam Johna Bogle, ojca funduszy indeksowych, którego wspominałem już przy tekście o inwestowaniu pasywnym.  Autor książki „Zdrowy rozsądek funduszy inwestycyjnych” w 1998 r. zawarł w niej takie, jakże proste i łatwe do zastosowania wskazówki.

8 zasad inwestowania Johna Bogle’a

1. Wybieraj nisko kosztowe fundusze
2. Ostrożnie rozważ dodatkowe koszty doradztwa
3. Nie przeceniaj historycznych wyników funduszu
4. Historyczne wyniki wykorzystaj za to do oceny spójności i ryzyka funduszu
5. Uważaj na gwiazdy (np. wśród zarządzających)
6. Uważaj na wielkość aktywów
7. Nie posiadaj zbyt wielu funduszy
8. Kup portfel funduszy i je trzymaj

Zasady inwestowania dotyczą funduszy, ale łatwo je przenieść także na inne aktywa. Punkt szósty wymaga jedynie komentarza – gdy fundusz ma dobre wyniki (lub dobry marketing), jego wielkość rośnie. Po przekroczeniu pewnego poziomu aktywów (niestety, trudno go określić), nawet najlepszy zarządzający może mieć problem z utrzymaniem dotychczasowej polityki inwestycyjnej. Świetnie i dużo szerzej zasady inwestowania Bogle’a opisał autor strony Moja Przyszła Emerytura – polecam!

Jednym słowem – uważaj, co kupujesz. I kto ci sprzedaje. Tu dochodzimy do tzw. misselingu (mogłeś paść ofiarą, gdy np. ktoś wciskał Ci obligacje Getbacku jako alternatywę dla lokat lub gdy jakiś kryptofan przekonywał, że to bitcoin to alternatywa dla akcji). W CFA Institute, organizacji skupiającej specjalistów zarządzających inwestycjami, stworzyliśmy w związku z tym Dekalog Praw Inwestora. Warto poznać dziesięć prostych punktów, które pomogą Ci w walce z nieuczciwymi praktykami na rynku.

Na koniec pewna uniwersalna rada – i tym razem bardzo przydatna – z ust Warrena Buffetta: „Zbudowanie reputacji zajmuje 20 lat, a jej zrujnowanie 5 minut”. Dotyczy każdej dziedziny życia.

ps. minikonkurs: ktoś pamięta, jak się nazywa kapitalista, który chciał być polskim Buffettem?

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Chcesz przyjęcia euro?

Polacy są w tej sprawie podzieleni, jak we wszystkim:

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Polski rynek potrzebuje Chodakowskiej

Poleca dwie książki, przestrzega przed dwoma błędami i zmieniłby dwie rzeczy na polskim rynku. Na pytania „Janosika” odpowiada Kamil Gemra, doktor z SGH i znany inwestor indywidualny.

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Szef Comparic.pl w Janosiku

Dlaczego nie lubi Belki i polityków? Jak na jego inwestycje wpłynął pewien panel dyskusyjny?  Na te i inne pytania „Janosika” odpowiada Arkadiusz Jóźwiak, szef portalu Comparic, który w tym roku był już nominowany do najbardziej prestiżowych nagród na rynku.

Kategorie: Wideo

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑