Partner sekcji:

Jak uchronić pieniądze przed inflacją?

Czuliście, że jest drożej? Polska inflacja jest najwyższa w całej Unii Europejskiej, a realne stopy procentowe zdecydowanie najniższe. Nasze pieniądze tracą na wartości, bo oprocentowanie w bankach jest znacząco niższe niż dynamika wzrostu cen. Co z nimi robić w takiej sytuacji?

AKTUALIZACJA!

Mój obszerny tekts “Jak inwestować, gdy jest inflacja” >>

 

Rekordowe zakupy obligacji przez Polaków >>

Jak żyć z inflacją?

W banku dają nam – po odjęciu podatku – jakieś 1,5 proc. rocznie. Czyli w skali roku wartość naszych pieniędzy spada o blisko 2 proc. Jednocześnie wynagrodzenia rosną jeszcze szybciej niż inflacja, czyli mamy coraz więcej kasy. Co z nią robić, by uchronić przed utratą wartości? Dla poniższych rad zakładam, że skoro rosną ceny, to  stopy procentowe też będą i to mimo zaklęć szefa NBP, że te podstawowe jeszcze przez kilka lat pozostaną bez zmian.

Bank

Lokaty o zmiennym oprocentowaniu – niestety, tu wybór jest marny, a nawet najlepsze oferty bankowe nie pozwolą na utrzymanie realnej wartości naszych pieniędzy (bo oprocentowanie, nawet bez podatku, jest wyraźnie niższe od inflacji) – aktualny ranking.

Obligacje

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją – to bardzo bezpieczny i broniący przed inflacją wybór. Państwo sprzedaje obecnie m.in. obligacje 4-letnie, których oprocentowanie obliczane jest według wzoru: inflacja + 1,25 proc., a odsetki wypłacane są na koniec roku. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 2,4 proc. Jeszcze wyżej oprocentowane są obligacje 6-letnie i 12-letnie indeksowane inflacją, ale trzeba być beneficjentem programu 500+ (pełna oferta).

UPDATE: NIESTETY, JUŻ NIŻSZE OPROCENTOWANIE >>

Giełda

*punkt zmodyfikowany na skutek interwencji @Barnejek, który jest dla mnie autorytetem ws. akcji 

Inflacja nie jest dobrą informacją dla rynku akcji.  Obecny poziom inflacji powinien sprzyjać polskim akcjom, tym bardziej, że inwestorzy muszą w końcu zacząć szukać atrakcyjnych, pozabankowych sposobów inwestowania. Tylko, że nie ma żadnych przykładów z przeszłości, że Polacy chronili się przed inflacją na giełdzie. Przy wysokiej stopie inflacji, warto szukać spółek wzrostowych, których przychody rosną równolegle do cen – żywność, opieka zdrowotna, materiały budowlane i (ale to raczej nie w Polsce, gdzie polityka rządzi cenami) energia. Mniejsze znaczenie mają dywidendy, których realna wartość spada. Bardziej zaawansowani Inwestorzy powinni rozważyć inwestycje w akcje zagraniczne, tym bardziej że teoretycznie inflacja nie będzie sprzyjać złotemu.

Nieruchomości

Przyjacielem inflacji z reguły są ceny nieruchomości. Dzieje się tak, bo stawki najmu są powiązane z inflacją, więc teoretycznie rosną, a przez to rośnie też wartość nieruchomości. Nad Wisłą dochodzi jeszcze element taki, że nieruchomości w ostatnich latach były chyba jedynymi aktywami, które dały naprawdę zarobić. Kilkunastoprocentowe wzrosty w ujęciu rocznym to – moim zdaniem – nadal nie jest bańka, o której niektórzy już mówią. Ale musimy pamiętać, że a) na nieruchomości trzeba mieć dużo pieniędzy b) koszty transakcyjne są wysokie c) ciężko ją szybko sprzedać, a niska płynność to przecież wyższe ryzyko. O cenach nieruchomości w Polsce najwięcej wie firma Cenatorium, która swoje indeksy i raporty prezentuje m.in. w Pulsie Biznesu.

Surowce

W okresie wysokiej inflacji inwestorzy cenią sobie metale szlachetne, na czele ze złotem. Pamiętajmy jednak, że tu trzeba mieć nieco wyższą wiedzę, a złoto jest instrumentem stosunkowo mniej płynnym (ważne, gdy będziemy chcieli się go szybko pozbyć, co przecież z przyczyn losowych może się wydarzyć). Ceny złota po 2019 r. (wzrost o blisko 20 proc.) i nerwowym początku roku (napięcie wojenne) są już relatywnie wysokie. Jak zacząć? Najlepiej tłumaczy Krzysztof Kolany z Bankiera.

Zapisz się na webinarium: Czy warto bać się inflacji? Jak się przed nią bronić?

Czego dowiesz się z mojego webinarium?

  • Co to jest, jak się ją mierzy i ile wynosi inflacja w Polsce?
  • Jakie są prognozy wzrostu cen w Polsce?
  • Jak inflacja wpływa na realne stopy procentowe?
  • Jak inflacja wpływa na realne stopy zwrotu?
  • Inwestycyjne sposoby ochrony przed inflacją?

Skorzystaj też ze zniżki na inwestowanie z Finax >>

 

Polityka prywatności

Kategorie: Edukacja, Rynki

Sticky post

Wszystko, co trzeba wiedzieć o CFA Institute Certificate in ESG Investing

Tym razem poprosiłem kolegę, eksdzienikarza Bankier.pl, o tekst na temat certyfikatu, który właśnie zdobył.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Z wakacji

Kategorie: Lifestyle

Czy ESG ocali świat?

Liczy się tylko zysk i ryzyko, tradycyjne miary inwestycji? Czy może jednak warto uwzględniać trzeci, popularny ostatnio wymiar – impakt, czyli wpływ na środowisko, społeczeństwo, prawa akcjonariuszy? Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda

Znów te waluty

Kategorie: Finanse

Nowy quiz zByka!

Kategorie: Lifestyle

Z wizytą

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka – 9/10 i biję pokłony

Dawno nie wrzucałem 10 trudnych pytań, więc tym razem będą naprawdę wymagające.

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Co zaorałby Przemek Staniszewski

Ile zarobił na Banku Śląskim (w końcu rówieśnik!)? Jakiej inwestycji najbardziej żałuje? Co zmieniłby na polskim rynku? „Janosikowi” tym razem odpowiada Przemek Staniszewski, czyli popularny Analityk Fundamentalny.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Jaki procent portfela trzymasz w gotówce?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pokaż starocie z portfela!

Ależ ciekawe komentarze – dzięki!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Home bias nad Wisłą (BADANIE)

Pomóż zbadać “przechył lokalny” polskich inwestorów. Zainspirowało mnie poniższe zestawienie opublikowane przez analityków Charles Schwab.

home bias w Polsce

Jaki wpływ ma to zjawisko na wyniki? Poprosiłem Jacka Lemparta, blogera i analityka, o sprawdzenie. Efekty w poniższej rozmowie:

Cofnijmy się o krok. Skąd się bierze home bias? Jakie jest Twoje podejście? Poświęć 3 minuty na ankietę – dzięki!

Kategorie: Giełda

Szok! W dwa lata makler przegonił księdza i ministra

Kategorie: Lifestyle

Zaprojektuj swoje inwestycje

Nie tylko o inwestowaniu – zapraszam do mojej rozmowy z Maciejem Filipkowskim, prowadzącym podcast “Zaprojektuj swoje życie”:

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Na kontrze

O polskiej giełdzie (i nie tylko)

Kategorie: Giełda, Wideo

Quiz zByka powraca

Po długiej przerwie – powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Twój portfel nie jest na wojnie

Dlaczego globalnie>lokalnie, czyli pół godziny o tzw. home bias:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Spokojnie, to tylko spadki

Nagraliśmy to dzień przed inwazją na Ukrainę💙💛, ale przekaz pozostaje aktualny. Największym wrogiem inwestowania są emocje.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Z wizytą u Kuźniara i Hirscha (PODCAST)

Barankiewicz Ekonomicznie

Zresztą, posłuchajcie:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Tak inwestują w USA

Wiem, że zawsze piszę, że miałem ciekawego gościa, ale …tej dziewczyny naprawdę warto posłuchać (i zastanowić się, dlaczego młodzi Polacy i kobiety nad Wisłą nie inwestują):

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

10 prognoz u Andrzeja Steca

Z Andrzejem Stecem, redaktorem naczelnym “Parkietu”, studiowałem na jednym roku i mieszkałem w jednym akademiku i pracowałem w jednej gazecie, dlatego lubimy sobie czasem poprognozować (Andrzej jest w tym dużo lepszy). Dla zabawy🔮

Kategorie: Lifestyle, Rynki, Wideo

Wielka debata blogerów!

📣 Pierwszy sukces w 2022: udało mi się zebrać czterech czołowych blogerów finansowych w jednym miejscu i czasie💪 Oglądajcie! To 150 minut o Waszych finansach🔥🧮🚀

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Polska, Wideo

Byłem u Żurnalisty

Skoro mamy nowy rok, to warto go zacząć z przytupem. I pamiętajcie: inwestowanie wiąże się z ryzykiem:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Dorota Sierakowska inspiruje nie tylko kobiety

Jest chyba najbardziej rozpoznawalną analityczką w Polsce. To wiemy. Ale nie wszyscy wiedzą, że prowadzi też wydawnictwo i kilka innych, nie inwestycyjnych projektów. Społeczność kobiet, którą zgromadziła na Facebooku, zbliża się już do dziesięciu tysięcy. Jak inwestuje? Opowiedziała mi:

Kategorie: Finanse, Wideo

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów

Kategorie: Finanse, Giełda, Polska

20 prognoz na 2022

Podsumowanie 2021 roku dopiero przed nami (dajmy jeszcze rynkom trochę czasu na zmiany), ale już można głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Inwestowanie w Lego

Daje naprawdę nieźle zarobić. Ile?

Ale Lego to nie inwestycja, to styl życia:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Pasywna rewolucja u Artura Wiśniewskiego

Finax został Pasywnym Rewolucjonistą 2021, więc musiałem się z tego jakoś wytłumaczyć:

Kategorie: Rynki, Wideo

Copyright © 2022 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑