Partner sekcji:

To ty mnie przekonaj, dlaczego miałbym nie inwestować ESG

Rozpoczynam nową serię – Inwestowanie ESG w Polsce. Moda czy okazja do zarobku? Na to pytanie odpowiedzą mi osoby, które pomagają w zaszczepieniu „dobrych finansów” nad Wisłą.

Nie wiesz, co to inwestowanie odpowiedzialne społecznie? Zrównoważone finanse? Inwestowanie ESG? Śledź tę stronę, gdzie zbieram wszystkie informacje na ten temat. Wkrótce wzbogaci się ona o rozmowy z przedstawicielami branży inwestycyjnej.

Na początek Bartosz Pawłowski, Chief Investment Officer bankowości prywatnej mBanku.

zByka: Co dla Ciebie oznacza „inwestowanie ESG”. Proszę o osobistą definicję.

Bartosz Pawłowski, CFA: Dla mnie inwestowanie ESG to wykorzystanie – bardzo słusznej skądinąd – tendencji do wymagania od firm działania w sposób odpowiedzialny i długofalowy. Inwestowanie to działalność o dość długim horyzoncie, a standardy ESG narzucają sposób zachowania, który z tym współgra. Na marginesie, nie można napisać „invEStinG” bez ESG 😉

Przekonaj mnie – inwestora – żeby inwestować ESG, proszę. Argumentem będzie ‘dobro’ czy ‘zysk’?

Argumentem za inwestowaniem jest zawsze potencjalny zysk w relacji do poniesionego ryzyka. W przypadku ESG badania dowodzą, że można osiągnąć lepszej jakości stopy zwrotu, a przy okazji mieć pozytywny wpływ na otoczenie. Więc to Ty mnie przekonaj, dlaczego miałbym tego NIE robić 🙂

Dowody?

Raport Blackrocka (Sustainability: The future of investing) i zaprezentowane w nim stopy zwrotu, zmienność, itd. (red.: zapisz się na newsletter zByka – prześlę cały):

ESG Blackrock

Skoro tak, to zrezygnujecie z oferowanie innych produktów, nieESG, skoro ESG dają wyższe stopy zwrotu? 😉

Nie, bo oferta ESG jeszcze nie ma wszystkiego – geografii, sektorów, etc. Ale docelowo pewnie do tego będzie zmierzać.

Czyli na końcu, za kilka lat, wszystkie inwestycje powinny być ESG,więc teraz jest okazja, by na tym zarobić, tak?

No trochę spłycasz, ale tak. Trend na ESG sprawi, że generalnie większość spółek będzie starać się poprawiać swoja pozycję w rankingach. Zatem niewykluczone, że za jakiś czas nie będziemy w ogóle mowić, czy inwestycje są ESG czy nie, bo to się będzie rozumiało samo przez się.

No dobrze, to jak dziś można z Polski inwestować ESG?

Pojawiają się powoli fundusze inwestycyjne o profilu ESG. Można też próbować szukać zagranicą. Natomiast nie mogę się nie pochwalić mówiąc, że w Bankowości Prywatnej mBanku wprowadziliśmy jako pierwsi w Polsce strategię asset management inwestującą zgodnie z zasadami ESG. Jest to w pełni zdywersyfikowany i globalny portfel, bazujący głównie na rozwiązaniach typu ETF, czyli bardzo wydajnych kosztowo.

JAK INWESTOWAĆ W POLSKIE SPÓŁKI ODPOWIEDZIALNE ŚRODOWISKOWO >>

Ile powinny wynosić koszty takiej inwestycji?

Tu dyskusja jest taka sama niezależnie od tego, czy mówimy o inwestowaniu ESG, czy „tradycyjnym”. Jack Bogle, którego tak często cytujesz, wielokrotnie zwracał uwagę, że wysokie koszty to największy wróg inwestora. W ESG nie jest inaczej, dlatego należy zwracać uwagę nie tylko na opłaty za zarządzanie, ale też Total Expense Ratio.

Jak uniknąć bullshitu/greenwashingu i faktycznie inwestować odpowiedzialnie?

W głównej mierze korzystamy z rozwiązań iShares, czyli BlackRock. Ich podejście jest bardzo transparentne i zaawansowane. A o powadze całego biznesu niech świadczy fakt, że za biznes sustainable investing odpowiada nie kto inny tylko Philipp Hildebrand, czyli były prezes Szwajcarskiego Banku Centralnego. Wszystkie ETFy iShares są oceniane przez pryzmat ESG i można je bardzo łatwo porównać z tradycyjnymi. Co ważne, nie szukamy tutaj doskonałych firm, bo takich nie ma, a najlepszych w swoich branżach. Oczywiście pod warunkiem, że nie są to branże takie jak producenci broni czy spółki tytoniowe.

Dzięki takiemu podejściu w naszej strategii asset management udało się natomiast zwiększyć wartość rankingu ESG portfela o około 30%. Scoringi opierają się zarówno na zewnętrznych dostarczycielach (np. MSCI), jak i na wewnętrznych analizach BlackRock. Wszystko w zależności od tego, czy wykluczamy poszczególne branże, czy też inwestujemy w najbardziej obiecującej formule, czyli impact.

FINANSE MOGĄ OCALIĆ ŚWIAT >>

Co jest ważniejsze – E? S? G?

Zależy w jakim kraju, czy branży. „E” (environmental, środowisko) jest z pewnością bardziej plastyczne i łatwiejsze do wyobrażenia – wielu z nas zaczyna dzień od sprawdzenia poziomu smogu w apce albo zastanawia się nad przyczynami coraz częstszych anomalii pogodowych. Nie zapominajmy jednak, że wiele problemów na polskim rynku kapitałowym w ostatnich latach nie wzięło się z faktu, że w danej branży emituje się więcej CO2, ale z faktu, że wiele zabrakło w sekcji „G”, czyli governance (ład korporacyjny). Dla mnie G jest warunkiem sine qua non do inwestowania i jeśli tu mam odpowiedni poziom, to mogę się skupić na pozostałych czynnikach.

Co sądzisz o indeksie WIG ESG?

Cieszę się, że giełda dostrzegła znaczenie ESG. Oczywiście, z wagami niektórych firm i branż można by polemizować, ale potraktujmy to jako pierwszy głos w debacie, którą prędzej czy później i tak musielibyśmy odbyć.

zainteresowanie frazą “ESG investing” w wyszukiwarce Google – ostatnie 5 lat:Inwestowanie ESG

Jedna rada dla tego, który chce, by jego inwestycje wspierały tylko zrównoważone finanse.

Najpierw upewnijmy się, że inwestujemy w sposób zrównoważony i odpowiedzialny z własnego punktu widzenia. Czy inwestycje są odpowiednio globalnie zdywersyfikowane i dobrze dobrane do naszych potrzeb i tolerancji na ryzyko. A jeśli już czujemy się komfortowo z poziomem ryzyka, to pytajmy naszych doradców, jakie rozwiązania wrażliwe na czynniki ESG mogą nam zaoferować. ESG to nie jest panaceum na całe zło i gdy przyjdzie bessa, to najprawdopodobniej stracimy pieniądze. Ale jestem głęboko przekonany, że w perspektywie kilku lat stopy zwrotu w relacji do ryzyka z tego typu dobrze skonstruowanych i zdywersyfikowanych rozwiązań będą lepsze od tradycyjnych inwestycji, nie biorących pod uwagę czynników ESG.

Więcej z ust Bartka o ESG w tym materiale >> 

 

Polityka prywatności

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

Sticky post

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑