Rząd chyba zapomniał o OIPE

Dokładnie w dziewięć miesięcy po tym, jak projekt ustawy o OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) trafił do rządowego komitetu do spraw europejskich, “Dziennik Gazeta Prawna” opublikował mój tekst na ten temat. Dziewięć miesięcy bowiem minęło, a polska ustawa nadal się nie urodziła. Mają ją już Słowacy, Czesi czy Węgrzy…

Sam projekt jest jeszcze starszy, bo powstał w grudniu 2020 roku. Przepisy dopuszczające na rynek nowy, tańszy i korzystnie opodatkowany emerytalny produkt inwestycyjny miały wejść w życie w marcu. Wygląda na to, że władza ustawę ma tam, gdzie cały rynek kapitałowy, a najlepszym zabezpieczeniem emerytalnym pozostaną inwestycje w dzieci.

Powstanie PEPP Valdis Dombrovskis, wiceszef Komisji Europejskiej, ogłosił już w 2017 roku (foto: Olivier Hoslet/EPA)

Powstanie PEPP Valdis Dombrovskis, wiceszef Komisji Europejskiej, ogłosił już w 2017 roku (foto: Olivier Hoslet/EPA)

Defetyzm? Możliwe. W sumie niewiele jest państw, które oferują obywatelom aż tyle planów emerytalnych. ZUS, OFE (ktoś jeszcze pamięta, że miały być zmienione w „nowe IKE”?), IKE, IKZE, PPE i PPK, którego nieduża popularność to rachunek za brak zaufania drobnych ciułaczy do rządzących. W tym chaosie łatwo się pogubić. Kompasem miał być centralny rejestr emerytalny, w którym każdy miał móc sprawdzić swoją przyszłą emeryturę, ale odpowiedzialny za system Polski Fundusz Rozwoju – nie ze swojej winy – od lat nie może go stworzyć. Po co dodawać do tej układanki kolejny program? Powodów jest wiele.

Biurokraci z Brukseli w końcu wymyślili coś dobrego. Przynajmniej dla polskich inwestorów, przyszłych emerytów. Zyskają oni kolejny produkt korzystny podatkowo. Wiemy, jak mizerna będzie w przyszłości stopa zastąpienia (relacja emerytury do ostatniego wynagrodzenia) i narzekamy, że Polacy nie inwestują długoterminowo. Wraz z OIPE dostaniemy nowe narzędzie. Na dodatek takie, w którym sami decydujemy, w co inwestujemy – inaczej niż w PPK czy OFE. To pomoże edukacji, na którą stale narzekamy. Nic bowiem tak nie poprawia wiedzy, jak jej samodzielne wykorzystanie w praktyce.

Unia dostrzega ten sam proces, który my widzimy – społeczeństwa się starzeją, pracownicy są coraz bardziej mobilni, pracują już nie tylko na etacie, a państwa członkowskie mają programy emerytalne chaotyczne albo żadne. Wymusza więc na rządach, by wprowadziły prosty i tani produkt. Jest transgraniczny, przejrzysty, elastyczny w wypłacie i polityce inwestycyjnej, a także dystrybuowany online. Dostawcy OIPE mają też obowiązek oferowania produktu podstawowego z roczną opłatą za zarządzanie wysokości maksymalnie 1 proc.

Państwom zostawiono przy tym wybór, jeśli chodzi o rozwiązania podatkowe skłaniające do inwestycji w OIPE. Nasza ustawa idzie w dobrym kierunku, choć została oparta właśnie na IKE (bo efekty podatkowe widzą od razu, ale budżet niestety też). Już w grudniu 2020 apelowałem, żeby był możliwy transfer IKE do OIPE (w drugą stronę był w pierwotnym projekcie). I pojawił się, to dobrze.

Czekamy zatem na produkt z takim samym limitem inwestycji (17 766 zł w 2022 r.) i brakiem podatku od dochodów kapitałowych. Co istotne, można mieć OIPE, mając już IKE, więc Kowalski dostaje kolejny produkt i kolejną zachętę do inwestowania długoterminowego. Dzięki transferom między OIPE a IKE możliwa stanie się prawdziwa konkurencja. Oczywiście, pod warunkiem, że polskie instytucje nie zlekceważą tego produktu. Jeśli tak zrobią, lukę może wypełnić zagraniczna konkurencja. Skoro to produkt „paneuropejski” i ponadgraniczny, na polskim rynku mogą pojawić się jego dostawcy – zagraniczni ubezpieczyciele, towarzystwa funduszy czy domy maklerskie, oferujące Polakom swoje OIPE. Jesteśmy na tyle dużym rynkiem, że możemy przyciągnąć zagranicznych graczy, co oczywiście powinno wpłynąć na dalsze poszerzanie wachlarza dostępnych produktów inwestycyjnych i zmniejszanie opłat. Słowacki robodoradca Finax, którym kieruję w Polsce, już gotuje się w blokach startowych.

Pozostało już jedynie – lub aż – uchwalenie ustawy. Dyrektywa zobowiązała państwa unijne do wdrożenia lokalnych ustaw do 22 marca 2022 roku. Pierwsze uchwaliły je Czechy, Dania, Holandia, Węgry, Luksemburg i Słowacja. Polska ciągle czeka, choć koniec konsultacji publicznych i opiniowania ogłoszono już w lipcu 2021. Pora piękne słowa o dbanie o przyszłość polskich emerytów i polskiego rynku kapitałowego zamienić w czyny. Oby przed końcem kolejnego roku podatkowego.

Kategorie: Emerytura, Finanse, Polityka, Polska

Sticky post

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Chcesz przyjęcia euro?

Polacy są w tej sprawie podzieleni, jak we wszystkim:

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Polski rynek potrzebuje Chodakowskiej

Poleca dwie książki, przestrzega przed dwoma błędami i zmieniłby dwie rzeczy na polskim rynku. Na pytania „Janosika” odpowiada Kamil Gemra, doktor z SGH i znany inwestor indywidualny.

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Szef Comparic.pl w Janosiku

Dlaczego nie lubi Belki i polityków? Jak na jego inwestycje wpłynął pewien panel dyskusyjny?  Na te i inne pytania „Janosika” odpowiada Arkadiusz Jóźwiak, szef portalu Comparic, który w tym roku był już nominowany do najbardziej prestiżowych nagród na rynku.

Kategorie: Wideo

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sztuczna Inteligencja pisze wiersz o inwestowaniu

Poprosiłem sztuczną inteligencję (GPT-4) o wiersz na temat inwestycji. Oto, co w kilka sekund stworzyła. Inspirujący?

O inwestycjach wspomnieć chcę, w wierszu krótkim dziś,
Gdzie pieniądz rośnie, czas ucieka, a rynek rządzi snem.
Na falach giełdy unosimy się, ku zyskom, wzrostom wciąż,
W poszukiwaniu fortuny, szczęścia, wśród inwestorów grem.

Długoterminowe plany piętrzą się, jak góry wyższe drąż,
Różnorodność portfela tworzy, jak piękny ogród, gdzieś.
Zarówno akcje, jak i obligacje, w koszyku mieszczą się,
Oszczędności na przyszłość składane, owoce dojrzewają we mgle.

Ryzyko, jak mewa wśród fal, unosi się nad wodą tu,
Wciąż zmieniając swe kształty, a ostrożność jest jak kotwica, co trzyma nas u stóp.
Nauka, doświadczenie, intuicja – towarzysze na tej drodze są,
Gdyż inwestowanie to sztuka, której zręczność na wagę złota waży.

Cierpliwość i mądrość, jak latarnie, prowadzą nas przez burze,
A marzenia o lepszym jutrze w sercach inwestorów trwają.
Niech ten wiersz przypomni, że inwestowanie to pasja i sztuka,
Co w swej istocie, jak życie, skrywa tajemnice niezmierzone.

Kategorie: Lifestyle

Zmieńmy inwestorów!

Po nazwisku ma masę skrótowców: CFA, CIIA, PRM, CFO…, ale jak tak naprawdę sam inwestuje Karol Matczak? I dlaczego zmiany na polskim rynku chciałby zacząć od …inwestorów? Tego dowiecie się z tego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Wideo

Sztuczna Inteligencja u Janosika

To się musiało tak skończyć. Zaprosiłem do swojego programu Chat GPT-4. Straszna gaduła!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle

Z nastolatkiem o inwestowaniu

Wyzwanie było duże! W ramach świetnego projektu “Trampki na giełdzie”, rozmawiałem z Antkiem o inwestowaniu. I nie tylko…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Sztuczna inteligencja o polskiej emeryturze

Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w praktyce zaczyna robić się tematem roku. Postanowiłem to wykorzystać i zapytać OpenAI GPT-4, funkcjonująca od marca, o emeryturę. Nie przeraziło jej nawet nurtujące wielu Polaków pytanie o to, czy ZUS zbankrutuje 🙂 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Lifestyle

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑