Partner sekcji:

BlackRock: cała naprzód ku ESG

Larry Fink, kierujący największą grupą funduszy na świecie, nie miał wyjścia. Pod presją inwestorów, aktywistów, a pewnie i własnych zarządzających, zapowiedział dynamiczny zwrot w stronę odpowiedzialnego inwestowania.

Najważniejszy list w obronie klimatu

BlackRock zarządza 7 bilionami dolarów, inwestując w tysiące spółek na całym świecie. Nic więc dziwnego, że coroczny list szefa funduszu do szefów spółek portfelowych ma dużo większe znaczenie dla rynków niż na przykład legendarne listy Warrena Buffetta. W najnowszym Larry Fink nie pozostawia złudzeń – inwestuje długoterminowo, a dla długoterminowego inwestowania w tym momencie kluczowe stają się czynniki klimatyczne. Świadomość tego rośnie, także wśród inwestorów. Wniosek? Przed nami przedefiniowanie całego rynku w stronę odpowiedzielnego finansowania.

Główną myśl, jaką wynoszę z listu Finka,  jest taka, że ryzyko klimatyczne stało się ryzykiem inwestycyjnym. Skoro tak, portfele uwzględniające kryteria ESG, na czele z E (środowiskiem), dostarczają lepsze stopy zwrotu w relacji do ryzyka. I ta tendencja będzie się nasilać. Odpada więc argument powtarzany przez lata przy inwestycjach ESG – że dla dobrego inwestowania trzeba oddać część zysku. Przeciwnie – nie przestrzegasz np. czynników klimatycznych, nie przynosisz swoim inwestorom oczekiwanej stopy zwrotu. Można więc wyśmiewać (niestety) gniew Grety Thunberg, ale z żądań swoich inwestorów raczej bym się nie śmiał. Przynajmniej na to liczy autor listu i pewnie się nie zawiedzie. Skoro podnosi poprzeczkę, emitenci będą musieli się dostosować lub poszukać droższego finansowania.

Co to jest inwestowanie ESG >> 

Konkrety?

Wspomniane kryteria zrównoważonego rozwoju stają się integralnym elementem budowy portfela i zarządzania ryzykiem. BlackRock wyjdzie z inwestycji (akcje i dług) obarczonych wysokim ryzykiem klimatycznym (np. w spółki, których co najmniej 25 proc. przychodów jest związane z produkcją węgla – cel ma być zrealizowany już do połowy tego roku i jest jeszcze ostrzejszy niż w przypadku norweskiego funduszu emerytalnego – zobacz >>). BlackRock uruchomi też nowe produkty inwestycyjne, monitorując paliwa kopalne

Stosunkowo łatwo to zrobić w aktywnej części funduszy (1,8 biliona USD aktywów). Trudniej będzie w zasadniczej części działalności BlackRocka – inwestowaniu pasywnym. Tu zmiany będą musiały dotknąć konstrukcji samych indeksów. Grupa chce podwoić liczbę ETF-ów z kryteriami ESG do 150 i naciskać na dostawców indeksów, by ich konstrukcja odpowiadała żądaniom rynku. Szczegóły tych działań znajdujemy w drugim liście – do klientów:

W praktyce BlackRock wrzuca czynniki ESG do serca swojego Alladyna (to technologiczna platforma firmy, decydująca o inwestycjach). W liście czytamy, że opracowano narzędzie Carbon Beta, by mierzyć emitentów i portfele względem róznych scenariuszy dla węgla. W tym roku BlackRock ma dodatkowo zbudować własne narzędzia analizujące fizyczne ryzyka klimatyczne i wysyłające sygnały inwestycyjne na podstawie kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Co ważne, nowe priorytety dotkną także działań BlackRocka na walnych zgromadzeniach spółek, w które inwestuje. Już w tym roku fundusz ma głosować w zgodzie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, w tym równości płci czy czystej energii. BlackRock chce także zadbać o lepszą przejrzystość raportów dotyczących tych głosowań.

Aktywiści i tak niezadowoleni

BlackRock ogłosil rewolucję w ogniu krytyki ze strony aktywistów klimatycznych – grup Amazon Watch, Sunrise Project czy Majority Action. Ta ostatnia wyliczyła, że BlackRock i konkurencyjny Vanguard tylko w 2019 r. szesnastokrotnie zablokowali na walnych zgromadzeniach uchwały proklimatyczne. Organizacja Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA) już określiła plany BlackRocka jako niewystarczające.  Jej zdaniem, fundusz powinien oferować produkty oparte na indeksach niskoemisyjnych, a inwestorzy, którzy chcą inwestować w paliwa kopalne, powinni dodatkowo wyrazić taką chęć. Gniew obrońców klimatu nasiliły pożary w Australii i fakt, że niemiecki Siemens – mimo nacisków – nie wycofał się z projektu kopalni Adani w tym kraju.

O tym, że w obronie klimatu powinniśmy protestować nie na ulicach, ale pod bankami i funduszami, pisałem już przy okazji wrześniowych strajków klimatycznych. BlackRock pokazał kierunek całemu Wall Street. To się może opłacić – funduszowi i światu.

Polityka prywatności

Kategorie: Finanse, Giełda, Gospodarka, Rynki

Sticky post

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Chcesz przyjęcia euro?

Polacy są w tej sprawie podzieleni, jak we wszystkim:

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Polski rynek potrzebuje Chodakowskiej

Poleca dwie książki, przestrzega przed dwoma błędami i zmieniłby dwie rzeczy na polskim rynku. Na pytania „Janosika” odpowiada Kamil Gemra, doktor z SGH i znany inwestor indywidualny.

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Szef Comparic.pl w Janosiku

Dlaczego nie lubi Belki i polityków? Jak na jego inwestycje wpłynął pewien panel dyskusyjny?  Na te i inne pytania „Janosika” odpowiada Arkadiusz Jóźwiak, szef portalu Comparic, który w tym roku był już nominowany do najbardziej prestiżowych nagród na rynku.

Kategorie: Wideo

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sztuczna Inteligencja pisze wiersz o inwestowaniu

Poprosiłem sztuczną inteligencję (GPT-4) o wiersz na temat inwestycji. Oto, co w kilka sekund stworzyła. Inspirujący?

O inwestycjach wspomnieć chcę, w wierszu krótkim dziś,
Gdzie pieniądz rośnie, czas ucieka, a rynek rządzi snem.
Na falach giełdy unosimy się, ku zyskom, wzrostom wciąż,
W poszukiwaniu fortuny, szczęścia, wśród inwestorów grem.

Długoterminowe plany piętrzą się, jak góry wyższe drąż,
Różnorodność portfela tworzy, jak piękny ogród, gdzieś.
Zarówno akcje, jak i obligacje, w koszyku mieszczą się,
Oszczędności na przyszłość składane, owoce dojrzewają we mgle.

Ryzyko, jak mewa wśród fal, unosi się nad wodą tu,
Wciąż zmieniając swe kształty, a ostrożność jest jak kotwica, co trzyma nas u stóp.
Nauka, doświadczenie, intuicja – towarzysze na tej drodze są,
Gdyż inwestowanie to sztuka, której zręczność na wagę złota waży.

Cierpliwość i mądrość, jak latarnie, prowadzą nas przez burze,
A marzenia o lepszym jutrze w sercach inwestorów trwają.
Niech ten wiersz przypomni, że inwestowanie to pasja i sztuka,
Co w swej istocie, jak życie, skrywa tajemnice niezmierzone.

Kategorie: Lifestyle

Zmieńmy inwestorów!

Po nazwisku ma masę skrótowców: CFA, CIIA, PRM, CFO…, ale jak tak naprawdę sam inwestuje Karol Matczak? I dlaczego zmiany na polskim rynku chciałby zacząć od …inwestorów? Tego dowiecie się z tego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Wideo

Sztuczna Inteligencja u Janosika

To się musiało tak skończyć. Zaprosiłem do swojego programu Chat GPT-4. Straszna gaduła!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle

Z nastolatkiem o inwestowaniu

Wyzwanie było duże! W ramach świetnego projektu “Trampki na giełdzie”, rozmawiałem z Antkiem o inwestowaniu. I nie tylko…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Sztuczna inteligencja o polskiej emeryturze

Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w praktyce zaczyna robić się tematem roku. Postanowiłem to wykorzystać i zapytać OpenAI GPT-4, funkcjonująca od marca, o emeryturę. Nie przeraziło jej nawet nurtujące wielu Polaków pytanie o to, czy ZUS zbankrutuje 🙂 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Lifestyle

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑