Cyberpunk 2077 – jak sprawdzić, czy najbardziej oczekiwany polski produkt w historii jest hitem?

Miałem nie pisać o premierze Cyberpunk 2077, nowej gry CD Projektu, bo a) nie gram i b) od 2020 roku obiecałem sobie nie prognozować. Ale wpadłem do Media Markt po kabelek i zobaczyłem, że już nawet skarpetki z logo Cyberpunka wykupili. Najbardziej oczekiwany w historii świata polski produkt po prostu nie może okazać się fiaskiem. Jak na bieżąco śledzić, czy jest mega hitem czy tylko hitem? I jak to wpłynie na akcje? 

UPDATE po pierwszych recenzjach (przy Metacritic – szczegóły niżej – równym 90):

” Dla mnie najbardziej trafia w punkt recenzja z The Verge, bo gra już 2 lata temu była uznana za overhyped. Teraz mało kto da poniżej 90%, ale też mało kto da wyżej. Czuje się jakiś wewnętrzny przymus nie ocenić za nisko, ale wszyscy są już tak zmęczeni i tak nie ma ich czym zaskoczyć, że temperatura jest daleka od wrzenia.”

Cyberpunk skazany na sukces

Produkt CD Projektu, w którym deweloper włożył ponad miliard złotych, musi okazać się sukcesem. Porażka nie opłaci się nikomu. Nie tylko spółce i jej akcjonariuszom. Nie opłaci się też całej branży gamingowej, producentom konsol, sprzedawcom, mediom, reklamodawcom i reklamującym. Mistrzowie (i pisząc mistrzowie, mam na myśli mistrzów świata) marketingu, czyli pracownicy CD Projekt, też nie pozwolą sobie na fiasko. Elon Musk i Keanu Reeves (przy okazji, przypominam, że to nie jest pierwsza jego gra) też nie. Zresztą, samolot tego pierwszego, być może nie przez przypadek, lądował przed chwilą w Polsce.


Przy okazji warto przypomnieć tłit wielkiego fana Wiedźmina i Cyberbanka, najgorętszej osoby świata biznesu w tym roku:.

 

To o co faktycznie walczymy (my, bo mnie też udzieliła się duma, że produkt globalny tworzy polska firma)? O wejście z hukiem do top10 rankingu wszech czasów :

Nie przesadzam więc, pisząc, że to najbardziej oczekiwany polski produkt w historii (5 bramek Lewandowskiego w 9 minut się nie liczy w tym zestawieniu, bo były nieoczekiwane). Ale sukces sprzedażowy to jedno, a sukces na rynku kapitałowym to inna sprawa. Warto pamiętać, że dobra spółka to nie zawsze dobra akcja. Jakie wyniki Cyberpunka jest już w wycenie rynkowej? Ciekawie mówił o granicy 5 mln kopii pierwszego dnia Paweł Bieniek ze Stockwatcha w panelu Gaming na Giełdzie, podczas którego przysłuchiwałem się rozmowie pięciu ekspertów od inwestycji w gry). Wydaje mi się, że w cenach akcji jest już uwzględniony świetny wynik nowej gry i bardzo możliwa jest realizacja zysków. Zresztą, podobnie było po udanej premierze Wiedźmina 3, co świetnie przypomniał właśnie Bankier.

Co zatem monitorować, żeby wiedzieć, czy król nie jest nagi (tu muszę wyjaśnić, że obrazek ilustrujący niniejszy tekst to ocenzurowana wersja jednego ze screenów z gry, które w ostatnich dniach zalały internet). Zapytałem mojego osobistego doradcę ds. gamingu (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Kluczem może być nie 9/10 grudnia (premiera), ale już 7 grudnia,  gdy zaczną pojawiać się pierwsze recenzje mediów. „To uruchomi, albo nie, drugą falę zakupów.

Co warto śledzić, jeśli masz akcje CD Projekt?
  1. https://www.metacritic.com/game/pc/cyberpunk-2077 plus, oczywiście, oceny na pozostałych platformach
  2. https://store.steampowered.com/app/1091500/Cyberpunk_2077/– oceny po prawej stronie – tam, gdzie teraz jest „No user reviews”
  1. https://store.playstation.com/en-gb/product/EP4497-CUSA16579_00-0000000000000001 – oceny
  2. https://www.xbox.com/en-GB/games/cyberpunk-2077– oceny
  3. https://www.amazon.co.uk/s?k=cyberpunk+2077– oceny

Oceny mogą być w dzień oficjalnej premiery albo ciut wcześniej. No i oczywiście czytamy Reddita, 4chana, Discorda, Twitcha, czyli miejsca gdzie siedzą gracze.”

No dobrze, ale skąd będę wiedział, że jest dobrze?

„Jak pobiją te dwie, to są ***** mistrzami i mają tytuł Gry Roku:

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/the-last-of-us-part-ii

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/persona-5-royal

Oczywiście, to tylko oceny, a nie sprzedaż. Dane o niej poznamy od samego CD Projektu, a szacunki pojawię się na https://steamspy.com/ – ale to tylko szacunki, a gra idzie o dziesiątki milionów kopii.

Kończę ten wpis z gatunku tych, jakich wiele (nie znam się, tym chętniej się wypowiem). CD Projekt to dotąd była spółka jednej gry, przed czym często ostrzegałem inwestujących w akcje. Teraz ma szansę udowodnić, że w gamingowej ekstraklasie jest na stałe. Trzymam kciuki.

Bonus – komentarz mojego eksperta o wycenie CD Projektu:

“W cenach akcji jest też coś, czego jeszcze nie widać: CD Projekt na 100% pracuje albo nad Wiedźminem 4, albo nad Wiedźminem Online. Lub oboma 🙂 Kolejny będzie Cyberpunk Online. Jeśli nauczy się robić dobry kod do gry sieciowej (czego nikt w Polsce nie umie, a na świecie mało kto), to oprócz jednej nogi już postawionej w segment AAA Single Player, zacznie stawiać drugą w dużo bardziej lukratywnym segmencie Multi. O ile się im nie przestanie chcieć, stamtąd jest autostrada do nieba, bo czemu na przykład REDengine nie miałby zacząć konkurować z Unrealem?”

Przeczytaj poprzedni newsletter >>

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Lifestyle, Polska

Sticky post

Nowe IKE czy ZUS?

Co po ostatecznym rozpadzie OFE? Nowe IKE czy ZUS? W obu przypadkach nie będziesz sam inwestował, bo ktoś inny wie lepiej. Czyli znów, jak przy PPK, nie wykorzystujemy szansy na finansową edukację Polaków. Ale wybrać jakoś trzeba. Fajny algorytm przygotował Michał Wojciechowski:

Szkoda, że znów to ktoś inny za nas zdecyduje, w co warto zainwestować. Dostrzegł to m.in. Michał Szafrański:

Nowe IKE czy ZUS to kolejny dylemat, bo trwającym “wypisać się czy zostać w PPK”, do którego tak podszedłem.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda

Ignacy Morawski szczerze o swoim portfelu

Ignacego zawsze ceniłem za profesjonalizm, niezależność i łatwość mówienia o skomplikowanych sprawach. Po tej rozmowie z “Janosika” cenię go jeszcze za szczerość:

Kategorie: Finanse, Rynki

Trudny quiz, przygotowany przez przyjaciół ze Stockwatcha

Mieszanka niusów i analizy fundamentalnej – to cechuje portal Stockwatch.pl. Widać to także w quizie, który przygotowali dla zByka.pl. Łatwo nie będzie. Mi udało sie odpowiedzieć na połowę pytań. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja, Giełda

Inwestowanie i komputery

Tym razem do studia Finax zaprosiłem Jacka Lemparta, blogera i twórcę narzędzia System Trader. Zobaczcie, jak ocenia rynek z perspektywy Brukseli.

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle, Rynki, Wideo

Quiz po prostu fundamentalny

Tym razem wszystkie pytania ułożył Marcin Przasnyski, założyciel Stockwatch.pl, wybitny specjalista branży gamingowej, inwestor giełdowy, były dyrektor finansowy, a przede wszystkim mój wielki przyjaciel. Pytania tylko z pozoru wydają się łatwe 😉 Powodzenia!

Kategorie: Giełda, Lifestyle

O efekcie FOMO na rynku

Z cyklu ‘szczere rozmowy o inwestowaniu’ – zaprosiłem Rafała Hirscha i nawet kurier nas nie zatrzymał!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Tomasz Prusek o inwestowaniu

Wiecie kogo najbardziej mi brakuje na fintwitterze? Tomka Pruska. Dlatego zaprosiłem go do “Janosika”, gdzie opowiada o swojej przygodzie z rynkiem. Wspaniały gość!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Rynki, Wideo

10 prognoz na 2021 :)

Z Andrzejem Stecem, kolegą jeszcze z akademika, lubi czasem pożartować. Najpierw była szympansica Lucy grająca na GPW, potem śledzenie “Grubasa”, a teraz…

Kategorie: Lifestyle, Rynki

Zapraszam do Janosika!

Będę rozmawiał o inwestowaniu z ciekawymi ludźmi w serii “u Janosika” – na początek Michał Masłowski, którego cenię nie tylko za szachy i bieganie.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Rynki, Wideo

Co Ty wiesz o grach na giełdzie? (QUIZ)

UWAGA: podejdziesz do quizu? 1 zł trafia na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy ❤️

Dla niektórych to nasza branża narodowa, dla innych bańka. zByka prezentuje nowy quiz dotyczący polskich gier na giełdzie! Wszystkie pytania ułożył Michał Pietrzkiewicz, CFA, który prowadzi serwis investingaming.pl. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Co z tą inflacją (WEBINARIUM)

Tytuły gazet i portal biją na alarm: Polska ma najwyższą inflację w Unii Europejskiej! Polska z najniższym realnym oprocentowaniem na świecie! Prezes NBP nie wyklucza ujemnych stóp w 2021 roku! Czy warto bać się inflacji? Jak się przed nią bronić?

Czego dowiesz się z mojego webinarium?

  • Co to jest, jak się ją mierzy i ile wynosi inflacja w Polsce?
  • Jakie są prognozy wzrostu cen w Polsce?
  • Jak inflacja wpływa na realne stopy procentowe?
  • Jak inflacja wpływa na realne stopy zwrotu?
  • Inwestycyjne sposoby ochrony przed inflacją?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Gospodarka

👍👎Prognozy 2021: góra WIG20, świat i CD Projekt, dół bitcoin, Allegro i Morawiecki

Rok 2020 nic mnie nie nauczył. Znów poprosiłem czytelników o prognozy. Macie swoich ulubieńców i pewniaków do spadku. Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle, Rynki

OIPE – projekt unijnego IKE

Narzekamy na biurokratów z Brukseli? Przestańmy. W końcu wymyślili coś dobrego. Przynajmniej dla polskich inwestorów, przyszłych emerytów. Trzy kolejne wynagrodzenia roczne bez podatku od dochodów kapitałowych. (więcej w Parkiecie)

Kategorie: Polska, Rynki

Pokonferencyjny quiz zByka

Na konferencję Adama Glapińskiego czekaliśmy wiele miesięcy, ale było warto. Na tyle, że Prezes NBP zasłużył na własny pokonferencyjny quiz:

Przegapiłeś konferencję? Polecam jej podsumowanie piórem Pawła Czuryło z Interii.

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Dekalog inteligentnego inwestowania

Byłem ostatnio gościem w DNA Rynków, gdzie przedstawiłem 10 zasad mądrego inwestowania:

Kategorie: Edukacja, Giełda

Pierwszy w 2021 quiz zByka

Kategorie: Edukacja

Tesla w bitcoinach

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Druga edycja Akademii Inwestowania PKN Orlen za nami

60 proc. – tyle osób zapisanych na egzaminy Akademii Inwestowania, przygotowywanej we współpracy CFA Society Poland i PKN Orlen, pomyślnie przeszło testy. Oznacza to znaczny wzrost poziomu w porównaniu z egzaminami z grudnia 2019 roku (wówczas zdało 43 proc. zapisanych). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wszystkie prognozy biorą w łeb, więc …poprognozujmy

Rok temu poprosiłem Was o proste wskazanie kciuka w górę lub w dół dla dwudziestu instrumentów, surowców, osób. Efekt? Standardowy, czyli 50 proc. skuteczności. W roku, który zawstydził nawet czarne łabędzie, można to uznać za sukces. Weźmy zatem pod lupę nasze typy sprzed roku i znów się zabawmy. Może tym razem zbiorowa mądrość narodu da radę pokonać rynek. Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle, Rynki

Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku

Bankowy Fundusz Gwarancyjny nakazał przymusową restrukturyzację Idea Banku. By ratować pieniądze klientów i kasę funduszu gwarancyjnego (czyli pozostałych banków), spółka Leszka Czarneckiego zostanie przejęta przez Pekao. Oczywiście, z miejsca pojawiły się komentarze, że przyczyny decyzji są polityczne. Proponuję zatem krótką sondę:

Przypomnę też tekst o pokusie nadużycia, który pisałem na przykładzie banków Leszka Czarneckiego. Warto też sięgnąć do raport PwC:

Kategorie: Finanse, Giełda

Giełdowe rady taty

Poświąteczne porządki na strychu u rodziców zaowocowały takimi wnioskami spisanymi przez tatę po tym, jak straciliśmy dużo pieniędzy na giełdzie w 1994 roku 🙂

Tata radzi na GPW

Kategorie: Giełda, Lifestyle

20 prognoz na 2021

Mijający rok był nieprzewidywalny, ale może w 2021 uda mi się znaleźć rynkowego guru. Weź udział w zabawie i postaw 20 swoich typów. Podsumowanie prognoz sprzed roku wkrótce na zByka.pl

Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Jak (nie)inwestują polscy studenci

Tylko co trzecia osoba urodzona pomiędzy 1990 a 2000 r. aktywnie inwestuje swoje środki finansowe – wynika z badania przeprowadzonego przez CFA Society Poland wśród studentów. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Ceny mieszkań – październik 2020

Indeks urban.one dla polskich mieszkań praktycznie nie zmienił się w październiku. Ceny są już bliskie poziomów z marca 2020 roku, sprzed pandemii. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Średnia roczna zmiana ceny m2 mieszkania

Kategorie: Rynki

Bądź różnorodny na Nasdaq

Jedna osoba, która uważa się za kobietę, oraz jedna, która uważa się za przedstawiciela niedoreprezentowanej mniejszości lub LGBTQ+ – takie minimum chce wprowadzić Nasdaq do swoich regulacji (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Gaming na Giełdzie

Kategorie: Edukacja, Giełda

Copyright © 2021 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑