Partner sekcji:

Inwestorzy mogą ocalić świat

Trwa tydzień strajków klimatycznych na całym świecie. Protestującym w słusznej sprawie podpowiadam – chcecie być skuteczni? Idźcie na giełdy, do banków, funduszy. Przekonajcie inwestorów do swoich racji. To wystarczy.

Kilka miesięcy temu Książe Karol witał uczestników corocznej konferencji inwestorskiej CFA Institute nawoływaniem do finansowania projektów wyłącznie odpowiedzialnych klimatycznie. Jak to wykonać w praktyce? Nie inwestuj w producentów samochodów, którzy nie stawiają na niskoemisyjne silniki. Nie ubezpieczaj spółek opartych na węglu. Nie finansuj spółek energetycznych, jeśli te nie idą w stronę zielonej energii.

Moda na ekoinwestycje…

Wydawało mi się to wówczas trochę głosem wołającego na puszczy (zwłaszcza po wycince w tej Białowieskiej), ale okazuje się, że wielu inwestorów słucha. Norweski Government Pension Fund Global, zarządzający ponad bilionem dolarów, w czerwcu – po głosowaniu parlementu – zaczał wyprzedaż akcji spółek kopalnianych i naftowych.

Z najnowszego (świetnego raportu) Deutche Banku, dowiedziałem się, że już 30 proc. globalnych aktywów należy to tak zwanych inwestycji ESG (co to? Przeczytaj). Jeśli trend się utrzyma, za dekadę już 95 proc. pieniędzy podążać będzie tylko w stronę inwestycji odpowiedzialny społecznie i klimatycznie. Do trendu podłączają się znane nazwiska, z Billem Gatesem, Elonem Muskiem i Michaelem Bloombergiem na czele. Od 2010 r. do sektora niskoemisyjnej energii popłynęło 2,6 biliona dolarów.

Akcjonariusze/Inwestorzy głosują nogami, co może mieć też związek ze zmianami pokoleniowymi. Twarzami protestów klimatycznych są nastolatkowie. Wkrótce to oni będą rządzić światem i bić się ze zgredami z Wall Street. Tymczasem Goldmach Sachs podaje, że 83 proc. jego stażystów chce podatku węglowego, by walczyć ze zmianami klimatycznymi.

…ale uwaga na ekopapkę

Droga do zmian jednak jest mocno wyboista. We wspomnianym raporcie Deutsche Banku czytam też, że 9 na 10 zarządzających największymi funduszami przyznaje, że ma mandat do inwestycji ESG. Jednocześnie, tylko 4 na 10 wprowadziło te elementy do swoich modeli wycen. Problemem może być raportowanie spółek, które – widząc, w jaką stronę zmierza rynek – coraz nachalniej stosują tzw. greenwashing. Poprosiłem 18-letnią córkę o definicję – to „marketingowa, zielona, ekopapka”.

Konieczne są zatem nowe, obiektywne ratingi, nie bazujące wyłącznie na deklaracjach emitentów. Dotyczy to także Polski. Fajnie, że Giełda zrobiła WIG-ESG, ale nie skorzystaliśmy z okazji i nie dowiedzieliśmy się, co naprawdę oznacza bycie firmą odpowiedzialną społecznie. Indeks bazuje na subiektywnych ocenach jednego z funduszy (nie podważam metodologii, ale musielibyśmy ją poznać i – jako inwestorzy – mieć na nią wpływ, a także korzystać z wielu źródeł oceny ESG).

Dobrostan ponad wartość

Jak powyższe zjawiska odnajdują się w nauce o inwestycjach? Coraz więcej badań pokazuje, że akcjonariusze godzą się z niższą stopą zwrotu z akcji, o ile ten niższy zysk jest uzasadniony odpowiedzialnym klimatycznie i społecznie prowadzeniem spółki. Słynna „shareholder value”, o której uczyłem się na studiach jako o determinancie oceny zarządów, zostaje zatem zastąpiona przez „shareholder welfare” (nie, nie chodzi o dobrobyt z politycznego Programu PiS).

Stąd już tylko krok od pytania do Ciebie, drogi Inwestorze:

Nie jest źle, ale może być lepiej. Demonstrujący, kierunek Świętokrzyska i Książęca!

Zapisz się na mój newsletter >>

Kategorie: Giełda, Polityka, Rynki

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑