Jak grubas nagania leszczy

Giełda odpaliła właśnie fajny projekt edukacyjny. Świetny pomysł, bo skierowany do naprawdę początkujących, a tych nam brakuje. Ja zakochałem się w „słowniku pojęć”.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego zakłada nacisk na edukację inwestorów. Wierzę na słowo, bo dokumentu próżno szukać w sieci, a jest już tydzień po jego uchwaleniu. Szczęśliwie, sama Giełda (ma być ważnym elementem strategii, oby) nie czeka i edukuje. To zresztą od lat jej mocna strona. Tym razem ruszył projekt gieldatoproste.pl. 

Chcemy przybliżać świat rynku kapitałowego i oswajać inwestorów z rzeczywistością giełdową – mówi Izabela Olszewska z zarządu GPW.

Nazwa projektu dobra, bo trzeba ostatecznie skończyć z tym, co lansuje google:)

Projekt ma być stale rozwijany, a jego obecna zawartość sugeruje, że będzie trafiał do początkujących inwestorów. I dobrze, bo rynkowi potrzeba świeżej krwi i powrotu do czasów, gdy akcje były sexy. Przyciągnięcie nowych inwestorów to wyzwanie, ale utrzymanie ich na giełdzie może być jeszcze trudniejsze. Przed pierwszymi porażkami, które i tak są nieuniknione, ustrzec może uważna lektura „Słownika pojęć”. Znaleźć można na niej całą patologię, nie tylko naszego rynku (tu wybrałem zaledwie kilka przykładów):

Naganiacz – osoba, która agresywnie zachwala daną spółkę (np. w Internecie) lub inwestor zachęcający do kupna akcji spółek, które ma w portfelu i których często chce się pozbyć.

Sporo mamy tego w mediach i na internetowych forach, często przykryte woalem „piaru”. Przypadek Getbacku nic nas nie nauczył, co widać m.in. w naganianiu na akcje spółek gamingowych, rzekomo polskiej specjalności.

Leszcze – Niedoświadczeni inwestorzy lub bez doświadczenia, którzy zazwyczaj tracą pieniądze, łatwo ulegają emocjom i dają sobą manipulować.

Generalnie, to my, inwestorzy indywidualni, zbyt emocjonalni, zbyt niecierpliwi i niekonsekwenti. Mięso armatnie grubasów, o których niżej.

Grubas – Duży inwestor indywidualny, z dużym portfelem, dzięki któremu można się dorobić naśladując jego transakcje.

Z tego terminu jestem szczególnie dumny, bo uknuliśmy go na pb.pl z redaktorem Andrzejem Stecem (obecnie Naczelny „Parkietu”), gdy polskimi kontraktami futures rządziła jedna instytucja, kontrolująca kilkadziesiąt procent wszystkich pozycji. Dziś grubasy już chyba nie te…

Ożenić akcje – Sprzedawać na górce drobnym graczom.

Na to szczególnie powinni uważać początkujący inwestorzy. Wzrosty nie trwają w nieskończoność, a Kowalscy zwykle realizują zyski (lub zamykają straty) za późno.

Odbicie zdechłego kota – Spółka po dużym spadku zaczyna rosnąć. Zgodnie z teorią, wszystko się odbije po dużym spadku, nawet zdechły kot. Ale raczej nie podskoczy wysoko.

Nie kupuj tylko dlatego, że coś mocno potaniało. Historia uczy, że w przypadku akcji, od których ucieka rynek, nie ma na tyle niskiego poziomu cen, by jeszcze nie mogło być taniej.

Giełda chce rozwijać słownik i szuka nowych słów kluczowych. Mam pierwszą propozycję:

#Developedmarket – hashtag po raz pierwszy użyty w polskojęzycznym Twitterze 2 października 2017 roku przez internautę o nicku 1koma44. Wzmocniony w późniejszym okresie wizerunkiem banana, prawdopodobnie nadanym przez internautę o nicku Barnejek, choć niektóre źródła podają, że owoc do sieci wprowadził LucjanTrade. Zwyczajowo dodawany do wszystkich informacji o spółkach, inwestorach i instytucjach, które sytuują nasz rynek kapitałowy na poziomie republiki bananowej.

W pierwszą rocznicę pojawienia się #Developedmarket w obiegu, Polska faktycznie stała się Developed Market według rankingu FTSE Russell.

Termin zniknie z globalnej sieci wraz w prowadzeniem w życie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przyjętej przez polski rząd 1 października 2019 roku 🙂

 

 

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Wszystko, co trzeba wiedzieć o CFA Institute Certificate in ESG Investing

Tym razem poprosiłem kolegę, eksdzienikarza Bankier.pl, o tekst na temat certyfikatu, który właśnie zdobył.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Z wakacji

Kategorie: Lifestyle

Czy ESG ocali świat?

Liczy się tylko zysk i ryzyko, tradycyjne miary inwestycji? Czy może jednak warto uwzględniać trzeci, popularny ostatnio wymiar – impakt, czyli wpływ na środowisko, społeczeństwo, prawa akcjonariuszy? Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda

Znów te waluty

Kategorie: Finanse

Nowy quiz zByka!

Kategorie: Lifestyle

Z wizytą

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka – 9/10 i biję pokłony

Dawno nie wrzucałem 10 trudnych pytań, więc tym razem będą naprawdę wymagające.

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Co zaorałby Przemek Staniszewski

Ile zarobił na Banku Śląskim (w końcu rówieśnik!)? Jakiej inwestycji najbardziej żałuje? Co zmieniłby na polskim rynku? „Janosikowi” tym razem odpowiada Przemek Staniszewski, czyli popularny Analityk Fundamentalny.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Jaki procent portfela trzymasz w gotówce?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pokaż starocie z portfela!

Ależ ciekawe komentarze – dzięki!

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Home bias nad Wisłą (BADANIE)

Pomóż zbadać “przechył lokalny” polskich inwestorów. Zainspirowało mnie poniższe zestawienie opublikowane przez analityków Charles Schwab.

home bias w Polsce

Jaki wpływ ma to zjawisko na wyniki? Poprosiłem Jacka Lemparta, blogera i analityka, o sprawdzenie. Efekty w poniższej rozmowie:

Cofnijmy się o krok. Skąd się bierze home bias? Jakie jest Twoje podejście? Poświęć 3 minuty na ankietę – dzięki!

Kategorie: Giełda

Szok! W dwa lata makler przegonił księdza i ministra

Kategorie: Lifestyle

Zaprojektuj swoje inwestycje

Nie tylko o inwestowaniu – zapraszam do mojej rozmowy z Maciejem Filipkowskim, prowadzącym podcast “Zaprojektuj swoje życie”:

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Na kontrze

O polskiej giełdzie (i nie tylko)

Kategorie: Giełda, Wideo

Quiz zByka powraca

Po długiej przerwie – powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Twój portfel nie jest na wojnie

Dlaczego globalnie>lokalnie, czyli pół godziny o tzw. home bias:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Spokojnie, to tylko spadki

Nagraliśmy to dzień przed inwazją na Ukrainę💙💛, ale przekaz pozostaje aktualny. Największym wrogiem inwestowania są emocje.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Z wizytą u Kuźniara i Hirscha (PODCAST)

Barankiewicz Ekonomicznie

Zresztą, posłuchajcie:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Tak inwestują w USA

Wiem, że zawsze piszę, że miałem ciekawego gościa, ale …tej dziewczyny naprawdę warto posłuchać (i zastanowić się, dlaczego młodzi Polacy i kobiety nad Wisłą nie inwestują):

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

10 prognoz u Andrzeja Steca

Z Andrzejem Stecem, redaktorem naczelnym “Parkietu”, studiowałem na jednym roku i mieszkałem w jednym akademiku i pracowałem w jednej gazecie, dlatego lubimy sobie czasem poprognozować (Andrzej jest w tym dużo lepszy). Dla zabawy🔮

Kategorie: Lifestyle, Rynki, Wideo

Wielka debata blogerów!

📣 Pierwszy sukces w 2022: udało mi się zebrać czterech czołowych blogerów finansowych w jednym miejscu i czasie💪 Oglądajcie! To 150 minut o Waszych finansach🔥🧮🚀

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Polska, Wideo

Byłem u Żurnalisty

Skoro mamy nowy rok, to warto go zacząć z przytupem. I pamiętajcie: inwestowanie wiąże się z ryzykiem:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Dorota Sierakowska inspiruje nie tylko kobiety

Jest chyba najbardziej rozpoznawalną analityczką w Polsce. To wiemy. Ale nie wszyscy wiedzą, że prowadzi też wydawnictwo i kilka innych, nie inwestycyjnych projektów. Społeczność kobiet, którą zgromadziła na Facebooku, zbliża się już do dziesięciu tysięcy. Jak inwestuje? Opowiedziała mi:

Kategorie: Finanse, Wideo

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów

Kategorie: Finanse, Giełda, Polska

20 prognoz na 2022

Podsumowanie 2021 roku dopiero przed nami (dajmy jeszcze rynkom trochę czasu na zmiany), ale już można głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Inwestowanie w Lego

Daje naprawdę nieźle zarobić. Ile?

Ale Lego to nie inwestycja, to styl życia:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Pasywna rewolucja u Artura Wiśniewskiego

Finax został Pasywnym Rewolucjonistą 2021, więc musiałem się z tego jakoś wytłumaczyć:

Kategorie: Rynki, Wideo

Copyright © 2022 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑