Partner sekcji:

Sustainalytics – wszystko, co trzeba wiedzieć o ratingach ESG

Sustainalytics to firma ratingowa, oceniająca spółki pod kątem kryteriów społecznie odpowiedzialnego inwestowania. W Polsce stała się znana dzięki indeksowi WIG-ESG, choć nie wszyscy wiedzą, że ma oddział w Zielonej Górze, do którego cały czas rekrutuje. Przyjrzymy się bliżej specom od ESG.

AKTUALIZACJA:


Siedziba w Holandii, kilkanaście biur na całym świecie, ponad 600 pracowników. Ale ja o istnieniu Sustainalytics dowiedziałem się dopiero przed rokiem, gdy GPW opublikowała indeks WIG-ESG. W jego metodologii wykorzystywano właśnie dane tej agencji ratingowej, która dobre wejście na nasz rynek zawdzięcza także współpracy z NN Investment Partners (jako pierwsi nad Wisłą zainteresowali się ESG).

Skład WIG-ESG (poznaj, jak jest zbudowany) zależy od ocen Sustainalytics, więc warto je bliżej poznać. Tym bardziej że to właśnie dane są główną słabością całego segmentu rynku zajmującym się inwestowaniem ESG.

Holendrzy należą do czołówki agencji ratingowych ESG. Polecam raport, który znalazłem na ten temat, choć już ma kilkanaście miesięcy:

Agencje ratingowe ESG

Skoro Sustainalytics są u nas najbardziej znani, mogą też budzić naturalne kontrowersje, zwłaszcza u spółek, które nie zgadzają się z ich oceną. Oceną nieupublicznioną, bo do publikacji ratingów uprawnieni są emitenci z odpowiednią licencją (info niżej, jak ją kupić).

Proces oceny spółek wygląda tak (więcej w plikach, o których piszę na dole tekstu):

Sustainalytics research process

Mocno skomplikowane, więc porozmawiałem bezpośrednio z Holendrami:

Chcę, by moja spółka dostała rating. Co robić? Kto za to płaci? Ile płaci?

Ponieważ naszymi klientami są głównie zarządzający, to jakie spółki pokrywamy jest zdeterminowane przez skład indeksów. Prowadzimy ratingi dla ponad 20 regionalnych i globalnych indeksów, co kwartał sprawdzamy ich skład i dodatejemy do naszej bazy ratingów ESG. Na prośbę klientów, możemy poszerzać zakres pokrycia (tu polecamy kontakt z naszym działem Sustainable Finance Solutions). W Polsce prowadzimy raporty dla 67 spółek publicznych, głównie z WIG20 i mWIG40.

Jest tylko jeden rodzaj ratingu?

Mamy dwa typy ESG Risk Ratings – tzw. Comprehensive i Core. Ich wyniki są porównywalne, pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – obejmuje więcej wskaźników. W ratingu Core tak dobieramy zmnienne, by mógł on – na zasadzie regresji – wyprzedzać zmiany w ratingu Comprehensive.

Jestem emitentem – jak mogę “pomóc” w ratingu?

Po prostu ujawniaj wszystkie informacje związane z ESG w swoich raportach, zgodnie z najlepszymi standardami rynkowymi (np. korzystając z wytycznych GRI). Możesz też angażować się w proces oceny w trakcie feedbacku (red.: zobacz wykres wyżej).

Co jeśli nie zgadzam się z oceną?

Nie rozmawiamy ze spółkami na temat samych punktów w ratingu ESG, a jedynie na temat informacji stanowiących podstawę naszej oceny. Emitenci mogą uczestniczyć w dialogu z nami, gdy nasz analityk kontaktuje się z nimi, by potwierdzić nasze ustalenia.

Jak często zmieniacie ratingi?

W przypadku jakiś negatywnych wydarzeń, kontrowersji, robimy to na bieżąco (co dwa tygodnie) poprzez stały monitoring newsów. Sam standardowy rating weryfikujemy średnio raz na rok.

Z jakich źródeł informacji, oprócz raportów samych spółek, korzystacie?

Oprócz raportów samych spółek, korzystamy z bazy danych grupujących informacje z 60 tys. źródeł medialnych. Do tego dochodzą raporty organizacji NGO, SEC i innych regulatorów. Korzystamy także z baz typu FactSet i Morningstar.

Jak powstaje ostateczny rating? To jakaś średnia kryteriów E, S i G?

Nie, staramy się patrzeć całościowo na spółkę. Więcej o metodologii znajdziecie na naszych stronach.

Mam więcej materiałów i przykładowy rating – jeśli jesteś zainteresowany/a zapisz się na newsletter i daj znać, że potrzebujesz więcej informacji lub kontaktu z Sustainalytics:

Prześlę Ci:

  • metodologię ratingu
  • proces budowy ratingu
  • przykładowy raport
  • licencję na prezentację ratingu

Subscribe

* indicates required



Wspominałem, że firma ma też oddział w Polsce. Stało się tak po przejęciu przez Sustainalytics spółki GES International, z biurem w Zielonej Górze. W tym mieście firma nadal szuka pracowników >> 

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Rynki

Sticky post

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Jaki kraj na 20 lat?

Kategorie: Giełda, Rynki

Jak inwestuje Magdalena Matowicka

Ile  straciła na niekupieniu zabytkowego auta❓Co niszczyła w liceum❓Kto ją uczył kontraktów terminowych❓A przede wszystkim, ile par butów ma Magdalena Matowicka – tego dowiecie się z mojego nowego 🪓Janosika.

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Z byłym wiceszefem nadzoru o inwestowaniu

Co robił w byłej siedzibie KC PZPR w 1991 roku? Dlaczego zainteresował się licencją maklera i obligacjami? Co myśli o Polakach trzymających oszczędności w bankach i inwestujących w nieruchomości? Co zmieniłby na polskim rynku i dlaczego nie zrobił tego współkierując KNF? Na te i wiele innych pytań odpowiada w 🪓Janosiku Rafał Mikusiński, który na polskim rynku, po wielu jego stronach, spędził już 33 lata.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Serial finansowych kongresów za nami. Dużo troski o rynek i inwestorów. Teraz tylko czekać na nowe, proste, cyfrowe, tanie produkty, takie bez “Belki”, źródła wszelkiego zła.
Może na początek OIPE z 3. filaru? A nie, tam jest przecież limit opłat narzucony przez złą UE… 😉

Kategorie: Polska

Wyjdźmy z naszej finansowej bańki

🖌️Jak słucham, obowiązkowych na każdej konferencji, narzekań na brak edukacji finansowej w Polsce, przypomina mi się …ksiądz. Taki, który na kazaniu krzyczy do wiernych, że nie chodzą do kościoła. Oczywiście, krzyczy do tych, którzy akurat na mszę przyszli🙏🏻

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Najlepsze książki Janosika

60 – tyle książek o inwestowaniu i finansach osobistych polecili dotąd moi goście w programie Janosik. Z tego odcinka dowiesz się, które były najczęściej wskazywane. Niżej prezentuję też linki do naszych recenzji i pełną listę 60 pozycji. Miłej lektury!


Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczcie sami:

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑