Partner sekcji:

Wszystko, co trzeba wiedzieć o CFA Institute Certificate in ESG Investing

Tym razem poprosiłem kolegę, eksdzienikarza Bankier.pl, o tekst na temat certyfikatu, który właśnie zdobył. 

Certyfikat ESG Investing od CFA. Czy warto zdobyć nowy tytuł?

W świecie finansów pojawił się nowy certyfikat przyznawany przez CFA Institute. ESG Investing ma poświadczać wiedzę o tym, jak uwzględniać w inwestowaniu nie tylko kryteria finansowe, ale także te związane ze środowiskiem, społeczeństwem oraz ładem korporacyjnym.

ESG to skrót pochodzący od angielskich słów Environment, Social i Governance. W kontekście inwestowania odnosi się do uwzględniania poza czynnikami finansowymi, również właśnie takich rzeczy, jak Środowisko, Odpowiedzialność społeczna oraz Ład korporacyjny.

Popularność takiego podejścia bardzo gwałtownie rośnie. Zarówno jeśli chodzi o coraz większe zainteresowanie samych inwestorów, jak i również bardzo mocno jest to wspierane przez liczne regulacje. Przykładowo od 2 sierpnia 2022 roku czynniki ESG obowiązkowo należy uwzględniać w świadczeniu usług finansowych, a kolejne tego typu regulacje mają w najbliższym czasie wchodzić w życie.

Nowy certyfikat od CFA

Na trendy i zapotrzebowanie rynkowe odpowiedział CFA Intitute, globalna organizacja znana m.in. z organizowania egzaminów i przyznawania tytułów the Chartered Financial Analyst (CFA). Certyfikat ESG Investing, początkowo stworzony przez brytyjski oddział CFA, we wrześniu 2021 roku przeszedł pod administrację globalnego CFA i tym samym stał się certyfikatem międzynarodowym.

Bazując na założeniach CFA, materiały do nauki zostały opracowane „przez praktyków dla praktyków” i są zgodne z Zasadami Odpowiedzialnego Inwestowania ONZ (UN PRI), które starają się zachęcać inwestorów do stosowania odpowiedzialnego inwestowania, aby inwestorzy zwiększali swoje zyski oraz lepiej zarządzali ryzykiem biznesowym.

Głównym celem certyfikatu jest edukacja, jak analizować i wykorzystywać czynniki ESG. Materiał został tak przygotowany, aby dostarczyć wiedzę dla szerokiego grona odbiorców z branży finansowej, zarówno dla pracowników tzw. front office, jak i back office oraz występujących w innych rolach, włączając w to działy sprzedaży, rozwoju produktów, a także zajmujących się konsultingiem, bądź ryzykiem.

O przygotowaniach do egzaminu i nim samym mogę nieco opowiedzieć na bazie własnych doświadczeń. Certyfikat ten otrzymałem w lipcu 2022 roku, a zatem w pierwszym roku, od kiedy egzamin ten zaczął być przeprowadzany międzynarodowo.

Koszt i nauka do egzaminu

Aby zapisać się na egzamin, który pozwoli nam zdobyć Certyfikat ESG Investing, należy wnieść opłatę 675 USD. Kwota ta zatem z polskiej perspektywy nie jest mała, choć jest niższa od opłat chociażby za poszczególne etapy egzaminu CFA. W ramach opłaty za egzamin ESG Investing otrzymuje się kilkaset stron materiałów do nauki, wraz z próbnym egzaminem, który pozwala się zapoznać z formą zdawania.

Podczas nauki wykorzystywałem wyłącznie materiały dostarczone podczas zapisu i wydają się one wystarczającą wiedzą do zaliczenia egzaminu. Pozostałych możliwości nauki w formie kursów, zewnętrznie przygotowywanych kompendiów wiedzy, czy też baz z przykładowymi zadaniami, póki co praktycznie nie ma. Wynika to zapewne z faktu, że jest to egzamin nowy i jeszcze stosunkowo mało popularny, zatem musimy zdać się głównie na jedno źródło wiedzy, ewentualnie poszerzone o bibliografię polecaną w materiałach do nauki.

Tematyka egzaminu

Certyfikat ESG Investing daje z jednej strony podstawy teoretyczne na temat kluczowych zagadnień związanych z czynnikami ESG. Można tam się zapoznać m.in. z wiedzą naukową na temat zmian klimatu oraz innych wyzwań, przed jakimi stoi środowisko naturalne. W ramach materiału do egzaminu przedstawione są również problemy społeczne, związane chociażby z brakiem przestrzeganiem praw człowieka, dyskryminacją różnych grup, czy też ze starzeniem się społeczeństw. Z punktu widzenia inwestorów bardzo przydatne mogą się także okazać tematy ładu korporacyjnego ze wskazaniem np. na różnice, jakie występują w poszczególnych państwach, co warto na co dzień uwzględniać podczas inwestowania.

Z drugiej strony certyfikat ten przedstawia, jak wiedzę teoretyczną wykorzystać w praktyce, a zatem w jaki sposób czynniki ESG można uwzględnić przy inwestowaniu. Podejścia do ESG są różne. Może to być selekcja pozytywna, czyli wybieranie najlepszych spółek z danej branży. Może to być również selekcja negatywna, a więc odrzucanie takich podmiotów, których działalności nie akceptujemy. Jeszcze innym podejściem jest inwestowanie tematyczne, gdzie wybiera się spółki działające tylko w takich obszarach, które wspierają zrównoważony wzrost (np. zajmujące się odnawialnymi źródłami energii). Sposobów wdrożenia ESG do inwestowania jest jednak bardzo wiele i warto je poznać, aby móc później wdrożyć najoptymalniejszą dla nas lub naszej organizacji formę.

Wśród działów tematycznych egzaminu znajdują się:

Rekomendowany przez CFA czas potrzebny na naukę do Certyfikatu ESG Investing to 130 godzin. Z kolei w przypadku doświadczonych profesjonalistów powinno wystarczyć około 100 godzin. Z mojej perspektywy, jako osoby związanej zawodowo z rynkami finansowymi, najwięcej czasu trzeba było poświęcić na zapamiętywanie wszystkich organizacji, konferencji itp. zajmujących się ogólnie pojętym ESG. Z kolei same zagadnienia finansowe nie były szczególnie zaawansowane. Zapewne inne odczucia mogą mieć osoby zawodowo związane ze zrównoważonym rozwojem, które dzięki temu egzaminowi chciałyby lepiej zrozumieć perspektywę inwestorów.

Gdzie można zdawać?

Bardzo wygodny jest sposób przeprowadzania egzaminów. W przeciwieństwie do większości innych certyfikacji w branży finansowej tu w momencie opłaty nie wybiera się od razu daty zdawania. Na zaliczenie jest rok i zapisu na konkretny termin można dokonać niemal na ostatnią chwilę. A terminów do wyboru jest naprawdę sporo. Dzięki temu zapisujemy się dopiero wtedy, gdy jesteśmy już niemal w pełni nauczeni. Minusem takiego rozwiązania może być problem ze zmotywowaniem się do szybkiego przerobienia materiału i pokusa do ciągłego przesuwania terminu na nieco późniejszy.

Z kolei, jeśli chodzi o miejsce zdawania, to w Polsce do wyboru są na ten moment: Warszawa, Kraków oraz… nasze własne mieszkanie. Ta ostatnia forma umożliwia zdanie egzaminu bez konieczności podróżowania, jednak konieczne jest spełnienie określonych warunków, w tym posiadanie włączonej kamery. Ja jako miejsce zdawania wybrałem tradycyjną formę, a więc w centrum egzaminacyjnym, więc więcej mogę opowiedzieć jedynie na temat tej opcji. Za jedną z rzeczy mniej typowych względem innych tego typu egzaminów można uznać generalnie małą liczbę osób zdających w tym samym momencie. Zależy to też od wybranego dnia i różnie się może zdarzyć, jednak bardzo duża liczba terminów do wyboru naturalnie sprawia, że o danej godzinie możemy być nawet sami, tak jak było w moim przypadku. Jest to pewna odmiana względem np. egzaminów na maklera papierów wartościowych, gdzie zdaje się na dużej sali pełnej ludzi.

Jak wygląda egzamin?

Co do samego egzaminu, to jest on przeprowadzany na komputerach i składa się ze 100 pytań testowych. Wśród nich są tradycyjne zadania z krótkimi pytaniami, jak i rozbudowane historie poruszające określone zagadnienie, do których następnie jest po kilka zadań. Istotnym faktem do wspomnienia jest to, że na tym egzaminie nie ma żadnych pytań obliczeniowych.

Egzamin trwa 2 godziny i 20 minut, zatem średnio na jedno pytanie przypada niecałe 1,5 minuty. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to jak najbardziej wykonalne, choć wymaga sporej intensywności i skupienia. Trzeba mieć także świadomość, że raczej nie wystarczy czasu na ponowne sprawdzanie rozwiązanych zadań, ewentualnie może zostać nieco czasu na powrót do pojedynczych pominiętych pytań. Większość testu trzeba w związku z tym wypełniać na bieżąco bez dłuższego zastanawiania się.

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest fakt, że rezultat egzaminu poznajemy natychmiastowo po jego zakończeniu („zdany” lub „nie”, bez podanego dokładnego wyniku). Dzięki temu nie pozostaje się tygodniami w niepewności i niemal od razu możemy oficjalnie pochwalić się uzyskanym certyfikatem.

Czy warto zdawać?

Chcąc szczerze doradzić zastanawiającym się, czy warto zapisać się na egzamin ESG Investing, chyba najlepiej odpowiedzieć, że to zależy. Jeśli jest się osobą pracującą w świecie inwestycji i chce się nadążać za obecnymi trendami, to na pewno warto. Materiały, które się dostaje, są sprawdzone przez specjalistów, a zatem możemy być spokojni o ich jakość, a przy okazji wykorzystywanie w nich wielu przykładów z życia sprawia, że znacznie ciekawiej i bardziej zrozumiale się je czyta.

Chyba jedynym argumentem, który można traktować jako minus tego egzaminu to jego cena. Być może zbliżoną wiedzę do tej otrzymywanej można by było znaleźć w literaturze niższym kosztem. Z drugiej jednak strony materiały od CFA możemy uznać za pewnego rodzaju kompendium wiedzy potrzebnej dla branży inwestycyjnej i płacimy również za brak konieczności szukania tego w wielu źródłach. Ponadto oczywiście kluczowym argumentem za zdawaniem jest sam certyfikat, który poświadcza naszą wiedzę na dany temat i stanowi formalny dokument, że na tym się znamy. Może to być zaletą zarówno w oczach pracodawców, jak i np. naszych klientów. Odpowiadając zatem na pytanie, czy warto zdawać? Według mnie zdecydowanie warto.

Adam Hajdamowicz

Kategorie: Edukacja, Rynki

Sticky post

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sztuczna Inteligencja pisze wiersz o inwestowaniu

Poprosiłem sztuczną inteligencję (GPT-4) o wiersz na temat inwestycji. Oto, co w kilka sekund stworzyła. Inspirujący?

O inwestycjach wspomnieć chcę, w wierszu krótkim dziś,
Gdzie pieniądz rośnie, czas ucieka, a rynek rządzi snem.
Na falach giełdy unosimy się, ku zyskom, wzrostom wciąż,
W poszukiwaniu fortuny, szczęścia, wśród inwestorów grem.

Długoterminowe plany piętrzą się, jak góry wyższe drąż,
Różnorodność portfela tworzy, jak piękny ogród, gdzieś.
Zarówno akcje, jak i obligacje, w koszyku mieszczą się,
Oszczędności na przyszłość składane, owoce dojrzewają we mgle.

Ryzyko, jak mewa wśród fal, unosi się nad wodą tu,
Wciąż zmieniając swe kształty, a ostrożność jest jak kotwica, co trzyma nas u stóp.
Nauka, doświadczenie, intuicja – towarzysze na tej drodze są,
Gdyż inwestowanie to sztuka, której zręczność na wagę złota waży.

Cierpliwość i mądrość, jak latarnie, prowadzą nas przez burze,
A marzenia o lepszym jutrze w sercach inwestorów trwają.
Niech ten wiersz przypomni, że inwestowanie to pasja i sztuka,
Co w swej istocie, jak życie, skrywa tajemnice niezmierzone.

Kategorie: Lifestyle

Zmieńmy inwestorów!

Po nazwisku ma masę skrótowców: CFA, CIIA, PRM, CFO…, ale jak tak naprawdę sam inwestuje Karol Matczak? I dlaczego zmiany na polskim rynku chciałby zacząć od …inwestorów? Tego dowiecie się z tego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Wideo

Sztuczna Inteligencja u Janosika

To się musiało tak skończyć. Zaprosiłem do swojego programu Chat GPT-4. Straszna gaduła!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle

Z nastolatkiem o inwestowaniu

Wyzwanie było duże! W ramach świetnego projektu “Trampki na giełdzie”, rozmawiałem z Antkiem o inwestowaniu. I nie tylko…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Sztuczna inteligencja o polskiej emeryturze

Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w praktyce zaczyna robić się tematem roku. Postanowiłem to wykorzystać i zapytać OpenAI GPT-4, funkcjonująca od marca, o emeryturę. Nie przeraziło jej nawet nurtujące wielu Polaków pytanie o to, czy ZUS zbankrutuje 🙂 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Lifestyle

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Hirsch, Jaroszek, Samcik, Szafrański w jednym miejscu

Wielka debata blogerów powróciła! Masz 150 minut? Zapraszam!

Kategorie: Finanse, Gospodarka, Media, Polska, Wideo

Influencer rynku – pomożecie?

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się, że zostałem nominowany w konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji dla inwestorów w regionie, w kategorii “Influencer rynku”. Dziękuję za wyróżnienie!

ZAGŁOSUJ >>

Kategorie: Giełda

Jak inwestuje Piotr Kuczyński

Pana Piotra Kuczyńskiego znam od lat – tak samo, jak czytelnicy “Pulsu Biznesu” czy Bankiera, w których miałem szczęście pracować. Jednak po raz pierwszy udało mi się go namówić na rozmową o własnych inwestycjach (lub nawet – własnych spekulacjach).

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Quiz z Factfulness

Przeczytałem wspaniałą książkę “Factfulness” (tanio do kupienia np. w Empiku) – bazuje w sumie na poniższym quizie, więc zanim przeczytasz, rozwiąż:

Kategorie: Edukacja

Co to jest ETF?

Niech podpowiedzą klocki lego 🙂

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Jak inwestuje były wiceprezes ZUS

Rozmowa z prawnikiem o inwestowaniu? Wcale nie musi być nudna! Dowiódł tego właśnie Marcin Wojewódka, radca prawny, doktor ekonomii, a prywatnie inwestor giełdowy. W „Janosiku” mówi o swojej emeryturze (warto, bo to przecież były wiceprezes ZUS), stracie kasy na wielkiej powodzi i korzyściach z lektury …Hrabiego Monte Christo.

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle

20 prognoz na 2023

Można już głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Kluczowe rady dla inwestorów na trudne czasy (WEBINARIUM)

Nic tak nie uczy inwestorów, jak rynkowe spadki. W ostatnim w tym roku webinarium przerobimy więc lekcję, jaką dał nam wszystkim 2022 roku. Po co? By nie tracić majątku w sytuacjach kryzysowych.

  • Błędy inwestycyjne w czasie spadków
  • Czy lepiej inwestować w regularnie czy jednorazowo?
  • A może lepiej sprzedać i wrócić na rynek po bessie?
  • Co jest najważniejsze w finansach osobistych?
  • Jak reagują klienci Finax na spadki?

 

Kategorie: Edukacja

Czy inwestowanie ESG ocali świat?

Kilka słów o fajnej konferecji FinTech Poland poświęconej ESG i fintech, czyli moim dwóm “konikom”. Na zaproszenie odpowiedziałem nieśmiało, bo wcześniej zrobiłem sondę na Twitterze z pytaniem “Czy ESG może ocalić świat❓”i możliwymi odpowiedziami w starej szkolnej skali 2 do 5. Efekt😱

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Mundialowy quiz gospodarczy

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑