Partner sekcji:

Inwestowanie pasywne na polskiej giełdzie

John C. Bogle, ojciec pasywnego inwestowaniaNie szukaj igły w stogu siana. Po prostu kup cały stóg – radził John Bogle, zmarły w tym roku legendarny twórca funduszu Vanguard. Sprawdziłem, jakie siano, czyli ETF i fundusze indeksowe, można kupić na Książęcej. 

Bogle, który jeszcze przed dziewięćdziesiątką brylował w trakcie branżowych konferencji (wiem, bo widziałem go na żywo w trakcie CFA Annual Conference w Filadelfii), na rynku kapitałowym dostrzegał dwóch wrogów: wydatki i emocje. A skoro jednocześnie mocno wierzył (jakże słusznie) w prawo powrotu do średniej, wymyślił fundusze indeksowe. I pasywne inwestowanie, wzbogacone później o tzw. ETF.

Pasywnie nie oznacza, że kupiłeś i czekasz – jak przysłowiowy rolnik – aż ci urośnie. Po prostu, starasz się, by twój portfel możliwie wiernie odzwierciedlał portfel rynkowy. Samodzielnie ciężko to zrobić – administracja szerokim portfelem i koszty prowizji brokerskich skutecznie zniechęcają. Można natomiast posilić się funduszami indeksowymi lub popularnymi ostatnio, choć ciągle za wolno rozwijającymi się nad Wisłą, ETF-ami. Tego typu inwestycją nie zaimponujesz narzeczonej hasłem “Kochanie, zarobiłem na Keanu Reevesie!”. Nie przyciągnie też do instytucji finansowych samców alfa, ścigających się na …alfę (to taka ślepa miara/wiara, że można pobić rynek w długim terminie, nie będąc Warrenem Buffettem). Ale zapawniam – taka strategia w długim terminie jest bardzo trudna do pobicia i pozwala na spokojny sen, zamiast zerkania na kursy akcji.

Jak pasywnie inwestować w akcje na GPW

W sierpniu na GPW pojawi się Beta ETF mWIG40TR , ale nie zmieni to faktu, że pasywnie pomaga inwestować osiem towarzystw (jeśli kogoś pominąłem, proszę o sygnał w komentarzu). Są popularne? Na świecie fundusze pasywne to już ponad jedna czwarta rynku i stale rośnie. U nas dopiero raczkujemy, bo tak można określić ponad 1,5 mld zł ulokowanych w ten sposób, z czego tylko co trzeci złoty trafia do funduszy skupionych na GPW. Zobaczcie, ile te ostatnie zgromadziły dotąd środków (wszystkie dane ze świetnej strony analizy.pl):

Nazwa produktu Start Aktywa (na koniec maja 2019, mln zł)
inPZU Akcje Polskie 2018-05-10 106,4
PKO Akcji Rynku Polskiego 2015-05-19 32,7
Quercus short 2010-05-28 33,1
Quercus lev 2010-05-28 104,4
ING BSK Indeks WIG 20 2015-11-23 14,8
Ipopema m-Indeks (Kategoria A) 2010-06-01 43,3
Ipopema Short Equity 2012-12-21 24,3
Rockbridge FIO Akcji Lewar. 2008-10-20 2,5
Altus Short 2012-09-28 1,0
Lyxor ETF WIG 20 2010-09-22 120,0
Beta ETF WIG20TR 2018-12-03 21,8

Dwie ostatnie pozycje to ETF, reszta to fundusze indeksowe. Nie chcę kolejny raz podawać różnić – tu jest to dobrze opisane.

Porównanie oferty funduszy indeksowych i ETF-ów

Polacy narzekają na odsetki w bankach, ale masowo właśnie tam zanoszą swoje oszczędności. I to mimo widma inflacji.  Trudno się dziwić – ciągle w pamięci straszą straty na funduszach po kryzysie finansowym dekadę temu. Ci, którzy zapomnięli, odświeżyli sobie historię po aferze Getback i stratach niektórych funduszy na tej spółce. Nie pomaga też słaba polityka informacyjna TFI, choć może po prostu niektóre z nich nie chcą przypominać o opłatach, które w Polsce są nadal horrendalnie wysokie. Nie u wszystkich. Zresztą, zobaczcie sami, jak to wygląda w funduszach pasywnych (kliknij na nazwę, by przejść na stronę funduszu):

 

Nazwa produktu Benchmark  Opłata za zarządzanie Maksymalna opłata dystrybucyjna i umorzeniowa (łącznie)
inPZU Akcje Polskie 70% WIG20 + 20% mWIG40 + 10% WIBID 1M 0,50% 0,00%
PKO Akcji Rynku Polskiego 75% WIG20 + 25% mWIG40 0,70% 4,49%
Quercus short 100% WIG20short 3,50% 3,80%
Quercus lev 100% WIG20lev 3,50% 3,80%
ING BSK Indeks WIG 20 100% WIG20 1,60% 0,00%
Ipopema m-Indeks 100% mWIG40 2,00% 4,00%
Ipopema Short Equity 100% WIG20short 3,20% 3,00%
Rockbridge FIO Akcji Lewarowany 100% WIG20lev 2,5% + 20% success fee 2,50%
Altus Short 100% WIG20short 3,5% + 20% success fee 4,00%
Lyxor ETF WIG 20 100% WIG20TR 0,45% prowizja maklerska
Beta ETF WIG20TR 100% WIG20TR 0,40% prowizja maklerska

O czym pamiętać? Zwróć uwagę na opłatę za zarządzanie, dystrybucyjną i – choć nie zawsze występuje – umorzeniową. W przypadku ETF-ów, którymi handlujesz jak akcjami, kosztem jest prowizja maklerska,  Zależy od biura, w którym masz rachunek. W benchmarku, czyli tym, co funduszu próbuje naśladować, ważna jest nazwa indeksu (uwaga na “short” – zarobisz na spadku indeksu, a nie na odwrót).

Od jakiej kwoty możesz zacząć? W inPZU, PKO, ING BSK – już od 100 zł. W ETF minimalny poziom zaangażowania to wartość jednostki (aktualne znajdziesz tutaj). Oferta Quercusa czy Ipopemy jest raczej dla grubszych portfeli.

Zagranica wkrótce zaatakauje 

Oferta instrumentów pasywnych na pewno będzie się poszerzać. Tu i ówdzie słychać, że do Polski chcą wejść z pasywną ofertą światowi gigancj – BlackRock, Fidelity i Xtrackers (DWS). Pierwsi chcą przejść przez KNF (wierzcie, to nie jest proste), by oferować swoją rodzinę ETF, czyli iShares. Fidelity myśli bardziej o funduszach indeksowych (mogą przydać się przy PPK). DWS idzie w kierunku ETF-ów, ale spotkanie na temat tego produktu wielu ludzi z rynku nie przyciągnęło. Nie zmienia to jednak faktu, że ETF trzeba promować, co niniejszym czynię.

Ciąg dalszy – pasywnie z Polski za granicę oraz 8 zasad Johna Bogle’a – nastąpi!

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Quiz o nieruchomościach

Niedawna rozmowa z Tomaszem Narkunem o inwestowaniu w nieruchomości wywołała na tyle duże zainteresowanie, że idziemy za ciosem. Tym czasem pora na kolejne wydanie quizu zByka. Oczywiście, o nieruchomościach. Powodzenia!

Kategorie: Lifestyle

Czy na rynku nieruchomości jest bańka?

Dawno nikt tak ciekawie nie opowiadał mi o rynku nieruchomości

Kategorie: Finanse, Rynki, Wideo

Marcin Przasnyski w Janosiku

Dlaczego polska giełda nie przyciąga największych? Czemu zaczął inwestować dopiero w wieku 32 lat? Ile (nie)zarobił na CD Projekcie? Co łączy giełdę z show biznesem? W nowym „Janosiku” gościmy Marcina Przasnyskiego, m.in. legendę polskiego gamingu i analizy fundamentalnej.

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wakacyjny quiz zByka

Tym razem pytania dotyczą państw, do których najchętniej jeździcie na wakacje. Powodzenia!

 

Kategorie: Edukacja

Kontroler ruchu lotniczego i inwestycje (JANOSIK)

Dlaczego tyle czyta? Ile stracił na foreksie? No i jak to się stało, że żołnierz przeprowadza w Polsce pasywną rewolucję? W nowym „Janosiku” moim gościem jest Przemek Wojewoda, trener finansów osobistych i …kontroler ruchu lotniczego.

Kategorie: Giełda, Rynki

Dlaczego zainteresowałem się ESG?

🗞Szczerze polecam❗️
1. Studenci
2. Media
3. Moja uczelnia
4. ESG
5. Parę słów ode mnie👇

Do pobrania gratis!

Kategorie: Finanse

Rekordy (a jednak) cen na rynku mieszkań

Mieszkania w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie. Dzięki urban.one, mam już dane za kwiecień 2021.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Polska, Rynki

Wartość pieniądza w czasie ;)

I analizuj tu na poważnie oczekiwaną roczną stopę zwrotu:

Kategorie: Edukacja

Finansowy obowiązek rodziców?

Kategorie: Finanse

Znów o inflacji

Chwilowo wyprzedzili nas Węgrzy, ale pokonaliśmy magiczne 5 procent…

Kategorie: Edukacja, Gospodarka

Pasywna rewolucja

Przegapiliście konferencję “Jak inwestować na giełdzie”? To zobaczcie przynajmniej panel dyskusyjny z udziałem Roberta Sochackiego (Beta ETF), Przemysława Kwietnia (XTB), Arkadiusza Wójcika (Exante) i mnie. Moderuje organizator, czyli Artur Wiśniewski.

Kategorie: Rynki, Wideo

Z rodziną na zdjęciu i emeryturze (JANOSIK)

Emerytura? Poleca inwestowanie w dzieci. Poduszka finansowa? Obligacje skarbu państwa. Inwestuje aktywnie (lokalnie) i pasywnie (globalnie), a pomaga mu w tym … biblia. W nowym „Janosiku” gościłem Artur Wiśniewski, autor serwisu stockbroker.pl i grupy „Pasywna rewolucja” na Facebooku.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Rewolucja ESG

W wywiadzie dla Energetyka24.pl mówiłem o tym, o czym lubię najbardziej:

Kategorie: Rynki, Wideo

Marcin Iwuć u Janosika

Pierwsze, pożyczone od rodziców pieniądze, dały mu 12 proc. zysku rocznie, ale na mieszkaniu w Poznaniu już sporo stracił. Gdyby mógł zmienić jedną rzecz na polskim rynku, obniżyłby opłaty za fundusze inwestycyjne. Marcin Iwuć, czołowy polski bloger finansowy, autor książki „Finansowa forteca” w „Janosiku” szczegółowo opisuje swoje portfele.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Olek Wandzel zaprosił mnie do podcastu

Efekt? 71 minut rozmowy – dla wytrwałych 😉

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Prawdziwie polski quiz zByka

Na 3. maja tylko o Polsce. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Kobieta inwestuje

Patrzy na polski rynek zza granicy i chętnie zmieniłaby tu koszty transakcji i wprowadziła ulgi podatkowe. Inwestuje w fundusze ETF, choć ceni też akcje tradycyjnych spółek, głównie z giełdy we Frankfurcie. Pisze książki, ale Wam poleca „Najbogatszego człowieka w Babilonie”. Moim gościem w „Janosiku” jest Anna Smolińska, doktor ekonomii i autorka bloga kobietainwestuje.pl.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Jak sobie radzisz z finansami w pandemii? (ANKIETA)

Hej, poświęć kilka minut dla nauki i kasy! Celem badania jest przeprowadzenie analizy wpływu pandemii COVID-19 na finanse osobiste. Przy okazji, w ramach projektu kierowanego przez prof. Krzysztofa Waliszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wspieranego przez Finax, sprawdzamy możliwości wykorzystania aplikacji mobilnych wspomagających zarządzanie finansami osobistymi.

Kategorie: Edukacja

GPW na 30. urodziny

Nasza giełda skończyła 30 lat. Na urodziny odwiedzili wszyscy święci politycy, którzy na co dzień raczej mu szkodzą (polecam mój tekst sprzed 5 lat “Zostawcie dzwon w spokoju”). Zresztą, nasze indeksy mówią same za siebie. I rocznicy raczej nie świętują. Ale nie ma co narzekać. Zrobiłem na Twitterze dwie sondy, które mówią wiele to tych pięknych 30 latach:

Kiedy zacząłeś inwestować

Czyli większość głosujących jeszcze nie doświadczyła bessy – to będzie kiedyś prawdziwa próba.

Przy powyższych wynikach, nieco zaskakują wyniki drugiej sondy. Elektrim jednak ciągle w pamięci – przegrał o włos z CD Projektem.

No i dla równowagi @Mysterbuzu przypomina:

A ja przypominam nieśmiertelne rady mojego taty:

Oczywiście, zawsze jest powód do bycia zadowolonym…

…choć czasem warto zerknąć na wykres:

WIG kontra DAX

Ostatnie 10 lat: WIG30 (z dywidendami) i niemiecki DAX30

Przypadek? Nie sądzę.

Kategorie: Giełda, Polska

Źródła informacji rynkowych (TOP10 zByka)

Informacji coraz więcej, a czasu na ich konsumpcję coraz mniej. Jak się w tym odnaleźć? Jak odcedzić cenne dane z medialnego szumu? Jak zaimponować szefowi wiedzą i być cały czas na czasie? Sam mam z tym problem, ale próbuję poruszać się po źrodłach informacji rynkowych. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

W 2021 roku tanieją mieszkania

Zewsząd bombardują Cię informacje o skokowym wzroście cen nieruchomości? Spokojnie. Media grzeją ten temat, bo mieszkania zawsze się chętnie klikają. Statystyki NBP i GUS są mocno opóźnione. Dużo szybciej pokazuje je baza transakcyjna Cenatorium. Oparte na niej indeksy Urban.one spadały w styczniu i lutym 2021. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak inwestuje Tomasz Jaroszek

ZUS traktuje jako ubezpieczenie, więc sam inwestuje na emeryturę. Kiedyś aktywnie i w Polsce, teraz coraz częściej pasywnie i w zagraniczne spółki dywidendowe. Pisze książki, choć sam studiuje sekrety amerykańskich milionerów. W “Janosiku” gościłem Tomka Jarosza, znanego blogera finansowego.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Jak inwestuje Maciej Samcik

Wiecie, że pierwsze pieniądze zarobił na spekulacjach giełdowych, a potem stracił na Banku Śląskim? “Janosik” wyciągnie wszystko!

Kategorie: Edukacja, Wideo

Inwestowanie długoterminowe na 10 wykresach

O inwestowaniu w długim terminie i inwestowaniu w inflacji – zerknijcie na mój webinar dla Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych:

Kategorie: Edukacja, Wideo

Nowy quiz zByka już czeka!

Po kilku quizach, do których pytania układali moi przyjaciele (czekam na kolejnych!), powracam do starej formuły. 10 trudnych pytań. Moich. O wszystko. Powodzenia!

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Copyright © 2021 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑