Jak grubas nagania leszczy

Giełda odpaliła właśnie fajny projekt edukacyjny. Świetny pomysł, bo skierowany do naprawdę początkujących, a tych nam brakuje. Ja zakochałem się w „słowniku pojęć”.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego zakłada nacisk na edukację inwestorów. Wierzę na słowo, bo dokumentu próżno szukać w sieci, a jest już tydzień po jego uchwaleniu. Szczęśliwie, sama Giełda (ma być ważnym elementem strategii, oby) nie czeka i edukuje. To zresztą od lat jej mocna strona. Tym razem ruszył projekt gieldatoproste.pl. 

Chcemy przybliżać świat rynku kapitałowego i oswajać inwestorów z rzeczywistością giełdową – mówi Izabela Olszewska z zarządu GPW.

Nazwa projektu dobra, bo trzeba ostatecznie skończyć z tym, co lansuje google:)

Projekt ma być stale rozwijany, a jego obecna zawartość sugeruje, że będzie trafiał do początkujących inwestorów. I dobrze, bo rynkowi potrzeba świeżej krwi i powrotu do czasów, gdy akcje były sexy. Przyciągnięcie nowych inwestorów to wyzwanie, ale utrzymanie ich na giełdzie może być jeszcze trudniejsze. Przed pierwszymi porażkami, które i tak są nieuniknione, ustrzec może uważna lektura „Słownika pojęć”. Znaleźć można na niej całą patologię, nie tylko naszego rynku (tu wybrałem zaledwie kilka przykładów):

Naganiacz – osoba, która agresywnie zachwala daną spółkę (np. w Internecie) lub inwestor zachęcający do kupna akcji spółek, które ma w portfelu i których często chce się pozbyć.

Sporo mamy tego w mediach i na internetowych forach, często przykryte woalem „piaru”. Przypadek Getbacku nic nas nie nauczył, co widać m.in. w naganianiu na akcje spółek gamingowych, rzekomo polskiej specjalności.

Leszcze – Niedoświadczeni inwestorzy lub bez doświadczenia, którzy zazwyczaj tracą pieniądze, łatwo ulegają emocjom i dają sobą manipulować.

Generalnie, to my, inwestorzy indywidualni, zbyt emocjonalni, zbyt niecierpliwi i niekonsekwenti. Mięso armatnie grubasów, o których niżej.

Grubas – Duży inwestor indywidualny, z dużym portfelem, dzięki któremu można się dorobić naśladując jego transakcje.

Z tego terminu jestem szczególnie dumny, bo uknuliśmy go na pb.pl z redaktorem Andrzejem Stecem (obecnie Naczelny „Parkietu”), gdy polskimi kontraktami futures rządziła jedna instytucja, kontrolująca kilkadziesiąt procent wszystkich pozycji. Dziś grubasy już chyba nie te…

Ożenić akcje – Sprzedawać na górce drobnym graczom.

Na to szczególnie powinni uważać początkujący inwestorzy. Wzrosty nie trwają w nieskończoność, a Kowalscy zwykle realizują zyski (lub zamykają straty) za późno.

Odbicie zdechłego kota – Spółka po dużym spadku zaczyna rosnąć. Zgodnie z teorią, wszystko się odbije po dużym spadku, nawet zdechły kot. Ale raczej nie podskoczy wysoko.

Nie kupuj tylko dlatego, że coś mocno potaniało. Historia uczy, że w przypadku akcji, od których ucieka rynek, nie ma na tyle niskiego poziomu cen, by jeszcze nie mogło być taniej.

Giełda chce rozwijać słownik i szuka nowych słów kluczowych. Mam pierwszą propozycję:

#Developedmarket – hashtag po raz pierwszy użyty w polskojęzycznym Twitterze 2 października 2017 roku przez internautę o nicku 1koma44. Wzmocniony w późniejszym okresie wizerunkiem banana, prawdopodobnie nadanym przez internautę o nicku Barnejek, choć niektóre źródła podają, że owoc do sieci wprowadził LucjanTrade. Zwyczajowo dodawany do wszystkich informacji o spółkach, inwestorach i instytucjach, które sytuują nasz rynek kapitałowy na poziomie republiki bananowej.

W pierwszą rocznicę pojawienia się #Developedmarket w obiegu, Polska faktycznie stała się Developed Market według rankingu FTSE Russell.

Termin zniknie z globalnej sieci wraz w prowadzeniem w życie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przyjętej przez polski rząd 1 października 2019 roku 🙂

 

 

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑