Pokrycie analityczne 2.0

Zgłaszałem uwagi do projektu wsparcia pokrycia analitycznego GPW tak długo, że giełda zaprosiła mnie do Komisji Weryfikacyjnej programu. Bardzo dziękuję. W tym miejscu podsumowuję uwagi, także zgłaszane przez Was, czyli inwestorów indywidualnych.

Na projekt GPW wydaje sporo, bo 4 mln zł w dwa lata.  Program ma więc określony czasowo i budżetowo zasięg. Ale może niektóre rzeczy uda się jeszcze zmienić lub ktoś wróci do nich w roku 2021.

Przede wszystkim, za wcześnie na wyciąganie wniosków z programu. Wolumeny – jeśli będą się zmieniać – to będzie to efekt stopniowy. Natomiast w analizie w ogóle pominąłbym wątek reakcji kursów, bo przecież nie o to w tym programie chodzi (w monitoringu pokrycia analitycznego, który prowadziłem przez kilka miesięcy, starałem się pokazać, że wpływ nadmiernego optymizmu analityków i samych rekomendacji na kursy jest zerowy). Warto postawić na edukacyjny charakter projektu, bo Giełdzie zależy przecież na edukowaniu rynku i odbudowie zaufania do niego. GPW ma też w swojej strategii także mocny rozwój oparty na danych i doświadczeniach fintechów –warto rozważyć zatem odważniejszą współpracę nie tylko z brokerami przy projekcie. Dlaczego nie wystawić Kowalskim danych finansowych, narzędzi do korzystania z nich i na końcu nauczyć drobnych inwestorów, jak mądrze z nich korzystać. Słowem – może warto współpracować nie tylko z domami maklerskimi, ale i licznymi na naszym rynku portalami, wydawcami, organizacjami, które mają ekspertów, narzędzia, dane i dobre chęci.

Co do samych wniosków, to prezentuję poniżej:

  1. Język i forma komunikacji: Jasne zdefiniowanie tego, do kogo są adresowane te rekomendacje. Jeśli także do inwestorów indywidualnych, to nie wykorzystujemy edukacyjnego potencjału projektu – skoro Giełda płaci, może i powinna wymagać od brokerów posługiwanie się językiem zrozumiałym przez Kowalskiego. Raport powinien zawierać elementy edukacyjne (np. co to jest cena docelowa, co oznacza „akumuluj”, co to jest koszt kapitału, co to jest analiza DCF, itd.). Raporty powinny się też posługiwać spójnym językiem i ocenami (zrozumiałymi i porównywalnymi między biurami). Obecnie rekomendacja „kupuj” w jednym biurze mogłaby być rekomendacją „trzymaj” w innym. Jak to wymusić na brokerach? Wystarczyłoby, by wypełniali jedną tabelkę podsumowującą raport – identyczną dla wszystkich brokerów. Ułatwiłoby to także dystrybucję i prezentację raportów.
  2. Czas dystrybucji : powinien zapewniać równy i maksymalnie powszechny dostęp do nowy rekomendacja przez wszystkich inwestorów. Jeśli giełda nie chce brać na siebie dystrybucji raportów (ryzyko dostępu do informacji niepublicznej, etc.), to może powinna to robić agencja prasowa lub można wykorzystać do tego system ESPI. Pozostawienie tej kwestii wyłącznie brokerom-autorom rekomendacji zawsze będzie nieść ryzyko nierównego dostępu do raportu.
  3. Spółki – cele: Wątpliwość budzi, że pokrywane są spółki, które same zgłoszą się do programu. Argument, że takie chętniej współpracują z analitykami nie powinien dotyczyć spółek określanych jako „publiczne”. Taka współpraca to przecież ich obowiązek i właśnie te spółki, które „mają coś do ukrycia” powinny być mocniej przeglądane. Kwalifikowane do programu nie powinny być także te spółki, które broker biorący udział w projekcie już analizuje. Może warto włączyć w to inwestorów indywidualnych, zapewniając sobie przy okazji ich pozytywne nastawienie do pomysły, i zapytać o to, jakie spółki chcieliby mieć analizowane na zlecenie GPW.
  4. Raporty : są bardzo optymistyczne, co może być z faktem, że spółki same zgłaszają się do programu (zaledwie dwie negatywne rekomendacje z pierwszych czterdziestu). Być może nie odbiega to od rynkowej średniej, ale niesie ryzyko dla prestiżu GPW, „na zamówienie” której powstają rekomendacje. Inwestorzy indywidualni mogą odbierać to jako autoryzację raportu przez Giełdę i w przyszłości mieć pretensje w wypadku, gdy rzeczywistość okaże się mniej różowa niż zawartość raportu. W samych raportach warto zawrzeć dokładniejszy opis założeń do wyceny i scenariusze w przypadku, gdy założenia okażą się nietrafione. Brak też analizy SWOT, albo przynajmniej czynników ryzyka. W ogóle pomijane są elementy ESG, a giełda mogłaby tu zbudować bodziec do propagowania elementów społecznie odpowiedzialnego inwestowania.

To co wyżej, to oczywiście efekt przemyśleń całego rynku, a inspiracje znalazłem m.in. w Waszych tłitach (zgłaszajcie nadal):

Szczególnie spodobał mi się pomysł Ignacego Morawskiego. Obiecuję, że do niego wrócę.

Polityka prywatności

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczycie sami

D

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑