Zasady inwestowania, czyli program Osiem+

Zasady inwestowania powinny być proste. Inaczej ich nie zapamiętamy, a już na pewno nie wdrożymy w życie. Dotyczy to także inwestowania.

Buffett

Problem w tym, że najgłośniej o bonmotach, które cieżko przekuć na jakieś przydatne inwestycyjne wskazówki. Weźmy np. największego z inwestorów – Warrena Buffetta. „Cena – to, co płacisz. Wartość – to, co dostajesz”. Świetne, ale spróbuj tę mądrość zastosować na GPW. Albo „Reguła pierwsza: nigdy nie trać pieniędzy. Reguła druga: nie zapominaj reguły pierwszej”. Dzięki, Wuju (mam nadzieję, że fani założonej przez świetnych Tomasza Jaroszka i Przemka Gerschmanna fejsbukowej grupy „Śladami Warrena Buffetta” się nie obrażą za nawiązanie do sceny  z „Misia”, którą przypominam niżej). Wyrocznia z Omaha radzi też, by nie inwestować w branże, których się nie rozumie (czyli opanował w końcu iPhone, skoro wszedł w akcje Apple). Było jeszcze coś o analitykach, ale jako wiceprezes CFA Society Poland wolę nie przytaczać 😉

Nie, nie będę tylko narzekał. Na ratunek inwestorom przywołam Johna Bogle, ojca funduszy indeksowych, którego wspominałem już przy tekście o inwestowaniu pasywnym.  Autor książki „Zdrowy rozsądek funduszy inwestycyjnych” w 1998 r. zawarł w niej takie, jakże proste i łatwe do zastosowania wskazówki.

8 zasad inwestowania Johna Bogle’a

1. Wybieraj nisko kosztowe fundusze
2. Ostrożnie rozważ dodatkowe koszty doradztwa
3. Nie przeceniaj historycznych wyników funduszu
4. Historyczne wyniki wykorzystaj za to do oceny spójności i ryzyka funduszu
5. Uważaj na gwiazdy (np. wśród zarządzających)
6. Uważaj na wielkość aktywów
7. Nie posiadaj zbyt wielu funduszy
8. Kup portfel funduszy i je trzymaj

Zasady inwestowania dotyczą funduszy, ale łatwo je przenieść także na inne aktywa. Punkt szósty wymaga jedynie komentarza – gdy fundusz ma dobre wyniki (lub dobry marketing), jego wielkość rośnie. Po przekroczeniu pewnego poziomu aktywów (niestety, trudno go określić), nawet najlepszy zarządzający może mieć problem z utrzymaniem dotychczasowej polityki inwestycyjnej. Świetnie i dużo szerzej zasady inwestowania Bogle’a opisał autor strony Moja Przyszła Emerytura – polecam!

Jednym słowem – uważaj, co kupujesz. I kto ci sprzedaje. Tu dochodzimy do tzw. misselingu (mogłeś paść ofiarą, gdy np. ktoś wciskał Ci obligacje Getbacku jako alternatywę dla lokat lub gdy jakiś kryptofan przekonywał, że to bitcoin to alternatywa dla akcji). W CFA Institute, organizacji skupiającej specjalistów zarządzających inwestycjami, stworzyliśmy w związku z tym Dekalog Praw Inwestora. Warto poznać dziesięć prostych punktów, które pomogą Ci w walce z nieuczciwymi praktykami na rynku.

Na koniec pewna uniwersalna rada – i tym razem bardzo przydatna – z ust Warrena Buffetta: „Zbudowanie reputacji zajmuje 20 lat, a jej zrujnowanie 5 minut”. Dotyczy każdej dziedziny życia.

ps. minikonkurs: ktoś pamięta, jak się nazywa kapitalista, który chciał być polskim Buffettem?

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Wszystko, co trzeba wiedzieć o CFA Institute Certificate in ESG Investing

Tym razem poprosiłem kolegę, eksdzienikarza Bankier.pl, o tekst na temat certyfikatu, który właśnie zdobył.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Z wakacji

Kategorie: Lifestyle

Czy ESG ocali świat?

Liczy się tylko zysk i ryzyko, tradycyjne miary inwestycji? Czy może jednak warto uwzględniać trzeci, popularny ostatnio wymiar – impakt, czyli wpływ na środowisko, społeczeństwo, prawa akcjonariuszy? Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda

Znów te waluty

Kategorie: Finanse

Nowy quiz zByka!

Kategorie: Lifestyle

Z wizytą

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka – 9/10 i biję pokłony

Dawno nie wrzucałem 10 trudnych pytań, więc tym razem będą naprawdę wymagające.

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Co zaorałby Przemek Staniszewski

Ile zarobił na Banku Śląskim (w końcu rówieśnik!)? Jakiej inwestycji najbardziej żałuje? Co zmieniłby na polskim rynku? „Janosikowi” tym razem odpowiada Przemek Staniszewski, czyli popularny Analityk Fundamentalny.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Jaki procent portfela trzymasz w gotówce?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pokaż starocie z portfela!

Ależ ciekawe komentarze – dzięki!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Home bias nad Wisłą (BADANIE)

Pomóż zbadać “przechył lokalny” polskich inwestorów. Zainspirowało mnie poniższe zestawienie opublikowane przez analityków Charles Schwab.

home bias w Polsce

Jaki wpływ ma to zjawisko na wyniki? Poprosiłem Jacka Lemparta, blogera i analityka, o sprawdzenie. Efekty w poniższej rozmowie:

Cofnijmy się o krok. Skąd się bierze home bias? Jakie jest Twoje podejście? Poświęć 3 minuty na ankietę – dzięki!

Kategorie: Giełda

Szok! W dwa lata makler przegonił księdza i ministra

Kategorie: Lifestyle

Zaprojektuj swoje inwestycje

Nie tylko o inwestowaniu – zapraszam do mojej rozmowy z Maciejem Filipkowskim, prowadzącym podcast “Zaprojektuj swoje życie”:

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Na kontrze

O polskiej giełdzie (i nie tylko)

Kategorie: Giełda, Wideo

Quiz zByka powraca

Po długiej przerwie – powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Twój portfel nie jest na wojnie

Dlaczego globalnie>lokalnie, czyli pół godziny o tzw. home bias:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Spokojnie, to tylko spadki

Nagraliśmy to dzień przed inwazją na Ukrainę💙💛, ale przekaz pozostaje aktualny. Największym wrogiem inwestowania są emocje.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Z wizytą u Kuźniara i Hirscha (PODCAST)

Barankiewicz Ekonomicznie

Zresztą, posłuchajcie:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Tak inwestują w USA

Wiem, że zawsze piszę, że miałem ciekawego gościa, ale …tej dziewczyny naprawdę warto posłuchać (i zastanowić się, dlaczego młodzi Polacy i kobiety nad Wisłą nie inwestują):

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

10 prognoz u Andrzeja Steca

Z Andrzejem Stecem, redaktorem naczelnym “Parkietu”, studiowałem na jednym roku i mieszkałem w jednym akademiku i pracowałem w jednej gazecie, dlatego lubimy sobie czasem poprognozować (Andrzej jest w tym dużo lepszy). Dla zabawy🔮

Kategorie: Lifestyle, Rynki, Wideo

Wielka debata blogerów!

📣 Pierwszy sukces w 2022: udało mi się zebrać czterech czołowych blogerów finansowych w jednym miejscu i czasie💪 Oglądajcie! To 150 minut o Waszych finansach🔥🧮🚀

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Polska, Wideo

Byłem u Żurnalisty

Skoro mamy nowy rok, to warto go zacząć z przytupem. I pamiętajcie: inwestowanie wiąże się z ryzykiem:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Dorota Sierakowska inspiruje nie tylko kobiety

Jest chyba najbardziej rozpoznawalną analityczką w Polsce. To wiemy. Ale nie wszyscy wiedzą, że prowadzi też wydawnictwo i kilka innych, nie inwestycyjnych projektów. Społeczność kobiet, którą zgromadziła na Facebooku, zbliża się już do dziesięciu tysięcy. Jak inwestuje? Opowiedziała mi:

Kategorie: Finanse, Wideo

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów

Kategorie: Finanse, Giełda, Polska

20 prognoz na 2022

Podsumowanie 2021 roku dopiero przed nami (dajmy jeszcze rynkom trochę czasu na zmiany), ale już można głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Inwestowanie w Lego

Daje naprawdę nieźle zarobić. Ile?

Ale Lego to nie inwestycja, to styl życia:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Pasywna rewolucja u Artura Wiśniewskiego

Finax został Pasywnym Rewolucjonistą 2021, więc musiałem się z tego jakoś wytłumaczyć:

Kategorie: Rynki, Wideo

Copyright © 2022 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑