Partner sekcji:

Goldman Sachs stawia na kobiety

Pamiętacie czasy, gdy można było pisać, że „za wszystkim stoi Goldman Sachs”, a spółka – niezależnie od koniunktury – pozostawała liderem? Dziś, przynajmniej pod względem wartości rynkowej, przegrywa rywalizację z innymi bankami. Zajął jednak pozycję w awangardzie zmian walki o równość płci i koloru skóry.

David Solomon, szef Goldman Sachs, ogłosił w CNBC, że od połowy roku jego bank nie będzie wprowadzał na giełdę spółek bez przedstawiciela mniejszości lub kobiet we władzach (z kontekstu rozmowy wynikało, że chodzi o radę dyrektorów, a nie władze wykonawcze). Sam ten fakt potraktowałbym za zagranie marketingowe, ale do niniejszego wpisu skłoniły mnie wyniki sondy, którą zamieściłem na twitterze:

Ok, mogę śmiało założyć, że większość głosujących to biali mężczyźni (to zresztą ciekawe, że wśród głosów krytyki tej zapowiedzi na portalach społecznościowych ciężko znaleźć negatywne komentarze z ust kobiet i mniejszości). Wyniki 64 do 24 proc. i tak mnie jednak zaskoczył. Interesujące, że krytykujący często piszą, że nic nie można nikomu narzucać, a sami w ten sposób kwestionują prawo spółki do niezależnych decyzji. Warto w tym miejscu przypomnieć argumenty, na które m.in. powoływał się David Solomon:

  • „Może jakiś biznes stracimy, ale w długim terminie, to jest najlepsza rada dla spółek, które chcą dostarczyć ponadprzeciętnych zysków swoim udziałowcom”
  • 60 ostatnich wejść na giełdę w Europie i USA to spółki z całkowicie białą i męską radą dyrektorów
  • Osoby w radzie są z reguły wybierane z grona osób doświadczonych na stanowiskach prezesów i dyrektorów finansowych, co – na zasadzie błędnego koła – wyklucza kobiety z wyścigu
  • Wszyscy szefowie dużych amerykańskich banków to biali mężczyźni  (jakiś kraj Wam to przypomina?)
  • Goldman pomoże wskazać żeńskie kandydatki, jeśli emitent sam sobie z tym nie poradzi
  • Za rok bank pójdzie o krok dalej i zażąda dwóch przedstawicieli mniejszości lub kobiet w radach

Przy okazji, nie można zarzucić Goldmanowi, że wymaga od innych, a sam nie świeci przykładem. 4 z 11 członków rady banku to kobiety, a zasiadają w niej m.in. Adebayo O. Ogunlesi i Lakshmi Mittal. Już sam rzut oka na stronę internetową banku pokazuje, jak wielką wagę przywiązuje do zrównoważonego rozwoju. Widać to też w raportach strategicznych i w jasno zdefiniowanych celach:

Kobiety i Goldman Sachs

Nie zawsze wystarczy czekać aż biznes dojrzeje do zmian (pewnie, gdyby nie przymus, na ubezpieczenia socjalne, unormowany czas pracy czy urlopy czekalibyśmy znacznie dłużej niż faktycznie to miało miejsce). Niektórych zmian nie wymusi mityczna niewidzalna ręka rynku. Właśnie tak postrzegam działanie Goldman Sachs. Zresztą, bank nie jest na Wall Street osamotniony.

BlackRock, który ostatnio zapowiedział ostry zwrot w kierunku ESG, oczekuje w swoich spółkach portfelowych dwóch kobiet-dyrektorów. State Street planuje głosować przeciw, gdyby rady miały być wyłącznie złożone z białych mężczyzn. To samo w przypadku Institutional Shareholder Services. I są efekty:

Kobiety na Wall Street

Zmiany przyspieszają też władze. Kalifornia wymaga, by spółki publiczne z siedzibą w tym stanie miały przynajmniej jedną kobietę w radzie. Dobry materiał na temat wpływu różnorodności na skuteczność władz przygotował wówczas Harvard Business Review. Stary Kontynent pod tym względem i tak zdecydowanie wyprzedza jednak Nowy. Francja, Norwegia, Islandia czy Norwegia od spółek publicznych wymagają minimum 40 proc. udziału kobiet we władzach.

A jak jest u nas? Kończę wyliczenia i wkrótce zobaczycie, jak daleko nam do Zachodu. Czekam także na Wasze komentarze! Mogą być nawet ze strony białych mężczyzn 🙂

Polityka prywatności

Kategorie: Finanse, Rynki

Sticky post

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Chcesz przyjęcia euro?

Polacy są w tej sprawie podzieleni, jak we wszystkim:

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Polski rynek potrzebuje Chodakowskiej

Poleca dwie książki, przestrzega przed dwoma błędami i zmieniłby dwie rzeczy na polskim rynku. Na pytania „Janosika” odpowiada Kamil Gemra, doktor z SGH i znany inwestor indywidualny.

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Szef Comparic.pl w Janosiku

Dlaczego nie lubi Belki i polityków? Jak na jego inwestycje wpłynął pewien panel dyskusyjny?  Na te i inne pytania „Janosika” odpowiada Arkadiusz Jóźwiak, szef portalu Comparic, który w tym roku był już nominowany do najbardziej prestiżowych nagród na rynku.

Kategorie: Wideo

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sztuczna Inteligencja pisze wiersz o inwestowaniu

Poprosiłem sztuczną inteligencję (GPT-4) o wiersz na temat inwestycji. Oto, co w kilka sekund stworzyła. Inspirujący?

O inwestycjach wspomnieć chcę, w wierszu krótkim dziś,
Gdzie pieniądz rośnie, czas ucieka, a rynek rządzi snem.
Na falach giełdy unosimy się, ku zyskom, wzrostom wciąż,
W poszukiwaniu fortuny, szczęścia, wśród inwestorów grem.

Długoterminowe plany piętrzą się, jak góry wyższe drąż,
Różnorodność portfela tworzy, jak piękny ogród, gdzieś.
Zarówno akcje, jak i obligacje, w koszyku mieszczą się,
Oszczędności na przyszłość składane, owoce dojrzewają we mgle.

Ryzyko, jak mewa wśród fal, unosi się nad wodą tu,
Wciąż zmieniając swe kształty, a ostrożność jest jak kotwica, co trzyma nas u stóp.
Nauka, doświadczenie, intuicja – towarzysze na tej drodze są,
Gdyż inwestowanie to sztuka, której zręczność na wagę złota waży.

Cierpliwość i mądrość, jak latarnie, prowadzą nas przez burze,
A marzenia o lepszym jutrze w sercach inwestorów trwają.
Niech ten wiersz przypomni, że inwestowanie to pasja i sztuka,
Co w swej istocie, jak życie, skrywa tajemnice niezmierzone.

Kategorie: Lifestyle

Zmieńmy inwestorów!

Po nazwisku ma masę skrótowców: CFA, CIIA, PRM, CFO…, ale jak tak naprawdę sam inwestuje Karol Matczak? I dlaczego zmiany na polskim rynku chciałby zacząć od …inwestorów? Tego dowiecie się z tego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Wideo

Sztuczna Inteligencja u Janosika

To się musiało tak skończyć. Zaprosiłem do swojego programu Chat GPT-4. Straszna gaduła!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle

Z nastolatkiem o inwestowaniu

Wyzwanie było duże! W ramach świetnego projektu “Trampki na giełdzie”, rozmawiałem z Antkiem o inwestowaniu. I nie tylko…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Sztuczna inteligencja o polskiej emeryturze

Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w praktyce zaczyna robić się tematem roku. Postanowiłem to wykorzystać i zapytać OpenAI GPT-4, funkcjonująca od marca, o emeryturę. Nie przeraziło jej nawet nurtujące wielu Polaków pytanie o to, czy ZUS zbankrutuje 🙂 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Lifestyle

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑