I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;).

Trochę bazują na moich rozmowach z inwestorami, które prowadzę od 2000 roku, a trochę na rozmowach z branżą i kilkoma mądrymi ludźmi (niektóre pomysły zainspirane). Postaram się pokazać mój plan na naprawę sytuacji na rynku. Od strony, która jest mi szczególnie bliska, czyli od strony inwestorów indywidualnych.

Dlaczego Polacy nie inwestują?

  1. Polityka
  2. Ryzyko
  3. Edukacja
  4. Podatki

Ad. 1 – to najłatwiej zmienić, bo po okresie zmian w zarządach wystarczy dotrzymywać zasad ładu korporacyjnego; reaktywować akcjonariat obywatelski z czasów pierwszych rządów PO; wesprzeć to, co było dobrego za czasów PiS, czyli np. pierwszy poważny program lojalnościowy dla inwestorów (vide: Orlen). Okres jest dobry, bo firmy są rentowne, więc i dywidendy ze spółek skarbu państwa mogą być sowite (ale ważniejsze niż ich poziom będzie realizowanie obietnic wypłaty). Inwestorzy w Polsce bardzo lubią dywidendy (choć w teorii inwestycji nie ma to większego uzasadnienia), zwłaszcza ci bardziej profesjonalni, którzy mają przełożenie na opiniotwórcze media, więc można na bazie dywidend (i ich wspierania podatkowego) zbudować fajny wizerunek spółek skarbu państwa jako spółek publicznych, a pośrednio także całego rynku.

Ad. 2 – główna bariera do zamiany oszczędności w inwestycje (a to inwestowanie, a nie oszczędzanie jest problemem, dlatego pierwsza część zmian w podatku Belki jest tak bez sensu) to niechęć przed ryzykiem (na którą rynek zapracował + słaba edukacja, ale o tym później) – regulator i przepisy nie powinny koncentrować się na ograniczaniu ryzyka, ale na oswajaniu ludzi z ryzykiem i dbaniu o to, by inwestor był o nim należycie informowany.

Najlepiej się oswoić samemu inwestując, a jeszcze lepiej „podarowanymi” aktywami. Stąd pomysł, by wykorzystać do tego akcje zgromadzone w OFE (przy okazji można odkupić winy sprzed dekady, gdy połowa środków z OFE, z punktu widzenia Kowalskiego, zniknęła). W OFE ciągle środki ma 15 mln Polaków. Do tak licznej grupy nie trafi żadna kampania, ulga podatkowa, edukacja czy programy typu PPK. Dajmy im te akcje, przenosząc na konta w biurach maklerskich. Staną się właścicielami, zaczną się interesować, oswajać ryzyko. Przez rozmaite mnożniki będzie to też miało niebagatelny wpływ na gospodarkę. Oczywiście, należy kontrolować podać tych akcji (nakładając limity sprzedażowe), ale ta podaż obecnie i tak istnieje (suwak). Wzmocni to biura maklerskie. Zniesie PTE, ale one i tak już miały dawno zniknąć.

Ad. 3 – konsolidacja programów edukacyjnych na szczeblu centralnym, bo to co się teraz dzieje to targowisku CSR-owej próżności, bez składu i ładu (każdy coś teoretycznie robi, a efekt mizerny). Zaangażowanie branży w edukację nauczycieli i uczniów od 10. roku życia. „Starzy” wyedukują się sami (vide: punkt 2).

W edukacji pomoże też w sumie niezły pomysł Centralnej Informacji Emerytalnej, dzięki któremu każdy będzie mógł na bieżąco sprawdzić (a w następstwie zmienić/przenieść) swoje aktywa i oczekiwaną emeryturę – koniecznie trzeba wystawić te dane w formie API i dać fintechom do działania, reszta zrobi się sama

Ad. 4 – największe niezrozumienie tego, co się dzieje na rynku – podatki to nie jest problem, a raczej płacenie podatków to nie jest problem. Ludzie chętnie płaciliby podatek od zysku kapitałowego (zresztą, jest on na średnim europejskim poziomie), gdyby mieli zysk (ale nie inwestują, to nie mają). Nagonka na Belkę prowadzona jest, co zrozumiałe, ze strony najbardziej doświadczonych inwestorów, ale oni stanowią głośny procent, dwa procent społeczeństwa. Faktycznym problemem są:

  • skomplikowanie podatkowe – najpopularniejsze są te produkty, gdzie albo nie ma podatku (III filar), albo to nie podatnik płaci (bank, obligacje skarbowe) – ludzie boją się PITa, to jest jedna z barier i edukacja jej nie rozwiąże – pomysły na Belkę ogłoszone ostatnio, tym bardziej
  • nierównowaga podatkowa – wiadomo – nieruchomości (najprościej byłoby po prostu wprowadzić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych od drugiego i kolejnych mieszkań, jak np. we Włoszech; w kataster wierzą tylko ci, którzy nie znają tematu i nie wiedzą, że wprowadzenie zajmie ponad dekadę; o REITach …ok, ale przecież wiemy, że to nie będzie produkt dla Kowalskiego)
  • brak promowania długoterminowego inwestowania poprzez podatki – to mój główny zarzut wobec proponowanych zmian w Belce, bo coroczna ulga dla wszystkich inwestycji (niezależnie od ich trwania) oznacza, nie tylko brak obiecanego warunku jednego roku, ale wręcz przeciwnie – wymóg zamykania inwestycji w grudniu, żeby zrealizować coroczną ulgę! Tu wystarczy jedno, proste rozwiązanie, znane z wielu krajów UE – po roku, dwóch, trzech inwestycji w akcje/obligacje/ETFy, nie płacisz podatku w ogóle – to ukróci spekulacje i postawi na długi termin

Co można zmienić w 3. filarze?

  1. to może być koło zamachowe inwestycji Kowalskich, ale nie działa, choć w liczbie programów jesteśmy chyba rekordzistą (PPK, PPE, IKE, IKZE, OIPE, teraz WPO, a jeszcze niedawno „nowe” IKE w planach, zamiast OFE)
  2. maksymalnie uprościć i skonsolidować ulgi

– jeden produkt z partycypacją pracodawcy – na bazie PPK

PPK jest dobre. Dałbym tylko elastyczne limity inwestycyjne (bez przymusów inwestycji na GPW) i rozwinął listę dostawców o zagraniczne firmy inwestycyjne (bez zagranicznej konkurencji nie będzie obniżek kosztów i walki o klienta)

– jeden produkt indywidualny (konieczne m.in. w związku elastycznymi formami zatrudnienia, mobilnością) – na bazie IKE

IKE jest dobre, bo warunkuje korzyść podatkową dotrwaniem do określonego wieku, a konieczność zapłaty podatku, ograniczy wychodzenie z programu;  ale łącząc, zwiększmy limit inwestycji (w sumie może wynosić tyle, ile łącznie obecnie IKE, IKZE i OIPE); podobnie, jak przy PPK, dostawcą powinny być także podmioty zagraniczne (wzrost konkurencyjności).

Wraz ze wzrostem średniego czasu życia na emeryturze, rośnie też znaczenie inwestycji już po osiągnięciu wieku emerytalnego. O to też trzeba zadbać, także po stronie dostawców (wspierając np. produkty rentierskie).

Wszystkie programy powinny być połączone na poziomie inwestora przez prostą aplikację opartą na danych Centralnej Informacji Emerytalnej.

uff… a teraz trzeba się obudzić

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Sticky post

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑