Partner sekcji:

Inwestowanie pasywne na polskiej giełdzie

John C. Bogle, ojciec pasywnego inwestowaniaNie szukaj igły w stogu siana. Po prostu kup cały stóg – radził John Bogle, zmarły w tym roku legendarny twórca funduszu Vanguard. Sprawdziłem, jakie siano, czyli ETF i fundusze indeksowe, można kupić na Książęcej. 

Bogle, który jeszcze przed dziewięćdziesiątką brylował w trakcie branżowych konferencji (wiem, bo widziałem go na żywo w trakcie CFA Annual Conference w Filadelfii), na rynku kapitałowym dostrzegał dwóch wrogów: wydatki i emocje. A skoro jednocześnie mocno wierzył (jakże słusznie) w prawo powrotu do średniej, wymyślił fundusze indeksowe. I pasywne inwestowanie, wzbogacone później o tzw. ETF.

Pasywnie nie oznacza, że kupiłeś i czekasz – jak przysłowiowy rolnik – aż ci urośnie. Po prostu, starasz się, by twój portfel możliwie wiernie odzwierciedlał portfel rynkowy. Samodzielnie ciężko to zrobić – administracja szerokim portfelem i koszty prowizji brokerskich skutecznie zniechęcają. Można natomiast posilić się funduszami indeksowymi lub popularnymi ostatnio, choć ciągle za wolno rozwijającymi się nad Wisłą, ETF-ami. Tego typu inwestycją nie zaimponujesz narzeczonej hasłem “Kochanie, zarobiłem na Keanu Reevesie!”. Nie przyciągnie też do instytucji finansowych samców alfa, ścigających się na …alfę (to taka ślepa miara/wiara, że można pobić rynek w długim terminie, nie będąc Warrenem Buffettem). Ale zapawniam – taka strategia w długim terminie jest bardzo trudna do pobicia i pozwala na spokojny sen, zamiast zerkania na kursy akcji.

Jak pasywnie inwestować w akcje na GPW

W sierpniu na GPW pojawi się Beta ETF mWIG40TR , ale nie zmieni to faktu, że pasywnie pomaga inwestować osiem towarzystw (jeśli kogoś pominąłem, proszę o sygnał w komentarzu). Są popularne? Na świecie fundusze pasywne to już ponad jedna czwarta rynku i stale rośnie. U nas dopiero raczkujemy, bo tak można określić ponad 1,5 mld zł ulokowanych w ten sposób, z czego tylko co trzeci złoty trafia do funduszy skupionych na GPW. Zobaczcie, ile te ostatnie zgromadziły dotąd środków (wszystkie dane ze świetnej strony analizy.pl):

Nazwa produktu Start Aktywa (na koniec maja 2019, mln zł)
inPZU Akcje Polskie 2018-05-10 106,4
PKO Akcji Rynku Polskiego 2015-05-19 32,7
Quercus short 2010-05-28 33,1
Quercus lev 2010-05-28 104,4
ING BSK Indeks WIG 20 2015-11-23 14,8
Ipopema m-Indeks (Kategoria A) 2010-06-01 43,3
Ipopema Short Equity 2012-12-21 24,3
Rockbridge FIO Akcji Lewar. 2008-10-20 2,5
Altus Short 2012-09-28 1,0
Lyxor ETF WIG 20 2010-09-22 120,0
Beta ETF WIG20TR 2018-12-03 21,8

Dwie ostatnie pozycje to ETF, reszta to fundusze indeksowe. Nie chcę kolejny raz podawać różnić – tu jest to dobrze opisane.

Porównanie oferty funduszy indeksowych i ETF-ów

Polacy narzekają na odsetki w bankach, ale masowo właśnie tam zanoszą swoje oszczędności. I to mimo widma inflacji.  Trudno się dziwić – ciągle w pamięci straszą straty na funduszach po kryzysie finansowym dekadę temu. Ci, którzy zapomnięli, odświeżyli sobie historię po aferze Getback i stratach niektórych funduszy na tej spółce. Nie pomaga też słaba polityka informacyjna TFI, choć może po prostu niektóre z nich nie chcą przypominać o opłatach, które w Polsce są nadal horrendalnie wysokie. Nie u wszystkich. Zresztą, zobaczcie sami, jak to wygląda w funduszach pasywnych (kliknij na nazwę, by przejść na stronę funduszu):

 

Nazwa produktu Benchmark  Opłata za zarządzanie Maksymalna opłata dystrybucyjna i umorzeniowa (łącznie)
inPZU Akcje Polskie 70% WIG20 + 20% mWIG40 + 10% WIBID 1M 0,50% 0,00%
PKO Akcji Rynku Polskiego 75% WIG20 + 25% mWIG40 0,70% 4,49%
Quercus short 100% WIG20short 3,50% 3,80%
Quercus lev 100% WIG20lev 3,50% 3,80%
ING BSK Indeks WIG 20 100% WIG20 1,60% 0,00%
Ipopema m-Indeks 100% mWIG40 2,00% 4,00%
Ipopema Short Equity 100% WIG20short 3,20% 3,00%
Rockbridge FIO Akcji Lewarowany 100% WIG20lev 2,5% + 20% success fee 2,50%
Altus Short 100% WIG20short 3,5% + 20% success fee 4,00%
Lyxor ETF WIG 20 100% WIG20TR 0,45% prowizja maklerska
Beta ETF WIG20TR 100% WIG20TR 0,40% prowizja maklerska

O czym pamiętać? Zwróć uwagę na opłatę za zarządzanie, dystrybucyjną i – choć nie zawsze występuje – umorzeniową. W przypadku ETF-ów, którymi handlujesz jak akcjami, kosztem jest prowizja maklerska,  Zależy od biura, w którym masz rachunek. W benchmarku, czyli tym, co funduszu próbuje naśladować, ważna jest nazwa indeksu (uwaga na “short” – zarobisz na spadku indeksu, a nie na odwrót).

Od jakiej kwoty możesz zacząć? W inPZU, PKO, ING BSK – już od 100 zł. W ETF minimalny poziom zaangażowania to wartość jednostki (aktualne znajdziesz tutaj). Oferta Quercusa czy Ipopemy jest raczej dla grubszych portfeli.

Zagranica wkrótce zaatakauje 

Oferta instrumentów pasywnych na pewno będzie się poszerzać. Tu i ówdzie słychać, że do Polski chcą wejść z pasywną ofertą światowi gigancj – BlackRock, Fidelity i Xtrackers (DWS). Pierwsi chcą przejść przez KNF (wierzcie, to nie jest proste), by oferować swoją rodzinę ETF, czyli iShares. Fidelity myśli bardziej o funduszach indeksowych (mogą przydać się przy PPK). DWS idzie w kierunku ETF-ów, ale spotkanie na temat tego produktu wielu ludzi z rynku nie przyciągnęło. Nie zmienia to jednak faktu, że ETF trzeba promować, co niniejszym czynię.

Ciąg dalszy – pasywnie z Polski za granicę oraz 8 zasad Johna Bogle’a – nastąpi!

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Ryczko w Janosiku

Konrad Ryczko, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich analityków giełdowych, zaczynał inwestowanie w okresie upadku Lehman Brothers. Mimo kryzysu, już wtedy udawało mu się zarabiać, bo polski rynek jest nieefektywny. Czy z wiekiem zmieniła się jego strategia? Co czyta? Co zmieniłby na swoim ukochanym rynku? Dowiecie się z nowego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Giełda, Wideo

Pierwsze OIPE na rynku

Kto zaczął z nowym, unijnym produktem inwestycyjnym? Gdzie i dlaczego nie w Polsce? Czy nad Wisłą to się opłaci? Co wyróżnia “europejską emeryturę? O tym wszystkim mówiłem Marcinowi Dobrowolskiemu w Biznes24. Już teraz możesz się też zapisać do grupy czekającej na OIPE w Polsce >>

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Wideo

Zupełnie nowy quiz zByka

Kategorie: Edukacja

Mama przyputuje, jak edukować finansowo

Dawno nie miałem tak trudnego zadania – doradzić rodzicom, jak edukować finansowo dzieci – ale, gdy “Mama przepytuje”, trzeba odpowiadać 🙂

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pierwszy po wakacjach quiz zByka

Kategorie: Lifestyle

Przyszłość i edukacja finansowa dzieci (WEBINAR)

Jak rozmawiać z dziećmi o finansach? Kiedy zacząć, od czego zacząć, jakich pomocy używać? Na ten temat porozmawialiśmy z doktor Martą Maciejasz z Uniwersytetu Opolskiego. Jest ona specjalistką od edukacji finansowej najmłodszych. Wie, także z osobistego doświadczenia, jak z nimi rozmawiać o pieniądzach. Przeczytała też wszystkie dostępne na rynku książki dla dzieci i młodzieży o finansach. Rozmówcą-praktykiem był Artur Wiśniewski, znany bloger finansowy, promujący pasywne inwestowanie, a prywatnie ojciec czwórki dzieci. Zapracowany tata, szczególnie wieczorami, ale wygospodarował dla nas kwadrans na podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Polacy wolą inwestować globalnie, ale…

Polska giełda najgorsza na świecie w 2022. Gorsza nawet od bankrutującej Sri Lanki i odciętej od świata Rosji – pisze Bloomberg. Niedawno poprosiłem Was o udział w badaniu. Okazuje się, że jego wyniki potwierdzają Wasz zdrowy rozsądek – chcecie coraz więcej inwestować globalnie. Pytanie – co stoi na przeszkodzie?

Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Polska

Rozmowa z byłym szefem dwóch giełd…

…was zaskoczy. Posłuchajcie, co do powiedzenia miał Ludwik Sobolewski w “Janosiku”:

 

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Rząd chyba zapomniał o OIPE

Dokładnie w dziewięć miesięcy po tym, jak projekt ustawy o OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) trafił do rządowego komitetu do spraw europejskich, “Dziennik Gazeta Prawna” opublikował mój tekst na ten temat. Dziewięć miesięcy bowiem minęło, a polska ustawa nadal się nie urodziła. Mają ją już Słowacy, Czesi czy Węgrzy…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Polityka, Polska

(Nieśmiertelny) podatek Belki

Kategorie: Giełda

Największe dziadostwo polskiego rynku kapitałowego

Humanista na giełdzie nie owijał w bawełnę:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wszystko, co trzeba wiedzieć o CFA Institute Certificate in ESG Investing

Tym razem poprosiłem kolegę, eksdzienikarza Bankier.pl, o tekst na temat certyfikatu, który właśnie zdobył.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Z wakacji

Kategorie: Lifestyle

Czy ESG ocali świat?

Liczy się tylko zysk i ryzyko, tradycyjne miary inwestycji? Czy może jednak warto uwzględniać trzeci, popularny ostatnio wymiar – impakt, czyli wpływ na środowisko, społeczeństwo, prawa akcjonariuszy? Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda

Znów te waluty

Kategorie: Finanse

Nowy quiz zByka!

Kategorie: Lifestyle

Z wizytą

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka – 9/10 i biję pokłony

Dawno nie wrzucałem 10 trudnych pytań, więc tym razem będą naprawdę wymagające.

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Co zaorałby Przemek Staniszewski

Ile zarobił na Banku Śląskim (w końcu rówieśnik!)? Jakiej inwestycji najbardziej żałuje? Co zmieniłby na polskim rynku? „Janosikowi” tym razem odpowiada Przemek Staniszewski, czyli popularny Analityk Fundamentalny.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Jaki procent portfela trzymasz w gotówce?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pokaż starocie z portfela!

Ależ ciekawe komentarze – dzięki!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Home bias nad Wisłą (BADANIE)

Pomóż zbadać “przechył lokalny” polskich inwestorów. Zainspirowało mnie poniższe zestawienie opublikowane przez analityków Charles Schwab.

home bias w Polsce

Jaki wpływ ma to zjawisko na wyniki? Poprosiłem Jacka Lemparta, blogera i analityka, o sprawdzenie. Efekty w poniższej rozmowie:

Cofnijmy się o krok. Skąd się bierze home bias? Jakie jest Twoje podejście? Poświęć 3 minuty na ankietę – dzięki!

Kategorie: Giełda

Szok! W dwa lata makler przegonił księdza i ministra

Kategorie: Lifestyle

Zaprojektuj swoje inwestycje

Nie tylko o inwestowaniu – zapraszam do mojej rozmowy z Maciejem Filipkowskim, prowadzącym podcast “Zaprojektuj swoje życie”:

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Na kontrze

O polskiej giełdzie (i nie tylko)

Kategorie: Giełda, Wideo

Quiz zByka powraca

Po długiej przerwie – powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Twój portfel nie jest na wojnie

Dlaczego globalnie>lokalnie, czyli pół godziny o tzw. home bias:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Spokojnie, to tylko spadki

Nagraliśmy to dzień przed inwazją na Ukrainę💙💛, ale przekaz pozostaje aktualny. Największym wrogiem inwestowania są emocje.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Copyright © 2022 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑