Cyberpunk 2077 – jak sprawdzić, czy najbardziej oczekiwany polski produkt w historii jest hitem?

Miałem nie pisać o premierze Cyberpunk 2077, nowej gry CD Projektu, bo a) nie gram i b) od 2020 roku obiecałem sobie nie prognozować. Ale wpadłem do Media Markt po kabelek i zobaczyłem, że już nawet skarpetki z logo Cyberpunka wykupili. Najbardziej oczekiwany w historii świata polski produkt po prostu nie może okazać się fiaskiem. Jak na bieżąco śledzić, czy jest mega hitem czy tylko hitem? I jak to wpłynie na akcje? 

UPDATE po pierwszych recenzjach (przy Metacritic – szczegóły niżej – równym 90):

” Dla mnie najbardziej trafia w punkt recenzja z The Verge, bo gra już 2 lata temu była uznana za overhyped. Teraz mało kto da poniżej 90%, ale też mało kto da wyżej. Czuje się jakiś wewnętrzny przymus nie ocenić za nisko, ale wszyscy są już tak zmęczeni i tak nie ma ich czym zaskoczyć, że temperatura jest daleka od wrzenia.”

Cyberpunk skazany na sukces

Produkt CD Projektu, w którym deweloper włożył ponad miliard złotych, musi okazać się sukcesem. Porażka nie opłaci się nikomu. Nie tylko spółce i jej akcjonariuszom. Nie opłaci się też całej branży gamingowej, producentom konsol, sprzedawcom, mediom, reklamodawcom i reklamującym. Mistrzowie (i pisząc mistrzowie, mam na myśli mistrzów świata) marketingu, czyli pracownicy CD Projekt, też nie pozwolą sobie na fiasko. Elon Musk i Keanu Reeves (przy okazji, przypominam, że to nie jest pierwsza jego gra) też nie. Zresztą, samolot tego pierwszego, być może nie przez przypadek, lądował przed chwilą w Polsce.


Przy okazji warto przypomnieć tłit wielkiego fana Wiedźmina i Cyberbanka, najgorętszej osoby świata biznesu w tym roku:.

 

To o co faktycznie walczymy (my, bo mnie też udzieliła się duma, że produkt globalny tworzy polska firma)? O wejście z hukiem do top10 rankingu wszech czasów :

Nie przesadzam więc, pisząc, że to najbardziej oczekiwany polski produkt w historii (5 bramek Lewandowskiego w 9 minut się nie liczy w tym zestawieniu, bo były nieoczekiwane). Ale sukces sprzedażowy to jedno, a sukces na rynku kapitałowym to inna sprawa. Warto pamiętać, że dobra spółka to nie zawsze dobra akcja. Jakie wyniki Cyberpunka jest już w wycenie rynkowej? Ciekawie mówił o granicy 5 mln kopii pierwszego dnia Paweł Bieniek ze Stockwatcha w panelu Gaming na Giełdzie, podczas którego przysłuchiwałem się rozmowie pięciu ekspertów od inwestycji w gry). Wydaje mi się, że w cenach akcji jest już uwzględniony świetny wynik nowej gry i bardzo możliwa jest realizacja zysków. Zresztą, podobnie było po udanej premierze Wiedźmina 3, co świetnie przypomniał właśnie Bankier.

Co zatem monitorować, żeby wiedzieć, czy król nie jest nagi (tu muszę wyjaśnić, że obrazek ilustrujący niniejszy tekst to ocenzurowana wersja jednego ze screenów z gry, które w ostatnich dniach zalały internet). Zapytałem mojego osobistego doradcę ds. gamingu (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Kluczem może być nie 9/10 grudnia (premiera), ale już 7 grudnia,  gdy zaczną pojawiać się pierwsze recenzje mediów. „To uruchomi, albo nie, drugą falę zakupów.

Co warto śledzić, jeśli masz akcje CD Projekt?
  1. https://www.metacritic.com/game/pc/cyberpunk-2077 plus, oczywiście, oceny na pozostałych platformach
  2. https://store.steampowered.com/app/1091500/Cyberpunk_2077/– oceny po prawej stronie – tam, gdzie teraz jest „No user reviews”
  1. https://store.playstation.com/en-gb/product/EP4497-CUSA16579_00-0000000000000001 – oceny
  2. https://www.xbox.com/en-GB/games/cyberpunk-2077– oceny
  3. https://www.amazon.co.uk/s?k=cyberpunk+2077– oceny

Oceny mogą być w dzień oficjalnej premiery albo ciut wcześniej. No i oczywiście czytamy Reddita, 4chana, Discorda, Twitcha, czyli miejsca gdzie siedzą gracze.”

No dobrze, ale skąd będę wiedział, że jest dobrze?

„Jak pobiją te dwie, to są ***** mistrzami i mają tytuł Gry Roku:

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/the-last-of-us-part-ii

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/persona-5-royal

Oczywiście, to tylko oceny, a nie sprzedaż. Dane o niej poznamy od samego CD Projektu, a szacunki pojawię się na https://steamspy.com/ – ale to tylko szacunki, a gra idzie o dziesiątki milionów kopii.

Kończę ten wpis z gatunku tych, jakich wiele (nie znam się, tym chętniej się wypowiem). CD Projekt to dotąd była spółka jednej gry, przed czym często ostrzegałem inwestujących w akcje. Teraz ma szansę udowodnić, że w gamingowej ekstraklasie jest na stałe. Trzymam kciuki.

Bonus – komentarz mojego eksperta o wycenie CD Projektu:

“W cenach akcji jest też coś, czego jeszcze nie widać: CD Projekt na 100% pracuje albo nad Wiedźminem 4, albo nad Wiedźminem Online. Lub oboma 🙂 Kolejny będzie Cyberpunk Online. Jeśli nauczy się robić dobry kod do gry sieciowej (czego nikt w Polsce nie umie, a na świecie mało kto), to oprócz jednej nogi już postawionej w segment AAA Single Player, zacznie stawiać drugą w dużo bardziej lukratywnym segmencie Multi. O ile się im nie przestanie chcieć, stamtąd jest autostrada do nieba, bo czemu na przykład REDengine nie miałby zacząć konkurować z Unrealem?”

Przeczytaj poprzedni newsletter >>

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Lifestyle, Polska

Sticky post

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczycie sami

D

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑