Co robić w czasach rynkowej zarazy?

Nie mam pojęcia. I nie znam nikogo, kto ma, choć wielu twierdzi, że wie. Nie wierzcie im. Krach o takiej skali i z takich powodów zdarza się raz na generację. Nikt nie wie, jak i kiedy się skończy. Najlepiej przeczekać, starając się zachować maksymalną dozę spokoju i optymizmu. Można też poszerzać wiedzę – to się przyda, gdy rynki i gospodarka zaczną działać na racjonalnych zasadach.
Dopiero podczas odpływu okazuje się kto pływał nago – powiedział kiedyś Warren Buffett. W ostatnich dniach okazało się, że koronawirus zdjął majtki wszystkim, także autorowi tego cytatu.  Zakresu i skali spadków nie przewidział nikt, a między bajki można było nawet włożyć tradycyjny ratunek płynący z inwestycji w złoto i amerykańskie obligacje skarbowe,  grzebiąc ostatecznie także bitcoina w roli zabezpieczenia przez wirusem (no bo jak można nazwać zabezpieczeniem „papier” tracący w dzień 50 proc.). Na naszym podwórku za nami najgorszy dzień i tydzień w historii. Wydaje mi się, że na rynkach to nie będzie odbicie w kształcie V i piątkowa poprawa nastrojów okaże się pułapką. Gospodarkę światową czeka ciężki okres, nie unikniemy recesji i wyceny, które teraz wydają się rewelacyjnie niskie, po raportach za I kwartał zaczną nam normalnieć.

OK, złapałem się właśnie na tym, że zrobiłem coś przed czym chciałem przestrzec – prognozowałem. To czynność obecnie karkołomna i nie wierzcie tym, którzy próbują się ją parać. Media lubią gości, którzy brzmią, jakby wiedzieli, co nas czeka, ale żaden z nich nie pokaże Wam swojego wyciągu z konta maklerskiego czy pit-a. Zdecydowanie lepiej posłuchać tych, którzy zamiast prognozować, starają się opisać złożoność zjawisk i otaczającego nas świata. Najlepiej, zachowując przy tym zdrowy rozsądek i dystans. Na Twitterze śledzę kilka takich osób (co ciekawe, ich opinie często są sprzeczne, no i fajnie):

Wiem, oni piszą głównie o pieniądzach. Wolisz, coś o wirusie, ale inaczej niż mainstream. Polecam trzy świetne wypowiedzi:

1. Moritz Kuhn, profesor ekonomii z uniwersytetu w Bonn:

2. Ian Donald, o brytyjskiej taktyce walki z wirusem, profesor z uniwersytetu w Liverpoolu:

3. Tomas Pueyo, amerykańki przedsiębiorca, Rady dla polityków i liderów 

Ja staram się na bieżące wydarzenia patrzeć też w bardziej długoterminowym horyzoncie. Mogą one wiele segmentów gospodarki zmienić nieodwracalnie, stając się katalizatorem zmian. Na te ostatnie zwróciła mi uwagę córka, twierdzą, że narzędzie do e-learningu znane są od lat, ale nauczyciele z nich nie korzystali, niestety. Teraz wszyscy przechodzimy przyspieszony kurs zdalnej nauki, pracy, zakupów, itd. To już z nami zostanie i nie zdziwi mnie spadek popytu np. na powierzchnie biurowe i handlowe. Telemedycyna, telezakupy, teleksięgowość nieodwracalnie się wzmocnią (wiem, bo piszę te słowa na kanapie, w chmurze, choć ubrany inaczej niż z powiedzonka Warrena Buffetta). Może nawet uda się wprowadzić e-głosowania na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy, o których słyszę od dwudziestu lat.

Polityka prywatności

Kategorie: Gospodarka, Rynki

25 lat inwestowania na emeryturę i…

💡Nic tak nie przekonuje jak przykłady z życia. No to mam coś, co powinno wszystkich skłonić do długoterminowego inwestowania📈 Równo 25 lat temu, w moje urodziny🎂, moja pierwsza składka trafiła do OFE. Po ćwierć wieku sprawdzam, jak zadziała strategia “po prostu kupuj”

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

Śpiewająco o finansach

🎶“Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, Tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają” – te słowa Johanna Wolfganga von Goethe nigdy mnie nie zawiodły. Dlatego bez cienia wahania, choć gardło już nie te, dołączyłem do śpiewającej ekipy “Trampek na Giełdzie”.  Ten pomysł edukację finansową jest świetny, a skoro słowa pisze na dodatek moja żona, ♥️Izabela Barankiewicz, którą poznałem w chórze młodzieżowym, to… spokojna głowa. 🎧Zresztą, posłuchajcie sami👇

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑