Partner sekcji:

Pasywne inwestowanie w zagraniczne akcje

O rodzimych funduszach indeksowych i ETF na poskie papiery już pisałem. A jak inwestować przez nie w zagraniczne akcje? Ciężko…

Niedawny tekst Kamila Kosińskiego w “Pulsie Biznesu” brutalnie wybudził mnie z marzeń o setkach ETFów dostępnych dla Kowalskich. Chodzi o język. Polski język.

Powód wykończenia dostępu do ETF-ów będzie w zasadzie ten sam co półtora roku temu — obowiązująca od 2018 r. unijna dyrektywa MiFID II w połączeniu z unijnym rozporządzeniem w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych z 2014 r.

Przepisy te nałożyły obowiązek prezentowania inwestorom dokumentu z kluczowymi dla nich informacjami, a także tego, by od 2020 r. był on udostępniany w języku urzędowym państwa Unii Europejskiej, na terenie którego ETF będzie można kupić. Już pierwszy warunek wyciął z oferty polskich biur maklerskich amerykańskie ETF-y, gdyż w Stanach Zjednoczonych mało kto się europejskimi przepisami przejmuje. (…) Pozostały tylko te, które stworzono specjalnie z myślą o obrocie na giełdach UE. Tym, co może dobić dostęp do ETF- -ów, jest jednak zbliżający się termin tłumaczenia KID-ów (Key Information Document). Nikt nie będzie tłumaczył tych informacji na bułgarski, rumuński czy polski (…) więcej na stronie pb.pl>>

Pisząc więc o pochodzie blackrocków i innych nad Wisłę wykazałem się zatem chyba  nadmiernym optymizmem. Ale może damy sobie radę bez nich?

Polskie, czyli jakie

O tym, że produkty inwestowania pasywnego są potrzebne (a wg mnie, po prostu lepsze) pisałem nie tak dawno. Ale czy koniecznie muszą to być produkty „polskie”, czyli działające w polskiej strukturze prawnej? Jest przecież tyle platform, gdzie w każdej chwili można zakupić setki ETF-ów i zarabiać/tracić wraz z indeksami na całym świecie. „Polskie” na pewno przyciągnęłyby jednak uwagę tych najmocniej dmuchających na zimne. To znane, często efektywne (brak podatku od dywidend) opodatkowanie, nadzór (wiem, wiem, to nie dla każdego argument na plus;), znane TFI (tak samo), oferujący (tak samo), depozytariusz (tak samo). Słowem – gdyby coś się stało, wiadomo, gdzie szukać winnego i że jest blisko nas. Skuteczności tego poszukiwania nie komentuję. Dochodzi jeszcze inny rynek obrotu i różnice rynkowe (ale to akurat często różnice in plus, bo najczęściej koszty zakupu i przetrzymywania, opłaty za zarządzanie i spready mogą być niższe).

Zestawienie polskich funduszy indeksowych i ETF inwestujących w polskie akcje >>

Problem w tym, że „polskich” jest, jak na lekarstwo. W zasadzie, nawet Lyxor ma „obcego” dostawcę i strukturę prawną, a statut i prospekt po angielsku (naprawdę, nie zrozumiem, jeśli KNF nie uzna angielskojęzycznych dokumentów).

Jak pasywnie inwestować w zagraniczne akcje poprzez polskie fundusze?

Oferta obecnie istniejąca, choć skromna, cieszy się umiarkowanym powodzeniem. Ponad 100 mln zł zgromadziły tylko inPZU, działające od roku oraz PKO akcji amerykańskich i PKO rynków wschodzących, funkcjonujące od czterech lat. To inwestycja dostępna dla każdego. Minimalna wpłata to 100 zł, z wyjątkiem Lyxora, w którym po prostu płaci się za jednostkę na giełdzie. To jedyny ETF na liście, reszta to fundusze indeksowe.

 

Nazwa produktu Opłata za zarządzanie Maksymalna łączna opłata dystrybucyjna i umorzeniowa
inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych 0,50% 0,00%
PKO Akcji Rynku Amerykańskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynku Europejskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynku Japońskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynków Wschodzących 0,70% 4,49%
ING BSK Indeks S&P 500 1,60% 0,00%
ING BSK Indeks MSCI EMU 1,60% 0,00%
Lyxor ETF S&P 500 0,15% prowizja maklerska
Lyxor ETF DAX 0,15% prowizja maklerska

Kategorie: Edukacja, Giełda, Rynki

Sticky post

Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

4 tys. zł na miesiąc w radzie nadzorczej

(invESGo.pl) Mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek giełdowych to 48 tys. zł – wynika z raportu Sedlak & Sedlak.

Kategorie: Giełda

Ostatnie 15 lat na rynku mieszkań

Kategorie: Polska, Rynki

O fenomenie Tesli

Warto posłuchać podcastu “Pulsu Biznesu” o Tesli, w którym i ja zastanawiam się, dlaczego inwestorzy kupują akcje Tesli. Polecam!

Kategorie: Rynki

Finax radzi w finansach osobistych

Jak wiecie, zaangażowałem się w ekspansję inwestowania pasywnego, które oferuje Finax, na polskim rynku. Ruszył właśnie program “Finax radzi”, w którym staram się odpowiadać na Wasze problemy z finansami osobistymi. Pierwszy odcinek:

 

Kategorie: Finanse

Sprawdź, na co Cię stać w egzaminach Akademii Inwestowania PKN ORLEN

Nie musisz wychodzić z domu, by już 12 lub 13 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania PKN ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wybiera się, jak ITI na giełdę

Canal+ nieoczekiwanie odwołał IPO spółki. Nie martwcie się!

Kategorie: Giełda

Rusza Akademia ESG

Kiedy półtora roku temu zaczynałem promować kryteria ESG wśród polskich inwestorów i spółek, temat odpowiedzialnego społecznie inwestowania dopiero nad Wisłą raczkował. Sytuacja jednak szybko się zmieniła, do czego przyczyniły się wyniki funduszy ESG, miliardy na zieloną energię i zalew rynku przez inwestorów z tzw. Pokolenia Z. Rodzi to potrzebę wykształcenia – tylko w Polsce – setek fachowców. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym procesie w ramach Akademii ESG. (invESGo.pl)

Kategorie: Edukacja

Ceny mieszkań lekko w górę

Jak zwykle, dane z rynku mieszkań najszybciej opublikowało Cenatorium. Z indeksu urban.one wynika, że w Polsce we wrześniu sytuacji nieruchomości mieszkaniowym nieznacznie się poprawiała.  W dużych miastach, do powrotu sytuacji sprzed wybuch pandemii, jednak jeszcze sporo brakuje, a eksperci są pesymistami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Dzieci ożywienia na polskiej giełdzie

Wrzuciłem ostatnio, trochę z nudów, tweet z pytaniem, jakie imię dalibyście dziecku, gdybyście do wyboru mieli tylko nazwy spółek z GPW. Wyszedł z tego hit twittera i naprawdę dobra zabawa. Gratuluję pomysłów! Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka znów sprawdza ekspertów

Na giełdzie spadki, więc warto choć na chwilę się od nich oderwać. Popraw sobie humor w nowym quizie:

Kategorie: Edukacja, Giełda

Robot czy człowiek?

Nie, nie napisałem tego tekstu po obejrzeniu filmu „Banksterzy”. Już wcześniej uwierzyłem, że roboty mogą i powinny zastąpić ludzi. Także w inwestowaniu. W mojej sondzie na twitterze okazało się, że większość też powierzyłaby swoje pieniądze automatom. Argumenty? W tekście na portalu fintek.pl. Kliknij i przeczytaj.

Kategorie: Rynki

Najlepszy ETF na energię słoneczną

Pisałem niedawno o funduszach ETF firmy Ark, które robią furorę na amerykańskim rynku. Tym razem o takim, który w tym roku je bije, a na dodatek łączy dwa tematy szczególnie mi bliskie: ESG i inwestowanie pasywne (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Norwegowie jeszcze mocniej w ESG

Norweski fundusz emerytalny będzie sprzedawał akcje spółek, które słabo spełniają kryteria ESG – powiedział nowy szef największego funduszu narodowego na świecie. Powód? Zyski. (invESGo.pl)

Kategorie: Finanse

CFA Summit – ta konferencja trzyma poziom

Konferencja CFA Society Poland już w piątek, 23 października. Dostęp bezpłatny, a goście warci sporych pieniędzy – zarejestruj się

Kategorie: Edukacja, Rynki, Wideo

Stawiam na #InteligentneInwestowanie

Postanowiłem pomóc w rozwoju słowackiego fintechu Finax. Sporo pisałem na ich temat ostatnio, ale w tej rozmowie z Michalem znajdziecie więcej powodów. Trzymajcie kciuki!

Kategorie: Finanse, Wideo

Najlepsze raporty roczne

Polecam transmisją z gali “The Best Annual Report 2019”. Duże brawa dla branży finansowej i energetycznej, które mają ciężki okres w gospodarce, ale w raportowaniu nadal wiodą prym.

Kategorie: Edukacja, Giełda

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Imponujący debiut Allegro

Przeżyjmy to jeszcze raz, razem.

Kategorie: Giełda, Wideo

Minimalnie tańsze mieszkania na Mazowszu

Mieszkania w II kwartale były w Polsce o 2 proc. droższe niż w poprzednim – wynika z danych GUS. Dane Urzędu zawsze z dużym opóźnieniem pokazują koniunkturę, ale jedną rzecz warto zauważyć – tylko w mazowieckiem mieszkania potaniały. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak działa Finax?

Poprzednio pokazywałem rozmowę z Jurajem Hrbatym, twórcą domu maklerskiego Finax. Jego prosta idea tanich, zdywersyfikowanych portfeli ETF, tak mi się spodobała, że postanowiłem zgłębić temat. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak się opłaca ‘diversity’

Na invESGo.pl (zerknijcie na mój nowy projekt) opisałem Ark Investment Management. Teraz pytanie do fachowców (pewnie prawników, ale nie tylko). Co musiałbym zrobić w Polsce (kapitał, licencje, zgody, specyfika zatrudnionych osób?), żeby założyć taką firmę?

Kategorie: Bez kategorii

Biomedowe szaleństwo cd.

Kategorie: Giełda

Nieruchomości – bańka czy hossa?

Kategorie: Rynki

Czy Allegro jest drogie?

Wystarczy jeden wpis:

Kategorie: Giełda

W Warszawie o ESG

Wszyscy tęsknimy za konferencjami, podczas których moglibyśmy się spotkać osobiście. Mimo to, ESG Warsaw, organizowana już po raz drugi, nawet przez internet przyciągnęła liczne grono przedstawicieli spółek publicznych, odpowiedzialnych w swoich firmach za relacje inwestorskie, ESG i CSR.

Kategorie: Edukacja, Rynki

Co Ty wiesz o Allegro?

Skoro cały rynek tym żyje, trudno nie zrobić quizu o Allegro. Powodzenia (niezależnie od tego, czy kupujecie jego akcje w IPO)

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑