Partner sekcji:

Przyszłość finansów (RAPORT)

Może nie wszyscy Kowalscy zauważyli, ale analiza słów w raportach instytucji finansowych pokazuje, że branża przechodzi rewolucję. Według raportu SpotData, zrealizowanego na 15. urodziny CFA Society Poland, obszarów transformacji jest sześć. Wśród nich rewolucja ESG.

Zautomatyzowana analiza tysiąca raportów finansowych 50 największych instytucji finansowych na świecie za ostatnie 15 lat oraz 40 publikacji naukowych pochodzących z banków centralnych i instytucji nadzorczych. Efekt? Chmura słów występujących w okolicach słowa „strategy” w latach 2007 (po lewej) i 2018 (po prawej):

Zmiany, zmiany, zmiany…

Analitycy SpotDaty poszli dalej i wyróżnili sześć najważniejszych obszarów transformacji sektora finansowego:

  1. Obszar zmian makroekonomicznych, czyli dotyczący interakcji sektora finansowego
    jako całości z gospodarką
  2.  Obszar zmian struktur rynkowych, czyli przemiany w rodzaju instytucji obecnych na
    rynku i ich interakcji
  3. Obszar zmian technologicznych, czyli kluczowa grupa zmian, dotycząca  implementacji nowych technologii cyfrowych
  4. Obszar zmian produktowych, czyli trendy najbardziej widoczne od  strony konsumentów usług – w jaki sposób usługi te zmieniają swój charakter
  5.  Obszar zmian rynku pracy, dotyczący ewolucji struktury popytu na pracę w sektorze finansowym
  6. Obszar zmian społecznych dotyczący reakcji sektora finansowego na kluczowe
    współczesne megatrendy społeczne

Przyszłość finansów

Rewolucja ESG

Mnie najbardziej ciekawi punkt ostatni. Po kryzysie finansowym sektor finansowy znalazł się pod dużą presją opinii publicznej i w naturalny sposób wzrosła jego wrażliwość na zmiany społeczne. Instytucje finansowe chętnie deklarują zaangażowanie w problemy, które przykuwają uwagę opinii publicznej. Ale czy za tym może kryć się realna zmiana w podejmowanych decyzjach?

– Są trzy megatrendy społeczne, w które sektor finansowy deklaruje realne zaangażowanie: ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna oraz wysoka jakość corporate governance. Te trzy trendy skupiają się w bardzo popularnym akronimie ESG (environment, society, governance). W ujęciu minimum wskaźniki ESG mają być dodatkowym elementem ratingu przy inwestycjach, udzielaniu kredytów i świadczeniu innych usług. W ujęciu maksimum ma być to znacznie szersza agenda, zakładająca dużo większą niż dotychczas dbałość o innych interesariuszy niż tylko właściciele – czytamy w raporcie CFA Society Poland.

Na dowód wystarczy rzut oka na poniższy wykres:

„Interesariusze” coraz mocniej naciskają na „akcjonariuszy”, choć warto zwrócić uwagę na skalę (więcej na ten temat w moim niedawnym tekście)

Na koniec smutny wykres dla fanów giełdy. Coraz mniej rynku kapitałowego:

Polskie różnice

Trendy w polskim sektorze finansowym są zasadniczo bardzo podobne do trendów światowych, ale udało się znaleźć też kilka istotnych różnic.

– Po pierwsze, w Polsce sektor finansowy jest znacznie mniejszy w relacji do PKB niż w krajach rozwiniętych i ma pole do dalszej ekspansji. Rozwój ekstensywny nie traci więc tak bardzo na znaczeniu. Po drugie, polski sektor finansowy nie został mocno dotknięty kryzysem z 2008 r. jak instytucje z krajów rozwiniętych i nie stał się obciążeniem dla gospodarki – zmiana podejścia do zarządzania ryzykiem nie jest więc tak widoczna w Polsce jak średnio na świecie. W Polsce zawsze do ryzyka podchodzono bardzo konserwatywnie. Po trzecie, polski sektor finansowy jest relatywnie młody, więc szybciej zaczął się dostosowywać do zmian technologicznych. Automatyzacja i cyfryzacja były wysoko na agendzie już wiele lat temu, choć znaczenie tych procesów wciąż rośnie – piszą analitycy SpotData.

Fanom statystyki polecam cały raport, w którym znalazło się też osiem bardzo ciekawych wywiadów z przedstawicielami branży finansowej. Szczególnie polecam opinie Raimondo Egginka, walczącego od lat o prawa drobnych inwestorów, oraz Marcina Iwucia, który karierę w finansach porzucił dla blogowania. Mądry ruch 😉

W raporcie CFA Society Poland znaleźć można dużo więcej ciekawych informacji. Zostaw mi swojego maile, to prześlę pełną wersję.

Polityka prywatności

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

Sticky post

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑