Partner sekcji:

Ceny mieszkań po koronawirusie

Dzisiaj nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał krajobraz gospodarczy po przejściu COVID-19 – piszą specjaliści z Urban.one.

UWAGA: Aktualne dane o cenach mieszkań (wrzesień 2020) >>

“Możemy na bieżąco śledzić skalę negatywnych konsekwencji dla globalnego systemu społeczno-gospodarczego. Z dnia na dzień ta fala przybiera na rozmiarze i obejmuje już właściwie wszystkie obszary. Ruchy na rynkach finansowych wskazują na głęboką niepewność dotyczącą inwestycji i instrumentów finansowych. Mamy zatem kroczący kryzys, który w przesunięciu czasowym atakuje od strony popytu i podaży kolejne rynki światowe, a tym samym większość branż. Dotyczy to także nieruchomości. Jeszcze chwilę temu wszyscy chwalili się rekordami sprzedaży. Ceny systematycznie rosły. Jak będzie dalej?

CZYTAJ TAKŻE: Rynek wtórny po pandemii >>

Drastyczne spadki cen?

Popyt na nieruchomości w Polsce może zmniejszyć się dość drastycznie. Badania Knight Frank wskazują, że od początku lutego do początku marca 2020 r. na szanghajskim rynku sprzedało się o 56 proc. mniej nowych nieruchomości mieszkaniowych niż w analogicznym okresie minionego roku. Obniżka liczby transakcji względem pierwszego miesiąca 2020 r. była jeszcze większa (65 proc). Włoski instytut Scenari Immobiliari analizujący rynek nieruchomości wskazuje, że liczba odwiedzin mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w Mediolanie spadła o ponad połowę (względem analogicznego okresu 2019 r.). To naturalne, że w takiej sytuacji także w Polsce zmniejszył się popyt (o tym jak kształtowała się cena mieszkań w styczniu możesz przeczytać tu). Wielu analityków prognozuje, że wraz ze spadkiem zainteresowania zakupami nieruchomości, będziemy mieli do czynienia z wielką przeceną.

Pamiętajmy jednak, że rynek ten jest jak rozpędzony pociąg. Żeby zahamować potrzebuje więcej czasu. Dlatego obecnie, przede wszystkim nie należy panikować. Mamy do czynienia z sytuacją niecodzienną i nieznaną, ale zawsze warto zachować zdrowy rozsądek.

Ceny, zwłaszcza mieszkań, nie spadną z dnia na dzień. Nie należy też zakładać wielkich przecen. Wszystko może zwolnić. Wydłuży się okres sprzedaży. Co, na marginesie, jest też po części wynikiem zmniejszonej dostępności do usług związanych z realizacją transakcji na rynku nieruchomości. Wiele zależy od tego jak długo będziemy w stanie zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz tego, co będzie działo się na świecie. Zwłaszcza w gospodarkach, z którymi jesteśmy w jakiś sposób połączeni.

Nic już nie będzie takie samo?

Rynek nieruchomości należy analizować i oceniać w zdecydowanie dłuższej perspektywie czasowej. Poszukiwania mieszkania odkładają teraz zapewne osoby pracujące w branżach już wyraźnie dotkniętych skutkami epidemii – turystyce, gastronomii, usługach czy handlu. Pamiętajmy jednak, że na razie mówimy o bardzo krótkim czasie.

Cytując jednak klasykę „po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój”. Po wyjątkowo zmiennym okresie na giełdzie, wzrośnie liczba osób zainteresowanych rynkiem nieruchomości, który wciąż wydaje się bardziej bezpieczny dla oszczędności. To szansa dla sprzedających. Kwestia tego czy czekać z wystawieniem na sprzedaż swojego mieszkania, zależy od rynku. W przypadku wtórnego – raczej nie czekać. Jeżeli kupujących, zainteresowanych mieszkaniem od dewelopera warto uważnie monitorować sytuację. Można bowiem spodziewać się intensyfikacji działań marketingowych i promocyjnych deweloperów, mających na celu przywrócenie zainteresowania swoją ofertą po chwilowej stagnacji.

Podsumowując, polski rynek nieruchomości był rozgrzany do czerwoności. Lekkie schłodzenie nie osłabi go. Jeśli sprawdzi się optymistyczny scenariusz, kolejny kwartał nie wykaże wzrostu cen a raczej stabilizację, ale popyt będzie odżywał. Natomiast gorsza perspektywa pokazuje, że wyhamowanie rynku potrwa dłużej, co może doprowadzić jesienią do spadków cen mieszkań o kilka procent. Wciąż jednak nie jest to spadek kilkudziesięcioprocentowy.”

DUŻO WIĘCEJ CIEKAWYCH DANYCH Z RYNKU NIERUCHOMOŚCI ZNAJDZIESZ NA STRONIE URBAN.ONE, GDZIE TAKŻE WYCENISZ W KILKA MINUT WŁASNE MIESZKANIE. 

Kategorie: Rynki

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑