Partner sekcji:

Można pogodzić dobro z zyskiem

ESG to gorący temat w branży inwestycyjnej już od kilku lat, ale w Polsce stał się modny od powstania indeksu WIG-ESG. Tego samego dnia powstał, oparty na nim, fundusz ING NN. Warto więc porozmawiać z Joanną Ałasą, CFA, starszym analitykiem w NN Investment Partners.

To kolejna rozmowa z osobami promującymi ideę ESG nad Wisłą. Poprzednio rozmawiałem z Bartoszem Pawłowskim, CIO w bankowości prywatnej mBanku – CZYTAJ >>

zByka: Czym dla ciebie jest inwestowanie ESG?

Joanna Ałasa: Dla mnie, jako członka zespołu zarządzających aktywami, odpowiedzialnych za wybór spółek do portfeli, inwestowanie ESG to z jednej strony wykluczanie niektórych emitentów z uwagi na ich szkodliwy wpływ na środowisko, społeczeństwo lub gospodarkę, a z drugiej dialog z pozostałymi spółkami i zachęcanie ich do zmiany profilu działalności.

No to przekonaj mnie, że warto inwestować ESG. Zacznie od „dobra” czy „zysku”?

Argumentem za inwestowaniem opartym na idei ESG jest jedno i drugie. Z jednej strony inwestowanie to nie działalność charytatywna. Inwestując w produkty odpowiedzialne nie rezygnujemy z zysku, gdyż produkty tego typu charakteryzują się wyższym zyskiem ważonym ryzykiem, czyli współczynnikiem Sharpe’a. Mówiąc obrazowo minimalizujemy ryzyko gwałtownego załamania notowań naszej inwestycji z uwagi na problemy wizerunkowe, środowiskowe, korupcyjne etc. Z drugiej strony inwestując odpowiedzialnie wpływamy pozytywnie na środowisko i nasze otoczenie dając spółkom sygnał, że wobec tematów ESG nie mogą przechodzić obojętnie.

Przekonany. Co mam teraz zrobić z pieniędzmi, żeby znad Wisły dobrze zainwestować?

Mamy co najmniej trzy możliwości. W podstawowym zakresie możemy wykluczać z portfeli najsłabszych emitentów pod kątem ESG. W trochę bardziej zaawansowanym zakresie – wspierać tych, którzy pracują nad poprawą, inwestując w nich relatywnie więcej (vs benchmarki). W zaawansowanym zakresie możemy inwestować w spółki typu „impact”. Takie, które poprzez swoją działalność próbują wywrzeć pozytywny wpływ na środowisko, i społeczeństwo (np. realizujące Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ).

Ile mnie to będzie kosztować?

Za fundusze, które w swój proces inwestycyjny integrują ideę ESG pobieramy opłaty jak za nasze inne produkty akcyjne. Oczywiście w przypadku produktów pasywnych takich jak NN Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania opłaty są zdecydowanie niższe. Ponadto ramach IKE/IKZE oferujemy tańsze jednostki uczestnictwa.

Jak uniknąć greenwashingu i faktycznie inwestować odpowiedzialnie? Z jakich narzędzi korzystacie, by sprawdzić, że spółki faktycznie prowadzą odpowiedzialną politykę rozwoju?

Świadomość ryzyka greenwashingu jest coraz większa, do tego stopnia, że w tej chwili różne instytucję europejskie starają się nadać inwestowaniu odpowiedzialnemu społecznie jednolite ramy oraz terminologię tak, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Ponadto z uwagi na nasze członkostwo oraz aktywny udział w międzynarodowych organizacjach, m.in. Carbon Disclosure Project (CDP), Principles for Responsible Investment (PRI), Green Bond Working Group (GRESB), nasze wewnętrzne regulacje oparte są na zachodnich standardach. Jeśli zaś chodzi o nadawanie scoringów ESG to robimy to wewnętrznie. Mamy zespół analityków, który analizując spółki oceniają je również pod kątem trzech składowych ESG. Korzystamy również z zewnętrznych ratingów a decyzję o inwestowaniu lub nie podejmujemy w oparciu o bardziej surowy wynik dla danej spółki.

To co na przykład z bronią? Inwestujecie w jej producentów?

W swoich inwestycjach wykluczamy inwestycje zakazane przez prawo oraz takie, które są niezgodne z naszymi wartościami. Do nich zaliczamy inwestycje firmy w jakikolwiek sposób związane z produkcją lub dystrybucją broni, której stosowanie przyczynia się do naruszenia praw człowieka, represji wewnętrznych lub w jakimkolwiek innym celu, którego nie można racjonalnie uznać za zgodny z normalnym i uzasadnionym bezpieczeństwem narodowym i obroną. Do takich broni należą min. miny przeciwpiechotne, amunicja kasetowa, bron biologicznej, chemiczna i nuklearna

Co w tym trio jest najważniejsze – E? S? G?

Każdy z tym elementów jest bardzo ważny a jego waga dla inwestycji w poszczególne spółki różni się w zależności od sektora, w którym działa przedsiębiorstwo (np. dla instytucji finansowych największe znaczenie ma G – ład korporacyjny). Z punktu widzenia polskiego rynku kapitałowego i – szerzej – rynków wschodzących do tej pory inwestorzy skupiali się zdecydowanie na G. Jednak w ostatnich latach, wraz z coraz ostrzejszym podejściem do kwestii środowiskowych, coraz większego znaczenia nabiera element E.

Rzuć jedną radę dla tego, który chce, by jego inwestycje wspierały tylko zrównoważone finanse.

Dla tego, który chce, by jego inwestycje wspierały tylko zrównoważone finanse polecam nasz NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania. Ewentualnie NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania, jeśli ktoś jest zainteresowany produktami typu „impact”. Na razie na polskim rynku kapitałowym nie ma alternatywy dla tych dwóch produktów.

Równolegle z WIG-ESG ruszył NN FIO Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania przekształcony z NN FIO Akcji 2, o aktywach rzędu 1,6 mld zł. Ma naśladować nowy warszawski indeks. Sprawdź, jak sobie radzą instrumenty ING NN na tle szerokiego rynku:

ESG W STRATEGII ROZWOJU RYNKU KAPITAŁOWEGO >>

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Sticky post

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑