Jak zmieni się rynek kapitałowy po koronawirusie

Mamy to do siebie, że w obliczu tragedii lubimy prorokować „teraz świat się zmieni, już nigdy nic nie będzie takie samo, itd.”. Potem szybko zapominamy. Tak było na świecie po atakach na World Trade Centre czy zamachach w Paryżu i Nicei, a w Polsce po Smoleńsku i śmierci Jana Pawła II. Tak było też na rynkach finansowych – po bańce internetowej, WTC, Enronie, Lehman Brothers… Potem szybko zapominamy i wszystko toczy się po staremu.

Tym razem może być inaczej. Trauma będzie nas trzymać w domach tygodniami, w których przestawimy się na nowy tryb pracy. Przyspieszona digitalizacja, którą przez lata trochę odkładaliśmy jako coś, co się kiedyś wydarzy, ale nie trzeba się spieszyć, teraz nie ominie żadnej branży. I będzie nam z tym na tyle dobrze, że nowe procesy i styl robienia biznesu zostaną z nami na zawsze. Dotyczy to także sposobu, w jaki inwestujemy.

Inwestowanie bez kontaktu

Sprzedaż produktów finansowych przeniesie się do internetu. I dobrze. Zawsze uważałem to za bardziej demokratyczne i etyczne niż kontakt ze sprzedawcą, obarczonym planami sprzedażowymi. Pomoże to platformom i produktom, które zrodziły się w świecie cyfrowym, z myślą o kliencie przed smartfonem/laptopem. Sami wiecie, o jakie marki chodzi. Skoro dystrybucja, nasza odwieczna bolączka, będzie online, online będzie też doradztwo. Robo-advisory wreszcie nabierze tempa. Szybko zdigitalizuje się rynkowa infrastruktura. E-voting i zdalne walne zgromadzenia, o których słyszę od kilkunastu lat, wyprą wydarzenia w realu. Regulatorzy ułatwią także zdalne podejmowanie decyzji przez organy spółek. Spotkania służbowe wejdą i już nie wyjdą z aplikacji, które od lat czekały, by je zauważyć, ale woleliśmy marnować czas na dojazdy, kawy i small-talki. Do sieci w przyspieszonym tempie przeniesie się edukacja finansowa i branżowe eventy (choć pewnie kilka dużych konferencji, dla rozprostowania kości, pozostanie). Analitycy już całkiem nie będą wychodzili zza biurek – doczekamy się ujednolicenia i ucyfrowienia raportowania, wyceniania, księgowania i audytu. Jeśli coś będzie można zrobić zdalnie i w sieci, będzie zrobione zdalnie i w sieci.

Co robić w czasach rynkowej zarazy >>

Ale po co giełda?

Giełda? Od dawna jest wirtualna. Pytanie, czy koronakryzys nie zachwieje jej fundamentami, skoro wielu – nie tylko szef z Książęcej – także z największych parkietów rozważało zamknięcie handlu. Pomyślałem wtedy: skoro się zamkną, może okaże się, że wcale nie są potrzebni? Przecież przy takich wahaniach kursów, giełda nie pełni już jednej ze swych podstawowych funkcji – wyceny. Kolejnej funkcji – alokacji i zapewnienia kapitału – też już nie pełni, skoro kapitał leży na ulicy, rozpuszczony z helikopterów banków centralnych. O funkcji kontrolnej giełdy – wobec licznych skandali – wolę już nawet nie wspominać. Nie zamykajmy więc lepiej, bo młodsze pokolenie – które nie wychowało się na filmie „Wall Street” – może dojść do wniosku, że nie ma sensu dalej przejmować się tym kasynem, które tylko denerwuje społeczeństwo wysyłając w świat alarmy w formie skoku indeksów.

Ostatnia instancja upada

Pieniądze leżą – jak wspomniałem – na ulicy. A na nich słynna bazooka banków centralnych. Kilka razy okazało się, że rynek ma w nosie Fed, ECB czy BoJ. Te tak mocno jeszcze nie reagowały, ale z każdą reakcją – po której wydawało się, że władze monetarne właśnie wystrzelały się z amunicji – rosło przekonanie rynków, że to i tak nic nie da. Deus ex machina umiera na scenie na naszych oczach. Pewnie, jak wirus ucichnie, a z nim emocje, powzięte kroki wywołają gigantyczny popyt na aktywa finansowe (nie zdziwię się nawet, jeśli prognoza Pawła Borysa powrotu WIG20 powyżej 2000 pkt. w ciągu roku się sprawdzi), ale ślepa wiara w politykę pieniężną już nie wróci.

 

Może krótkoterminowi gracze zaczną się w końcu interesować GPW (dochodzą już takie sygnały), ale na poszerzenie grona długoterminowych inwestorów i  – co równie ważne – emitentów przez najbliższe lata bym nie liczył. Szkoda, bo była na to szansa wobec PPK i nowego IKE, które pewnie teraz się mocno opóźnią/zmniejszą. Przeciwnie – obecna, wszędobylska rola państwa, usankcjonowana wirusem, może zarazić (a nawet znacjonalizować) spółki skarbu państwa, bez których nasz parkiet już całkiem straci swój rozmiar i znaczenie (choć może poprawi przeciętne standardy ładu korporacyjnego).

Koniec guru

Pozytywy? Upadek social mediowych speców. W chwili próby niewielu zachowało status guru. Solidarnie z nimi ucierpiała też renoma finansowych gigantów. No może z wyjątkiem Warrena Buffetta, który w liście do akcjonariuszy dzień przed początkiem wyprzedaży napisał „Wszystko może stać się jutro z cenami akcji. Sporadycznie, na rynku nastąpią znaczne spadki, być może o 50 proc. lub więcej”. Zapewne nie chodziło mu o „jutro”, ale co tam. Wniosek z ostatniego załamania wyciągam mimo wszystko taki, że w sytuacji paniki nie warto wierzyć nikomu. Lepiej przeczekać i zaufać sobie. Nie prognozom. I tym zdaniem przekreśliłem sens całego niniejszego, prognostycznego tekstu…

Prognozowanie to trudna sprawa, szczególnie kiedy dotyczy przyszłości. 

(Victor Borge)

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Sticky post

Ryczko w Janosiku

Konrad Ryczko, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich analityków giełdowych, zaczynał inwestowanie w okresie upadku Lehman Brothers. Mimo kryzysu, już wtedy udawało mu się zarabiać, bo polski rynek jest nieefektywny. Czy z wiekiem zmieniła się jego strategia? Co czyta? Co zmieniłby na swoim ukochanym rynku? Dowiecie się z nowego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Giełda, Wideo

Pierwsze OIPE na rynku

Kto zaczął z nowym, unijnym produktem inwestycyjnym? Gdzie i dlaczego nie w Polsce? Czy nad Wisłą to się opłaci? Co wyróżnia “europejską emeryturę? O tym wszystkim mówiłem Marcinowi Dobrowolskiemu w Biznes24. Już teraz możesz się też zapisać do grupy czekającej na OIPE w Polsce >>

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Wideo

Zupełnie nowy quiz zByka

Kategorie: Edukacja

Mama przyputuje, jak edukować finansowo

Dawno nie miałem tak trudnego zadania – doradzić rodzicom, jak edukować finansowo dzieci – ale, gdy “Mama przepytuje”, trzeba odpowiadać 🙂

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pierwszy po wakacjach quiz zByka

Kategorie: Lifestyle

Przyszłość i edukacja finansowa dzieci (WEBINAR)

Jak rozmawiać z dziećmi o finansach? Kiedy zacząć, od czego zacząć, jakich pomocy używać? Na ten temat porozmawialiśmy z doktor Martą Maciejasz z Uniwersytetu Opolskiego. Jest ona specjalistką od edukacji finansowej najmłodszych. Wie, także z osobistego doświadczenia, jak z nimi rozmawiać o pieniądzach. Przeczytała też wszystkie dostępne na rynku książki dla dzieci i młodzieży o finansach. Rozmówcą-praktykiem był Artur Wiśniewski, znany bloger finansowy, promujący pasywne inwestowanie, a prywatnie ojciec czwórki dzieci. Zapracowany tata, szczególnie wieczorami, ale wygospodarował dla nas kwadrans na podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Polacy wolą inwestować globalnie, ale…

Polska giełda najgorsza na świecie w 2022. Gorsza nawet od bankrutującej Sri Lanki i odciętej od świata Rosji – pisze Bloomberg. Niedawno poprosiłem Was o udział w badaniu. Okazuje się, że jego wyniki potwierdzają Wasz zdrowy rozsądek – chcecie coraz więcej inwestować globalnie. Pytanie – co stoi na przeszkodzie?

Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Polska

Rozmowa z byłym szefem dwóch giełd…

…was zaskoczy. Posłuchajcie, co do powiedzenia miał Ludwik Sobolewski w “Janosiku”:

 

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Rząd chyba zapomniał o OIPE

Dokładnie w dziewięć miesięcy po tym, jak projekt ustawy o OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) trafił do rządowego komitetu do spraw europejskich, “Dziennik Gazeta Prawna” opublikował mój tekst na ten temat. Dziewięć miesięcy bowiem minęło, a polska ustawa nadal się nie urodziła. Mają ją już Słowacy, Czesi czy Węgrzy…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Polityka, Polska

(Nieśmiertelny) podatek Belki

Kategorie: Giełda

Największe dziadostwo polskiego rynku kapitałowego

Humanista na giełdzie nie owijał w bawełnę:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wszystko, co trzeba wiedzieć o CFA Institute Certificate in ESG Investing

Tym razem poprosiłem kolegę, eksdzienikarza Bankier.pl, o tekst na temat certyfikatu, który właśnie zdobył.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Z wakacji

Kategorie: Lifestyle

Czy ESG ocali świat?

Liczy się tylko zysk i ryzyko, tradycyjne miary inwestycji? Czy może jednak warto uwzględniać trzeci, popularny ostatnio wymiar – impakt, czyli wpływ na środowisko, społeczeństwo, prawa akcjonariuszy? Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda

Znów te waluty

Kategorie: Finanse

Nowy quiz zByka!

Kategorie: Lifestyle

Z wizytą

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka – 9/10 i biję pokłony

Dawno nie wrzucałem 10 trudnych pytań, więc tym razem będą naprawdę wymagające.

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Co zaorałby Przemek Staniszewski

Ile zarobił na Banku Śląskim (w końcu rówieśnik!)? Jakiej inwestycji najbardziej żałuje? Co zmieniłby na polskim rynku? „Janosikowi” tym razem odpowiada Przemek Staniszewski, czyli popularny Analityk Fundamentalny.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Jaki procent portfela trzymasz w gotówce?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pokaż starocie z portfela!

Ależ ciekawe komentarze – dzięki!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Home bias nad Wisłą (BADANIE)

Pomóż zbadać “przechył lokalny” polskich inwestorów. Zainspirowało mnie poniższe zestawienie opublikowane przez analityków Charles Schwab.

home bias w Polsce

Jaki wpływ ma to zjawisko na wyniki? Poprosiłem Jacka Lemparta, blogera i analityka, o sprawdzenie. Efekty w poniższej rozmowie:

Cofnijmy się o krok. Skąd się bierze home bias? Jakie jest Twoje podejście? Poświęć 3 minuty na ankietę – dzięki!

Kategorie: Giełda

Szok! W dwa lata makler przegonił księdza i ministra

Kategorie: Lifestyle

Zaprojektuj swoje inwestycje

Nie tylko o inwestowaniu – zapraszam do mojej rozmowy z Maciejem Filipkowskim, prowadzącym podcast “Zaprojektuj swoje życie”:

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Na kontrze

O polskiej giełdzie (i nie tylko)

Kategorie: Giełda, Wideo

Quiz zByka powraca

Po długiej przerwie – powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Twój portfel nie jest na wojnie

Dlaczego globalnie>lokalnie, czyli pół godziny o tzw. home bias:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Spokojnie, to tylko spadki

Nagraliśmy to dzień przed inwazją na Ukrainę💙💛, ale przekaz pozostaje aktualny. Największym wrogiem inwestowania są emocje.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Copyright © 2022 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑