Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉

Im niższy podatek z inwestycji dla przyszłych emerytów, tym lepiej. Propozycja wydaje mi się więc korzystna. Ale, jak wspomniałem, raczej bym się do niej nie przywiązywał. Wykorzystam ją jednak w innym celu – pospekulowania o tym, jaki powinien być dobry podatek od zysków kapitałowych.

Przede wszystkim, powinien być. Wiem, wiem, zaraz usłyszę „ale ten dochód już był opodatkowany”. No nie, nie był. Nie zgadzam się też z tymi, którzy widzą w podatku Belki główne zło polskiego rynku, a jego usunięcie traktują jako sygnał odpalenia pokoleniowej hossy na GPW. Taki wniosek można wyciągnąć np. z badania OBI prowadzonego co roku przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Polecam świetny tekst ze stron stowarzyszenia na ten temat.

Dużo większym problemem naszego rynku wydaje mi się wpływ polityki (polecam komentarz Michała Masłowskiego na temat niedawnych tłitów premiera i wicepremiera), całkowity brak zaufania do rynku i wynikająca z tego niechęć Polaków do inwestowania.

Z podatkiem inwestorzy muszą się nauczyć żyć, jak w całej Europie. Warto go natomiast wykorzystać właśnie do tego, by zachęcać Polaków do inwestowania. Dobrego inwestowania (nie mylić ze spekulowaniem). Jako powinien być zatem taki dobry podatek Belki?

Spojrzę na sprawę z punktu widzenia drobnego inwestora, którego celem jest zbudowanie majątku (choć może to za duże słowo) i godne życie na emeryturze. Określenie punktu widzenia jest ważne, bo często kłócimy się o daną rzecz (np. podatek) nie ustalając kryteriów oceny. To, co dobre dla Kowalskiego, nie musi być dobre dla ministra finansów, szefa funduszu inwestycyjnego czy bankiera.

Jaki powinien być zatem taki dobry system podatkowy? Zainspirowała mnie prezentacja podczas niedawnej konferencji IGTE, pod tytułem „Best practices and performance of auto-
enrolment mechanisms for pension savings” (kliknij, to ściągniesz). Zachodni eksperci wzięli pod uwagę produkty emerytalne – dla mnie główny punkt odniesienia dla oceny dobrego podatku. Wnioski?

  • Powinien skłaniać do uczestnictwa w programie (=jak najwięcej ludzi inwestuje)
  • Powinien sprzyjać budowaniu oszczędności (=inwestujący odkładają jak najwięcej)
  • Powinien dawać dobre stopy zwrotu (=inwestycja przynosi jak najwyższe stopy zwrotu)

Czy obecny podatek Belki pomaga spełnić choć jeden z tych trzech punktów? Nie. Czy ten po proponowanych zmianach spełni? Może trochę w drugim punkcie, choć – jak już przekonywałem – to nie Belka jest głównym powodem, dla którego ludzie nie inwestują.

To może szerzej. Jak proponowane zmiany mogą pomóc w rozwoju istniejących programów emerytalnych – PPK, IKE, IKZE czy nadchodzące OIPE? Wszystkie one opierają się na zwolnieniu z podatku Belki i to jest ich podstawowa (w przypadku IKE i IKZE jedyna) zaleta. Proponowane zmiany w podatku (zwolnienie z niego) mogą rozłożyć te programy. Chyba że kwota inwestycji w ich ramach zostanie zwiększona (przy obecnej sytuacji budżetowej, małe szanse).

Zmiany nic nie pomogą. Jakie mogłyby pomóc? Takie premiujące spokojne, systematyczne, długoterminowe inwestowanie. Jak w Czechach czy na Słowacji, gdzie jeśli wyjdziemy z inwestycji po odpowiednio trzech latach lub jednym roku, podatku od zysku kapitałowego nie zapłacimy w ogóle.

Zdecydowanie polecam ten wątek:

Ciąg dalszy nastąpi

Kategorie: Emerytura, Finanse

Sticky post

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑