Partner sekcji:

Inwestowanie pasywne na polskiej giełdzie

John C. Bogle, ojciec pasywnego inwestowaniaNie szukaj igły w stogu siana. Po prostu kup cały stóg – radził John Bogle, zmarły w tym roku legendarny twórca funduszu Vanguard. Sprawdziłem, jakie siano, czyli ETF i fundusze indeksowe, można kupić na Książęcej. 

Bogle, który jeszcze przed dziewięćdziesiątką brylował w trakcie branżowych konferencji (wiem, bo widziałem go na żywo w trakcie CFA Annual Conference w Filadelfii), na rynku kapitałowym dostrzegał dwóch wrogów: wydatki i emocje. A skoro jednocześnie mocno wierzył (jakże słusznie) w prawo powrotu do średniej, wymyślił fundusze indeksowe. I pasywne inwestowanie, wzbogacone później o tzw. ETF.

Pasywnie nie oznacza, że kupiłeś i czekasz – jak przysłowiowy rolnik – aż ci urośnie. Po prostu, starasz się, by twój portfel możliwie wiernie odzwierciedlał portfel rynkowy. Samodzielnie ciężko to zrobić – administracja szerokim portfelem i koszty prowizji brokerskich skutecznie zniechęcają. Można natomiast posilić się funduszami indeksowymi lub popularnymi ostatnio, choć ciągle za wolno rozwijającymi się nad Wisłą, ETF-ami. Tego typu inwestycją nie zaimponujesz narzeczonej hasłem “Kochanie, zarobiłem na Keanu Reevesie!”. Nie przyciągnie też do instytucji finansowych samców alfa, ścigających się na …alfę (to taka ślepa miara/wiara, że można pobić rynek w długim terminie, nie będąc Warrenem Buffettem). Ale zapawniam – taka strategia w długim terminie jest bardzo trudna do pobicia i pozwala na spokojny sen, zamiast zerkania na kursy akcji.

Jak pasywnie inwestować w akcje na GPW

W sierpniu na GPW pojawi się Beta ETF mWIG40TR , ale nie zmieni to faktu, że pasywnie pomaga inwestować osiem towarzystw (jeśli kogoś pominąłem, proszę o sygnał w komentarzu). Są popularne? Na świecie fundusze pasywne to już ponad jedna czwarta rynku i stale rośnie. U nas dopiero raczkujemy, bo tak można określić ponad 1,5 mld zł ulokowanych w ten sposób, z czego tylko co trzeci złoty trafia do funduszy skupionych na GPW. Zobaczcie, ile te ostatnie zgromadziły dotąd środków (wszystkie dane ze świetnej strony analizy.pl):

Nazwa produktu Start Aktywa (na koniec maja 2019, mln zł)
inPZU Akcje Polskie 2018-05-10 106,4
PKO Akcji Rynku Polskiego 2015-05-19 32,7
Quercus short 2010-05-28 33,1
Quercus lev 2010-05-28 104,4
ING BSK Indeks WIG 20 2015-11-23 14,8
Ipopema m-Indeks (Kategoria A) 2010-06-01 43,3
Ipopema Short Equity 2012-12-21 24,3
Rockbridge FIO Akcji Lewar. 2008-10-20 2,5
Altus Short 2012-09-28 1,0
Lyxor ETF WIG 20 2010-09-22 120,0
Beta ETF WIG20TR 2018-12-03 21,8

Dwie ostatnie pozycje to ETF, reszta to fundusze indeksowe. Nie chcę kolejny raz podawać różnić – tu jest to dobrze opisane.

Porównanie oferty funduszy indeksowych i ETF-ów

Polacy narzekają na odsetki w bankach, ale masowo właśnie tam zanoszą swoje oszczędności. I to mimo widma inflacji.  Trudno się dziwić – ciągle w pamięci straszą straty na funduszach po kryzysie finansowym dekadę temu. Ci, którzy zapomnięli, odświeżyli sobie historię po aferze Getback i stratach niektórych funduszy na tej spółce. Nie pomaga też słaba polityka informacyjna TFI, choć może po prostu niektóre z nich nie chcą przypominać o opłatach, które w Polsce są nadal horrendalnie wysokie. Nie u wszystkich. Zresztą, zobaczcie sami, jak to wygląda w funduszach pasywnych (kliknij na nazwę, by przejść na stronę funduszu):

 

Nazwa produktu Benchmark  Opłata za zarządzanie Maksymalna opłata dystrybucyjna i umorzeniowa (łącznie)
inPZU Akcje Polskie 70% WIG20 + 20% mWIG40 + 10% WIBID 1M 0,50% 0,00%
PKO Akcji Rynku Polskiego 75% WIG20 + 25% mWIG40 0,70% 4,49%
Quercus short 100% WIG20short 3,50% 3,80%
Quercus lev 100% WIG20lev 3,50% 3,80%
ING BSK Indeks WIG 20 100% WIG20 1,60% 0,00%
Ipopema m-Indeks 100% mWIG40 2,00% 4,00%
Ipopema Short Equity 100% WIG20short 3,20% 3,00%
Rockbridge FIO Akcji Lewarowany 100% WIG20lev 2,5% + 20% success fee 2,50%
Altus Short 100% WIG20short 3,5% + 20% success fee 4,00%
Lyxor ETF WIG 20 100% WIG20TR 0,45% prowizja maklerska
Beta ETF WIG20TR 100% WIG20TR 0,40% prowizja maklerska

O czym pamiętać? Zwróć uwagę na opłatę za zarządzanie, dystrybucyjną i – choć nie zawsze występuje – umorzeniową. W przypadku ETF-ów, którymi handlujesz jak akcjami, kosztem jest prowizja maklerska,  Zależy od biura, w którym masz rachunek. W benchmarku, czyli tym, co funduszu próbuje naśladować, ważna jest nazwa indeksu (uwaga na “short” – zarobisz na spadku indeksu, a nie na odwrót).

Od jakiej kwoty możesz zacząć? W inPZU, PKO, ING BSK – już od 100 zł. W ETF minimalny poziom zaangażowania to wartość jednostki (aktualne znajdziesz tutaj). Oferta Quercusa czy Ipopemy jest raczej dla grubszych portfeli.

Zagranica wkrótce zaatakauje 

Oferta instrumentów pasywnych na pewno będzie się poszerzać. Tu i ówdzie słychać, że do Polski chcą wejść z pasywną ofertą światowi gigancj – BlackRock, Fidelity i Xtrackers (DWS). Pierwsi chcą przejść przez KNF (wierzcie, to nie jest proste), by oferować swoją rodzinę ETF, czyli iShares. Fidelity myśli bardziej o funduszach indeksowych (mogą przydać się przy PPK). DWS idzie w kierunku ETF-ów, ale spotkanie na temat tego produktu wielu ludzi z rynku nie przyciągnęło. Nie zmienia to jednak faktu, że ETF trzeba promować, co niniejszym czynię.

Ciąg dalszy – pasywnie z Polski za granicę oraz 8 zasad Johna Bogle’a – nastąpi!

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑