Pokrycie analityczne 2.0

Zgłaszałem uwagi do projektu wsparcia pokrycia analitycznego GPW tak długo, że giełda zaprosiła mnie do Komisji Weryfikacyjnej programu. Bardzo dziękuję. W tym miejscu podsumowuję uwagi, także zgłaszane przez Was, czyli inwestorów indywidualnych.

Na projekt GPW wydaje sporo, bo 4 mln zł w dwa lata.  Program ma więc określony czasowo i budżetowo zasięg. Ale może niektóre rzeczy uda się jeszcze zmienić lub ktoś wróci do nich w roku 2021.

Przede wszystkim, za wcześnie na wyciąganie wniosków z programu. Wolumeny – jeśli będą się zmieniać – to będzie to efekt stopniowy. Natomiast w analizie w ogóle pominąłbym wątek reakcji kursów, bo przecież nie o to w tym programie chodzi (w monitoringu pokrycia analitycznego, który prowadziłem przez kilka miesięcy, starałem się pokazać, że wpływ nadmiernego optymizmu analityków i samych rekomendacji na kursy jest zerowy). Warto postawić na edukacyjny charakter projektu, bo Giełdzie zależy przecież na edukowaniu rynku i odbudowie zaufania do niego. GPW ma też w swojej strategii także mocny rozwój oparty na danych i doświadczeniach fintechów –warto rozważyć zatem odważniejszą współpracę nie tylko z brokerami przy projekcie. Dlaczego nie wystawić Kowalskim danych finansowych, narzędzi do korzystania z nich i na końcu nauczyć drobnych inwestorów, jak mądrze z nich korzystać. Słowem – może warto współpracować nie tylko z domami maklerskimi, ale i licznymi na naszym rynku portalami, wydawcami, organizacjami, które mają ekspertów, narzędzia, dane i dobre chęci.

Co do samych wniosków, to prezentuję poniżej:

  1. Język i forma komunikacji: Jasne zdefiniowanie tego, do kogo są adresowane te rekomendacje. Jeśli także do inwestorów indywidualnych, to nie wykorzystujemy edukacyjnego potencjału projektu – skoro Giełda płaci, może i powinna wymagać od brokerów posługiwanie się językiem zrozumiałym przez Kowalskiego. Raport powinien zawierać elementy edukacyjne (np. co to jest cena docelowa, co oznacza „akumuluj”, co to jest koszt kapitału, co to jest analiza DCF, itd.). Raporty powinny się też posługiwać spójnym językiem i ocenami (zrozumiałymi i porównywalnymi między biurami). Obecnie rekomendacja „kupuj” w jednym biurze mogłaby być rekomendacją „trzymaj” w innym. Jak to wymusić na brokerach? Wystarczyłoby, by wypełniali jedną tabelkę podsumowującą raport – identyczną dla wszystkich brokerów. Ułatwiłoby to także dystrybucję i prezentację raportów.
  2. Czas dystrybucji : powinien zapewniać równy i maksymalnie powszechny dostęp do nowy rekomendacja przez wszystkich inwestorów. Jeśli giełda nie chce brać na siebie dystrybucji raportów (ryzyko dostępu do informacji niepublicznej, etc.), to może powinna to robić agencja prasowa lub można wykorzystać do tego system ESPI. Pozostawienie tej kwestii wyłącznie brokerom-autorom rekomendacji zawsze będzie nieść ryzyko nierównego dostępu do raportu.
  3. Spółki – cele: Wątpliwość budzi, że pokrywane są spółki, które same zgłoszą się do programu. Argument, że takie chętniej współpracują z analitykami nie powinien dotyczyć spółek określanych jako „publiczne”. Taka współpraca to przecież ich obowiązek i właśnie te spółki, które „mają coś do ukrycia” powinny być mocniej przeglądane. Kwalifikowane do programu nie powinny być także te spółki, które broker biorący udział w projekcie już analizuje. Może warto włączyć w to inwestorów indywidualnych, zapewniając sobie przy okazji ich pozytywne nastawienie do pomysły, i zapytać o to, jakie spółki chcieliby mieć analizowane na zlecenie GPW.
  4. Raporty : są bardzo optymistyczne, co może być z faktem, że spółki same zgłaszają się do programu (zaledwie dwie negatywne rekomendacje z pierwszych czterdziestu). Być może nie odbiega to od rynkowej średniej, ale niesie ryzyko dla prestiżu GPW, „na zamówienie” której powstają rekomendacje. Inwestorzy indywidualni mogą odbierać to jako autoryzację raportu przez Giełdę i w przyszłości mieć pretensje w wypadku, gdy rzeczywistość okaże się mniej różowa niż zawartość raportu. W samych raportach warto zawrzeć dokładniejszy opis założeń do wyceny i scenariusze w przypadku, gdy założenia okażą się nietrafione. Brak też analizy SWOT, albo przynajmniej czynników ryzyka. W ogóle pomijane są elementy ESG, a giełda mogłaby tu zbudować bodziec do propagowania elementów społecznie odpowiedzialnego inwestowania.

To co wyżej, to oczywiście efekt przemyśleń całego rynku, a inspiracje znalazłem m.in. w Waszych tłitach (zgłaszajcie nadal):

Szczególnie spodobał mi się pomysł Ignacego Morawskiego. Obiecuję, że do niego wrócę.

Polityka prywatności

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑