Partner sekcji:

Inwestowanie ESG po polsku

Inwestowanie ESG podbija rynki kapitałowe Zachodu. Ale co z tą Polską?!

ESG – skąd ten skrót? Od środowiska (ang. environmental), społecznej odpowiedzialności (ang. social responsibility) i ładu korporacyjnego (z ang. corporate governance). Czyli inaczej inwestowanie odpowiedzialne społecznie. Nie, nie chodzi o to, by stopy zwrotu zadowalały społeczeństwo, ale by cele inwestycyjne były zgodne z zasadami społecznie odpowiedzialnego rozwoju.

Moda na ESG

W USA początek roku przyniósł rekordowe napływy do funduszy ESG. W I kwartale przekroczyły 4 mld USD:

Brytyjczycy, pod brandem CFA, uruchamiają nawet prestiżowy Certificate in ESG Investing  (sądzicie, że powinniśmy wprowadzić ten certyfikat także w Polsce?), a konferencję CFA Institute w Londynie w tym roku otworzył sam Książe Karol, takim oto “odpowiedzialnym społecznie” przemówieniem:

Niezielono nad Wisłą

W Polsce o społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu pisze się od początku dekady. I co?

Nie, to nie może być tylko kwestia określenia “ESG”. Kolejny dowód na niemal zerowe zainteresowanie rynku inwestowaniem zgodnym m.in, z ideami zrównoważonego rozwoju, jest oferta rodzimych funduszy inwestycyjnych. Znalazłem tylko jeden – i to działający zaledwie od kwietnia – NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania . Jak inwestuje? Rozmawiałem z Radosławem Sosną,  CFA, zarządzającym funduszem. Co zapamiętałem?

  • “mamy naszą wewnętrzną metodologię scoringową – każdy analityk sektorowy przy wystawianiu rekomendacji nadaje spółce rating ESG. Dodatkowo robimy cross check ratingu z ratingiem jednego z providerów”
  • “dla każdego sektora i czasem podsektora mamy zobiektywizowaną ankietę z punktacją. Poza oceną ESG analityk ocenia też czy spółka ma “sustainable business model” jeśli spółka ma za słaby ESG albo nie spełnia testu na sustainability, nie będzie jej w portfelu”

Składu portfela po kwietniowej zmianie (wcześniej działał, ale z inną polityką) jeszcze nie znamy. Zakładam, że spółek ze stajni np. ministra energetyki w nim nie ma;) Benchmarkiem dla instrumentu w 100 proc. jest indeks WIG, Fundusz na razie radzi sobie lepiej od rynku – dał zarobić 0,5 proc. przy stracie 1,5 proc. w grupie “akcje polskie uniwersalne” (za Analizy.pl) , ale za krótko na wyciąganie wniosków.

Respekt?

Więcej wniosków można wyciągnąć natomiast z analizy Respect Index, projektu GPW z już 10-letnią tradycją,

Projekt RESPECT Index ma na celu wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, ale ponadto mocno akcentuje atrakcyjnośc inwestycyjną spółek, którą charakteryzuje m.in.  jakość raportowania, poziom relacji inwestorskich czy ład informacyjny.

(więcej na stronie Respect Index)

Cel, jak widać, szczytny. Wykonanie? Na pewno skład byłby bardziej wiarygodny, gdyby w mniejszym stopniu opierał się na deklaracjach. Jak wyniki inwestycyjne? Ostatnie półrocze było fatalne, ale w skali roku jest blisko indeksu WIG (Respect to także indeks dochodowy):

Respect Index vs indeks WIG

Więcej na temat wpływu polityki ESG firmy na wyceny przeczytacie w opracowaniu Deloitte (to także partner giełdy w badaniu Respect) – warto !

Ja w społecznie odpowiedzialne inwestowanie wierzę ideologicznie, ale i merkantylnie. Z opóźnieniem, ale ten trend do nas dojdzie. Zaczęło się dwa lata temu od poszerzenia raportowania niefinansowego w spółkach, właśnie z naciskiem na ESG (Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych było na tym polu aktywne już wcześniej). Obecni zarządzający polskimi funduszami nadal je lekceważą, stawiając na twarde wyniki. Jednak nie będą mogli zlekceważyć kierunku w jakim podążają pieniądze inwestorów. A te na Zachodzie coraz większym strumieniem płyną do “zielonych” (jak kolor wzrostów) akcji. Pora na nas.

Temat na pewno będę kontynuował. Także na Linkedinie: 

 

Kategorie: Edukacja, Giełda, Rynki

Sticky post

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczycie sami

D

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑