Partner sekcji:

Konkurencja albo marginalizacja polskiego rynku

Znaczna część przedstawicieli polskiego rynku kapitałowego lubuje się w narzekaniach. Na brak edukacji, niskie zaufanie, przeregulowanie, niedoregulowanie, upolitycznienie, lekceważenie przez polityków, unię, mifidy, mary, itd. Dużo energii spalają właśnie na to narzekanie. Na szczęście, niektórzy wykorzystują ją do działania. Z jedną z takich osób miałem okazję szczerze porozmawiać podczas Warsaw Passive Investment Conference. Ponarzekaliśmy…

Wasz pierwszy ETF (na WIG20) jakoś nie podbił rynku, ale Beta ETF mWIG40TR zebrał już ponad 100 mln zł.  Dlaczego tak długo zajęło założenie ETFa na polskim prawie?

Robert Sochacki, członek zarządu Beta Securities Poland i rady nadzorczej AgioFunds TFI:  Długo by mówić… Nikt chyba nie wierzył, że nam się uda, więc niewiele osób traktowało ten projekt poważnie. To był najczęściej projekt na niższym priorytecie. Nawet KNF nas kiedyś zapytał (po 2 czy 3 miesiącach czekania na odpowiedź na nasze uwagi) „a to panowie się jeszcze nie zniechęciliście?” 🙂

Ponieważ długo to trwało, to w międzyczasie były zmiany przepisów, zmiany przewodniczących KNF, zmiany dyrektorów, zmiany partnerów (bo niektórzy nie wytrzymali długodystansowości)… to znowu wydłużało proces… i tak w kółko… I tu należy pochwalić Agio, BOS, mBank i Vistra bo się nie zrażali i wytrwali.

Ale skoro pokonaliście te przeszkody, to powinno być już łatwiej. Tymczasem konkurentów jakoś nie widać. Co blokuje rozwój pasywnego inwestowania nad Wisłą?

Pewnie najważniejszą rzeczą są kick backi… Statystyka jednoznacznie i na każdym rynku przemawia na korzyść funduszy pasywnych. Właściwie na każdym rynku, w średnim i długim horyzoncie, fundusze aktywne w większości nie pobijają benchmarku (szczególnie po uwzględnieniu kosztów). To powoduje, że tanie fundusze pasywne mają nieco (lub znacząco) lepszy performance (SPIVA podaje statystyki na cały świat prawie). U nas jest tak samo, mimo, że dużo funduszy ma nawet benchmarki cenowe a nie dochodowe (pisał o tym ostatnio Artur Wiśniewski)

Czyli znów narzekamy na dystrybucję…

W Polsce fundusze (w większości) sprzedawane są w systemie „push” – czyli upychane przez sprzedawców bankowych u klientów, czasem (lub często) bez uwzględnienia ich sytuacji. Przykładem mogą być pasywne fundusze Quercusa Short i Lev, które mimo najwyższej możliwej opłaty za zarządzanie (3% a do tego inne koszty) mają odpowiednio ponad 30 i ponad 100 mln zł aktywów. Możemy się założyć że nasze fundusze S&L nie uzyskają WANu w okolicach 100 mln (pewnie w najbliższych dwóch latach)… I nie wynika to z tego że tamte są lepsze (bo niby w czym?), a z tego, że są aktywnie sprzedawane w dystrybucji bankowej.

Gdyby to bezpośrednio klienci płacili „doradcom” bankowym za doradztwo, i to klienci decydowali by czy widząc wyniki tego doradztwa wrócą do nich czy nie, to sytuacja byłaby zupełnie inna. I niechby nawet doradcy sprzedawali wyłącznie fundusze aktywne w takim systemie – to klient po zobaczeniu wyników zarządzania decydowałby czy jest za co płacić. Jeśli by nadal płacił i był zadowolony – super. Ale statystyka jest nieubłagana… To by zmieniło wszystko. Za kilka lat mielibyśmy dużo bardziej zbilansowany obraz pasywne-aktywne zarządzanie…

A może to rynek, czytaj: klienci, po prostu nie dojrzał do pasywnych instrumentów?

Hmmm, problem to sama edukacja i przekonanie inwestorów, że jest gdzieś jakiś nieprzeciętnie inteligentny i przenikliwy zarządzający, który po prostu wiec co będzie na rynku w najbliższych dniach, miesiącach, latach i jak jemu damy pieniądze to on nam je pomnoży… (i to nie 7-10% rocznie tylko 30-40% rocznie). To powoduje, że statystyka się trudno sprzedaje (szczególnie sama – patrz punkt pierwszy…). Trzeba poczekać kilka, kilkanaście lat żeby samemu się przekonać, że tanie, przejrzyste fundusze pasywne po prostu przynoszą w długim horyzoncie lepszy zwrot. Romantyczna natura inwestorów w stylu „ja nie dam rady? – weź potrzymaj mi piwo” wygrywa z „nudnym” inwestowaniem pasywnym gdzie nie ma magii, jest tylko matematyka… Na dodatek jest to często podsycane różnymi „Szejkami” tego rynku, którzy „uzyskują” stopy zwrotu na poziomie 93%… 🙂

Co z gold platingiem, na który często narzekają polscy inwestorzy instytucjonalni?

Regulacje to osobny problem.  Powodują, że tworzenie, a szczególnie utrzymywanie, funduszy ETF w oparciu o polskie prawo jest kosztowne. Każdy fundusz to kilkaset tysięcy złotych rocznie na jego utrzymanie (coroczny Prospekt emisyjny, koszty depozytariusza, koszty indeksu, koszty księgowe/wycenowe, koszty obsługi compliance itp). W funduszach aktywnych całość (praktycznie) tych kosztów obciąża fundusz. W tanich pasywnych są albo cap-y (tak jak u nas), albo w ogóle pokrywa je zarządzający. To powoduje, że ekonomicznie lepiej opłaca się paszport z UCITS, a nie polska struktura. Ale polscy inwestorzy wolą polską strukturę (tak mi się wydaje) więc bariera kosztowa ma jakieś znaczenie.

Wróćmy do konkurencji. Kiedy się pojawi? 

Gdy się okaże że to jednak jest opłacalne i może być sukcesem. Na razie nie jest to pewne. Stąd nie ma nowych chętnych mimo, że struktura jest jasna. Czekają aż nam się powinie noga… 🙂

Niestety, powolny rozwój lokalnych graczy może doprowadzić do sytuacji kiedy to jakiś BlackRock czy inny Vanguard wejdzie tutaj ze 100 ETF-ami na różne rynki i klasy aktywów i właściwie zostanie tylko możliwość zrobienia jakichś  lokalnych indeksów, które nie zbiorą tyle aktywów żeby powalczyć o poważny udział w rynku. To by oznaczało marginalizację polskiego rynku i polskich graczy i właściwie sprowadzenie Warszawy do roli satelity jakiegoś większego rynku konsolidującego inwestorów z tej części Europy… Taki scenariusz mi nie pasuje, i chciałbym żeby jednak nie poszło tak łatwo w tą stronę… 🙂

Czytaj także: Inwestowanie pasywne na GPW >>

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Sticky post

Quiz o nieruchomościach

Niedawna rozmowa z Tomaszem Narkunem o inwestowaniu w nieruchomości wywołała na tyle duże zainteresowanie, że idziemy za ciosem. Tym czasem pora na kolejne wydanie quizu zByka. Oczywiście, o nieruchomościach. Powodzenia!

Kategorie: Lifestyle

Czy na rynku nieruchomości jest bańka?

Dawno nikt tak ciekawie nie opowiadał mi o rynku nieruchomości

Kategorie: Finanse, Rynki, Wideo

Marcin Przasnyski w Janosiku

Dlaczego polska giełda nie przyciąga największych? Czemu zaczął inwestować dopiero w wieku 32 lat? Ile (nie)zarobił na CD Projekcie? Co łączy giełdę z show biznesem? W nowym „Janosiku” gościmy Marcina Przasnyskiego, m.in. legendę polskiego gamingu i analizy fundamentalnej.

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wakacyjny quiz zByka

Tym razem pytania dotyczą państw, do których najchętniej jeździcie na wakacje. Powodzenia!

 

Kategorie: Edukacja

Kontroler ruchu lotniczego i inwestycje (JANOSIK)

Dlaczego tyle czyta? Ile stracił na foreksie? No i jak to się stało, że żołnierz przeprowadza w Polsce pasywną rewolucję? W nowym „Janosiku” moim gościem jest Przemek Wojewoda, trener finansów osobistych i …kontroler ruchu lotniczego.

Kategorie: Giełda, Rynki

Dlaczego zainteresowałem się ESG?

🗞Szczerze polecam❗️
1. Studenci
2. Media
3. Moja uczelnia
4. ESG
5. Parę słów ode mnie👇

Do pobrania gratis!

Kategorie: Finanse

Rekordy (a jednak) cen na rynku mieszkań

Mieszkania w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie. Dzięki urban.one, mam już dane za kwiecień 2021.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Polska, Rynki

Wartość pieniądza w czasie ;)

I analizuj tu na poważnie oczekiwaną roczną stopę zwrotu:

Kategorie: Edukacja

Finansowy obowiązek rodziców?

Kategorie: Finanse

Znów o inflacji

Chwilowo wyprzedzili nas Węgrzy, ale pokonaliśmy magiczne 5 procent…

Kategorie: Edukacja, Gospodarka

Pasywna rewolucja

Przegapiliście konferencję “Jak inwestować na giełdzie”? To zobaczcie przynajmniej panel dyskusyjny z udziałem Roberta Sochackiego (Beta ETF), Przemysława Kwietnia (XTB), Arkadiusza Wójcika (Exante) i mnie. Moderuje organizator, czyli Artur Wiśniewski.

Kategorie: Rynki, Wideo

Z rodziną na zdjęciu i emeryturze (JANOSIK)

Emerytura? Poleca inwestowanie w dzieci. Poduszka finansowa? Obligacje skarbu państwa. Inwestuje aktywnie (lokalnie) i pasywnie (globalnie), a pomaga mu w tym … biblia. W nowym „Janosiku” gościłem Artur Wiśniewski, autor serwisu stockbroker.pl i grupy „Pasywna rewolucja” na Facebooku.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Rewolucja ESG

W wywiadzie dla Energetyka24.pl mówiłem o tym, o czym lubię najbardziej:

Kategorie: Rynki, Wideo

Marcin Iwuć u Janosika

Pierwsze, pożyczone od rodziców pieniądze, dały mu 12 proc. zysku rocznie, ale na mieszkaniu w Poznaniu już sporo stracił. Gdyby mógł zmienić jedną rzecz na polskim rynku, obniżyłby opłaty za fundusze inwestycyjne. Marcin Iwuć, czołowy polski bloger finansowy, autor książki „Finansowa forteca” w „Janosiku” szczegółowo opisuje swoje portfele.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Olek Wandzel zaprosił mnie do podcastu

Efekt? 71 minut rozmowy – dla wytrwałych 😉

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Prawdziwie polski quiz zByka

Na 3. maja tylko o Polsce. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Kobieta inwestuje

Patrzy na polski rynek zza granicy i chętnie zmieniłaby tu koszty transakcji i wprowadziła ulgi podatkowe. Inwestuje w fundusze ETF, choć ceni też akcje tradycyjnych spółek, głównie z giełdy we Frankfurcie. Pisze książki, ale Wam poleca „Najbogatszego człowieka w Babilonie”. Moim gościem w „Janosiku” jest Anna Smolińska, doktor ekonomii i autorka bloga kobietainwestuje.pl.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Jak sobie radzisz z finansami w pandemii? (ANKIETA)

Hej, poświęć kilka minut dla nauki i kasy! Celem badania jest przeprowadzenie analizy wpływu pandemii COVID-19 na finanse osobiste. Przy okazji, w ramach projektu kierowanego przez prof. Krzysztofa Waliszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wspieranego przez Finax, sprawdzamy możliwości wykorzystania aplikacji mobilnych wspomagających zarządzanie finansami osobistymi.

Kategorie: Edukacja

GPW na 30. urodziny

Nasza giełda skończyła 30 lat. Na urodziny odwiedzili wszyscy święci politycy, którzy na co dzień raczej mu szkodzą (polecam mój tekst sprzed 5 lat “Zostawcie dzwon w spokoju”). Zresztą, nasze indeksy mówią same za siebie. I rocznicy raczej nie świętują. Ale nie ma co narzekać. Zrobiłem na Twitterze dwie sondy, które mówią wiele to tych pięknych 30 latach:

Kiedy zacząłeś inwestować

Czyli większość głosujących jeszcze nie doświadczyła bessy – to będzie kiedyś prawdziwa próba.

Przy powyższych wynikach, nieco zaskakują wyniki drugiej sondy. Elektrim jednak ciągle w pamięci – przegrał o włos z CD Projektem.

No i dla równowagi @Mysterbuzu przypomina:

A ja przypominam nieśmiertelne rady mojego taty:

Oczywiście, zawsze jest powód do bycia zadowolonym…

…choć czasem warto zerknąć na wykres:

WIG kontra DAX

Ostatnie 10 lat: WIG30 (z dywidendami) i niemiecki DAX30

Przypadek? Nie sądzę.

Kategorie: Giełda, Polska

Źródła informacji rynkowych (TOP10 zByka)

Informacji coraz więcej, a czasu na ich konsumpcję coraz mniej. Jak się w tym odnaleźć? Jak odcedzić cenne dane z medialnego szumu? Jak zaimponować szefowi wiedzą i być cały czas na czasie? Sam mam z tym problem, ale próbuję poruszać się po źrodłach informacji rynkowych. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

W 2021 roku tanieją mieszkania

Zewsząd bombardują Cię informacje o skokowym wzroście cen nieruchomości? Spokojnie. Media grzeją ten temat, bo mieszkania zawsze się chętnie klikają. Statystyki NBP i GUS są mocno opóźnione. Dużo szybciej pokazuje je baza transakcyjna Cenatorium. Oparte na niej indeksy Urban.one spadały w styczniu i lutym 2021. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak inwestuje Tomasz Jaroszek

ZUS traktuje jako ubezpieczenie, więc sam inwestuje na emeryturę. Kiedyś aktywnie i w Polsce, teraz coraz częściej pasywnie i w zagraniczne spółki dywidendowe. Pisze książki, choć sam studiuje sekrety amerykańskich milionerów. W “Janosiku” gościłem Tomka Jarosza, znanego blogera finansowego.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Jak inwestuje Maciej Samcik

Wiecie, że pierwsze pieniądze zarobił na spekulacjach giełdowych, a potem stracił na Banku Śląskim? “Janosik” wyciągnie wszystko!

Kategorie: Edukacja, Wideo

Inwestowanie długoterminowe na 10 wykresach

O inwestowaniu w długim terminie i inwestowaniu w inflacji – zerknijcie na mój webinar dla Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych:

Kategorie: Edukacja, Wideo

Nowy quiz zByka już czeka!

Po kilku quizach, do których pytania układali moi przyjaciele (czekam na kolejnych!), powracam do starej formuły. 10 trudnych pytań. Moich. O wszystko. Powodzenia!

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Copyright © 2021 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑