Partner sekcji:

Mieszkania już nie tanieją

W lipcu ceny nieruchomości minimalnie wzrosły – wynika z indeksów cen transakcyjnych Cenatorium. Co będzie dalej? Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w kraju ustabilizował się na poziomie 103,50 pkt., czyli względem poprzedniego miesiąca wzrósł o zaledwie 0,10 pkt. Nastroje w dalszym ciągu pozostają pesymistyczne. W najnowszej ankiecie, ponad 66,7% ekspertów przewiduje dalsze pogarszanie warunków gospodarczych dla rynku mieszkań w Polsce w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy. Tylko co dziesiąty ankietowany spodziewa się poprawy sytuacji w kraju.

Najnowsze dane opublikowane przez NBP za II kwartał 2020 roku wskazują na spore zmiany w zakresie cen mieszkań na rynku mieszkaniowym w kraju. O ile średnia cena ofertowa w 7 głównych miastach w Polsce na rynku pierwotnym nadal rosła, to średnia cena transakcyjna odwróciła swój trend i spadła o 1,4%, kształtując się na poziomie 8377 zł/mkw. Na rynku wtórnym odnotowano odwrotną tendencje. Średnia cena ofertowa w 7 największych miastach spadła, podczas gdy średnia cena transakcyjna wzrosła o 2%, wyniosła 8151 zł/mkw., a więc nadal plasuje się poniżej średniej obliczonej dla rynku pierwotnego. Biorąc pod lupę dane opublikowane przez NBP widać jednak spore różnice na poszczególnych rynkach. W Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu na rynku pierwotnym odnotowano wzrost cen ofertowych, przy równoczesnym spadku średniej ceny transakcyjnej. Wzrost cen może więc wynikać z wyprzedawania z oferty najtańszych mieszkań. W Poznaniu i Krakowie wzrosła z kolei zarówno średnia cena oferty, jak i średnia cena sprzedanych mieszkań. Te miasta w II kwartale odnotowały jednak najmniejsze spadki wolumenu sprzedaży, a więc deweloperzy nie odczuwali dużej presji na obniżkę cen. Z kolei w Łodzi i Gdyni, gdzie spadek liczby transakcji w II kwartale był bardzo wysoki, na rynku pierwotnym spadła zarówno średnia cena ofertowa, jak i cena transakcyjna. Można więc wnioskować, że w tych miastach ceny mogły być wcześniej sporo zawyżone, a udział zakupów inwestycyjnych bardzo wysoki. Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości

Co to jest Cenatorium >>  

Dane Cenatorium także wskazują na większy spadek cen transakcyjnych na rynku pierwotnym, niż na rynku wtórnym. W 14 spośród 20 największych miast w Polsce na rynku pierwotnym średnia cena mkw. mieszkania spadła, podczas gdy na rynku wtórnym taką sytuację odnotowano tylko na 4 rynkach. Sytuacja ta wynika z faktu, iż mieszkania na rynku wtórnym w większości miast są tańsze niż na rynku pierwotnym, a także, nie dość że są urządzone, to i gotowe do zamieszkania.  Stąd mniej widoczna jest tendencja do nabywania najtaniej wycenionych na rynku mieszkań.

Prognozy dla cen mieszkań >> 

Z danych opublikowanych przez GUS, dotyczących skali budownictwa w Polsce można wnioskować o poprawie sytuacji w budownictwie. O ile kwiecień 2020 roku był najsłabszym od dawna miesiącem w zakresie liczby wydanych pozwoleń na budowę, jak i liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, o tyle kolejne miesiące 2020 roku wskazywały na odbicie. Liczba wydawanych pozwoleń na budowę rosła do czerwca 2020 roku, co po części było efektem odbicia po dwóch pełnych miesiącach ograniczonej pracy urzędów. Jednak w lipcu br. liczba wydanych pozwoleń na budowę w Polsce odwróciła trend i spadła m/m o blisko 8%. Odpowiedzialni byli za to głównie deweloperzy, którzy ostrożnie planują kolejne inwestycje, nie chcąc doprowadzić do nadpodaży mieszkań na rynku. W przeciwnym razie będzie rosła presja na obniżki cen – komentuje Anna Karaś, autor analizy na stronach urban.one.  Równocześnie liczba pozwoleń na budowę uzyskiwanych przez inwestorów indywidualnych nadal rosła. Liczba rozpoczynanych budów od kwietnia do lipca br. sukcesywnie rosła, najbardziej dynamicznie w zakresie inwestycji przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem, ale także w zakresie inwestycji realizowanych przez inwestorów indywidualnych. Z opublikowanych danych można wnioskować, że w kolejnych miesiącach liczba nowych inwestycji deweloperskich będzie niższa niż w kilku ubiegłych kwartałach oraz, że Polacy coraz liczniej decydują się na budowę domu – mówi Anna Karaś. 

Jak zachowywały się ceny w największych miasta? Jak było w Warszawie? Znajdziesz w dużo obszerniejszej analizie na stronach Urban.one >> 

Ceny działek budowlanych

W lipcu 2020 roku ceny działek na cele budowlane pozostawały stabilne względem poprzedniego miesiąca. Lipiec zamknął się wynikiem równym 135,84 pkt., co oznacza, że w ujęciu m/m zmiana wyniosła jedynie 0,12 pkt.

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej przez Cenatorium 44% ekspertów przewidywała poprawę  sytuacji gospodarczej dla gruntów na cele budowlane w najbliższych 6 miesiącach. 33% było zupełnie odmiennego zdania i spodziewała się pogorszenia sytuacji.

Pandemia COVID-19 wyraźnie wpłynęła na wzrost popytu na zakup domów i działek budowlanych. Przymusowa kwarantanna uświadomiła ile warty jest kawałek ogródka, co znajduje już pierwsze odbicie w danych transakcyjnych i danych GUS. Ze wstępnych szacunków wynika, że w drugim kwartale 2020 roku w porównaniu do kwartału poprzedniego liczba transakcji dotyczących zakupu domu jednorodzinnego wzrosła na poziomie 15-18%. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Pokazują to także dane dotyczące zakupu gruntów pod zabudowę jednorodzinną. Ze wstępnych danych wynika, że w minionym kwartale w Polsce liczba transakcji dotyczących zakupu działek budowlanych wzrosła o około 7%. Obok rosnącej liczby transakcji dotyczących zakupów domów i działek budowlanych notujemy duży wzrost rozpoczynanych budów domów jednorodzinnych realizowanych przez inwestorów indywidualnych. Średnio w Polsce w II kwartale 2020 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o niecałe 6%, przy czym w zakresie samego budownictwa indywidualnego o ponad 14%. W zakresie rozpoczynanych budów wyniki są jeszcze ciekawsze. Średnio w Polsce w II kwartale rozpoczęto budowę blisko 10% mniej mieszkań niż w I kwartale, ale w zakresie budownictwa indywidualnego odnotowano wzrost na poziomie aż 26%. Największy wzrost w zakresie rozpoczynanych budów indywidualnych odnotowano w województwie lubelskim i podkarpackim.

Wyceń swoje mieszkanie online w kilka minut >> 

Polityka prywatności

Kategorie: Polska, Rynki

Sticky post

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sztuczna Inteligencja pisze wiersz o inwestowaniu

Poprosiłem sztuczną inteligencję (GPT-4) o wiersz na temat inwestycji. Oto, co w kilka sekund stworzyła. Inspirujący?

O inwestycjach wspomnieć chcę, w wierszu krótkim dziś,
Gdzie pieniądz rośnie, czas ucieka, a rynek rządzi snem.
Na falach giełdy unosimy się, ku zyskom, wzrostom wciąż,
W poszukiwaniu fortuny, szczęścia, wśród inwestorów grem.

Długoterminowe plany piętrzą się, jak góry wyższe drąż,
Różnorodność portfela tworzy, jak piękny ogród, gdzieś.
Zarówno akcje, jak i obligacje, w koszyku mieszczą się,
Oszczędności na przyszłość składane, owoce dojrzewają we mgle.

Ryzyko, jak mewa wśród fal, unosi się nad wodą tu,
Wciąż zmieniając swe kształty, a ostrożność jest jak kotwica, co trzyma nas u stóp.
Nauka, doświadczenie, intuicja – towarzysze na tej drodze są,
Gdyż inwestowanie to sztuka, której zręczność na wagę złota waży.

Cierpliwość i mądrość, jak latarnie, prowadzą nas przez burze,
A marzenia o lepszym jutrze w sercach inwestorów trwają.
Niech ten wiersz przypomni, że inwestowanie to pasja i sztuka,
Co w swej istocie, jak życie, skrywa tajemnice niezmierzone.

Kategorie: Lifestyle

Zmieńmy inwestorów!

Po nazwisku ma masę skrótowców: CFA, CIIA, PRM, CFO…, ale jak tak naprawdę sam inwestuje Karol Matczak? I dlaczego zmiany na polskim rynku chciałby zacząć od …inwestorów? Tego dowiecie się z tego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Wideo

Sztuczna Inteligencja u Janosika

To się musiało tak skończyć. Zaprosiłem do swojego programu Chat GPT-4. Straszna gaduła!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle

Z nastolatkiem o inwestowaniu

Wyzwanie było duże! W ramach świetnego projektu “Trampki na giełdzie”, rozmawiałem z Antkiem o inwestowaniu. I nie tylko…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Sztuczna inteligencja o polskiej emeryturze

Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w praktyce zaczyna robić się tematem roku. Postanowiłem to wykorzystać i zapytać OpenAI GPT-4, funkcjonująca od marca, o emeryturę. Nie przeraziło jej nawet nurtujące wielu Polaków pytanie o to, czy ZUS zbankrutuje 🙂 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Lifestyle

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Hirsch, Jaroszek, Samcik, Szafrański w jednym miejscu

Wielka debata blogerów powróciła! Masz 150 minut? Zapraszam!

Kategorie: Finanse, Gospodarka, Media, Polska, Wideo

Influencer rynku – pomożecie?

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się, że zostałem nominowany w konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji dla inwestorów w regionie, w kategorii “Influencer rynku”. Dziękuję za wyróżnienie!

ZAGŁOSUJ >>

Kategorie: Giełda

Jak inwestuje Piotr Kuczyński

Pana Piotra Kuczyńskiego znam od lat – tak samo, jak czytelnicy “Pulsu Biznesu” czy Bankiera, w których miałem szczęście pracować. Jednak po raz pierwszy udało mi się go namówić na rozmową o własnych inwestycjach (lub nawet – własnych spekulacjach).

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Quiz z Factfulness

Przeczytałem wspaniałą książkę “Factfulness” (tanio do kupienia np. w Empiku) – bazuje w sumie na poniższym quizie, więc zanim przeczytasz, rozwiąż:

Kategorie: Edukacja

Co to jest ETF?

Niech podpowiedzą klocki lego 🙂

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Jak inwestuje były wiceprezes ZUS

Rozmowa z prawnikiem o inwestowaniu? Wcale nie musi być nudna! Dowiódł tego właśnie Marcin Wojewódka, radca prawny, doktor ekonomii, a prywatnie inwestor giełdowy. W „Janosiku” mówi o swojej emeryturze (warto, bo to przecież były wiceprezes ZUS), stracie kasy na wielkiej powodzi i korzyściach z lektury …Hrabiego Monte Christo.

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle

20 prognoz na 2023

Można już głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Kluczowe rady dla inwestorów na trudne czasy (WEBINARIUM)

Nic tak nie uczy inwestorów, jak rynkowe spadki. W ostatnim w tym roku webinarium przerobimy więc lekcję, jaką dał nam wszystkim 2022 roku. Po co? By nie tracić majątku w sytuacjach kryzysowych.

  • Błędy inwestycyjne w czasie spadków
  • Czy lepiej inwestować w regularnie czy jednorazowo?
  • A może lepiej sprzedać i wrócić na rynek po bessie?
  • Co jest najważniejsze w finansach osobistych?
  • Jak reagują klienci Finax na spadki?

 

Kategorie: Edukacja

Czy inwestowanie ESG ocali świat?

Kilka słów o fajnej konferecji FinTech Poland poświęconej ESG i fintech, czyli moim dwóm “konikom”. Na zaproszenie odpowiedziałem nieśmiało, bo wcześniej zrobiłem sondę na Twitterze z pytaniem “Czy ESG może ocalić świat❓”i możliwymi odpowiedziami w starej szkolnej skali 2 do 5. Efekt😱

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Mundialowy quiz gospodarczy

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑