zByka.pl BETA BY BARANKIEWICZ

Jak grubas nagania leszczy

Giełda odpaliła właśnie fajny projekt edukacyjny. Świetny pomysł, bo skierowany do naprawdę początkujących, a tych nam brakuje. Ja zakochałem się w „słowniku pojęć”.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego zakłada nacisk na edukację inwestorów. Wierzę na słowo, bo dokumentu próżno szukać w sieci, a jest już tydzień po jego uchwaleniu. Szczęśliwie, sama Giełda (ma być ważnym elementem strategii, oby) nie czeka i edukuje. To zresztą od lat jej mocna strona. Tym razem ruszył projekt gieldatoproste.pl. 

Chcemy przybliżać świat rynku kapitałowego i oswajać inwestorów z rzeczywistością giełdową – mówi Izabela Olszewska z zarządu GPW.

Nazwa projektu dobra, bo trzeba ostatecznie skończyć z tym, co lansuje google:)

Projekt ma być stale rozwijany, a jego obecna zawartość sugeruje, że będzie trafiał do początkujących inwestorów. I dobrze, bo rynkowi potrzeba świeżej krwi i powrotu do czasów, gdy akcje były sexy. Przyciągnięcie nowych inwestorów to wyzwanie, ale utrzymanie ich na giełdzie może być jeszcze trudniejsze. Przed pierwszymi porażkami, które i tak są nieuniknione, ustrzec może uważna lektura „Słownika pojęć”. Znaleźć można na niej całą patologię, nie tylko naszego rynku (tu wybrałem zaledwie kilka przykładów):

Naganiacz – osoba, która agresywnie zachwala daną spółkę (np. w Internecie) lub inwestor zachęcający do kupna akcji spółek, które ma w portfelu i których często chce się pozbyć.

Sporo mamy tego w mediach i na internetowych forach, często przykryte woalem „piaru”. Przypadek Getbacku nic nas nie nauczył, co widać m.in. w naganianiu na akcje spółek gamingowych, rzekomo polskiej specjalności.

Leszcze – Niedoświadczeni inwestorzy lub bez doświadczenia, którzy zazwyczaj tracą pieniądze, łatwo ulegają emocjom i dają sobą manipulować.

Generalnie, to my, inwestorzy indywidualni, zbyt emocjonalni, zbyt niecierpliwi i niekonsekwenti. Mięso armatnie grubasów, o których niżej.

Grubas – Duży inwestor indywidualny, z dużym portfelem, dzięki któremu można się dorobić naśladując jego transakcje.

Z tego terminu jestem szczególnie dumny, bo uknuliśmy go na pb.pl z redaktorem Andrzejem Stecem (obecnie Naczelny „Parkietu”), gdy polskimi kontraktami futures rządziła jedna instytucja, kontrolująca kilkadziesiąt procent wszystkich pozycji. Dziś grubasy już chyba nie te…

Ożenić akcje – Sprzedawać na górce drobnym graczom.

Na to szczególnie powinni uważać początkujący inwestorzy. Wzrosty nie trwają w nieskończoność, a Kowalscy zwykle realizują zyski (lub zamykają straty) za późno.

Odbicie zdechłego kota – Spółka po dużym spadku zaczyna rosnąć. Zgodnie z teorią, wszystko się odbije po dużym spadku, nawet zdechły kot. Ale raczej nie podskoczy wysoko.

Nie kupuj tylko dlatego, że coś mocno potaniało. Historia uczy, że w przypadku akcji, od których ucieka rynek, nie ma na tyle niskiego poziomu cen, by jeszcze nie mogło być taniej.

Giełda chce rozwijać słownik i szuka nowych słów kluczowych. Mam pierwszą propozycję:

#Developedmarket – hashtag po raz pierwszy użyty w polskojęzycznym Twitterze 2 października 2017 roku przez internautę o nicku 1koma44. Wzmocniony w późniejszym okresie wizerunkiem banana, prawdopodobnie nadanym przez internautę o nicku Barnejek, choć niektóre źródła podają, że owoc do sieci wprowadził LucjanTrade. Zwyczajowo dodawany do wszystkich informacji o spółkach, inwestorach i instytucjach, które sytuują nasz rynek kapitałowy na poziomie republiki bananowej.

W pierwszą rocznicę pojawienia się #Developedmarket w obiegu, Polska faktycznie stała się Developed Market według rankingu FTSE Russell.

Termin zniknie z globalnej sieci wraz w prowadzeniem w życie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przyjętej przez polski rząd 1 października 2019 roku 🙂

 

 

Kategorie: Edukacja, Giełda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*

Za co ten ekonomiczny Nobel?

Kategorie: Bez kategorii

15

…tyle dni czekamy już na publikację ogłoszenej publicznie, ale nikomu nie pokazanej, Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Kategorie: Bez kategorii

Co siódmy pracownik nie śpi przez problemy finansowe

Wybraliśmy, a teraz pora na powrót do codzienności. Okazuje się – wbrew powszechnie obowiązującej tezie o rynku pracownika nad Wisłą – że jest bardziej szaro niż różowo. Przynajmniej, w odczuciu samych pracowników. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Gospodarka, Polska

Monitoring pokrycia analitycznego – październik

Minął kolejny miesiąc i kursy spółek, będących przedmiotem „pokrycia analicznego” w programie GPW, powinny być coraz bliżej cen docelowych z wakacji. Tymczasem, jest przeciwnie. Oczywiście, można to wytłumaczyć giełdową koniunkturą, gdyby papiery nie ustępowały indeksowi WIG. Ale znów ustąpiły… Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

Seminarium CFA 2019

Raport już wkrótce na zByka.pl

Kategorie: Bez kategorii

Słowa “interesariusze” vs. “akcjonariusze”

Tak “interesariusze” ścigają “akcjonariuszy” w raportach największych instytucji finansowych na świecie. “ESG” jako bonus. Fragment raportu CFA Society Poland, o którym wkrótce napiszę dużo więcej:

Kategorie: Finanse, Giełda

Sądny czwartek

Kategorie: Bez kategorii

Mission impossible

Obiecuję zgłębić temat, gdy tylko dostaniemy dokument do ręki.

Kategorie: Bez kategorii

Mission completed

Posłuchali

Kategorie: Bez kategorii

Jak zainwestować w polskie spółki odpowiedzialne środowiskowo? (RANKING)

Niestety, w tym tekście nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, Polskie spółki giełdowe nie są odpowiedzialne środowiskowo. Co więcej, one nawet nie są świadome środowiskowo. Nie wiedzą, co to ESG. Na szczęście, to się niedługo zmieni. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda, Polska, Rynki

Condohotele – nadzór ostrzega!

Uwierzyłeś kiedyś w 10 proc. gwarantowanego zysku z inwestycji? Nie, słusznie. Ale ktoś inny mógł uwierzyć. Przynajmniej do komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego. Dodajmy, świetnie napisanego komunikatu.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wartość mieszkań kontra polski PKB

Wykres, który pokazuje, że do bańki z 2007 roku na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych jeszcze nam trochę zostało. Trochę. Fajne dane w tekście Michała Żuławińskiego z Bankier.pl (kliknij w obrazek)

Kategorie: Bez kategorii

Najpierw normalność, potem zaufanie

Mądrego zawsze warto poczytać:

 

Kategorie: Bez kategorii, Giełda

Odrób lekcję z DM Vestor

Niezależny Dom Maklerski Vestor ma zniknąć za dwa miesiące – zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego. Słusznie. Jaką lekcję może przy okazji odrobić inwestor? Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Polskie ESG

Podobno już mieliśmy nie być rynkiem “wschodzącym”, tylko “rozwiniętym”. Natomiast JP Morgan zrewanżował się doceniając nasze podejście do ESG. Polecam też ciekawy tekst w “Financial Times”.

Kategorie: Bez kategorii

Banki klimatowi

Kategorie: Bez kategorii

Inwestorzy mogą ocalić świat

Trwa tydzień strajków klimatycznych na całym świecie. Protestującym w słusznej sprawie podpowiadam – chcecie być skuteczni? Idźcie na giełdy, do banków, funduszy. Przekonajcie inwestorów do swoich racji. To wystarczy. Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Polityka, Rynki

Nikt nie pisze o ESG

Kategorie: Bez kategorii

Monitoring pokrycia: pierwsze “sprzedaj”!

Kategorie: Bez kategorii

Copyright © 2019 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑