Partner sekcji:

Czwórka z Polski na „czarnej liście” Norwegów

Największy fundusz na świecie – Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny Norwegii – zasilany jest głównie dochodami z ropy. Prawda, że mało ekologicznie? Nie przeszkadza to Skandynawom wykluczać z listy spółek, w które inwestują, wielu firm uzależnionych od wydobycia surowców. Przyjrzyjmy się tzw. „exclusive list” i zastanówmy, czy może stanowić podstawę to etycznego inwestowana.

Gigant z Północy

Norwegowie, a konkretnie tamtejszy bank centralny, zarządzają majątkiem stanowiącym około 1,5 % globalnych aktywów. To, plus miano największego fundusz na świecie, zarządzającego bilionem dolarów, sprawie, że każda ich decyzja inwestycyjna jest z uwagą przyjmowana przez rynek. Dotyczy to zwłaszcza decyzji o pozbyciu się akcji konkretnych spółek.

Od 2015 decyzje takie podejmuje Bank Norwegii (poprzednio należało to do kompetencji norweskiego rządu). Nie sam, bo wcześniej dostaje rekomendacje od Rady Etyki, której członków powołuje Minister Finansów. Pełną listę wyłączeń, wzbogaconą o podmioty pod obserwacją (poprzedza wyłączenie) znaleźć można na tej stronie . Są wśród nich cztery firmy z Polski (chronologicznie):

Wykluczeni giganci i …polski deweloper

Polacy są w doborowym towarzystwie. Na liście obserwacyjnej jest m.in. Berkshire Hathaway Energy, energetyczne ramię imperium Warrena Buffeta (swoją drogą, mocno inwestujące np. w energię słoneczną). Jest też Airbus, Boeing, Lockheed Martin (za produkcję broni jądrowej)  Phillip Morris (papierosy) czy San Leon Energy (mieli się dorobić na polskich łupkach) za poważne naruszenie norm etycznych. Spółkom energetycznym łatwo trafić na listę (wystarczy, że 30 proc. ich aktywów lub/i 30 proc. przychodów pochodzi z węgla. Ala co na tej liście robi Atal, deweloper notowany na GPW?

Przy inwestycjach dewelopera byli zatrudnieni pracownicy z Korei Północnej, za co zarabiali głodowe stawki. O sprawie kilka lat temu pisała Gazeta Wyborcza. Decyzję i komentarz Atala znaleźć można na stronach Pulsu Biznesu.

Dziś Koreańczyków w Polsce nie ma, bo zmieniło się prawo – dowiedziałem się w Atalu. Co ciekawe, spółka właśnie przygotowuje odpowiedzi na pytania Norwegów. Zbliżone do tych, które fundusz zadawał przed podjęciem decyzji o wpisania na listę wyłączeń

– Norwegowie kontaktowali się z nami przed podjęciem decyzji. Wielokrotnie tłumaczyliśmy, jak sytuacja wyglądała w rzeczywistości, przekazywaliśmy im sprostowania nieprawdziwych informacji itp. Ostatnio znów dostaliśmy zapytania od funduszu i jesteśmy w trakcie opracowywania odpowiedzi. Funduszy pyta o różne polityki korporacyjne – środowiskowe, równościowe, różnorodnościowe, itp. – wyjaśnia Atal.

Fundusz kontaktuje się zatem ze spółkami, które chce piętnować, a potem co jakiś (nieokreślony) czas sprawdza, czy przesłanki wykluczenia nadal istnieją. Dla Atalu decyzja Norwegów to nie jest być albo nie być, choć już grubo ponad stu polskich emitentów znajduje się w portfelu funduszu-giganta (ciekawa analiza na stronach Parkietu). I nie tylko chodzi tu o notowania akcji.

W ogniu krytyki

Norwegowie decyzje etyczne podejmują w imieniu swoich obywateli, walczących o dobro świata. Ale nie wszystkim się to podoba. Nowy, konserwatywny rząd norweski, już zimą zapowiadał zmiany w standardach etycznych. Kontrowersję wzbudziły pomysły dołączenia hazardu czy wydobycia ropy do listy nieetycznych działań. Dopiero w czerwcu 2019 z listy wykluczeń zniknął amerykański WalMart. Za co na nią trafił? Za naruszenie praw człowieka (czyli złe warunki pracy). Co ciekawe, ta kategoria wykluczeń obejmuje też np. złe traktowanie związków zawodowych.

Norwegom zarzuca się też hipokryzję. Z jednej strony, cały majątek zgromadzili na „brudnej” ropie. Z drugiej, o wykluczeniach informują dopiero po sprzedaży posiadanych papierów. Po to, by nie stracić na spadku kursu wywołanym informacją o wyjściu z inwestycji. Słowem – niech się martwią inni inwestorzy.

Dla mnie, norweski przypadek to dowód na to, że trudno o obiektywną ocenę tego, czy dana inwestycja jest etyczna. To samo dotyczy inwestycji ESG.  Główną bolączką rynku jest brak rankingów, które stałyby się rynkowym i miarodajnym benchmarkiem. Z tego powodu niektóre instytucje – jak Norwegowie – próbują wypracować własną, często mocno subiektywną metodykę. Inne wolą kupić gotowe ratingi i opakowywać je w produkty finansowe. Jednym i drugim przyjrzę się w najbliższych tygodniach.

Zapraszam także na konferencję dedykowaną ESG, którą będę miał zaszczyt prowadzić. Już 25 listopada, ale ciągle można się zapisać >> 


Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Sticky post

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑