Cyberpunk 2077 – jak sprawdzić, czy najbardziej oczekiwany polski produkt w historii jest hitem?

Miałem nie pisać o premierze Cyberpunk 2077, nowej gry CD Projektu, bo a) nie gram i b) od 2020 roku obiecałem sobie nie prognozować. Ale wpadłem do Media Markt po kabelek i zobaczyłem, że już nawet skarpetki z logo Cyberpunka wykupili. Najbardziej oczekiwany w historii świata polski produkt po prostu nie może okazać się fiaskiem. Jak na bieżąco śledzić, czy jest mega hitem czy tylko hitem? I jak to wpłynie na akcje? 

UPDATE po pierwszych recenzjach (przy Metacritic – szczegóły niżej – równym 90):

” Dla mnie najbardziej trafia w punkt recenzja z The Verge, bo gra już 2 lata temu była uznana za overhyped. Teraz mało kto da poniżej 90%, ale też mało kto da wyżej. Czuje się jakiś wewnętrzny przymus nie ocenić za nisko, ale wszyscy są już tak zmęczeni i tak nie ma ich czym zaskoczyć, że temperatura jest daleka od wrzenia.”

Cyberpunk skazany na sukces

Produkt CD Projektu, w którym deweloper włożył ponad miliard złotych, musi okazać się sukcesem. Porażka nie opłaci się nikomu. Nie tylko spółce i jej akcjonariuszom. Nie opłaci się też całej branży gamingowej, producentom konsol, sprzedawcom, mediom, reklamodawcom i reklamującym. Mistrzowie (i pisząc mistrzowie, mam na myśli mistrzów świata) marketingu, czyli pracownicy CD Projekt, też nie pozwolą sobie na fiasko. Elon Musk i Keanu Reeves (przy okazji, przypominam, że to nie jest pierwsza jego gra) też nie. Zresztą, samolot tego pierwszego, być może nie przez przypadek, lądował przed chwilą w Polsce.


Przy okazji warto przypomnieć tłit wielkiego fana Wiedźmina i Cyberbanka, najgorętszej osoby świata biznesu w tym roku:.

 

To o co faktycznie walczymy (my, bo mnie też udzieliła się duma, że produkt globalny tworzy polska firma)? O wejście z hukiem do top10 rankingu wszech czasów :

Nie przesadzam więc, pisząc, że to najbardziej oczekiwany polski produkt w historii (5 bramek Lewandowskiego w 9 minut się nie liczy w tym zestawieniu, bo były nieoczekiwane). Ale sukces sprzedażowy to jedno, a sukces na rynku kapitałowym to inna sprawa. Warto pamiętać, że dobra spółka to nie zawsze dobra akcja. Jakie wyniki Cyberpunka jest już w wycenie rynkowej? Ciekawie mówił o granicy 5 mln kopii pierwszego dnia Paweł Bieniek ze Stockwatcha w panelu Gaming na Giełdzie, podczas którego przysłuchiwałem się rozmowie pięciu ekspertów od inwestycji w gry). Wydaje mi się, że w cenach akcji jest już uwzględniony świetny wynik nowej gry i bardzo możliwa jest realizacja zysków. Zresztą, podobnie było po udanej premierze Wiedźmina 3, co świetnie przypomniał właśnie Bankier.

Co zatem monitorować, żeby wiedzieć, czy król nie jest nagi (tu muszę wyjaśnić, że obrazek ilustrujący niniejszy tekst to ocenzurowana wersja jednego ze screenów z gry, które w ostatnich dniach zalały internet). Zapytałem mojego osobistego doradcę ds. gamingu (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Kluczem może być nie 9/10 grudnia (premiera), ale już 7 grudnia,  gdy zaczną pojawiać się pierwsze recenzje mediów. „To uruchomi, albo nie, drugą falę zakupów.

Co warto śledzić, jeśli masz akcje CD Projekt?
  1. https://www.metacritic.com/game/pc/cyberpunk-2077 plus, oczywiście, oceny na pozostałych platformach
  2. https://store.steampowered.com/app/1091500/Cyberpunk_2077/– oceny po prawej stronie – tam, gdzie teraz jest „No user reviews”
  1. https://store.playstation.com/en-gb/product/EP4497-CUSA16579_00-0000000000000001 – oceny
  2. https://www.xbox.com/en-GB/games/cyberpunk-2077– oceny
  3. https://www.amazon.co.uk/s?k=cyberpunk+2077– oceny

Oceny mogą być w dzień oficjalnej premiery albo ciut wcześniej. No i oczywiście czytamy Reddita, 4chana, Discorda, Twitcha, czyli miejsca gdzie siedzą gracze.”

No dobrze, ale skąd będę wiedział, że jest dobrze?

„Jak pobiją te dwie, to są ***** mistrzami i mają tytuł Gry Roku:

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/the-last-of-us-part-ii

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/persona-5-royal

Oczywiście, to tylko oceny, a nie sprzedaż. Dane o niej poznamy od samego CD Projektu, a szacunki pojawię się na https://steamspy.com/ – ale to tylko szacunki, a gra idzie o dziesiątki milionów kopii.

Kończę ten wpis z gatunku tych, jakich wiele (nie znam się, tym chętniej się wypowiem). CD Projekt to dotąd była spółka jednej gry, przed czym często ostrzegałem inwestujących w akcje. Teraz ma szansę udowodnić, że w gamingowej ekstraklasie jest na stałe. Trzymam kciuki.

Bonus – komentarz mojego eksperta o wycenie CD Projektu:

“W cenach akcji jest też coś, czego jeszcze nie widać: CD Projekt na 100% pracuje albo nad Wiedźminem 4, albo nad Wiedźminem Online. Lub oboma 🙂 Kolejny będzie Cyberpunk Online. Jeśli nauczy się robić dobry kod do gry sieciowej (czego nikt w Polsce nie umie, a na świecie mało kto), to oprócz jednej nogi już postawionej w segment AAA Single Player, zacznie stawiać drugą w dużo bardziej lukratywnym segmencie Multi. O ile się im nie przestanie chcieć, stamtąd jest autostrada do nieba, bo czemu na przykład REDengine nie miałby zacząć konkurować z Unrealem?”

Przeczytaj poprzedni newsletter >>

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Lifestyle, Polska

Sticky post

Rewolucja ESG

W wywiadzie dla Energetyka24.pl mówiłem o tym, o czym lubię najbardziej:

Kategorie: Rynki, Wideo

Marcin Iwuć u Janosika

Pierwsze, pożyczone od rodziców pieniądze, dały mu 12 proc. zysku rocznie, ale na mieszkaniu w Poznaniu już sporo stracił. Gdyby mógł zmienić jedną rzecz na polskim rynku, obniżyłby opłaty za fundusze inwestycyjne. Marcin Iwuć, czołowy polski bloger finansowy, autor książki „Finansowa forteca” w „Janosiku” szczegółowo opisuje swoje portfele.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Olek Wandzel zaprosił mnie do podcastu

Efekt? 71 minut rozmowy – dla wytrwałych 😉

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Prawdziwie polski quiz zByka

Na 3. maja tylko o Polsce. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Kobieta inwestuje

Patrzy na polski rynek zza granicy i chętnie zmieniłaby tu koszty transakcji i wprowadziła ulgi podatkowe. Inwestuje w fundusze ETF, choć ceni też akcje tradycyjnych spółek, głównie z giełdy we Frankfurcie. Pisze książki, ale Wam poleca „Najbogatszego człowieka w Babilonie”. Moim gościem w „Janosiku” jest Anna Smolińska, doktor ekonomii i autorka bloga kobietainwestuje.pl.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Jak sobie radzisz z finansami w pandemii? (ANKIETA)

Hej, poświęć kilka minut dla nauki i kasy! Celem badania jest przeprowadzenie analizy wpływu pandemii COVID-19 na finanse osobiste. Przy okazji, w ramach projektu kierowanego przez prof. Krzysztofa Waliszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wspieranego przez Finax, sprawdzamy możliwości wykorzystania aplikacji mobilnych wspomagających zarządzanie finansami osobistymi.

Kategorie: Edukacja

GPW na 30. urodziny

Nasza giełda skończyła 30 lat. Na urodziny odwiedzili wszyscy święci politycy, którzy na co dzień raczej mu szkodzą (polecam mój tekst sprzed 5 lat “Zostawcie dzwon w spokoju”). Zresztą, nasze indeksy mówią same za siebie. I rocznicy raczej nie świętują. Ale nie ma co narzekać. Zrobiłem na Twitterze dwie sondy, które mówią wiele to tych pięknych 30 latach:

Kiedy zacząłeś inwestować

Czyli większość głosujących jeszcze nie doświadczyła bessy – to będzie kiedyś prawdziwa próba.

Przy powyższych wynikach, nieco zaskakują wyniki drugiej sondy. Elektrim jednak ciągle w pamięci – przegrał o włos z CD Projektem.

No i dla równowagi @Mysterbuzu przypomina:

A ja przypominam nieśmiertelne rady mojego taty:

Oczywiście, zawsze jest powód do bycia zadowolonym…

…choć czasem warto zerknąć na wykres:

WIG kontra DAX

Ostatnie 10 lat: WIG30 (z dywidendami) i niemiecki DAX30

Przypadek? Nie sądzę.

Kategorie: Giełda, Polska

Źródła informacji rynkowych (TOP10 zByka)

Informacji coraz więcej, a czasu na ich konsumpcję coraz mniej. Jak się w tym odnaleźć? Jak odcedzić cenne dane z medialnego szumu? Jak zaimponować szefowi wiedzą i być cały czas na czasie? Sam mam z tym problem, ale próbuję poruszać się po źrodłach informacji rynkowych. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

W 2021 roku tanieją mieszkania

Zewsząd bombardują Cię informacje o skokowym wzroście cen nieruchomości? Spokojnie. Media grzeją ten temat, bo mieszkania zawsze się chętnie klikają. Statystyki NBP i GUS są mocno opóźnione. Dużo szybciej pokazuje je baza transakcyjna Cenatorium. Oparte na niej indeksy Urban.one spadały w styczniu i lutym 2021. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak inwestuje Tomasz Jaroszek

ZUS traktuje jako ubezpieczenie, więc sam inwestuje na emeryturę. Kiedyś aktywnie i w Polsce, teraz coraz częściej pasywnie i w zagraniczne spółki dywidendowe. Pisze książki, choć sam studiuje sekrety amerykańskich milionerów. W “Janosiku” gościłem Tomka Jarosza, znanego blogera finansowego.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Jak inwestuje Maciej Samcik

Wiecie, że pierwsze pieniądze zarobił na spekulacjach giełdowych, a potem stracił na Banku Śląskim? “Janosik” wyciągnie wszystko!

Kategorie: Edukacja, Wideo

Inwestowanie długoterminowe na 10 wykresach

O inwestowaniu w długim terminie i inwestowaniu w inflacji – zerknijcie na mój webinar dla Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych:

Kategorie: Edukacja, Wideo

Nowy quiz zByka już czeka!

Po kilku quizach, do których pytania układali moi przyjaciele (czekam na kolejnych!), powracam do starej formuły. 10 trudnych pytań. Moich. O wszystko. Powodzenia!

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Ewangelista ESG w “Janosiku”

Jak inwestuje Robert Sochacki z Beta Securities? Co sprawiło, że z elektronika zmienił się w ewangelistę funduszy ETF na polskim rynku? Jakie lekcje wprowadziły do szkoły podstawowej? Takie rzeczy potrafi wyciągnąć jedynie „Janosik”!

Kategorie: Edukacja, Giełda

ESG? Nie przepłacajmy!

Moje inwestycyjne pasje to dwa trzyliterowe skróty zaczynające się na „E”. Obszary ESG i ETF to niewątpliwi zwycięzcy ostatnich lat. Zaczynają się ze sobą łączyć. I to niebezpiecznie. (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Zaangażowany “Prezes i CEO” ;)

Znalezione na Linkedin:

aż musiałem poszukać, kto to jest ten legendarny Tur:

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Longterm w Janosiku

Co łączy Sztandar Młodych, Elektrim i czołowego polskiego blogera inwestycyjnego? Dlaczego poleca “Błądząc po Wall Street”? Kiedy przejdzie na emeryturę? I jaki procent inwestorów przegrywa z rynkiem? Takie rzeczy wyciągam od gości w Janosiku!

Kategorie: Edukacja, Giełda

Nowe IKE czy ZUS?

Co po ostatecznym rozpadzie OFE? Nowe IKE czy ZUS? W obu przypadkach nie będziesz sam inwestował, bo ktoś inny wie lepiej. Czyli znów, jak przy PPK, nie wykorzystujemy szansy na finansową edukację Polaków. Ale wybrać jakoś trzeba. Fajny algorytm przygotował Michał Wojciechowski:

Szkoda, że znów to ktoś inny za nas zdecyduje, w co warto zainwestować. Dostrzegł to m.in. Michał Szafrański:

Nowe IKE czy ZUS to kolejny dylemat, bo trwającym “wypisać się czy zostać w PPK”, do którego tak podszedłem.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda

Ignacy Morawski szczerze o swoim portfelu

Ignacego zawsze ceniłem za profesjonalizm, niezależność i łatwość mówienia o skomplikowanych sprawach. Po tej rozmowie z “Janosika” cenię go jeszcze za szczerość:

Kategorie: Finanse, Rynki

Trudny quiz, przygotowany przez przyjaciół ze Stockwatcha

Mieszanka niusów i analizy fundamentalnej – to cechuje portal Stockwatch.pl. Widać to także w quizie, który przygotowali dla zByka.pl. Łatwo nie będzie. Mi udało sie odpowiedzieć na połowę pytań. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja, Giełda

Inwestowanie i komputery

Tym razem do studia Finax zaprosiłem Jacka Lemparta, blogera i twórcę narzędzia System Trader. Zobaczcie, jak ocenia rynek z perspektywy Brukseli.

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle, Rynki, Wideo

Quiz po prostu fundamentalny

Tym razem wszystkie pytania ułożył Marcin Przasnyski, założyciel Stockwatch.pl, wybitny specjalista branży gamingowej, inwestor giełdowy, były dyrektor finansowy, a przede wszystkim mój wielki przyjaciel. Pytania tylko z pozoru wydają się łatwe 😉 Powodzenia!

Kategorie: Giełda, Lifestyle

O efekcie FOMO na rynku

Z cyklu ‘szczere rozmowy o inwestowaniu’ – zaprosiłem Rafała Hirscha i nawet kurier nas nie zatrzymał!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Tomasz Prusek o inwestowaniu

Wiecie kogo najbardziej mi brakuje na fintwitterze? Tomka Pruska. Dlatego zaprosiłem go do “Janosika”, gdzie opowiada o swojej przygodzie z rynkiem. Wspaniały gość!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Rynki, Wideo

10 prognoz na 2021 :)

Z Andrzejem Stecem, kolegą jeszcze z akademika, lubi czasem pożartować. Najpierw była szympansica Lucy grająca na GPW, potem śledzenie “Grubasa”, a teraz…

Kategorie: Lifestyle, Rynki

Zapraszam do Janosika!

Będę rozmawiał o inwestowaniu z ciekawymi ludźmi w serii “u Janosika” – na początek Michał Masłowski, którego cenię nie tylko za szachy i bieganie.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Rynki, Wideo

Co Ty wiesz o grach na giełdzie? (QUIZ)

UWAGA: podejdziesz do quizu? 1 zł trafia na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy ❤️

Dla niektórych to nasza branża narodowa, dla innych bańka. zByka prezentuje nowy quiz dotyczący polskich gier na giełdzie! Wszystkie pytania ułożył Michał Pietrzkiewicz, CFA, który prowadzi serwis investingaming.pl. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2021 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑