Jak zacząć inwestować

Poprosiłem blogerów o radę. Jedną. Dla studentów. Wyszło tego dużo więcej i bardziej uniwersalnie niż myślałem.

Prezentuję wybrane trzy rady tutaj, a więcej (aż dziesięć!) znajdziecie w blogu Finax. Głos zabrali m.in. Tomasz Jaroszek, Jacek Lempart, Albert Longterm i poniższa trójka:

 

1.Michał Szafrański, autor książki “Finansowy Ninja”

Zawsze zalecam studentom jak najwcześniejsze rozpoczęcie pracy – nawet dorywczej. Po pierwsze: pozwala to nabyć praktyki, dobrze poznać realia i zdobywać cenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Po drugie: każda zarobiona w ten sposób stówka buduje nadwyżki finansowe i fundament pewności siebie.

Mając nadwyżki – można je inwestować. Na początkowym etapie najlepiej w siebie i podnoszenie własnej wartości na rynku pracy. Jeśli brak pomysłów jak, to dobrze jest zainwestować część pieniędzy na rynkach kapitałowych. Osobiście robiłbym to przez zakup ETF-ów w 100% składających się z akcji, bo jako młody człowiek miałbym bardzo długi horyzont inwestycyjny a rozpoczynając wcześnie = inwestycje mogłyby solidne rozpędzić siłę “procentu składanego”. 

Zaczynałbym od kont IKE i IKZE kupując np. VWCE – akumulujący ETF z akcjami z całego świata. Potem, gdybym chciał inwestować większe kwoty, skorzystałbym z gotowych portfeli u robo-doradców albo po prostu akumulował maksymalnie kilka ETF-ów na kontach brokerskich stopniowo poszerzając wiedzę o inwestowaniu i dostosowując poziom ryzyka do moich odkrywanych na bieżąco preferencji inwestycyjnych.

Ale miejcie na uwadze, że nie jestem doradcą inwestycyjnym i każdy musi samodzielnie wypracować własne podejście.

2. Anna Smolińska, Kobieta Inwestuje

Każdy, bez wyjątku, musi w dorosłym życiu zajmować się swoimi finansami. A skuteczne zarządzanie pieniędzmi przede wszystkim opiera się na wyrobionych przez nas odpowiednio wcześnie nawykach. I to jest właśnie ten czas, by je ukształtować! 

Wiem, że nikt nas tego nie nauczył, a studia to najczęściej nie jest moment finansowej prosperity. Ale już teraz możesz pracować na to, by Twoja przyszłość była bezpieczna i spokojna finansowo.  

Dorabianie, prowadzenie budżetu, odkładanie na inwestowanie i pierwsze próby inwestowania choćby małymi sumami, ale regularnie – to wszystko możesz, a nawet powinnaś/powinieneś robić od dziś. Bo to, co robimy w związku ze swoimi pieniędzmi dziś, odpłaca się w przyszłości z nawiązką!  

Wiedza na ten temat dostępna jest w zasięgu Twoich rąk, wystarczy sięgnąć, do czego Cię bardzo namawiam. A wiem, że dasz radę, bo sama jestem mamą studiującego syna, który inwestuje… Powodzenia!

3. Przemysław Gerschmann, Equity Magazine

Nim zaczniesz inwestować musisz określić po co to robisz, co jest Twoim celem. Moim jest niezależność finansowa. Każdy może ją osiągnąć jeśli skupi się na 4 obszarach, które możemy kontrolować:

  • stopie oszczędności (ile procent z comiesięcznych przychodów odkładamy na konto) 
  • wyborze odpowiedniej strategii inwestycyjnej (każdy ma inną, a najlepsza to ta, która jest do utrzymania przez długi czas)
  • cieciu kosztów inwestycyjnych i optymalizacji podatkowej
  • trzymaniu się własnego planu przez lata.

Giełda jest doskonałym narzędziem do pomnażania kapitału, ale trudnym do budowania go od zera. Dlatego przez lata musimy zasilać nasz majątek oszczędnościami (Buffett też tak robił). Procent składany działa fantastycznie dopiero po dłuższym czasie, kiedy nasz kapitał jest wystarczająco duży. Wiele osób tego nigdy nie doczeka i zniechęci się brakiem szybkich i dużych wyników. A później, gdy zrozumie swój błąd, to powie że jest już za późno. Dlatego punkt nr 4. jest bardzo ważny – trzymaj się planu!

Czytaj pozostałych siedem rad >>

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑