Partner sekcji:

Jak uchronić pieniądze przed inflacją?

Czuliście, że jest drożej? Polska inflacja jest najwyższa w całej Unii Europejskiej, a realne stopy procentowe zdecydowanie najniższe. Nasze pieniądze tracą na wartości, bo oprocentowanie w bankach jest znacząco niższe niż dynamika wzrostu cen. Co z nimi robić w takiej sytuacji?

AKTUALIZACJA!

Mój obszerny tekts “Jak inwestować, gdy jest inflacja” >>

 

Rekordowe zakupy obligacji przez Polaków >>

Jak żyć z inflacją?

W banku dają nam – po odjęciu podatku – jakieś 1,5 proc. rocznie. Czyli w skali roku wartość naszych pieniędzy spada o blisko 2 proc. Jednocześnie wynagrodzenia rosną jeszcze szybciej niż inflacja, czyli mamy coraz więcej kasy. Co z nią robić, by uchronić przed utratą wartości? Dla poniższych rad zakładam, że skoro rosną ceny, to  stopy procentowe też będą i to mimo zaklęć szefa NBP, że te podstawowe jeszcze przez kilka lat pozostaną bez zmian.

Bank

Lokaty o zmiennym oprocentowaniu – niestety, tu wybór jest marny, a nawet najlepsze oferty bankowe nie pozwolą na utrzymanie realnej wartości naszych pieniędzy (bo oprocentowanie, nawet bez podatku, jest wyraźnie niższe od inflacji) – aktualny ranking.

Obligacje

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją – to bardzo bezpieczny i broniący przed inflacją wybór. Państwo sprzedaje obecnie m.in. obligacje 4-letnie, których oprocentowanie obliczane jest według wzoru: inflacja + 1,25 proc., a odsetki wypłacane są na koniec roku. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 2,4 proc. Jeszcze wyżej oprocentowane są obligacje 6-letnie i 12-letnie indeksowane inflacją, ale trzeba być beneficjentem programu 500+ (pełna oferta).

UPDATE: NIESTETY, JUŻ NIŻSZE OPROCENTOWANIE >>

Giełda

*punkt zmodyfikowany na skutek interwencji @Barnejek, który jest dla mnie autorytetem ws. akcji 

Inflacja nie jest dobrą informacją dla rynku akcji.  Obecny poziom inflacji powinien sprzyjać polskim akcjom, tym bardziej, że inwestorzy muszą w końcu zacząć szukać atrakcyjnych, pozabankowych sposobów inwestowania. Tylko, że nie ma żadnych przykładów z przeszłości, że Polacy chronili się przed inflacją na giełdzie. Przy wysokiej stopie inflacji, warto szukać spółek wzrostowych, których przychody rosną równolegle do cen – żywność, opieka zdrowotna, materiały budowlane i (ale to raczej nie w Polsce, gdzie polityka rządzi cenami) energia. Mniejsze znaczenie mają dywidendy, których realna wartość spada. Bardziej zaawansowani Inwestorzy powinni rozważyć inwestycje w akcje zagraniczne, tym bardziej że teoretycznie inflacja nie będzie sprzyjać złotemu.

Nieruchomości

Przyjacielem inflacji z reguły są ceny nieruchomości. Dzieje się tak, bo stawki najmu są powiązane z inflacją, więc teoretycznie rosną, a przez to rośnie też wartość nieruchomości. Nad Wisłą dochodzi jeszcze element taki, że nieruchomości w ostatnich latach były chyba jedynymi aktywami, które dały naprawdę zarobić. Kilkunastoprocentowe wzrosty w ujęciu rocznym to – moim zdaniem – nadal nie jest bańka, o której niektórzy już mówią. Ale musimy pamiętać, że a) na nieruchomości trzeba mieć dużo pieniędzy b) koszty transakcyjne są wysokie c) ciężko ją szybko sprzedać, a niska płynność to przecież wyższe ryzyko. O cenach nieruchomości w Polsce najwięcej wie firma Cenatorium, która swoje indeksy i raporty prezentuje m.in. w Pulsie Biznesu.

Surowce

W okresie wysokiej inflacji inwestorzy cenią sobie metale szlachetne, na czele ze złotem. Pamiętajmy jednak, że tu trzeba mieć nieco wyższą wiedzę, a złoto jest instrumentem stosunkowo mniej płynnym (ważne, gdy będziemy chcieli się go szybko pozbyć, co przecież z przyczyn losowych może się wydarzyć). Ceny złota po 2019 r. (wzrost o blisko 20 proc.) i nerwowym początku roku (napięcie wojenne) są już relatywnie wysokie. Jak zacząć? Najlepiej tłumaczy Krzysztof Kolany z Bankiera.

Zapisz się na webinarium: Czy warto bać się inflacji? Jak się przed nią bronić?

Czego dowiesz się z mojego webinarium?

  • Co to jest, jak się ją mierzy i ile wynosi inflacja w Polsce?
  • Jakie są prognozy wzrostu cen w Polsce?
  • Jak inflacja wpływa na realne stopy procentowe?
  • Jak inflacja wpływa na realne stopy zwrotu?
  • Inwestycyjne sposoby ochrony przed inflacją?

Skorzystaj też ze zniżki na inwestowanie z Finax >>

 

Polityka prywatności

Kategorie: Edukacja, Rynki

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑