Zerknij na najnowszy newsletter zByka. Jeśli się spodoba, zachęcam do zostawienia maila.
——————————————————————————–
Uff, jeszcze tylko dwa tygodnie i będziemy mieli trzy lata względnego spokoju od polityki. Wyniki drugiej tury, podobnie jak pierwszej, nie będą miały żadnego wpływu na rynki. W dłuższym horyzoncie, nigdy nie miały (patrz wykres i tekst z Bankier.pl).
Obietnice wyborcze, które przez te dwa tygodnie usłyszymy, też pewnie pozostaną na etapie słów. Zresztą, śledząc je, widać, że inwestorzy nawet na obietnice nie zasługują. Na ostatniej prostej Rafał Trzaskowski wspomniał jedynie o braku podatku CIT, które spółki płaciłyby dopiero w momencie wypłaty zysku w formie dywidendy, Andrzej Duda ujawnił, że ma 900 zł w akcjach na polskiej giełdzie (zeznanie niżej), a Krzysztof Bosak powiedział o rezygnacji z podatku Belki. Mnie on akurat nie przeszkadza, ale można by go już znieść, by udowodnić, że to nie on jest największą przeszkodą w rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
Przeszkody są dużo ważniejsze. Np. traktowanie drobnych inwestorów przez polskie władze. Tu już nawet nie ma owijania w bawełnę (jak w zapisach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, które chyba na zawsze pozostaną jedynie zapisami). Przedstawiciel inwestorów indywidualnych został właśnie – głosami skarbu państwa – usunięty z Rady Giełdy. Ale spokojnie, pozostali członkowie rady są przecież „niezależni” (niżej niezależność składu poprzedniej rady z raportu rocznego GPW):
I na taką giełdę miałoby wejść Allegro, o czym napisał „Puls Biznesu”? Od razu poprosiłem na twitterze, o choćby trzy argumenty za tym, by nasz gigant e-commerce postawił właśnie na nasz, a nie większy, bardziej rozwinięty parkiet. Udało się je znaleźć (nawet więcej niż trzy):
- Ja mam w sumie jeden. Bycie wyrozniajacym sie in plus podmiotem w Polsce oznacza, ze mozesz miec wyzsze wyceny niz gdzie indziej. Scarcity value. Zob. tez CDR. (@Barnejek)
- Bo jest taniej (@KAJedlinski)
- Chyba przede wszystkim marka rozpoznawalna głównie w Polsce. Poza tym u nas z miejsca będzie wig20, to nie jest bez znaczenia. (@Marek_win)
Zobaczymy. Jestem pesymistą, choć debiut Allegro na Książęcej to byłaby znakomita informacja dla całego rynku.
Afera Wirecard znów pokazała, że świat nie odrabia lekcji Enronu, WorldCom czy Getbacku. W obliczu oszukanych (?) księgowych, audytorów, analityków, dziennikarzy, zaczęło mi być nawet szkoda naszych zarządzających, w których tak mocno uderzyłem w ostatnim newsletterze. Są w doborowym towarzystwie, a tacy rumuńscy zarządzający stracili jeszcze więcej . Super materiały na temat tego skandalu przygotował „Financial Times”.
Najmocniej dostaje się audytorom i analitykom. Więc może faktycznie upiekło się Polskiej Agencji Ratingowej, że przez sześć pierwszych lat działania nie zaliczyła żadnej wpadki:
Od początku, uważałem, że pomysł na „naszą” agencję nie jest dobry. Niesie m.in. wielkie ryzyko reputacyjne dla Giełdy (polecam tekst z 2014 roku). Nie, nie wszystko krytykuję. Bardzo podobał mi się np. pomysł zbudowania indeksu WIG ESG. Niestety, jego konstrukcja doprowadziła do tego, że przez pierwsze 10 miesięcy wyraźnie przegrał on nawet ze słabym indeksem WIG. Trzeba to zmienić.
Chcącym rozwijać wiedzę o społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu, polecam nową książkę CFA Institute na ten temat – do ściągnięcia za darmo. Polecam też mój felieton w biuletynie IGTE na temat konsekwencji wirusa dla branży (do ściągnięcia cały biuletyn za darmo) Ciekaw jestem też Waszej opinii, o uniwersalnym dochodzie podstawowym, który testuje Hiszpania (polecam tekst z portalu Maćka Samcika). Wprawdzie u nas reprezentant lewicy nie zdobył w wyborach nawet 3 proc. głosów, ale myślę, że ta socjalistyczna rewolucja i nas nie ominie. To już niedługo będzie europejski standard. Nie?
Dobrego inwestowania!
Przemek Barankiewicz