Partner sekcji:

Rekordy (a jednak) cen na rynku mieszkań

Mieszkania w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie. Dzięki urban.one, mam już dane za kwiecień 2021. 

Jak działają i dlaczego cenię indeksy Urban.one?

Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce w kwietniu 2021 wyniósł 105,31 pkt. co oznacza, że względem poprzedzającego miesiąca odnotowano wzrost na poziomie 1,55 p.p. Nastroje na rynku wyraźnie się poprawiły. W tej edycji indeksu 80% ekspertów spodziewała się stabilizacji bądź poprawy warunków gospodarczych dla rynku lokali mieszkalnych w nadchodzących 6 miesiącach w Polsce. Pesymiści stanowili 20%.

Dużo więcej informacji z rynku nieruchomości, także dotyczących działek, znajdziesz na stronach Cenatorium >>

Wnioski z raportu: 

  • Deweloperzy w odpowiedzi na wysoki popyt robią co mogą, aby uzupełniać ofertę mieszkań. Masowo rozpoczynają nowe inwestycje.  W Katowicach i Poznaniu, przez pierwsze cztery miesiące roku, rozpoczęli już budowę większej liczby mieszkań niż w całym 2020. Problem z uzupełnianiem oferty mają jednak inwestorzy w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Opolu – w tych miastach notuje się spadek liczby nowych inwestycji. W skali całego kraju widać jednak boom – wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy w okresie styczeń-kwiecień 2021 sięga 45%.
  • Popyt wciąż wydaje się być niezaspokojony. Liczba kredytów w bankach rośnie. W I kwartale padł rekord w zakresie wartości udzielonych kredytów. Związek Banków Polskich ostrzega klientów przed przekredytowaniem. Wciąż jednak szacuje się, że 40% wszystkich mieszkań kupowane jest za gotówkę. Polacy lokują kapitał w nieruchomości, nie zważając na spadające zyski z najmu, ani ryzyko podwyżki stóp procentowych.
  • Czy jest się czego obawiać? Wynagrodzenia rosną współmiernie do cen na rynku mieszkaniowym, a mieszkania w Polsce na tle Europy kształtują się wciąż na umiarkowanym poziomie. Z analizy danych Eurostatu wynika, że w ostatnich 6 latach to nie w Polsce, a na Węgrzech ceny mieszkań wzrosły najszybciej (+78,5%). Polska znajduje się dopiero na 14 pozycji spośród 30 analizowanych krajów. Analizując jednak wzrost cen w samym 2020 roku – tutaj jesteśmy znacznie wyżej listy – na 7 pozycji z 11,4% wzrostem średniej ceny mieszkania. Pierwsze miejsce należy do Luksemburga, gdzie w ciągu 2020 roku ceny mieszkań wzrosły o blisko 23% – Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości
  • W stolicy w kwietniu 2021 roku ceny mieszkań cechowały się powolnym wzrostem. Indeks urban.one na koniec miesiąca ukształtował się na poziomie 115,01 pkt. czyli wobec poprzedzającego miesiąca odnotowano zmianę o 0,71 pkt. Deweloperzy w stolicy nie nadążają z uzupełnianiem oferty, liczba rozpoczętych budów spada, tymczasem sprzedaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie. Eksperci są zgodni – 70% nie spodziewa się spadku popytu w nadchodzącym półroczu.
  • Z monitoringu cen ofertowych (indeks Urban.one opiera się na cenach transakcyjnych) prowadzonego równolegle przez Cenatorium, że w kwietniu wzrost cen ofertowych wyhamował. W agregacji dla 7 miast (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia) ceny wywoławcze na rynku pierwotnym pozostawały stosunkowo stabilne, jednak na rynku wtórnym w ciągu miesiąca odnotowano ich wzrost o 1,8%. Analizując poszczególne rynki osobno zauważa się jednak dużą niejednorodność. Największym wzrostem cen zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym odznaczała się Gdynia, Wrocław oraz Kraków. W Poznaniu ceny oferowane przez deweloperów spadły. Z kolei w Warszawie oraz Krakowie widać było aż 4,5% wzrost cen wywoławczych na rynku wtórnym.
  • W stolicy w kwietniu 2021 roku ceny mieszkań cechowały się powolnym wzrostem. Indeks urban.one na koniec miesiąca ukształtował się na poziomie 115,01 pkt. czyli wobec poprzedzającego miesiąca odnotowano zmianę o 0,71 pkt. Deweloperzy w stolicy nie nadążają z uzupełnianiem oferty, liczba rozpoczętych budów spada, tymczasem sprzedaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie. Eksperci są zgodni – 70% nie spodziewa się spadku popytu w nadchodzącym półroczu.
  • W dużych miastach także rekord indeksu. Indeks urban.one w kwietniu 2021 r. wyniósł 111,21 pkt., co oznacza, że w ujęciu m/m ceny wzrosły o 1,27 p.p. Eksperci przewidują, że w najbliższym półroczu ceny mieszkań będą rosnąć – takiej odpowiedzi po raz pierwszy od dawna udzieliło 100% pytanych.

Dzięki Cenatorium możesz w kilka minut wycenić mieszkanie. Wyceń mieszkanie online w kilka minut >> 

Kategorie: Polska, Rynki

Sticky post

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sztuczna Inteligencja pisze wiersz o inwestowaniu

Poprosiłem sztuczną inteligencję (GPT-4) o wiersz na temat inwestycji. Oto, co w kilka sekund stworzyła. Inspirujący?

O inwestycjach wspomnieć chcę, w wierszu krótkim dziś,
Gdzie pieniądz rośnie, czas ucieka, a rynek rządzi snem.
Na falach giełdy unosimy się, ku zyskom, wzrostom wciąż,
W poszukiwaniu fortuny, szczęścia, wśród inwestorów grem.

Długoterminowe plany piętrzą się, jak góry wyższe drąż,
Różnorodność portfela tworzy, jak piękny ogród, gdzieś.
Zarówno akcje, jak i obligacje, w koszyku mieszczą się,
Oszczędności na przyszłość składane, owoce dojrzewają we mgle.

Ryzyko, jak mewa wśród fal, unosi się nad wodą tu,
Wciąż zmieniając swe kształty, a ostrożność jest jak kotwica, co trzyma nas u stóp.
Nauka, doświadczenie, intuicja – towarzysze na tej drodze są,
Gdyż inwestowanie to sztuka, której zręczność na wagę złota waży.

Cierpliwość i mądrość, jak latarnie, prowadzą nas przez burze,
A marzenia o lepszym jutrze w sercach inwestorów trwają.
Niech ten wiersz przypomni, że inwestowanie to pasja i sztuka,
Co w swej istocie, jak życie, skrywa tajemnice niezmierzone.

Kategorie: Lifestyle

Zmieńmy inwestorów!

Po nazwisku ma masę skrótowców: CFA, CIIA, PRM, CFO…, ale jak tak naprawdę sam inwestuje Karol Matczak? I dlaczego zmiany na polskim rynku chciałby zacząć od …inwestorów? Tego dowiecie się z tego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Wideo

Sztuczna Inteligencja u Janosika

To się musiało tak skończyć. Zaprosiłem do swojego programu Chat GPT-4. Straszna gaduła!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle

Z nastolatkiem o inwestowaniu

Wyzwanie było duże! W ramach świetnego projektu “Trampki na giełdzie”, rozmawiałem z Antkiem o inwestowaniu. I nie tylko…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Sztuczna inteligencja o polskiej emeryturze

Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w praktyce zaczyna robić się tematem roku. Postanowiłem to wykorzystać i zapytać OpenAI GPT-4, funkcjonująca od marca, o emeryturę. Nie przeraziło jej nawet nurtujące wielu Polaków pytanie o to, czy ZUS zbankrutuje 🙂 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Lifestyle

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Hirsch, Jaroszek, Samcik, Szafrański w jednym miejscu

Wielka debata blogerów powróciła! Masz 150 minut? Zapraszam!

Kategorie: Finanse, Gospodarka, Media, Polska, Wideo

Influencer rynku – pomożecie?

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się, że zostałem nominowany w konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji dla inwestorów w regionie, w kategorii “Influencer rynku”. Dziękuję za wyróżnienie!

ZAGŁOSUJ >>

Kategorie: Giełda

Jak inwestuje Piotr Kuczyński

Pana Piotra Kuczyńskiego znam od lat – tak samo, jak czytelnicy “Pulsu Biznesu” czy Bankiera, w których miałem szczęście pracować. Jednak po raz pierwszy udało mi się go namówić na rozmową o własnych inwestycjach (lub nawet – własnych spekulacjach).

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Quiz z Factfulness

Przeczytałem wspaniałą książkę “Factfulness” (tanio do kupienia np. w Empiku) – bazuje w sumie na poniższym quizie, więc zanim przeczytasz, rozwiąż:

Kategorie: Edukacja

Co to jest ETF?

Niech podpowiedzą klocki lego 🙂

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Jak inwestuje były wiceprezes ZUS

Rozmowa z prawnikiem o inwestowaniu? Wcale nie musi być nudna! Dowiódł tego właśnie Marcin Wojewódka, radca prawny, doktor ekonomii, a prywatnie inwestor giełdowy. W „Janosiku” mówi o swojej emeryturze (warto, bo to przecież były wiceprezes ZUS), stracie kasy na wielkiej powodzi i korzyściach z lektury …Hrabiego Monte Christo.

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle

20 prognoz na 2023

Można już głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Kluczowe rady dla inwestorów na trudne czasy (WEBINARIUM)

Nic tak nie uczy inwestorów, jak rynkowe spadki. W ostatnim w tym roku webinarium przerobimy więc lekcję, jaką dał nam wszystkim 2022 roku. Po co? By nie tracić majątku w sytuacjach kryzysowych.

  • Błędy inwestycyjne w czasie spadków
  • Czy lepiej inwestować w regularnie czy jednorazowo?
  • A może lepiej sprzedać i wrócić na rynek po bessie?
  • Co jest najważniejsze w finansach osobistych?
  • Jak reagują klienci Finax na spadki?

 

Kategorie: Edukacja

Czy inwestowanie ESG ocali świat?

Kilka słów o fajnej konferecji FinTech Poland poświęconej ESG i fintech, czyli moim dwóm “konikom”. Na zaproszenie odpowiedziałem nieśmiało, bo wcześniej zrobiłem sondę na Twitterze z pytaniem “Czy ESG może ocalić świat❓”i możliwymi odpowiedziami w starej szkolnej skali 2 do 5. Efekt😱

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Mundialowy quiz gospodarczy

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑