Jak zacząć inwestować

Poprosiłem blogerów o radę. Jedną. Dla studentów. Wyszło tego dużo więcej i bardziej uniwersalnie niż myślałem.

Prezentuję wybrane trzy rady tutaj, a więcej (aż dziesięć!) znajdziecie w blogu Finax. Głos zabrali m.in. Tomasz Jaroszek, Jacek Lempart, Albert Longterm i poniższa trójka:

 

1.Michał Szafrański, autor książki “Finansowy Ninja”

Zawsze zalecam studentom jak najwcześniejsze rozpoczęcie pracy – nawet dorywczej. Po pierwsze: pozwala to nabyć praktyki, dobrze poznać realia i zdobywać cenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Po drugie: każda zarobiona w ten sposób stówka buduje nadwyżki finansowe i fundament pewności siebie.

Mając nadwyżki – można je inwestować. Na początkowym etapie najlepiej w siebie i podnoszenie własnej wartości na rynku pracy. Jeśli brak pomysłów jak, to dobrze jest zainwestować część pieniędzy na rynkach kapitałowych. Osobiście robiłbym to przez zakup ETF-ów w 100% składających się z akcji, bo jako młody człowiek miałbym bardzo długi horyzont inwestycyjny a rozpoczynając wcześnie = inwestycje mogłyby solidne rozpędzić siłę “procentu składanego”. 

Zaczynałbym od kont IKE i IKZE kupując np. VWCE – akumulujący ETF z akcjami z całego świata. Potem, gdybym chciał inwestować większe kwoty, skorzystałbym z gotowych portfeli u robo-doradców albo po prostu akumulował maksymalnie kilka ETF-ów na kontach brokerskich stopniowo poszerzając wiedzę o inwestowaniu i dostosowując poziom ryzyka do moich odkrywanych na bieżąco preferencji inwestycyjnych.

Ale miejcie na uwadze, że nie jestem doradcą inwestycyjnym i każdy musi samodzielnie wypracować własne podejście.

2. Anna Smolińska, Kobieta Inwestuje

Każdy, bez wyjątku, musi w dorosłym życiu zajmować się swoimi finansami. A skuteczne zarządzanie pieniędzmi przede wszystkim opiera się na wyrobionych przez nas odpowiednio wcześnie nawykach. I to jest właśnie ten czas, by je ukształtować! 

Wiem, że nikt nas tego nie nauczył, a studia to najczęściej nie jest moment finansowej prosperity. Ale już teraz możesz pracować na to, by Twoja przyszłość była bezpieczna i spokojna finansowo.  

Dorabianie, prowadzenie budżetu, odkładanie na inwestowanie i pierwsze próby inwestowania choćby małymi sumami, ale regularnie – to wszystko możesz, a nawet powinnaś/powinieneś robić od dziś. Bo to, co robimy w związku ze swoimi pieniędzmi dziś, odpłaca się w przyszłości z nawiązką!  

Wiedza na ten temat dostępna jest w zasięgu Twoich rąk, wystarczy sięgnąć, do czego Cię bardzo namawiam. A wiem, że dasz radę, bo sama jestem mamą studiującego syna, który inwestuje… Powodzenia!

3. Przemysław Gerschmann, Equity Magazine

Nim zaczniesz inwestować musisz określić po co to robisz, co jest Twoim celem. Moim jest niezależność finansowa. Każdy może ją osiągnąć jeśli skupi się na 4 obszarach, które możemy kontrolować:

  • stopie oszczędności (ile procent z comiesięcznych przychodów odkładamy na konto) 
  • wyborze odpowiedniej strategii inwestycyjnej (każdy ma inną, a najlepsza to ta, która jest do utrzymania przez długi czas)
  • cieciu kosztów inwestycyjnych i optymalizacji podatkowej
  • trzymaniu się własnego planu przez lata.

Giełda jest doskonałym narzędziem do pomnażania kapitału, ale trudnym do budowania go od zera. Dlatego przez lata musimy zasilać nasz majątek oszczędnościami (Buffett też tak robił). Procent składany działa fantastycznie dopiero po dłuższym czasie, kiedy nasz kapitał jest wystarczająco duży. Wiele osób tego nigdy nie doczeka i zniechęci się brakiem szybkich i dużych wyników. A później, gdy zrozumie swój błąd, to powie że jest już za późno. Dlatego punkt nr 4. jest bardzo ważny – trzymaj się planu!

Czytaj pozostałych siedem rad >>

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sticky post

Mundialowy quiz gospodarczy

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse

Sprawdź swoje siły przed egzaminem Akademii Inwestowania ORLEN

Lata lecą – to już czwarta edycja programu! Nie musisz wychodzić z domu, by już  10 lub 11 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Uważajcie na płatne szkolenia od “guru”

Kategorie: Lifestyle

IKE, IKZE, PPK, PPE, OFE, a może OIPE?

Koniec roku, więc najwyższy czas, by zainwestować się ucieczką od podatku Belki. O tym porozmawiałem z Robertem Głowacki z uniwerstytetu SWPS:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Nie dostrzegasz belki?

Kategorie: Lifestyle

Czy to czas na inwestowanie? (WEBINAR)

W skrócie? Tak (zawsze jest dobry czas na inwestowanie)! A w dwie godziny niżej:

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Wideo

Ryczko w Janosiku

Konrad Ryczko, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich analityków giełdowych, zaczynał inwestowanie w okresie upadku Lehman Brothers. Mimo kryzysu, już wtedy udawało mu się zarabiać, bo polski rynek jest nieefektywny. Czy z wiekiem zmieniła się jego strategia? Co czyta? Co zmieniłby na swoim ukochanym rynku? Dowiecie się z nowego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Giełda, Wideo

Pierwsze OIPE na rynku

Kto zaczął z nowym, unijnym produktem inwestycyjnym? Gdzie i dlaczego nie w Polsce? Czy nad Wisłą to się opłaci? Co wyróżnia “europejską emeryturę? O tym wszystkim mówiłem Marcinowi Dobrowolskiemu w Biznes24. Już teraz możesz się też zapisać do grupy czekającej na OIPE w Polsce >>

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Wideo

Zupełnie nowy quiz zByka

Kategorie: Edukacja

Mama przyputuje, jak edukować finansowo

Dawno nie miałem tak trudnego zadania – doradzić rodzicom, jak edukować finansowo dzieci – ale, gdy “Mama przepytuje”, trzeba odpowiadać 🙂

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pierwszy po wakacjach quiz zByka

Kategorie: Lifestyle

Przyszłość i edukacja finansowa dzieci (WEBINAR)

Jak rozmawiać z dziećmi o finansach? Kiedy zacząć, od czego zacząć, jakich pomocy używać? Na ten temat porozmawialiśmy z doktor Martą Maciejasz z Uniwersytetu Opolskiego. Jest ona specjalistką od edukacji finansowej najmłodszych. Wie, także z osobistego doświadczenia, jak z nimi rozmawiać o pieniądzach. Przeczytała też wszystkie dostępne na rynku książki dla dzieci i młodzieży o finansach. Rozmówcą-praktykiem był Artur Wiśniewski, znany bloger finansowy, promujący pasywne inwestowanie, a prywatnie ojciec czwórki dzieci. Zapracowany tata, szczególnie wieczorami, ale wygospodarował dla nas kwadrans na podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Polacy wolą inwestować globalnie, ale…

Polska giełda najgorsza na świecie w 2022. Gorsza nawet od bankrutującej Sri Lanki i odciętej od świata Rosji – pisze Bloomberg. Niedawno poprosiłem Was o udział w badaniu. Okazuje się, że jego wyniki potwierdzają Wasz zdrowy rozsądek – chcecie coraz więcej inwestować globalnie. Pytanie – co stoi na przeszkodzie?

Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Polska

Rozmowa z byłym szefem dwóch giełd…

…was zaskoczy. Posłuchajcie, co do powiedzenia miał Ludwik Sobolewski w “Janosiku”:

 

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Rząd chyba zapomniał o OIPE

Dokładnie w dziewięć miesięcy po tym, jak projekt ustawy o OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) trafił do rządowego komitetu do spraw europejskich, “Dziennik Gazeta Prawna” opublikował mój tekst na ten temat. Dziewięć miesięcy bowiem minęło, a polska ustawa nadal się nie urodziła. Mają ją już Słowacy, Czesi czy Węgrzy…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Polityka, Polska

(Nieśmiertelny) podatek Belki

Kategorie: Giełda

Największe dziadostwo polskiego rynku kapitałowego

Humanista na giełdzie nie owijał w bawełnę:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wszystko, co trzeba wiedzieć o CFA Institute Certificate in ESG Investing

Tym razem poprosiłem kolegę, eksdzienikarza Bankier.pl, o tekst na temat certyfikatu, który właśnie zdobył.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Z wakacji

Kategorie: Lifestyle

Czy ESG ocali świat?

Liczy się tylko zysk i ryzyko, tradycyjne miary inwestycji? Czy może jednak warto uwzględniać trzeci, popularny ostatnio wymiar – impakt, czyli wpływ na środowisko, społeczeństwo, prawa akcjonariuszy? Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda

Znów te waluty

Kategorie: Finanse

Nowy quiz zByka!

Kategorie: Lifestyle

Z wizytą

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka – 9/10 i biję pokłony

Dawno nie wrzucałem 10 trudnych pytań, więc tym razem będą naprawdę wymagające.

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Co zaorałby Przemek Staniszewski

Ile zarobił na Banku Śląskim (w końcu rówieśnik!)? Jakiej inwestycji najbardziej żałuje? Co zmieniłby na polskim rynku? „Janosikowi” tym razem odpowiada Przemek Staniszewski, czyli popularny Analityk Fundamentalny.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Jaki procent portfela trzymasz w gotówce?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Copyright © 2022 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑