Partner sekcji:

Rekordy (a jednak) cen na rynku mieszkań

Mieszkania w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie. Dzięki urban.one, mam już dane za kwiecień 2021. 

Jak działają i dlaczego cenię indeksy Urban.one?

Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce w kwietniu 2021 wyniósł 105,31 pkt. co oznacza, że względem poprzedzającego miesiąca odnotowano wzrost na poziomie 1,55 p.p. Nastroje na rynku wyraźnie się poprawiły. W tej edycji indeksu 80% ekspertów spodziewała się stabilizacji bądź poprawy warunków gospodarczych dla rynku lokali mieszkalnych w nadchodzących 6 miesiącach w Polsce. Pesymiści stanowili 20%.

Dużo więcej informacji z rynku nieruchomości, także dotyczących działek, znajdziesz na stronach Cenatorium >>

Wnioski z raportu: 

  • Deweloperzy w odpowiedzi na wysoki popyt robią co mogą, aby uzupełniać ofertę mieszkań. Masowo rozpoczynają nowe inwestycje.  W Katowicach i Poznaniu, przez pierwsze cztery miesiące roku, rozpoczęli już budowę większej liczby mieszkań niż w całym 2020. Problem z uzupełnianiem oferty mają jednak inwestorzy w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Opolu – w tych miastach notuje się spadek liczby nowych inwestycji. W skali całego kraju widać jednak boom – wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy w okresie styczeń-kwiecień 2021 sięga 45%.
  • Popyt wciąż wydaje się być niezaspokojony. Liczba kredytów w bankach rośnie. W I kwartale padł rekord w zakresie wartości udzielonych kredytów. Związek Banków Polskich ostrzega klientów przed przekredytowaniem. Wciąż jednak szacuje się, że 40% wszystkich mieszkań kupowane jest za gotówkę. Polacy lokują kapitał w nieruchomości, nie zważając na spadające zyski z najmu, ani ryzyko podwyżki stóp procentowych.
  • Czy jest się czego obawiać? Wynagrodzenia rosną współmiernie do cen na rynku mieszkaniowym, a mieszkania w Polsce na tle Europy kształtują się wciąż na umiarkowanym poziomie. Z analizy danych Eurostatu wynika, że w ostatnich 6 latach to nie w Polsce, a na Węgrzech ceny mieszkań wzrosły najszybciej (+78,5%). Polska znajduje się dopiero na 14 pozycji spośród 30 analizowanych krajów. Analizując jednak wzrost cen w samym 2020 roku – tutaj jesteśmy znacznie wyżej listy – na 7 pozycji z 11,4% wzrostem średniej ceny mieszkania. Pierwsze miejsce należy do Luksemburga, gdzie w ciągu 2020 roku ceny mieszkań wzrosły o blisko 23% – Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości
  • W stolicy w kwietniu 2021 roku ceny mieszkań cechowały się powolnym wzrostem. Indeks urban.one na koniec miesiąca ukształtował się na poziomie 115,01 pkt. czyli wobec poprzedzającego miesiąca odnotowano zmianę o 0,71 pkt. Deweloperzy w stolicy nie nadążają z uzupełnianiem oferty, liczba rozpoczętych budów spada, tymczasem sprzedaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie. Eksperci są zgodni – 70% nie spodziewa się spadku popytu w nadchodzącym półroczu.
  • Z monitoringu cen ofertowych (indeks Urban.one opiera się na cenach transakcyjnych) prowadzonego równolegle przez Cenatorium, że w kwietniu wzrost cen ofertowych wyhamował. W agregacji dla 7 miast (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia) ceny wywoławcze na rynku pierwotnym pozostawały stosunkowo stabilne, jednak na rynku wtórnym w ciągu miesiąca odnotowano ich wzrost o 1,8%. Analizując poszczególne rynki osobno zauważa się jednak dużą niejednorodność. Największym wzrostem cen zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym odznaczała się Gdynia, Wrocław oraz Kraków. W Poznaniu ceny oferowane przez deweloperów spadły. Z kolei w Warszawie oraz Krakowie widać było aż 4,5% wzrost cen wywoławczych na rynku wtórnym.
  • W stolicy w kwietniu 2021 roku ceny mieszkań cechowały się powolnym wzrostem. Indeks urban.one na koniec miesiąca ukształtował się na poziomie 115,01 pkt. czyli wobec poprzedzającego miesiąca odnotowano zmianę o 0,71 pkt. Deweloperzy w stolicy nie nadążają z uzupełnianiem oferty, liczba rozpoczętych budów spada, tymczasem sprzedaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie. Eksperci są zgodni – 70% nie spodziewa się spadku popytu w nadchodzącym półroczu.
  • W dużych miastach także rekord indeksu. Indeks urban.one w kwietniu 2021 r. wyniósł 111,21 pkt., co oznacza, że w ujęciu m/m ceny wzrosły o 1,27 p.p. Eksperci przewidują, że w najbliższym półroczu ceny mieszkań będą rosnąć – takiej odpowiedzi po raz pierwszy od dawna udzieliło 100% pytanych.

Dzięki Cenatorium możesz w kilka minut wycenić mieszkanie. Wyceń mieszkanie online w kilka minut >> 

Kategorie: Polska, Rynki

Sticky post

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Jaki kraj na 20 lat?

Kategorie: Giełda, Rynki

Jak inwestuje Magdalena Matowicka

Ile  straciła na niekupieniu zabytkowego auta❓Co niszczyła w liceum❓Kto ją uczył kontraktów terminowych❓A przede wszystkim, ile par butów ma Magdalena Matowicka – tego dowiecie się z mojego nowego 🪓Janosika.

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Z byłym wiceszefem nadzoru o inwestowaniu

Co robił w byłej siedzibie KC PZPR w 1991 roku? Dlaczego zainteresował się licencją maklera i obligacjami? Co myśli o Polakach trzymających oszczędności w bankach i inwestujących w nieruchomości? Co zmieniłby na polskim rynku i dlaczego nie zrobił tego współkierując KNF? Na te i wiele innych pytań odpowiada w 🪓Janosiku Rafał Mikusiński, który na polskim rynku, po wielu jego stronach, spędził już 33 lata.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Serial finansowych kongresów za nami. Dużo troski o rynek i inwestorów. Teraz tylko czekać na nowe, proste, cyfrowe, tanie produkty, takie bez “Belki”, źródła wszelkiego zła.
Może na początek OIPE z 3. filaru? A nie, tam jest przecież limit opłat narzucony przez złą UE… 😉

Kategorie: Polska

Wyjdźmy z naszej finansowej bańki

🖌️Jak słucham, obowiązkowych na każdej konferencji, narzekań na brak edukacji finansowej w Polsce, przypomina mi się …ksiądz. Taki, który na kazaniu krzyczy do wiernych, że nie chodzą do kościoła. Oczywiście, krzyczy do tych, którzy akurat na mszę przyszli🙏🏻

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Najlepsze książki Janosika

60 – tyle książek o inwestowaniu i finansach osobistych polecili dotąd moi goście w programie Janosik. Z tego odcinka dowiesz się, które były najczęściej wskazywane. Niżej prezentuję też linki do naszych recenzji i pełną listę 60 pozycji. Miłej lektury!


Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczcie sami:

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑