Partner sekcji:

Pasywne inwestowanie w zagraniczne akcje

O rodzimych funduszach indeksowych i ETF na poskie papiery już pisałem. A jak inwestować przez nie w zagraniczne akcje? Ciężko…

Niedawny tekst Kamila Kosińskiego w “Pulsie Biznesu” brutalnie wybudził mnie z marzeń o setkach ETFów dostępnych dla Kowalskich. Chodzi o język. Polski język.

Powód wykończenia dostępu do ETF-ów będzie w zasadzie ten sam co półtora roku temu — obowiązująca od 2018 r. unijna dyrektywa MiFID II w połączeniu z unijnym rozporządzeniem w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych z 2014 r.

Przepisy te nałożyły obowiązek prezentowania inwestorom dokumentu z kluczowymi dla nich informacjami, a także tego, by od 2020 r. był on udostępniany w języku urzędowym państwa Unii Europejskiej, na terenie którego ETF będzie można kupić. Już pierwszy warunek wyciął z oferty polskich biur maklerskich amerykańskie ETF-y, gdyż w Stanach Zjednoczonych mało kto się europejskimi przepisami przejmuje. (…) Pozostały tylko te, które stworzono specjalnie z myślą o obrocie na giełdach UE. Tym, co może dobić dostęp do ETF- -ów, jest jednak zbliżający się termin tłumaczenia KID-ów (Key Information Document). Nikt nie będzie tłumaczył tych informacji na bułgarski, rumuński czy polski (…) więcej na stronie pb.pl>>

Pisząc więc o pochodzie blackrocków i innych nad Wisłę wykazałem się zatem chyba  nadmiernym optymizmem. Ale może damy sobie radę bez nich?

Polskie, czyli jakie

O tym, że produkty inwestowania pasywnego są potrzebne (a wg mnie, po prostu lepsze) pisałem nie tak dawno. Ale czy koniecznie muszą to być produkty „polskie”, czyli działające w polskiej strukturze prawnej? Jest przecież tyle platform, gdzie w każdej chwili można zakupić setki ETF-ów i zarabiać/tracić wraz z indeksami na całym świecie. „Polskie” na pewno przyciągnęłyby jednak uwagę tych najmocniej dmuchających na zimne. To znane, często efektywne (brak podatku od dywidend) opodatkowanie, nadzór (wiem, wiem, to nie dla każdego argument na plus;), znane TFI (tak samo), oferujący (tak samo), depozytariusz (tak samo). Słowem – gdyby coś się stało, wiadomo, gdzie szukać winnego i że jest blisko nas. Skuteczności tego poszukiwania nie komentuję. Dochodzi jeszcze inny rynek obrotu i różnice rynkowe (ale to akurat często różnice in plus, bo najczęściej koszty zakupu i przetrzymywania, opłaty za zarządzanie i spready mogą być niższe).

Zestawienie polskich funduszy indeksowych i ETF inwestujących w polskie akcje >>

Problem w tym, że „polskich” jest, jak na lekarstwo. W zasadzie, nawet Lyxor ma „obcego” dostawcę i strukturę prawną, a statut i prospekt po angielsku (naprawdę, nie zrozumiem, jeśli KNF nie uzna angielskojęzycznych dokumentów).

Jak pasywnie inwestować w zagraniczne akcje poprzez polskie fundusze?

Oferta obecnie istniejąca, choć skromna, cieszy się umiarkowanym powodzeniem. Ponad 100 mln zł zgromadziły tylko inPZU, działające od roku oraz PKO akcji amerykańskich i PKO rynków wschodzących, funkcjonujące od czterech lat. To inwestycja dostępna dla każdego. Minimalna wpłata to 100 zł, z wyjątkiem Lyxora, w którym po prostu płaci się za jednostkę na giełdzie. To jedyny ETF na liście, reszta to fundusze indeksowe.

 

Nazwa produktu Opłata za zarządzanie Maksymalna łączna opłata dystrybucyjna i umorzeniowa
inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych 0,50% 0,00%
PKO Akcji Rynku Amerykańskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynku Europejskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynku Japońskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynków Wschodzących 0,70% 4,49%
ING BSK Indeks S&P 500 1,60% 0,00%
ING BSK Indeks MSCI EMU 1,60% 0,00%
Lyxor ETF S&P 500 0,15% prowizja maklerska
Lyxor ETF DAX 0,15% prowizja maklerska

Kategorie: Edukacja, Giełda, Rynki

Sticky post

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑