Cyberpunk 2077 – jak sprawdzić, czy najbardziej oczekiwany polski produkt w historii jest hitem?

Miałem nie pisać o premierze Cyberpunk 2077, nowej gry CD Projektu, bo a) nie gram i b) od 2020 roku obiecałem sobie nie prognozować. Ale wpadłem do Media Markt po kabelek i zobaczyłem, że już nawet skarpetki z logo Cyberpunka wykupili. Najbardziej oczekiwany w historii świata polski produkt po prostu nie może okazać się fiaskiem. Jak na bieżąco śledzić, czy jest mega hitem czy tylko hitem? I jak to wpłynie na akcje? 

UPDATE po pierwszych recenzjach (przy Metacritic – szczegóły niżej – równym 90):

” Dla mnie najbardziej trafia w punkt recenzja z The Verge, bo gra już 2 lata temu była uznana za overhyped. Teraz mało kto da poniżej 90%, ale też mało kto da wyżej. Czuje się jakiś wewnętrzny przymus nie ocenić za nisko, ale wszyscy są już tak zmęczeni i tak nie ma ich czym zaskoczyć, że temperatura jest daleka od wrzenia.”

Cyberpunk skazany na sukces

Produkt CD Projektu, w którym deweloper włożył ponad miliard złotych, musi okazać się sukcesem. Porażka nie opłaci się nikomu. Nie tylko spółce i jej akcjonariuszom. Nie opłaci się też całej branży gamingowej, producentom konsol, sprzedawcom, mediom, reklamodawcom i reklamującym. Mistrzowie (i pisząc mistrzowie, mam na myśli mistrzów świata) marketingu, czyli pracownicy CD Projekt, też nie pozwolą sobie na fiasko. Elon Musk i Keanu Reeves (przy okazji, przypominam, że to nie jest pierwsza jego gra) też nie. Zresztą, samolot tego pierwszego, być może nie przez przypadek, lądował przed chwilą w Polsce.


Przy okazji warto przypomnieć tłit wielkiego fana Wiedźmina i Cyberbanka, najgorętszej osoby świata biznesu w tym roku:.

 

To o co faktycznie walczymy (my, bo mnie też udzieliła się duma, że produkt globalny tworzy polska firma)? O wejście z hukiem do top10 rankingu wszech czasów :

Nie przesadzam więc, pisząc, że to najbardziej oczekiwany polski produkt w historii (5 bramek Lewandowskiego w 9 minut się nie liczy w tym zestawieniu, bo były nieoczekiwane). Ale sukces sprzedażowy to jedno, a sukces na rynku kapitałowym to inna sprawa. Warto pamiętać, że dobra spółka to nie zawsze dobra akcja. Jakie wyniki Cyberpunka jest już w wycenie rynkowej? Ciekawie mówił o granicy 5 mln kopii pierwszego dnia Paweł Bieniek ze Stockwatcha w panelu Gaming na Giełdzie, podczas którego przysłuchiwałem się rozmowie pięciu ekspertów od inwestycji w gry). Wydaje mi się, że w cenach akcji jest już uwzględniony świetny wynik nowej gry i bardzo możliwa jest realizacja zysków. Zresztą, podobnie było po udanej premierze Wiedźmina 3, co świetnie przypomniał właśnie Bankier.

Co zatem monitorować, żeby wiedzieć, czy król nie jest nagi (tu muszę wyjaśnić, że obrazek ilustrujący niniejszy tekst to ocenzurowana wersja jednego ze screenów z gry, które w ostatnich dniach zalały internet). Zapytałem mojego osobistego doradcę ds. gamingu (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Kluczem może być nie 9/10 grudnia (premiera), ale już 7 grudnia,  gdy zaczną pojawiać się pierwsze recenzje mediów. „To uruchomi, albo nie, drugą falę zakupów.

Co warto śledzić, jeśli masz akcje CD Projekt?
  1. https://www.metacritic.com/game/pc/cyberpunk-2077 plus, oczywiście, oceny na pozostałych platformach
  2. https://store.steampowered.com/app/1091500/Cyberpunk_2077/– oceny po prawej stronie – tam, gdzie teraz jest „No user reviews”
  1. https://store.playstation.com/en-gb/product/EP4497-CUSA16579_00-0000000000000001 – oceny
  2. https://www.xbox.com/en-GB/games/cyberpunk-2077– oceny
  3. https://www.amazon.co.uk/s?k=cyberpunk+2077– oceny

Oceny mogą być w dzień oficjalnej premiery albo ciut wcześniej. No i oczywiście czytamy Reddita, 4chana, Discorda, Twitcha, czyli miejsca gdzie siedzą gracze.”

No dobrze, ale skąd będę wiedział, że jest dobrze?

„Jak pobiją te dwie, to są ***** mistrzami i mają tytuł Gry Roku:

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/the-last-of-us-part-ii

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/persona-5-royal

Oczywiście, to tylko oceny, a nie sprzedaż. Dane o niej poznamy od samego CD Projektu, a szacunki pojawię się na https://steamspy.com/ – ale to tylko szacunki, a gra idzie o dziesiątki milionów kopii.

Kończę ten wpis z gatunku tych, jakich wiele (nie znam się, tym chętniej się wypowiem). CD Projekt to dotąd była spółka jednej gry, przed czym często ostrzegałem inwestujących w akcje. Teraz ma szansę udowodnić, że w gamingowej ekstraklasie jest na stałe. Trzymam kciuki.

Bonus – komentarz mojego eksperta o wycenie CD Projektu:

“W cenach akcji jest też coś, czego jeszcze nie widać: CD Projekt na 100% pracuje albo nad Wiedźminem 4, albo nad Wiedźminem Online. Lub oboma 🙂 Kolejny będzie Cyberpunk Online. Jeśli nauczy się robić dobry kod do gry sieciowej (czego nikt w Polsce nie umie, a na świecie mało kto), to oprócz jednej nogi już postawionej w segment AAA Single Player, zacznie stawiać drugą w dużo bardziej lukratywnym segmencie Multi. O ile się im nie przestanie chcieć, stamtąd jest autostrada do nieba, bo czemu na przykład REDengine nie miałby zacząć konkurować z Unrealem?”

Przeczytaj poprzedni newsletter >>

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Lifestyle, Polska

Sticky post

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Hirsch, Jaroszek, Samcik, Szafrański w jednym miejscu

Wielka debata blogerów powróciła! Masz 150 minut? Zapraszam!

Kategorie: Finanse, Gospodarka, Media, Polska, Wideo

Influencer rynku – pomożecie?

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się, że zostałem nominowany w konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji dla inwestorów w regionie, w kategorii “Influencer rynku”. Dziękuję za wyróżnienie!

ZAGŁOSUJ >>

Kategorie: Giełda

Jak inwestuje Piotr Kuczyński

Pana Piotra Kuczyńskiego znam od lat – tak samo, jak czytelnicy “Pulsu Biznesu” czy Bankiera, w których miałem szczęście pracować. Jednak po raz pierwszy udało mi się go namówić na rozmową o własnych inwestycjach (lub nawet – własnych spekulacjach).

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Quiz z Factfulness

Przeczytałem wspaniałą książkę “Factfulness” (tanio do kupienia np. w Empiku) – bazuje w sumie na poniższym quizie, więc zanim przeczytasz, rozwiąż:

Kategorie: Edukacja

Co to jest ETF?

Niech podpowiedzą klocki lego 🙂

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Jak inwestuje były wiceprezes ZUS

Rozmowa z prawnikiem o inwestowaniu? Wcale nie musi być nudna! Dowiódł tego właśnie Marcin Wojewódka, radca prawny, doktor ekonomii, a prywatnie inwestor giełdowy. W „Janosiku” mówi o swojej emeryturze (warto, bo to przecież były wiceprezes ZUS), stracie kasy na wielkiej powodzi i korzyściach z lektury …Hrabiego Monte Christo.

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle

20 prognoz na 2023

Można już głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Kluczowe rady dla inwestorów na trudne czasy (WEBINARIUM)

Nic tak nie uczy inwestorów, jak rynkowe spadki. W ostatnim w tym roku webinarium przerobimy więc lekcję, jaką dał nam wszystkim 2022 roku. Po co? By nie tracić majątku w sytuacjach kryzysowych.

  • Błędy inwestycyjne w czasie spadków
  • Czy lepiej inwestować w regularnie czy jednorazowo?
  • A może lepiej sprzedać i wrócić na rynek po bessie?
  • Co jest najważniejsze w finansach osobistych?
  • Jak reagują klienci Finax na spadki?

 

Kategorie: Edukacja

Czy inwestowanie ESG ocali świat?

Kilka słów o fajnej konferecji FinTech Poland poświęconej ESG i fintech, czyli moim dwóm “konikom”. Na zaproszenie odpowiedziałem nieśmiało, bo wcześniej zrobiłem sondę na Twitterze z pytaniem “Czy ESG może ocalić świat❓”i możliwymi odpowiedziami w starej szkolnej skali 2 do 5. Efekt😱

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Mundialowy quiz gospodarczy

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse

Sprawdź swoje siły przed egzaminem Akademii Inwestowania ORLEN

Lata lecą – to już czwarta edycja programu! Nie musisz wychodzić z domu, by już  10 lub 11 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Uważajcie na płatne szkolenia od “guru”

Kategorie: Lifestyle

IKE, IKZE, PPK, PPE, OFE, a może OIPE?

Koniec roku, więc najwyższy czas, by zainwestować się ucieczką od podatku Belki. O tym porozmawiałem z Robertem Głowacki z uniwerstytetu SWPS:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Nie dostrzegasz belki?

Kategorie: Lifestyle

Czy to czas na inwestowanie? (WEBINAR)

W skrócie? Tak (zawsze jest dobry czas na inwestowanie)! A w dwie godziny niżej:

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Wideo

Ryczko w Janosiku

Konrad Ryczko, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich analityków giełdowych, zaczynał inwestowanie w okresie upadku Lehman Brothers. Mimo kryzysu, już wtedy udawało mu się zarabiać, bo polski rynek jest nieefektywny. Czy z wiekiem zmieniła się jego strategia? Co czyta? Co zmieniłby na swoim ukochanym rynku? Dowiecie się z nowego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Giełda, Wideo

Pierwsze OIPE na rynku

Kto zaczął z nowym, unijnym produktem inwestycyjnym? Gdzie i dlaczego nie w Polsce? Czy nad Wisłą to się opłaci? Co wyróżnia “europejską emeryturę? O tym wszystkim mówiłem Marcinowi Dobrowolskiemu w Biznes24. Już teraz możesz się też zapisać do grupy czekającej na OIPE w Polsce >>

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Wideo

Zupełnie nowy quiz zByka

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑