Partner sekcji:

Rekordy (a jednak) cen na rynku mieszkań

Mieszkania w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie. Dzięki urban.one, mam już dane za kwiecień 2021. 

Jak działają i dlaczego cenię indeksy Urban.one?

Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce w kwietniu 2021 wyniósł 105,31 pkt. co oznacza, że względem poprzedzającego miesiąca odnotowano wzrost na poziomie 1,55 p.p. Nastroje na rynku wyraźnie się poprawiły. W tej edycji indeksu 80% ekspertów spodziewała się stabilizacji bądź poprawy warunków gospodarczych dla rynku lokali mieszkalnych w nadchodzących 6 miesiącach w Polsce. Pesymiści stanowili 20%.

Dużo więcej informacji z rynku nieruchomości, także dotyczących działek, znajdziesz na stronach Cenatorium >>

Wnioski z raportu: 

  • Deweloperzy w odpowiedzi na wysoki popyt robią co mogą, aby uzupełniać ofertę mieszkań. Masowo rozpoczynają nowe inwestycje.  W Katowicach i Poznaniu, przez pierwsze cztery miesiące roku, rozpoczęli już budowę większej liczby mieszkań niż w całym 2020. Problem z uzupełnianiem oferty mają jednak inwestorzy w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Opolu – w tych miastach notuje się spadek liczby nowych inwestycji. W skali całego kraju widać jednak boom – wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy w okresie styczeń-kwiecień 2021 sięga 45%.
  • Popyt wciąż wydaje się być niezaspokojony. Liczba kredytów w bankach rośnie. W I kwartale padł rekord w zakresie wartości udzielonych kredytów. Związek Banków Polskich ostrzega klientów przed przekredytowaniem. Wciąż jednak szacuje się, że 40% wszystkich mieszkań kupowane jest za gotówkę. Polacy lokują kapitał w nieruchomości, nie zważając na spadające zyski z najmu, ani ryzyko podwyżki stóp procentowych.
  • Czy jest się czego obawiać? Wynagrodzenia rosną współmiernie do cen na rynku mieszkaniowym, a mieszkania w Polsce na tle Europy kształtują się wciąż na umiarkowanym poziomie. Z analizy danych Eurostatu wynika, że w ostatnich 6 latach to nie w Polsce, a na Węgrzech ceny mieszkań wzrosły najszybciej (+78,5%). Polska znajduje się dopiero na 14 pozycji spośród 30 analizowanych krajów. Analizując jednak wzrost cen w samym 2020 roku – tutaj jesteśmy znacznie wyżej listy – na 7 pozycji z 11,4% wzrostem średniej ceny mieszkania. Pierwsze miejsce należy do Luksemburga, gdzie w ciągu 2020 roku ceny mieszkań wzrosły o blisko 23% – Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości
  • W stolicy w kwietniu 2021 roku ceny mieszkań cechowały się powolnym wzrostem. Indeks urban.one na koniec miesiąca ukształtował się na poziomie 115,01 pkt. czyli wobec poprzedzającego miesiąca odnotowano zmianę o 0,71 pkt. Deweloperzy w stolicy nie nadążają z uzupełnianiem oferty, liczba rozpoczętych budów spada, tymczasem sprzedaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie. Eksperci są zgodni – 70% nie spodziewa się spadku popytu w nadchodzącym półroczu.
  • Z monitoringu cen ofertowych (indeks Urban.one opiera się na cenach transakcyjnych) prowadzonego równolegle przez Cenatorium, że w kwietniu wzrost cen ofertowych wyhamował. W agregacji dla 7 miast (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia) ceny wywoławcze na rynku pierwotnym pozostawały stosunkowo stabilne, jednak na rynku wtórnym w ciągu miesiąca odnotowano ich wzrost o 1,8%. Analizując poszczególne rynki osobno zauważa się jednak dużą niejednorodność. Największym wzrostem cen zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym odznaczała się Gdynia, Wrocław oraz Kraków. W Poznaniu ceny oferowane przez deweloperów spadły. Z kolei w Warszawie oraz Krakowie widać było aż 4,5% wzrost cen wywoławczych na rynku wtórnym.
  • W stolicy w kwietniu 2021 roku ceny mieszkań cechowały się powolnym wzrostem. Indeks urban.one na koniec miesiąca ukształtował się na poziomie 115,01 pkt. czyli wobec poprzedzającego miesiąca odnotowano zmianę o 0,71 pkt. Deweloperzy w stolicy nie nadążają z uzupełnianiem oferty, liczba rozpoczętych budów spada, tymczasem sprzedaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie. Eksperci są zgodni – 70% nie spodziewa się spadku popytu w nadchodzącym półroczu.
  • W dużych miastach także rekord indeksu. Indeks urban.one w kwietniu 2021 r. wyniósł 111,21 pkt., co oznacza, że w ujęciu m/m ceny wzrosły o 1,27 p.p. Eksperci przewidują, że w najbliższym półroczu ceny mieszkań będą rosnąć – takiej odpowiedzi po raz pierwszy od dawna udzieliło 100% pytanych.

Dzięki Cenatorium możesz w kilka minut wycenić mieszkanie. Wyceń mieszkanie online w kilka minut >> 

Kategorie: Polska, Rynki

Sticky post

Pasywnie czy aktywnie?

O pierwszej porażce, która była dla niego najlepszą inwestycyjną lekcją. O najlepszej książce „na początek”. O tym, dlaczego kilka procent aktywów jednak trzyma w złocie – dowiecie się od mojego kolejnego gościa w “Janosiku”:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Jak być DOBRYM inwestorem

Wiem, że mało czytelnie, ale dla mnie to najważniejszy slajd z corocznej konferencji CFA Society Poland. Legendardy Aswath Damodaran rozprawia się z obecnym podejściem do inwestowania ESG, zachęcając do własnej, spersonalizowanej miary “dobra”, a nie tej proponowanej przez regulacje i agencje ratingowe.

Damodaran o ESG

Więcej na stronie invESGo.pl >>

Kategorie: Edukacja, Rynki

Quiz o nieruchomościach

Niedawna rozmowa z Tomaszem Narkunem o inwestowaniu w nieruchomości wywołała na tyle duże zainteresowanie, że idziemy za ciosem. Tym czasem pora na kolejne wydanie quizu zByka. Oczywiście, o nieruchomościach. Powodzenia!

Kategorie: Lifestyle

Czy na rynku nieruchomości jest bańka?

Dawno nikt tak ciekawie nie opowiadał mi o rynku nieruchomości

Kategorie: Finanse, Rynki, Wideo

Marcin Przasnyski w Janosiku

Dlaczego polska giełda nie przyciąga największych? Czemu zaczął inwestować dopiero w wieku 32 lat? Ile (nie)zarobił na CD Projekcie? Co łączy giełdę z show biznesem? W nowym „Janosiku” gościmy Marcina Przasnyskiego, m.in. legendę polskiego gamingu i analizy fundamentalnej.

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wakacyjny quiz zByka

Tym razem pytania dotyczą państw, do których najchętniej jeździcie na wakacje. Powodzenia!

 

Kategorie: Edukacja

Kontroler ruchu lotniczego i inwestycje (JANOSIK)

Dlaczego tyle czyta? Ile stracił na foreksie? No i jak to się stało, że żołnierz przeprowadza w Polsce pasywną rewolucję? W nowym „Janosiku” moim gościem jest Przemek Wojewoda, trener finansów osobistych i …kontroler ruchu lotniczego.

Kategorie: Giełda, Rynki

Dlaczego zainteresowałem się ESG?

🗞Szczerze polecam❗️
1. Studenci
2. Media
3. Moja uczelnia
4. ESG
5. Parę słów ode mnie👇

Do pobrania gratis!

Kategorie: Finanse

Wartość pieniądza w czasie ;)

I analizuj tu na poważnie oczekiwaną roczną stopę zwrotu:

Kategorie: Edukacja

Finansowy obowiązek rodziców?

Kategorie: Finanse

Znów o inflacji

Chwilowo wyprzedzili nas Węgrzy, ale pokonaliśmy magiczne 5 procent…

Kategorie: Edukacja, Gospodarka

Pasywna rewolucja

Przegapiliście konferencję “Jak inwestować na giełdzie”? To zobaczcie przynajmniej panel dyskusyjny z udziałem Roberta Sochackiego (Beta ETF), Przemysława Kwietnia (XTB), Arkadiusza Wójcika (Exante) i mnie. Moderuje organizator, czyli Artur Wiśniewski.

Kategorie: Rynki, Wideo

Z rodziną na zdjęciu i emeryturze (JANOSIK)

Emerytura? Poleca inwestowanie w dzieci. Poduszka finansowa? Obligacje skarbu państwa. Inwestuje aktywnie (lokalnie) i pasywnie (globalnie), a pomaga mu w tym … biblia. W nowym „Janosiku” gościłem Artur Wiśniewski, autor serwisu stockbroker.pl i grupy „Pasywna rewolucja” na Facebooku.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Rewolucja ESG

W wywiadzie dla Energetyka24.pl mówiłem o tym, o czym lubię najbardziej:

Kategorie: Rynki, Wideo

Marcin Iwuć u Janosika

Pierwsze, pożyczone od rodziców pieniądze, dały mu 12 proc. zysku rocznie, ale na mieszkaniu w Poznaniu już sporo stracił. Gdyby mógł zmienić jedną rzecz na polskim rynku, obniżyłby opłaty za fundusze inwestycyjne. Marcin Iwuć, czołowy polski bloger finansowy, autor książki „Finansowa forteca” w „Janosiku” szczegółowo opisuje swoje portfele.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Olek Wandzel zaprosił mnie do podcastu

Efekt? 71 minut rozmowy – dla wytrwałych 😉

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Prawdziwie polski quiz zByka

Na 3. maja tylko o Polsce. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Kobieta inwestuje

Patrzy na polski rynek zza granicy i chętnie zmieniłaby tu koszty transakcji i wprowadziła ulgi podatkowe. Inwestuje w fundusze ETF, choć ceni też akcje tradycyjnych spółek, głównie z giełdy we Frankfurcie. Pisze książki, ale Wam poleca „Najbogatszego człowieka w Babilonie”. Moim gościem w „Janosiku” jest Anna Smolińska, doktor ekonomii i autorka bloga kobietainwestuje.pl.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Jak sobie radzisz z finansami w pandemii? (ANKIETA)

Hej, poświęć kilka minut dla nauki i kasy! Celem badania jest przeprowadzenie analizy wpływu pandemii COVID-19 na finanse osobiste. Przy okazji, w ramach projektu kierowanego przez prof. Krzysztofa Waliszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wspieranego przez Finax, sprawdzamy możliwości wykorzystania aplikacji mobilnych wspomagających zarządzanie finansami osobistymi.

Kategorie: Edukacja

GPW na 30. urodziny

Nasza giełda skończyła 30 lat. Na urodziny odwiedzili wszyscy święci politycy, którzy na co dzień raczej mu szkodzą (polecam mój tekst sprzed 5 lat “Zostawcie dzwon w spokoju”). Zresztą, nasze indeksy mówią same za siebie. I rocznicy raczej nie świętują. Ale nie ma co narzekać. Zrobiłem na Twitterze dwie sondy, które mówią wiele to tych pięknych 30 latach:

Kiedy zacząłeś inwestować

Czyli większość głosujących jeszcze nie doświadczyła bessy – to będzie kiedyś prawdziwa próba.

Przy powyższych wynikach, nieco zaskakują wyniki drugiej sondy. Elektrim jednak ciągle w pamięci – przegrał o włos z CD Projektem.

No i dla równowagi @Mysterbuzu przypomina:

A ja przypominam nieśmiertelne rady mojego taty:

Oczywiście, zawsze jest powód do bycia zadowolonym…

…choć czasem warto zerknąć na wykres:

WIG kontra DAX

Ostatnie 10 lat: WIG30 (z dywidendami) i niemiecki DAX30

Przypadek? Nie sądzę.

Kategorie: Giełda, Polska

Źródła informacji rynkowych (TOP10 zByka)

Informacji coraz więcej, a czasu na ich konsumpcję coraz mniej. Jak się w tym odnaleźć? Jak odcedzić cenne dane z medialnego szumu? Jak zaimponować szefowi wiedzą i być cały czas na czasie? Sam mam z tym problem, ale próbuję poruszać się po źrodłach informacji rynkowych. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

W 2021 roku tanieją mieszkania

Zewsząd bombardują Cię informacje o skokowym wzroście cen nieruchomości? Spokojnie. Media grzeją ten temat, bo mieszkania zawsze się chętnie klikają. Statystyki NBP i GUS są mocno opóźnione. Dużo szybciej pokazuje je baza transakcyjna Cenatorium. Oparte na niej indeksy Urban.one spadały w styczniu i lutym 2021. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak inwestuje Tomasz Jaroszek

ZUS traktuje jako ubezpieczenie, więc sam inwestuje na emeryturę. Kiedyś aktywnie i w Polsce, teraz coraz częściej pasywnie i w zagraniczne spółki dywidendowe. Pisze książki, choć sam studiuje sekrety amerykańskich milionerów. W “Janosiku” gościłem Tomka Jarosza, znanego blogera finansowego.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Jak inwestuje Maciej Samcik

Wiecie, że pierwsze pieniądze zarobił na spekulacjach giełdowych, a potem stracił na Banku Śląskim? “Janosik” wyciągnie wszystko!

Kategorie: Edukacja, Wideo

Copyright © 2021 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑