Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany.

Weźmy akcje Tesli. Blisko 500 proc. wzrostu w tym roku, blisko 500 mld USD wyceny (więcej niż kilku największych producentów aut łącznie). Bańka? Łatwo powiedzieć, ale dla mnie to po prostu fundamentalna zmiana – producenci aut przyszłości to są spółki technologiczne, nie motoryzacyjne. Elon Musk to zrozumiał, kilku inwestorów instytucjonalnych (polecam Ark, żywy przykład, że różnorodność to nie tylko slogan piarowy) też. I niedoświadczone dzieciaki, które weszły na rynek kapitałowy też. Reszta się przygląda i czeka aż to pęknie. Czy się doczeka? Polecam podcast „Pulsu Biznesu” realizowany przez Marcina Bołtryka, na temat fenomenu Tesli. Mówię w nim, że fundamenty nadal są ważne, tylko że zmienia się ich definicja.

Marketing, DNA, marka, poczucie przynależności i identyfikowanie się ze spółką i jej produktami – to nowe fundamenty. Wiem, trudno policzalne, o czym fajnie mówi Ignacy Morawski w podcaście Polskiego Instytutu Ekonomicznego o aktywach niematerialnych i cyfryzacji. Tu inspiracją był świetny debiut Allegro na GPW (już trochę odbrązowiony), który pokazał, że branża i marka ma większe znaczenie niż „racjonalna” wycena i „tradycyjne” fundamenty. Pokazało to też odwołanie oferty publicznej Canal+, którego model biznesowy wyczerpuje się (przy okazji, to już drugie odwołane IPO w historii polskiego rynku dla podmiotu z ITI w nazwie;). Dowodzi giełdowy debiut koreańskiego boys bandu Big Hit Entertainment, którego rynek wycenia na 6 mld USD, kilkadziesiąt razy powyżej wartości księgowej (tak, są tacy, którzy jeszcze patrzą na ten wskaźnik). Dowiedzie zaraz wejście na GPW youtubera Friza. Dowodzi też sama nauka. Polecam książeczkę (cała online gratis) „Popularity” Rogera Ibbotsona, który łączy klasyczne i behawioralne finanse, pokazując, że stały wpływ (premię) na wycenę może mieć właśnie popularność spółki. Czyli, ile ma w sobie pierwiastka „Muska”.

Nowym fundamentom sprzyja oczywiście era taniego pieniądza (wyżej wykres 700 lat stóp procentowych, znaleziony na Twitterze). Nie musisz się martwić o finansowanie i spłatę długów, bo pieniądz leży na ulicy. Nie ma sensu, żebyś wypłacał dywidendę (po co komuś spółka, która nie potrafi reinwestować gotówki po stopie wyższej niż zerowa na rynku?). Możesz się skupić na wizjonerstwie i innowacjach – i rynek docenia takie właśnie podmioty. Efekt uboczny? Prognozowanie i wycena stają się bardzo trudne. Choć zbliża się nowy rok, więc tradycyjnie dostaniemy zalew tekstów w stylu „10 spółek na 2021”. Ludzie zawsze lubili proste wskazówki, więc i teraz będą klikać, choć mijający rok pokazał, że nie warto wierzyć w żadne prognozy. Także niektóre moje. Skruszony zrozumiałem w końcu jednak starą chińską prawdę, że jak nie możesz kogoś pokonać, to lepiej się do niego przyłącz. I przyłączyłem się do pasywnej rewolucji, którą na polskim rynku reprezentuje m.in. słowacki Finax.  Jeśli jednak dostrzeżecie u mnie brak obiektywizmu, bijcie na alarm i mnie po głowie.

Dobrego inwestowania!

PS. Z kroniki policyjnej:

– Szefowie WGI po czternastoletnim śledztwie

– Konrad K., były prezes Getbacku, w areszcie do kwietnia 

– Złodzieje żerują na kryptowalutach

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

Sticky post

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sztuczna Inteligencja pisze wiersz o inwestowaniu

Poprosiłem sztuczną inteligencję (GPT-4) o wiersz na temat inwestycji. Oto, co w kilka sekund stworzyła. Inspirujący?

O inwestycjach wspomnieć chcę, w wierszu krótkim dziś,
Gdzie pieniądz rośnie, czas ucieka, a rynek rządzi snem.
Na falach giełdy unosimy się, ku zyskom, wzrostom wciąż,
W poszukiwaniu fortuny, szczęścia, wśród inwestorów grem.

Długoterminowe plany piętrzą się, jak góry wyższe drąż,
Różnorodność portfela tworzy, jak piękny ogród, gdzieś.
Zarówno akcje, jak i obligacje, w koszyku mieszczą się,
Oszczędności na przyszłość składane, owoce dojrzewają we mgle.

Ryzyko, jak mewa wśród fal, unosi się nad wodą tu,
Wciąż zmieniając swe kształty, a ostrożność jest jak kotwica, co trzyma nas u stóp.
Nauka, doświadczenie, intuicja – towarzysze na tej drodze są,
Gdyż inwestowanie to sztuka, której zręczność na wagę złota waży.

Cierpliwość i mądrość, jak latarnie, prowadzą nas przez burze,
A marzenia o lepszym jutrze w sercach inwestorów trwają.
Niech ten wiersz przypomni, że inwestowanie to pasja i sztuka,
Co w swej istocie, jak życie, skrywa tajemnice niezmierzone.

Kategorie: Lifestyle

Zmieńmy inwestorów!

Po nazwisku ma masę skrótowców: CFA, CIIA, PRM, CFO…, ale jak tak naprawdę sam inwestuje Karol Matczak? I dlaczego zmiany na polskim rynku chciałby zacząć od …inwestorów? Tego dowiecie się z tego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Wideo

Sztuczna Inteligencja u Janosika

To się musiało tak skończyć. Zaprosiłem do swojego programu Chat GPT-4. Straszna gaduła!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle

Z nastolatkiem o inwestowaniu

Wyzwanie było duże! W ramach świetnego projektu “Trampki na giełdzie”, rozmawiałem z Antkiem o inwestowaniu. I nie tylko…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Sztuczna inteligencja o polskiej emeryturze

Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w praktyce zaczyna robić się tematem roku. Postanowiłem to wykorzystać i zapytać OpenAI GPT-4, funkcjonująca od marca, o emeryturę. Nie przeraziło jej nawet nurtujące wielu Polaków pytanie o to, czy ZUS zbankrutuje 🙂 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Lifestyle

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Hirsch, Jaroszek, Samcik, Szafrański w jednym miejscu

Wielka debata blogerów powróciła! Masz 150 minut? Zapraszam!

Kategorie: Finanse, Gospodarka, Media, Polska, Wideo

Influencer rynku – pomożecie?

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się, że zostałem nominowany w konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji dla inwestorów w regionie, w kategorii “Influencer rynku”. Dziękuję za wyróżnienie!

ZAGŁOSUJ >>

Kategorie: Giełda

Jak inwestuje Piotr Kuczyński

Pana Piotra Kuczyńskiego znam od lat – tak samo, jak czytelnicy “Pulsu Biznesu” czy Bankiera, w których miałem szczęście pracować. Jednak po raz pierwszy udało mi się go namówić na rozmową o własnych inwestycjach (lub nawet – własnych spekulacjach).

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Quiz z Factfulness

Przeczytałem wspaniałą książkę “Factfulness” (tanio do kupienia np. w Empiku) – bazuje w sumie na poniższym quizie, więc zanim przeczytasz, rozwiąż:

Kategorie: Edukacja

Co to jest ETF?

Niech podpowiedzą klocki lego 🙂

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Jak inwestuje były wiceprezes ZUS

Rozmowa z prawnikiem o inwestowaniu? Wcale nie musi być nudna! Dowiódł tego właśnie Marcin Wojewódka, radca prawny, doktor ekonomii, a prywatnie inwestor giełdowy. W „Janosiku” mówi o swojej emeryturze (warto, bo to przecież były wiceprezes ZUS), stracie kasy na wielkiej powodzi i korzyściach z lektury …Hrabiego Monte Christo.

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle

20 prognoz na 2023

Można już głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Kluczowe rady dla inwestorów na trudne czasy (WEBINARIUM)

Nic tak nie uczy inwestorów, jak rynkowe spadki. W ostatnim w tym roku webinarium przerobimy więc lekcję, jaką dał nam wszystkim 2022 roku. Po co? By nie tracić majątku w sytuacjach kryzysowych.

  • Błędy inwestycyjne w czasie spadków
  • Czy lepiej inwestować w regularnie czy jednorazowo?
  • A może lepiej sprzedać i wrócić na rynek po bessie?
  • Co jest najważniejsze w finansach osobistych?
  • Jak reagują klienci Finax na spadki?

 

Kategorie: Edukacja

Czy inwestowanie ESG ocali świat?

Kilka słów o fajnej konferecji FinTech Poland poświęconej ESG i fintech, czyli moim dwóm “konikom”. Na zaproszenie odpowiedziałem nieśmiało, bo wcześniej zrobiłem sondę na Twitterze z pytaniem “Czy ESG może ocalić świat❓”i możliwymi odpowiedziami w starej szkolnej skali 2 do 5. Efekt😱

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Mundialowy quiz gospodarczy

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑