Partner sekcji:

Inwestowanie pasywne na polskiej giełdzie

John C. Bogle, ojciec pasywnego inwestowaniaNie szukaj igły w stogu siana. Po prostu kup cały stóg – radził John Bogle, zmarły w tym roku legendarny twórca funduszu Vanguard. Sprawdziłem, jakie siano, czyli ETF i fundusze indeksowe, można kupić na Książęcej. 

Bogle, który jeszcze przed dziewięćdziesiątką brylował w trakcie branżowych konferencji (wiem, bo widziałem go na żywo w trakcie CFA Annual Conference w Filadelfii), na rynku kapitałowym dostrzegał dwóch wrogów: wydatki i emocje. A skoro jednocześnie mocno wierzył (jakże słusznie) w prawo powrotu do średniej, wymyślił fundusze indeksowe. I pasywne inwestowanie, wzbogacone później o tzw. ETF.

Pasywnie nie oznacza, że kupiłeś i czekasz – jak przysłowiowy rolnik – aż ci urośnie. Po prostu, starasz się, by twój portfel możliwie wiernie odzwierciedlał portfel rynkowy. Samodzielnie ciężko to zrobić – administracja szerokim portfelem i koszty prowizji brokerskich skutecznie zniechęcają. Można natomiast posilić się funduszami indeksowymi lub popularnymi ostatnio, choć ciągle za wolno rozwijającymi się nad Wisłą, ETF-ami. Tego typu inwestycją nie zaimponujesz narzeczonej hasłem “Kochanie, zarobiłem na Keanu Reevesie!”. Nie przyciągnie też do instytucji finansowych samców alfa, ścigających się na …alfę (to taka ślepa miara/wiara, że można pobić rynek w długim terminie, nie będąc Warrenem Buffettem). Ale zapawniam – taka strategia w długim terminie jest bardzo trudna do pobicia i pozwala na spokojny sen, zamiast zerkania na kursy akcji.

Jak pasywnie inwestować w akcje na GPW

W sierpniu na GPW pojawi się Beta ETF mWIG40TR , ale nie zmieni to faktu, że pasywnie pomaga inwestować osiem towarzystw (jeśli kogoś pominąłem, proszę o sygnał w komentarzu). Są popularne? Na świecie fundusze pasywne to już ponad jedna czwarta rynku i stale rośnie. U nas dopiero raczkujemy, bo tak można określić ponad 1,5 mld zł ulokowanych w ten sposób, z czego tylko co trzeci złoty trafia do funduszy skupionych na GPW. Zobaczcie, ile te ostatnie zgromadziły dotąd środków (wszystkie dane ze świetnej strony analizy.pl):

Nazwa produktu Start Aktywa (na koniec maja 2019, mln zł)
inPZU Akcje Polskie 2018-05-10 106,4
PKO Akcji Rynku Polskiego 2015-05-19 32,7
Quercus short 2010-05-28 33,1
Quercus lev 2010-05-28 104,4
ING BSK Indeks WIG 20 2015-11-23 14,8
Ipopema m-Indeks (Kategoria A) 2010-06-01 43,3
Ipopema Short Equity 2012-12-21 24,3
Rockbridge FIO Akcji Lewar. 2008-10-20 2,5
Altus Short 2012-09-28 1,0
Lyxor ETF WIG 20 2010-09-22 120,0
Beta ETF WIG20TR 2018-12-03 21,8

Dwie ostatnie pozycje to ETF, reszta to fundusze indeksowe. Nie chcę kolejny raz podawać różnić – tu jest to dobrze opisane.

Porównanie oferty funduszy indeksowych i ETF-ów

Polacy narzekają na odsetki w bankach, ale masowo właśnie tam zanoszą swoje oszczędności. I to mimo widma inflacji.  Trudno się dziwić – ciągle w pamięci straszą straty na funduszach po kryzysie finansowym dekadę temu. Ci, którzy zapomnięli, odświeżyli sobie historię po aferze Getback i stratach niektórych funduszy na tej spółce. Nie pomaga też słaba polityka informacyjna TFI, choć może po prostu niektóre z nich nie chcą przypominać o opłatach, które w Polsce są nadal horrendalnie wysokie. Nie u wszystkich. Zresztą, zobaczcie sami, jak to wygląda w funduszach pasywnych (kliknij na nazwę, by przejść na stronę funduszu):

 

Nazwa produktu Benchmark  Opłata za zarządzanie Maksymalna opłata dystrybucyjna i umorzeniowa (łącznie)
inPZU Akcje Polskie 70% WIG20 + 20% mWIG40 + 10% WIBID 1M 0,50% 0,00%
PKO Akcji Rynku Polskiego 75% WIG20 + 25% mWIG40 0,70% 4,49%
Quercus short 100% WIG20short 3,50% 3,80%
Quercus lev 100% WIG20lev 3,50% 3,80%
ING BSK Indeks WIG 20 100% WIG20 1,60% 0,00%
Ipopema m-Indeks 100% mWIG40 2,00% 4,00%
Ipopema Short Equity 100% WIG20short 3,20% 3,00%
Rockbridge FIO Akcji Lewarowany 100% WIG20lev 2,5% + 20% success fee 2,50%
Altus Short 100% WIG20short 3,5% + 20% success fee 4,00%
Lyxor ETF WIG 20 100% WIG20TR 0,45% prowizja maklerska
Beta ETF WIG20TR 100% WIG20TR 0,40% prowizja maklerska

O czym pamiętać? Zwróć uwagę na opłatę za zarządzanie, dystrybucyjną i – choć nie zawsze występuje – umorzeniową. W przypadku ETF-ów, którymi handlujesz jak akcjami, kosztem jest prowizja maklerska,  Zależy od biura, w którym masz rachunek. W benchmarku, czyli tym, co funduszu próbuje naśladować, ważna jest nazwa indeksu (uwaga na “short” – zarobisz na spadku indeksu, a nie na odwrót).

Od jakiej kwoty możesz zacząć? W inPZU, PKO, ING BSK – już od 100 zł. W ETF minimalny poziom zaangażowania to wartość jednostki (aktualne znajdziesz tutaj). Oferta Quercusa czy Ipopemy jest raczej dla grubszych portfeli.

Zagranica wkrótce zaatakauje 

Oferta instrumentów pasywnych na pewno będzie się poszerzać. Tu i ówdzie słychać, że do Polski chcą wejść z pasywną ofertą światowi gigancj – BlackRock, Fidelity i Xtrackers (DWS). Pierwsi chcą przejść przez KNF (wierzcie, to nie jest proste), by oferować swoją rodzinę ETF, czyli iShares. Fidelity myśli bardziej o funduszach indeksowych (mogą przydać się przy PPK). DWS idzie w kierunku ETF-ów, ale spotkanie na temat tego produktu wielu ludzi z rynku nie przyciągnęło. Nie zmienia to jednak faktu, że ETF trzeba promować, co niniejszym czynię.

Ciąg dalszy – pasywnie z Polski za granicę oraz 8 zasad Johna Bogle’a – nastąpi!

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

4 tys. zł na miesiąc w radzie nadzorczej

(invESGo.pl) Mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek giełdowych to 48 tys. zł – wynika z raportu Sedlak & Sedlak.

Kategorie: Giełda

Ostatnie 15 lat na rynku mieszkań

Kategorie: Polska, Rynki

O fenomenie Tesli

Warto posłuchać podcastu “Pulsu Biznesu” o Tesli, w którym i ja zastanawiam się, dlaczego inwestorzy kupują akcje Tesli. Polecam!

Kategorie: Rynki

Finax radzi w finansach osobistych

Jak wiecie, zaangażowałem się w ekspansję inwestowania pasywnego, które oferuje Finax, na polskim rynku. Ruszył właśnie program “Finax radzi”, w którym staram się odpowiadać na Wasze problemy z finansami osobistymi. Pierwszy odcinek:

 

Kategorie: Finanse

Sprawdź, na co Cię stać w egzaminach Akademii Inwestowania PKN ORLEN

Nie musisz wychodzić z domu, by już 12 lub 13 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania PKN ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wybiera się, jak ITI na giełdę

Canal+ nieoczekiwanie odwołał IPO spółki. Nie martwcie się!

Kategorie: Giełda

Rusza Akademia ESG

Kiedy półtora roku temu zaczynałem promować kryteria ESG wśród polskich inwestorów i spółek, temat odpowiedzialnego społecznie inwestowania dopiero nad Wisłą raczkował. Sytuacja jednak szybko się zmieniła, do czego przyczyniły się wyniki funduszy ESG, miliardy na zieloną energię i zalew rynku przez inwestorów z tzw. Pokolenia Z. Rodzi to potrzebę wykształcenia – tylko w Polsce – setek fachowców. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym procesie w ramach Akademii ESG. (invESGo.pl)

Kategorie: Edukacja

Ceny mieszkań lekko w górę

Jak zwykle, dane z rynku mieszkań najszybciej opublikowało Cenatorium. Z indeksu urban.one wynika, że w Polsce we wrześniu sytuacji nieruchomości mieszkaniowym nieznacznie się poprawiała.  W dużych miastach, do powrotu sytuacji sprzed wybuch pandemii, jednak jeszcze sporo brakuje, a eksperci są pesymistami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Dzieci ożywienia na polskiej giełdzie

Wrzuciłem ostatnio, trochę z nudów, tweet z pytaniem, jakie imię dalibyście dziecku, gdybyście do wyboru mieli tylko nazwy spółek z GPW. Wyszedł z tego hit twittera i naprawdę dobra zabawa. Gratuluję pomysłów! Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka znów sprawdza ekspertów

Na giełdzie spadki, więc warto choć na chwilę się od nich oderwać. Popraw sobie humor w nowym quizie:

Kategorie: Edukacja, Giełda

Robot czy człowiek?

Nie, nie napisałem tego tekstu po obejrzeniu filmu „Banksterzy”. Już wcześniej uwierzyłem, że roboty mogą i powinny zastąpić ludzi. Także w inwestowaniu. W mojej sondzie na twitterze okazało się, że większość też powierzyłaby swoje pieniądze automatom. Argumenty? W tekście na portalu fintek.pl. Kliknij i przeczytaj.

Kategorie: Rynki

Najlepszy ETF na energię słoneczną

Pisałem niedawno o funduszach ETF firmy Ark, które robią furorę na amerykańskim rynku. Tym razem o takim, który w tym roku je bije, a na dodatek łączy dwa tematy szczególnie mi bliskie: ESG i inwestowanie pasywne (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Norwegowie jeszcze mocniej w ESG

Norweski fundusz emerytalny będzie sprzedawał akcje spółek, które słabo spełniają kryteria ESG – powiedział nowy szef największego funduszu narodowego na świecie. Powód? Zyski. (invESGo.pl)

Kategorie: Finanse

CFA Summit – ta konferencja trzyma poziom

Konferencja CFA Society Poland już w piątek, 23 października. Dostęp bezpłatny, a goście warci sporych pieniędzy – zarejestruj się

Kategorie: Edukacja, Rynki, Wideo

Stawiam na #InteligentneInwestowanie

Postanowiłem pomóc w rozwoju słowackiego fintechu Finax. Sporo pisałem na ich temat ostatnio, ale w tej rozmowie z Michalem znajdziecie więcej powodów. Trzymajcie kciuki!

Kategorie: Finanse, Wideo

Najlepsze raporty roczne

Polecam transmisją z gali “The Best Annual Report 2019”. Duże brawa dla branży finansowej i energetycznej, które mają ciężki okres w gospodarce, ale w raportowaniu nadal wiodą prym.

Kategorie: Edukacja, Giełda

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Imponujący debiut Allegro

Przeżyjmy to jeszcze raz, razem.

Kategorie: Giełda, Wideo

Minimalnie tańsze mieszkania na Mazowszu

Mieszkania w II kwartale były w Polsce o 2 proc. droższe niż w poprzednim – wynika z danych GUS. Dane Urzędu zawsze z dużym opóźnieniem pokazują koniunkturę, ale jedną rzecz warto zauważyć – tylko w mazowieckiem mieszkania potaniały. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak działa Finax?

Poprzednio pokazywałem rozmowę z Jurajem Hrbatym, twórcą domu maklerskiego Finax. Jego prosta idea tanich, zdywersyfikowanych portfeli ETF, tak mi się spodobała, że postanowiłem zgłębić temat. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak się opłaca ‘diversity’

Na invESGo.pl (zerknijcie na mój nowy projekt) opisałem Ark Investment Management. Teraz pytanie do fachowców (pewnie prawników, ale nie tylko). Co musiałbym zrobić w Polsce (kapitał, licencje, zgody, specyfika zatrudnionych osób?), żeby założyć taką firmę?

Kategorie: Bez kategorii

Biomedowe szaleństwo cd.

Kategorie: Giełda

Nieruchomości – bańka czy hossa?

Kategorie: Rynki

Czy Allegro jest drogie?

Wystarczy jeden wpis:

Kategorie: Giełda

W Warszawie o ESG

Wszyscy tęsknimy za konferencjami, podczas których moglibyśmy się spotkać osobiście. Mimo to, ESG Warsaw, organizowana już po raz drugi, nawet przez internet przyciągnęła liczne grono przedstawicieli spółek publicznych, odpowiedzialnych w swoich firmach za relacje inwestorskie, ESG i CSR.

Kategorie: Edukacja, Rynki

Co Ty wiesz o Allegro?

Skoro cały rynek tym żyje, trudno nie zrobić quizu o Allegro. Powodzenia (niezależnie od tego, czy kupujecie jego akcje w IPO)

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑