zByka.pl / ESG    BY BARANKIEWICZ

To ty mnie przekonaj, dlaczego miałbym nie inwestować ESG

Rozpoczynam nową serię – Inwestowanie ESG w Polsce. Moda czy okazja do zarobku? Na to pytanie odpowiedzą mi osoby, które pomagają w zaszczepieniu „dobrych finansów” nad Wisłą.

Nie wiesz, co to inwestowanie odpowiedzialne społecznie? Zrównoważone finanse? Inwestowanie ESG? Śledź tę stronę, gdzie zbieram wszystkie informacje na ten temat. Wkrótce wzbogaci się ona o rozmowy z przedstawicielami branży inwestycyjnej.

Na początek Bartosz Pawłowski, Chief Investment Officer bankowości prywatnej mBanku.

zByka: Co dla Ciebie oznacza „inwestowanie ESG”. Proszę o osobistą definicję.

Bartosz Pawłowski, CFA: Dla mnie inwestowanie ESG to wykorzystanie – bardzo słusznej skądinąd – tendencji do wymagania od firm działania w sposób odpowiedzialny i długofalowy. Inwestowanie to działalność o dość długim horyzoncie, a standardy ESG narzucają sposób zachowania, który z tym współgra. Na marginesie, nie można napisać „invEStinG” bez ESG 😉

Przekonaj mnie – inwestora – żeby inwestować ESG, proszę. Argumentem będzie ‘dobro’ czy ‘zysk’?

Argumentem za inwestowaniem jest zawsze potencjalny zysk w relacji do poniesionego ryzyka. W przypadku ESG badania dowodzą, że można osiągnąć lepszej jakości stopy zwrotu, a przy okazji mieć pozytywny wpływ na otoczenie. Więc to Ty mnie przekonaj, dlaczego miałbym tego NIE robić 🙂

Dowody?

Raport Blackrocka (Sustainability: The future of investing) i zaprezentowane w nim stopy zwrotu, zmienność, itd. (red.: zapisz się na newsletter zByka – prześlę cały):

ESG Blackrock

Skoro tak, to zrezygnujecie z oferowanie innych produktów, nieESG, skoro ESG dają wyższe stopy zwrotu? 😉

Nie, bo oferta ESG jeszcze nie ma wszystkiego – geografii, sektorów, etc. Ale docelowo pewnie do tego będzie zmierzać.

Czyli na końcu, za kilka lat, wszystkie inwestycje powinny być ESG,więc teraz jest okazja, by na tym zarobić, tak?

No trochę spłycasz, ale tak. Trend na ESG sprawi, że generalnie większość spółek będzie starać się poprawiać swoja pozycję w rankingach. Zatem niewykluczone, że za jakiś czas nie będziemy w ogóle mowić, czy inwestycje są ESG czy nie, bo to się będzie rozumiało samo przez się.

No dobrze, to jak dziś można z Polski inwestować ESG?

Pojawiają się powoli fundusze inwestycyjne o profilu ESG. Można też próbować szukać zagranicą. Natomiast nie mogę się nie pochwalić mówiąc, że w Bankowości Prywatnej mBanku wprowadziliśmy jako pierwsi w Polsce strategię asset management inwestującą zgodnie z zasadami ESG. Jest to w pełni zdywersyfikowany i globalny portfel, bazujący głównie na rozwiązaniach typu ETF, czyli bardzo wydajnych kosztowo.

JAK INWESTOWAĆ W POLSKIE SPÓŁKI ODPOWIEDZIALNE ŚRODOWISKOWO >>

Ile powinny wynosić koszty takiej inwestycji?

Tu dyskusja jest taka sama niezależnie od tego, czy mówimy o inwestowaniu ESG, czy „tradycyjnym”. Jack Bogle, którego tak często cytujesz, wielokrotnie zwracał uwagę, że wysokie koszty to największy wróg inwestora. W ESG nie jest inaczej, dlatego należy zwracać uwagę nie tylko na opłaty za zarządzanie, ale też Total Expense Ratio.

Jak uniknąć bullshitu/greenwashingu i faktycznie inwestować odpowiedzialnie?

W głównej mierze korzystamy z rozwiązań iShares, czyli BlackRock. Ich podejście jest bardzo transparentne i zaawansowane. A o powadze całego biznesu niech świadczy fakt, że za biznes sustainable investing odpowiada nie kto inny tylko Philipp Hildebrand, czyli były prezes Szwajcarskiego Banku Centralnego. Wszystkie ETFy iShares są oceniane przez pryzmat ESG i można je bardzo łatwo porównać z tradycyjnymi. Co ważne, nie szukamy tutaj doskonałych firm, bo takich nie ma, a najlepszych w swoich branżach. Oczywiście pod warunkiem, że nie są to branże takie jak producenci broni czy spółki tytoniowe.

Dzięki takiemu podejściu w naszej strategii asset management udało się natomiast zwiększyć wartość rankingu ESG portfela o około 30%. Scoringi opierają się zarówno na zewnętrznych dostarczycielach (np. MSCI), jak i na wewnętrznych analizach BlackRock. Wszystko w zależności od tego, czy wykluczamy poszczególne branże, czy też inwestujemy w najbardziej obiecującej formule, czyli impact.

FINANSE MOGĄ OCALIĆ ŚWIAT >>

Co jest ważniejsze – E? S? G?

Zależy w jakim kraju, czy branży. „E” (environmental, środowisko) jest z pewnością bardziej plastyczne i łatwiejsze do wyobrażenia – wielu z nas zaczyna dzień od sprawdzenia poziomu smogu w apce albo zastanawia się nad przyczynami coraz częstszych anomalii pogodowych. Nie zapominajmy jednak, że wiele problemów na polskim rynku kapitałowym w ostatnich latach nie wzięło się z faktu, że w danej branży emituje się więcej CO2, ale z faktu, że wiele zabrakło w sekcji „G”, czyli governance (ład korporacyjny). Dla mnie G jest warunkiem sine qua non do inwestowania i jeśli tu mam odpowiedni poziom, to mogę się skupić na pozostałych czynnikach.

Co sądzisz o indeksie WIG ESG?

Cieszę się, że giełda dostrzegła znaczenie ESG. Oczywiście, z wagami niektórych firm i branż można by polemizować, ale potraktujmy to jako pierwszy głos w debacie, którą prędzej czy później i tak musielibyśmy odbyć.

zainteresowanie frazą “ESG investing” w wyszukiwarce Google – ostatnie 5 lat:Inwestowanie ESG

Jedna rada dla tego, który chce, by jego inwestycje wspierały tylko zrównoważone finanse.

Najpierw upewnijmy się, że inwestujemy w sposób zrównoważony i odpowiedzialny z własnego punktu widzenia. Czy inwestycje są odpowiednio globalnie zdywersyfikowane i dobrze dobrane do naszych potrzeb i tolerancji na ryzyko. A jeśli już czujemy się komfortowo z poziomem ryzyka, to pytajmy naszych doradców, jakie rozwiązania wrażliwe na czynniki ESG mogą nam zaoferować. ESG to nie jest panaceum na całe zło i gdy przyjdzie bessa, to najprawdopodobniej stracimy pieniądze. Ale jestem głęboko przekonany, że w perspektywie kilku lat stopy zwrotu w relacji do ryzyka z tego typu dobrze skonstruowanych i zdywersyfikowanych rozwiązań będą lepsze od tradycyjnych inwestycji, nie biorących pod uwagę czynników ESG.

Więcej z ust Bartka o ESG w tym materiale >> 

 

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*

Sticky post

Mendel slajdów o inwestowaniu pasywnym

Wszelkie trendy, nie tylko w inwestowaniu, najlepiej pokazać wizualizując. Wybrałem zatem 15 slajdów (za zgodą autorów) z niedawnej Warsaw Passive Investment Conference. Układają się w zwartą całość. Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

CD Projekt czy Orlen?

Wartość rynkowa producenta gry Wiedźmin przekroczyła kapitalizację PKN Orlen, giganta paliwowego. Dlatego pytam:

Kategorie: Giełda

10 najlepszych polskich spółek giełdowych według pracowników

Pisałem już, że głównym problemem z wdrożeniem kryteriów odpowiedzialnego inwestowania (ESG) jest jakość danych – poleganie na raportach samych emitentów, często słabych w elementach niefinansowych, często stanowiących przykład typowego „greenwashingu”. Jak znaleźć obiektywne dane? Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

Nowy quiz zByka

12 pytań już na Ciebie czeka. Powodzenia! Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Opowiedz o swoich inwestycjach w nieruchomości

Potrzebuję kilku podstawowych – oczywiście całkowicie anonimowych – informacji o tym, jak inwestujesz w nieruchomości. Pomożesz mi nawet, jeśli nie inwestujesz, ale może chciałbyś zacząć. Wyniki pomogą mi w pracy doktorskiej, która dotyczy wprowadzenia na rynek nowego produktu finansowego. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas!

Kategorie: Edukacja

Mądry Kowalski kupuje obligacje

Ministerstwo Finansów ogłosiło rekordowe zainteresowanie polskimi obligacjami dla klientów detalicznych. Dzień później GUS ogłosił najwyższą od dziewięciu lat inflację. Czytaj dalej ›

Kategorie: Gospodarka, Rynki

Dynamika wzrostu cen nieruchomości w regionie

…zaczęła spadać. U nas jeszcze nie.

 

Kategorie: Rynki

Pasywnie raz jeszcze

O modzie na ETFy, ESG i ofercie dla Kowalskiego:

Więcej o inwestowaniu pasywnym >>

Kategorie: Giełda, Rynki

Konkurencja albo marginalizacja polskiego rynku

Znaczna część przedstawicieli polskiego rynku kapitałowego lubuje się w narzekaniach. Na brak edukacji, niskie zaufanie, przeregulowanie, niedoregulowanie, upolitycznienie, lekceważenie przez polityków, unię, mifidy, mary, itd. Dużo energii spalają właśnie na to narzekanie. Na szczęście, niektórzy wykorzystują ją do działania. Z jedną z takich osób miałem okazję szczerze porozmawiać podczas Warsaw Passive Investment Conference. Ponarzekaliśmy… Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

Tradycyjnie trudny quiz zByka

Jak co tydzień, mogę tylko życzyć powodzenia!

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Pasywnie na GPW

Po co Polsce inwestowanie pasywne? Odpowiadają uczestnicy Warsaw Passing Investment Conference, którą miałem zaszczyt prowadzić:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda

Misselling w banku

Idea Bank stosował misselling, bo oferował klientom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do potrzeb tych klientów – stwierdził UOKiK i nakazał wypłacić poszkodowanym rekompensaty. Urząd opublikował jednocześnie szokujące zapisy rozmów sprzedawców z konsumentami.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Co Ty wiesz o nieruchomościach? (QUIZ)

Wszyscy wkoło mówią o nieruchomościach, więc przyszła też pora na cotygodniowy quiz zByka. Tym razem aż 20 pytań i wszystkie kręcą się wokół czterech ścian. Partnerem konkursu jest Urban.one, dzięki któremu będzie mogli taniej lub gratis (najlepsi) wycenić mieszkanie. Powodzenia!
Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Gospodarka

Wyceń mieszkanie w kilka minut

Mamy XXI wiek, więc zasłużyliśmy na to, by wycenić własne (lub cudze) mieszkanie, siedząc w kapciach, przed komputerem, w czasie potrzebnym do zaparzenia słabej herbaty. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Rynki

Buffett pozbywa się gazet

Warren Buffet przez lata był fanem prasy lokalnej. Wystarczy zobaczyć, co pisał o nich w liście do akcjonariuszy w 2013 r. Jego wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway jednak właśnie rozstał się z gazetami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Media

O inwestycjach w mieszkania

Tym razem odpowiedzią na pytanie roku, czyli “Czy na rynku nieruchomości rośnie bańka?” zajął się “Puls Biznesu”. Warto posłuchać:

 

Kategorie: Rynki

Polska giełda nie jest kobietą

13 proc. – taki udział w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na GPW ma płeć piękna. Im mniejsza spółka, tym mniej kobiet, ale doszukałem się liderów feminizacji. Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

“Bieguni” ruszają do Szwecji

Kategorie: Lifestyle

Goldman Sachs stawia na kobiety

Pamiętacie czasy, gdy można było pisać, że „za wszystkim stoi Goldman Sachs”, a spółka – niezależnie od koniunktury – pozostawała liderem? Dziś, przynajmniej pod względem wartości rynkowej, przegrywa rywalizację z innymi bankami. Zajął jednak pozycję w awangardzie zmian walki o równość płci i koloru skóry. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Rynki

Akademia Inwestowania – podsumowanie

Akademia Inwestowania, edukacyjny program szkoleniowy stanowiący część projektu “Orlen w portfelu”, ma za sobą pierwsze egzaminy. Kolejne już w połowie roku!

Cały program szkoleniowy znajdziesz tutaj w formie tekstów, wideo i quizów. W grudniu przeprowadziliśmy pierwsze egzaminy. Jak wypadły?

• Egzamin zdało 43 proc. zapisanych na test

• Wśród tych, którzy wzięli udział i przebrnęli przez poziom podstawowy egzaminu, poziom 70 proc. poprawnych odpowiedzi (minimum do zaliczenia), osiągnęło 69 proc. uczestników

• Na poziomie zaawansowanym egzaminu, odsetek zdających osiągnął 79 proc.

• Najlepsza osoba odpowiedziała poprawnie na 113 pytań na poziomie podstawowym (dwóch zdających) i 111 pytań na poziomie podstawowym

Więcej o Akademii Inwestowania >>

Kategorie: Edukacja

Czy narasta mieszkaniowa bańka?

Dowiemy się dopiero, gdy pęknie. Moim zdaniem, jeszcze nie, bo brak fazy euforii na rynku. Zobaczmy jednak, co sądzą na ten temat prawdziwi fachowcy:

Kategorie: Rynki

Deborah Fuhr w Warszawie

Pasywne inwestowanie podbija światowe rynki. Nad Wisłą jednak dopiero zaczyna przebijać się do świadomości inwestorów. Proces ten na pewno przyspieszy po piątym lutego. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sprawiedliwa elektronika (badanie)

Poświęć kilka minut na badanie – z góry bardzo dziękuję! Czytaj dalej ›

Kategorie: Bez kategorii

BlackRock: cała naprzód ku ESG

Larry Fink, kierujący największą grupą funduszy na świecie, nie miał wyjścia. Pod presją inwestorów, aktywistów, a pewnie i własnych zarządzających, zapowiedział dynamiczny zwrot w stronę odpowiedzialnego inwestowania. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Gospodarka, Rynki

Tuzin zByka czeka na omnibusów

Od kilku tygodni 100 procent odpowiedzi to zadanie nie do wykonania. Może tym razem. Powodzenia! Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑