Partner sekcji:

Konkurencja albo marginalizacja polskiego rynku

Znaczna część przedstawicieli polskiego rynku kapitałowego lubuje się w narzekaniach. Na brak edukacji, niskie zaufanie, przeregulowanie, niedoregulowanie, upolitycznienie, lekceważenie przez polityków, unię, mifidy, mary, itd. Dużo energii spalają właśnie na to narzekanie. Na szczęście, niektórzy wykorzystują ją do działania. Z jedną z takich osób miałem okazję szczerze porozmawiać podczas Warsaw Passive Investment Conference. Ponarzekaliśmy…

Wasz pierwszy ETF (na WIG20) jakoś nie podbił rynku, ale Beta ETF mWIG40TR zebrał już ponad 100 mln zł.  Dlaczego tak długo zajęło założenie ETFa na polskim prawie?

Robert Sochacki, członek zarządu Beta Securities Poland i rady nadzorczej AgioFunds TFI:  Długo by mówić… Nikt chyba nie wierzył, że nam się uda, więc niewiele osób traktowało ten projekt poważnie. To był najczęściej projekt na niższym priorytecie. Nawet KNF nas kiedyś zapytał (po 2 czy 3 miesiącach czekania na odpowiedź na nasze uwagi) „a to panowie się jeszcze nie zniechęciliście?” 🙂

Ponieważ długo to trwało, to w międzyczasie były zmiany przepisów, zmiany przewodniczących KNF, zmiany dyrektorów, zmiany partnerów (bo niektórzy nie wytrzymali długodystansowości)… to znowu wydłużało proces… i tak w kółko… I tu należy pochwalić Agio, BOS, mBank i Vistra bo się nie zrażali i wytrwali.

Ale skoro pokonaliście te przeszkody, to powinno być już łatwiej. Tymczasem konkurentów jakoś nie widać. Co blokuje rozwój pasywnego inwestowania nad Wisłą?

Pewnie najważniejszą rzeczą są kick backi… Statystyka jednoznacznie i na każdym rynku przemawia na korzyść funduszy pasywnych. Właściwie na każdym rynku, w średnim i długim horyzoncie, fundusze aktywne w większości nie pobijają benchmarku (szczególnie po uwzględnieniu kosztów). To powoduje, że tanie fundusze pasywne mają nieco (lub znacząco) lepszy performance (SPIVA podaje statystyki na cały świat prawie). U nas jest tak samo, mimo, że dużo funduszy ma nawet benchmarki cenowe a nie dochodowe (pisał o tym ostatnio Artur Wiśniewski)

Czyli znów narzekamy na dystrybucję…

W Polsce fundusze (w większości) sprzedawane są w systemie „push” – czyli upychane przez sprzedawców bankowych u klientów, czasem (lub często) bez uwzględnienia ich sytuacji. Przykładem mogą być pasywne fundusze Quercusa Short i Lev, które mimo najwyższej możliwej opłaty za zarządzanie (3% a do tego inne koszty) mają odpowiednio ponad 30 i ponad 100 mln zł aktywów. Możemy się założyć że nasze fundusze S&L nie uzyskają WANu w okolicach 100 mln (pewnie w najbliższych dwóch latach)… I nie wynika to z tego że tamte są lepsze (bo niby w czym?), a z tego, że są aktywnie sprzedawane w dystrybucji bankowej.

Gdyby to bezpośrednio klienci płacili „doradcom” bankowym za doradztwo, i to klienci decydowali by czy widząc wyniki tego doradztwa wrócą do nich czy nie, to sytuacja byłaby zupełnie inna. I niechby nawet doradcy sprzedawali wyłącznie fundusze aktywne w takim systemie – to klient po zobaczeniu wyników zarządzania decydowałby czy jest za co płacić. Jeśli by nadal płacił i był zadowolony – super. Ale statystyka jest nieubłagana… To by zmieniło wszystko. Za kilka lat mielibyśmy dużo bardziej zbilansowany obraz pasywne-aktywne zarządzanie…

A może to rynek, czytaj: klienci, po prostu nie dojrzał do pasywnych instrumentów?

Hmmm, problem to sama edukacja i przekonanie inwestorów, że jest gdzieś jakiś nieprzeciętnie inteligentny i przenikliwy zarządzający, który po prostu wiec co będzie na rynku w najbliższych dniach, miesiącach, latach i jak jemu damy pieniądze to on nam je pomnoży… (i to nie 7-10% rocznie tylko 30-40% rocznie). To powoduje, że statystyka się trudno sprzedaje (szczególnie sama – patrz punkt pierwszy…). Trzeba poczekać kilka, kilkanaście lat żeby samemu się przekonać, że tanie, przejrzyste fundusze pasywne po prostu przynoszą w długim horyzoncie lepszy zwrot. Romantyczna natura inwestorów w stylu „ja nie dam rady? – weź potrzymaj mi piwo” wygrywa z „nudnym” inwestowaniem pasywnym gdzie nie ma magii, jest tylko matematyka… Na dodatek jest to często podsycane różnymi „Szejkami” tego rynku, którzy „uzyskują” stopy zwrotu na poziomie 93%… 🙂

Co z gold platingiem, na który często narzekają polscy inwestorzy instytucjonalni?

Regulacje to osobny problem.  Powodują, że tworzenie, a szczególnie utrzymywanie, funduszy ETF w oparciu o polskie prawo jest kosztowne. Każdy fundusz to kilkaset tysięcy złotych rocznie na jego utrzymanie (coroczny Prospekt emisyjny, koszty depozytariusza, koszty indeksu, koszty księgowe/wycenowe, koszty obsługi compliance itp). W funduszach aktywnych całość (praktycznie) tych kosztów obciąża fundusz. W tanich pasywnych są albo cap-y (tak jak u nas), albo w ogóle pokrywa je zarządzający. To powoduje, że ekonomicznie lepiej opłaca się paszport z UCITS, a nie polska struktura. Ale polscy inwestorzy wolą polską strukturę (tak mi się wydaje) więc bariera kosztowa ma jakieś znaczenie.

Wróćmy do konkurencji. Kiedy się pojawi? 

Gdy się okaże że to jednak jest opłacalne i może być sukcesem. Na razie nie jest to pewne. Stąd nie ma nowych chętnych mimo, że struktura jest jasna. Czekają aż nam się powinie noga… 🙂

Niestety, powolny rozwój lokalnych graczy może doprowadzić do sytuacji kiedy to jakiś BlackRock czy inny Vanguard wejdzie tutaj ze 100 ETF-ami na różne rynki i klasy aktywów i właściwie zostanie tylko możliwość zrobienia jakichś  lokalnych indeksów, które nie zbiorą tyle aktywów żeby powalczyć o poważny udział w rynku. To by oznaczało marginalizację polskiego rynku i polskich graczy i właściwie sprowadzenie Warszawy do roli satelity jakiegoś większego rynku konsolidującego inwestorów z tej części Europy… Taki scenariusz mi nie pasuje, i chciałbym żeby jednak nie poszło tak łatwo w tą stronę… 🙂

Czytaj także: Inwestowanie pasywne na GPW >>

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Sticky post

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑