zByka.pl BETA BY BARANKIEWICZ

Inwestorzy mogą ocalić świat

Trwa tydzień strajków klimatycznych na całym świecie. Protestującym w słusznej sprawie podpowiadam – chcecie być skuteczni? Idźcie na giełdy, do banków, funduszy. Przekonajcie inwestorów do swoich racji. To wystarczy.

Kilka miesięcy temu Książe Karol witał uczestników corocznej konferencji inwestorskiej CFA Institute nawoływaniem do finansowania projektów wyłącznie odpowiedzialnych klimatycznie. Jak to wykonać w praktyce? Nie inwestuj w producentów samochodów, którzy nie stawiają na niskoemisyjne silniki. Nie ubezpieczaj spółek opartych na węglu. Nie finansuj spółek energetycznych, jeśli te nie idą w stronę zielonej energii.

Moda na ekoinwestycje…

Wydawało mi się to wówczas trochę głosem wołającego na puszczy (zwłaszcza po wycince w tej Białowieskiej), ale okazuje się, że wielu inwestorów słucha. Norweski Government Pension Fund Global, zarządzający ponad bilionem dolarów, w czerwcu – po głosowaniu parlementu – zaczał wyprzedaż akcji spółek kopalnianych i naftowych.

Z najnowszego (świetnego raportu) Deutche Banku, dowiedziałem się, że już 30 proc. globalnych aktywów należy to tak zwanych inwestycji ESG (co to? Przeczytaj). Jeśli trend się utrzyma, za dekadę już 95 proc. pieniędzy podążać będzie tylko w stronę inwestycji odpowiedzialny społecznie i klimatycznie. Do trendu podłączają się znane nazwiska, z Billem Gatesem, Elonem Muskiem i Michaelem Bloombergiem na czele. Od 2010 r. do sektora niskoemisyjnej energii popłynęło 2,6 biliona dolarów.

Akcjonariusze/Inwestorzy głosują nogami, co może mieć też związek ze zmianami pokoleniowymi. Twarzami protestów klimatycznych są nastolatkowie. Wkrótce to oni będą rządzić światem i bić się ze zgredami z Wall Street. Tymczasem Goldmach Sachs podaje, że 83 proc. jego stażystów chce podatku węglowego, by walczyć ze zmianami klimatycznymi.

…ale uwaga na ekopapkę

Droga do zmian jednak jest mocno wyboista. We wspomnianym raporcie Deutsche Banku czytam też, że 9 na 10 zarządzających największymi funduszami przyznaje, że ma mandat do inwestycji ESG. Jednocześnie, tylko 4 na 10 wprowadziło te elementy do swoich modeli wycen. Problemem może być raportowanie spółek, które – widząc, w jaką stronę zmierza rynek – coraz nachalniej stosują tzw. greenwashing. Poprosiłem 18-letnią córkę o definicję – to „marketingowa, zielona, ekopapka”.

Konieczne są zatem nowe, obiektywne ratingi, nie bazujące wyłącznie na deklaracjach emitentów. Dotyczy to także Polski. Fajnie, że Giełda zrobiła WIG-ESG, ale nie skorzystaliśmy z okazji i nie dowiedzieliśmy się, co naprawdę oznacza bycie firmą odpowiedzialną społecznie. Indeks bazuje na subiektywnych ocenach jednego z funduszy (nie podważam metodologii, ale musielibyśmy ją poznać i – jako inwestorzy – mieć na nią wpływ, a także korzystać z wielu źródeł oceny ESG).

Dobrostan ponad wartość

Jak powyższe zjawiska odnajdują się w nauce o inwestycjach? Coraz więcej badań pokazuje, że akcjonariusze godzą się z niższą stopą zwrotu z akcji, o ile ten niższy zysk jest uzasadniony odpowiedzialnym klimatycznie i społecznie prowadzeniem spółki. Słynna „shareholder value”, o której uczyłem się na studiach jako o determinancie oceny zarządów, zostaje zatem zastąpiona przez „shareholder welfare” (nie, nie chodzi o dobrobyt z politycznego Programu PiS).

Stąd już tylko krok od pytania do Ciebie, drogi Inwestorze:

Nie jest źle, ale może być lepiej. Demonstrujący, kierunek Świętokrzyska i Książęca!

Zapisz się na mój newsletter >>

Kategorie: Giełda, Polityka, Rynki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*

Za co ten ekonomiczny Nobel?

Kategorie: Bez kategorii

15

…tyle dni czekamy już na publikację ogłoszenej publicznie, ale nikomu nie pokazanej, Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Kategorie: Bez kategorii

Co siódmy pracownik nie śpi przez problemy finansowe

Wybraliśmy, a teraz pora na powrót do codzienności. Okazuje się – wbrew powszechnie obowiązującej tezie o rynku pracownika nad Wisłą – że jest bardziej szaro niż różowo. Przynajmniej, w odczuciu samych pracowników. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Gospodarka, Polska

Monitoring pokrycia analitycznego – październik

Minął kolejny miesiąc i kursy spółek, będących przedmiotem „pokrycia analicznego” w programie GPW, powinny być coraz bliżej cen docelowych z wakacji. Tymczasem, jest przeciwnie. Oczywiście, można to wytłumaczyć giełdową koniunkturą, gdyby papiery nie ustępowały indeksowi WIG. Ale znów ustąpiły… Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

Seminarium CFA 2019

Raport już wkrótce na zByka.pl

Kategorie: Bez kategorii

Słowa “interesariusze” vs. “akcjonariusze”

Tak “interesariusze” ścigają “akcjonariuszy” w raportach największych instytucji finansowych na świecie. “ESG” jako bonus. Fragment raportu CFA Society Poland, o którym wkrótce napiszę dużo więcej:

Kategorie: Finanse, Giełda

Jak grubas nagania leszczy

Giełda odpaliła właśnie fajny projekt edukacyjny. Świetny pomysł, bo skierowany do naprawdę początkujących, a tych nam brakuje. Ja zakochałem się w „słowniku pojęć”. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sądny czwartek

Kategorie: Bez kategorii

Mission impossible

Obiecuję zgłębić temat, gdy tylko dostaniemy dokument do ręki.

Kategorie: Bez kategorii

Mission completed

Posłuchali

Kategorie: Bez kategorii

Jak zainwestować w polskie spółki odpowiedzialne środowiskowo? (RANKING)

Niestety, w tym tekście nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, Polskie spółki giełdowe nie są odpowiedzialne środowiskowo. Co więcej, one nawet nie są świadome środowiskowo. Nie wiedzą, co to ESG. Na szczęście, to się niedługo zmieni. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda, Polska, Rynki

Condohotele – nadzór ostrzega!

Uwierzyłeś kiedyś w 10 proc. gwarantowanego zysku z inwestycji? Nie, słusznie. Ale ktoś inny mógł uwierzyć. Przynajmniej do komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego. Dodajmy, świetnie napisanego komunikatu.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wartość mieszkań kontra polski PKB

Wykres, który pokazuje, że do bańki z 2007 roku na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych jeszcze nam trochę zostało. Trochę. Fajne dane w tekście Michała Żuławińskiego z Bankier.pl (kliknij w obrazek)

Kategorie: Bez kategorii

Najpierw normalność, potem zaufanie

Mądrego zawsze warto poczytać:

 

Kategorie: Bez kategorii, Giełda

Odrób lekcję z DM Vestor

Niezależny Dom Maklerski Vestor ma zniknąć za dwa miesiące – zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego. Słusznie. Jaką lekcję może przy okazji odrobić inwestor? Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Polskie ESG

Podobno już mieliśmy nie być rynkiem “wschodzącym”, tylko “rozwiniętym”. Natomiast JP Morgan zrewanżował się doceniając nasze podejście do ESG. Polecam też ciekawy tekst w “Financial Times”.

Kategorie: Bez kategorii

Banki klimatowi

Kategorie: Bez kategorii

Nikt nie pisze o ESG

Kategorie: Bez kategorii

Monitoring pokrycia: pierwsze “sprzedaj”!

Kategorie: Bez kategorii

Copyright © 2019 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑