Partner sekcji:

BlackRock: cała naprzód ku ESG

Larry Fink, kierujący największą grupą funduszy na świecie, nie miał wyjścia. Pod presją inwestorów, aktywistów, a pewnie i własnych zarządzających, zapowiedział dynamiczny zwrot w stronę odpowiedzialnego inwestowania.

Najważniejszy list w obronie klimatu

BlackRock zarządza 7 bilionami dolarów, inwestując w tysiące spółek na całym świecie. Nic więc dziwnego, że coroczny list szefa funduszu do szefów spółek portfelowych ma dużo większe znaczenie dla rynków niż na przykład legendarne listy Warrena Buffetta. W najnowszym Larry Fink nie pozostawia złudzeń – inwestuje długoterminowo, a dla długoterminowego inwestowania w tym momencie kluczowe stają się czynniki klimatyczne. Świadomość tego rośnie, także wśród inwestorów. Wniosek? Przed nami przedefiniowanie całego rynku w stronę odpowiedzielnego finansowania.

Główną myśl, jaką wynoszę z listu Finka,  jest taka, że ryzyko klimatyczne stało się ryzykiem inwestycyjnym. Skoro tak, portfele uwzględniające kryteria ESG, na czele z E (środowiskiem), dostarczają lepsze stopy zwrotu w relacji do ryzyka. I ta tendencja będzie się nasilać. Odpada więc argument powtarzany przez lata przy inwestycjach ESG – że dla dobrego inwestowania trzeba oddać część zysku. Przeciwnie – nie przestrzegasz np. czynników klimatycznych, nie przynosisz swoim inwestorom oczekiwanej stopy zwrotu. Można więc wyśmiewać (niestety) gniew Grety Thunberg, ale z żądań swoich inwestorów raczej bym się nie śmiał. Przynajmniej na to liczy autor listu i pewnie się nie zawiedzie. Skoro podnosi poprzeczkę, emitenci będą musieli się dostosować lub poszukać droższego finansowania.

Co to jest inwestowanie ESG >> 

Konkrety?

Wspomniane kryteria zrównoważonego rozwoju stają się integralnym elementem budowy portfela i zarządzania ryzykiem. BlackRock wyjdzie z inwestycji (akcje i dług) obarczonych wysokim ryzykiem klimatycznym (np. w spółki, których co najmniej 25 proc. przychodów jest związane z produkcją węgla – cel ma być zrealizowany już do połowy tego roku i jest jeszcze ostrzejszy niż w przypadku norweskiego funduszu emerytalnego – zobacz >>). BlackRock uruchomi też nowe produkty inwestycyjne, monitorując paliwa kopalne

Stosunkowo łatwo to zrobić w aktywnej części funduszy (1,8 biliona USD aktywów). Trudniej będzie w zasadniczej części działalności BlackRocka – inwestowaniu pasywnym. Tu zmiany będą musiały dotknąć konstrukcji samych indeksów. Grupa chce podwoić liczbę ETF-ów z kryteriami ESG do 150 i naciskać na dostawców indeksów, by ich konstrukcja odpowiadała żądaniom rynku. Szczegóły tych działań znajdujemy w drugim liście – do klientów:

W praktyce BlackRock wrzuca czynniki ESG do serca swojego Alladyna (to technologiczna platforma firmy, decydująca o inwestycjach). W liście czytamy, że opracowano narzędzie Carbon Beta, by mierzyć emitentów i portfele względem róznych scenariuszy dla węgla. W tym roku BlackRock ma dodatkowo zbudować własne narzędzia analizujące fizyczne ryzyka klimatyczne i wysyłające sygnały inwestycyjne na podstawie kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Co ważne, nowe priorytety dotkną także działań BlackRocka na walnych zgromadzeniach spółek, w które inwestuje. Już w tym roku fundusz ma głosować w zgodzie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, w tym równości płci czy czystej energii. BlackRock chce także zadbać o lepszą przejrzystość raportów dotyczących tych głosowań.

Aktywiści i tak niezadowoleni

BlackRock ogłosil rewolucję w ogniu krytyki ze strony aktywistów klimatycznych – grup Amazon Watch, Sunrise Project czy Majority Action. Ta ostatnia wyliczyła, że BlackRock i konkurencyjny Vanguard tylko w 2019 r. szesnastokrotnie zablokowali na walnych zgromadzeniach uchwały proklimatyczne. Organizacja Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA) już określiła plany BlackRocka jako niewystarczające.  Jej zdaniem, fundusz powinien oferować produkty oparte na indeksach niskoemisyjnych, a inwestorzy, którzy chcą inwestować w paliwa kopalne, powinni dodatkowo wyrazić taką chęć. Gniew obrońców klimatu nasiliły pożary w Australii i fakt, że niemiecki Siemens – mimo nacisków – nie wycofał się z projektu kopalni Adani w tym kraju.

O tym, że w obronie klimatu powinniśmy protestować nie na ulicach, ale pod bankami i funduszami, pisałem już przy okazji wrześniowych strajków klimatycznych. BlackRock pokazał kierunek całemu Wall Street. To się może opłacić – funduszowi i światu.

Polityka prywatności

Kategorie: Finanse, Giełda, Gospodarka, Rynki

Sticky post

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑