Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany.

Weźmy akcje Tesli. Blisko 500 proc. wzrostu w tym roku, blisko 500 mld USD wyceny (więcej niż kilku największych producentów aut łącznie). Bańka? Łatwo powiedzieć, ale dla mnie to po prostu fundamentalna zmiana – producenci aut przyszłości to są spółki technologiczne, nie motoryzacyjne. Elon Musk to zrozumiał, kilku inwestorów instytucjonalnych (polecam Ark, żywy przykład, że różnorodność to nie tylko slogan piarowy) też. I niedoświadczone dzieciaki, które weszły na rynek kapitałowy też. Reszta się przygląda i czeka aż to pęknie. Czy się doczeka? Polecam podcast „Pulsu Biznesu” realizowany przez Marcina Bołtryka, na temat fenomenu Tesli. Mówię w nim, że fundamenty nadal są ważne, tylko że zmienia się ich definicja.

Marketing, DNA, marka, poczucie przynależności i identyfikowanie się ze spółką i jej produktami – to nowe fundamenty. Wiem, trudno policzalne, o czym fajnie mówi Ignacy Morawski w podcaście Polskiego Instytutu Ekonomicznego o aktywach niematerialnych i cyfryzacji. Tu inspiracją był świetny debiut Allegro na GPW (już trochę odbrązowiony), który pokazał, że branża i marka ma większe znaczenie niż „racjonalna” wycena i „tradycyjne” fundamenty. Pokazało to też odwołanie oferty publicznej Canal+, którego model biznesowy wyczerpuje się (przy okazji, to już drugie odwołane IPO w historii polskiego rynku dla podmiotu z ITI w nazwie;). Dowodzi giełdowy debiut koreańskiego boys bandu Big Hit Entertainment, którego rynek wycenia na 6 mld USD, kilkadziesiąt razy powyżej wartości księgowej (tak, są tacy, którzy jeszcze patrzą na ten wskaźnik). Dowiedzie zaraz wejście na GPW youtubera Friza. Dowodzi też sama nauka. Polecam książeczkę (cała online gratis) „Popularity” Rogera Ibbotsona, który łączy klasyczne i behawioralne finanse, pokazując, że stały wpływ (premię) na wycenę może mieć właśnie popularność spółki. Czyli, ile ma w sobie pierwiastka „Muska”.

Nowym fundamentom sprzyja oczywiście era taniego pieniądza (wyżej wykres 700 lat stóp procentowych, znaleziony na Twitterze). Nie musisz się martwić o finansowanie i spłatę długów, bo pieniądz leży na ulicy. Nie ma sensu, żebyś wypłacał dywidendę (po co komuś spółka, która nie potrafi reinwestować gotówki po stopie wyższej niż zerowa na rynku?). Możesz się skupić na wizjonerstwie i innowacjach – i rynek docenia takie właśnie podmioty. Efekt uboczny? Prognozowanie i wycena stają się bardzo trudne. Choć zbliża się nowy rok, więc tradycyjnie dostaniemy zalew tekstów w stylu „10 spółek na 2021”. Ludzie zawsze lubili proste wskazówki, więc i teraz będą klikać, choć mijający rok pokazał, że nie warto wierzyć w żadne prognozy. Także niektóre moje. Skruszony zrozumiałem w końcu jednak starą chińską prawdę, że jak nie możesz kogoś pokonać, to lepiej się do niego przyłącz. I przyłączyłem się do pasywnej rewolucji, którą na polskim rynku reprezentuje m.in. słowacki Finax.  Jeśli jednak dostrzeżecie u mnie brak obiektywizmu, bijcie na alarm i mnie po głowie.

Dobrego inwestowania!

PS. Z kroniki policyjnej:

– Szefowie WGI po czternastoletnim śledztwie

– Konrad K., były prezes Getbacku, w areszcie do kwietnia 

– Złodzieje żerują na kryptowalutach

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

Sticky post

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑