Partner sekcji:

Ceny mieszkań po koronawirusie

Dzisiaj nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał krajobraz gospodarczy po przejściu COVID-19 – piszą specjaliści z Urban.one.

UWAGA: Aktualne dane o cenach mieszkań (wrzesień 2020) >>

“Możemy na bieżąco śledzić skalę negatywnych konsekwencji dla globalnego systemu społeczno-gospodarczego. Z dnia na dzień ta fala przybiera na rozmiarze i obejmuje już właściwie wszystkie obszary. Ruchy na rynkach finansowych wskazują na głęboką niepewność dotyczącą inwestycji i instrumentów finansowych. Mamy zatem kroczący kryzys, który w przesunięciu czasowym atakuje od strony popytu i podaży kolejne rynki światowe, a tym samym większość branż. Dotyczy to także nieruchomości. Jeszcze chwilę temu wszyscy chwalili się rekordami sprzedaży. Ceny systematycznie rosły. Jak będzie dalej?

CZYTAJ TAKŻE: Rynek wtórny po pandemii >>

Drastyczne spadki cen?

Popyt na nieruchomości w Polsce może zmniejszyć się dość drastycznie. Badania Knight Frank wskazują, że od początku lutego do początku marca 2020 r. na szanghajskim rynku sprzedało się o 56 proc. mniej nowych nieruchomości mieszkaniowych niż w analogicznym okresie minionego roku. Obniżka liczby transakcji względem pierwszego miesiąca 2020 r. była jeszcze większa (65 proc). Włoski instytut Scenari Immobiliari analizujący rynek nieruchomości wskazuje, że liczba odwiedzin mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w Mediolanie spadła o ponad połowę (względem analogicznego okresu 2019 r.). To naturalne, że w takiej sytuacji także w Polsce zmniejszył się popyt (o tym jak kształtowała się cena mieszkań w styczniu możesz przeczytać tu). Wielu analityków prognozuje, że wraz ze spadkiem zainteresowania zakupami nieruchomości, będziemy mieli do czynienia z wielką przeceną.

Pamiętajmy jednak, że rynek ten jest jak rozpędzony pociąg. Żeby zahamować potrzebuje więcej czasu. Dlatego obecnie, przede wszystkim nie należy panikować. Mamy do czynienia z sytuacją niecodzienną i nieznaną, ale zawsze warto zachować zdrowy rozsądek.

Ceny, zwłaszcza mieszkań, nie spadną z dnia na dzień. Nie należy też zakładać wielkich przecen. Wszystko może zwolnić. Wydłuży się okres sprzedaży. Co, na marginesie, jest też po części wynikiem zmniejszonej dostępności do usług związanych z realizacją transakcji na rynku nieruchomości. Wiele zależy od tego jak długo będziemy w stanie zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz tego, co będzie działo się na świecie. Zwłaszcza w gospodarkach, z którymi jesteśmy w jakiś sposób połączeni.

Nic już nie będzie takie samo?

Rynek nieruchomości należy analizować i oceniać w zdecydowanie dłuższej perspektywie czasowej. Poszukiwania mieszkania odkładają teraz zapewne osoby pracujące w branżach już wyraźnie dotkniętych skutkami epidemii – turystyce, gastronomii, usługach czy handlu. Pamiętajmy jednak, że na razie mówimy o bardzo krótkim czasie.

Cytując jednak klasykę „po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój”. Po wyjątkowo zmiennym okresie na giełdzie, wzrośnie liczba osób zainteresowanych rynkiem nieruchomości, który wciąż wydaje się bardziej bezpieczny dla oszczędności. To szansa dla sprzedających. Kwestia tego czy czekać z wystawieniem na sprzedaż swojego mieszkania, zależy od rynku. W przypadku wtórnego – raczej nie czekać. Jeżeli kupujących, zainteresowanych mieszkaniem od dewelopera warto uważnie monitorować sytuację. Można bowiem spodziewać się intensyfikacji działań marketingowych i promocyjnych deweloperów, mających na celu przywrócenie zainteresowania swoją ofertą po chwilowej stagnacji.

Podsumowując, polski rynek nieruchomości był rozgrzany do czerwoności. Lekkie schłodzenie nie osłabi go. Jeśli sprawdzi się optymistyczny scenariusz, kolejny kwartał nie wykaże wzrostu cen a raczej stabilizację, ale popyt będzie odżywał. Natomiast gorsza perspektywa pokazuje, że wyhamowanie rynku potrwa dłużej, co może doprowadzić jesienią do spadków cen mieszkań o kilka procent. Wciąż jednak nie jest to spadek kilkudziesięcioprocentowy.”

DUŻO WIĘCEJ CIEKAWYCH DANYCH Z RYNKU NIERUCHOMOŚCI ZNAJDZIESZ NA STRONIE URBAN.ONE, GDZIE TAKŻE WYCENISZ W KILKA MINUT WŁASNE MIESZKANIE. 

Kategorie: Rynki

Sticky post

Mundialowy quiz gospodarczy

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse

Sprawdź swoje siły przed egzaminem Akademii Inwestowania ORLEN

Lata lecą – to już czwarta edycja programu! Nie musisz wychodzić z domu, by już  10 lub 11 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Uważajcie na płatne szkolenia od “guru”

Kategorie: Lifestyle

IKE, IKZE, PPK, PPE, OFE, a może OIPE?

Koniec roku, więc najwyższy czas, by zainwestować się ucieczką od podatku Belki. O tym porozmawiałem z Robertem Głowacki z uniwerstytetu SWPS:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Nie dostrzegasz belki?

Kategorie: Lifestyle

Czy to czas na inwestowanie? (WEBINAR)

W skrócie? Tak (zawsze jest dobry czas na inwestowanie)! A w dwie godziny niżej:

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Wideo

Ryczko w Janosiku

Konrad Ryczko, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich analityków giełdowych, zaczynał inwestowanie w okresie upadku Lehman Brothers. Mimo kryzysu, już wtedy udawało mu się zarabiać, bo polski rynek jest nieefektywny. Czy z wiekiem zmieniła się jego strategia? Co czyta? Co zmieniłby na swoim ukochanym rynku? Dowiecie się z nowego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Giełda, Wideo

Pierwsze OIPE na rynku

Kto zaczął z nowym, unijnym produktem inwestycyjnym? Gdzie i dlaczego nie w Polsce? Czy nad Wisłą to się opłaci? Co wyróżnia “europejską emeryturę? O tym wszystkim mówiłem Marcinowi Dobrowolskiemu w Biznes24. Już teraz możesz się też zapisać do grupy czekającej na OIPE w Polsce >>

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Wideo

Zupełnie nowy quiz zByka

Kategorie: Edukacja

Mama przyputuje, jak edukować finansowo

Dawno nie miałem tak trudnego zadania – doradzić rodzicom, jak edukować finansowo dzieci – ale, gdy “Mama przepytuje”, trzeba odpowiadać 🙂

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pierwszy po wakacjach quiz zByka

Kategorie: Lifestyle

Przyszłość i edukacja finansowa dzieci (WEBINAR)

Jak rozmawiać z dziećmi o finansach? Kiedy zacząć, od czego zacząć, jakich pomocy używać? Na ten temat porozmawialiśmy z doktor Martą Maciejasz z Uniwersytetu Opolskiego. Jest ona specjalistką od edukacji finansowej najmłodszych. Wie, także z osobistego doświadczenia, jak z nimi rozmawiać o pieniądzach. Przeczytała też wszystkie dostępne na rynku książki dla dzieci i młodzieży o finansach. Rozmówcą-praktykiem był Artur Wiśniewski, znany bloger finansowy, promujący pasywne inwestowanie, a prywatnie ojciec czwórki dzieci. Zapracowany tata, szczególnie wieczorami, ale wygospodarował dla nas kwadrans na podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Polacy wolą inwestować globalnie, ale…

Polska giełda najgorsza na świecie w 2022. Gorsza nawet od bankrutującej Sri Lanki i odciętej od świata Rosji – pisze Bloomberg. Niedawno poprosiłem Was o udział w badaniu. Okazuje się, że jego wyniki potwierdzają Wasz zdrowy rozsądek – chcecie coraz więcej inwestować globalnie. Pytanie – co stoi na przeszkodzie?

Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Polska

Rozmowa z byłym szefem dwóch giełd…

…was zaskoczy. Posłuchajcie, co do powiedzenia miał Ludwik Sobolewski w “Janosiku”:

 

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Rząd chyba zapomniał o OIPE

Dokładnie w dziewięć miesięcy po tym, jak projekt ustawy o OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) trafił do rządowego komitetu do spraw europejskich, “Dziennik Gazeta Prawna” opublikował mój tekst na ten temat. Dziewięć miesięcy bowiem minęło, a polska ustawa nadal się nie urodziła. Mają ją już Słowacy, Czesi czy Węgrzy…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Polityka, Polska

(Nieśmiertelny) podatek Belki

Kategorie: Giełda

Największe dziadostwo polskiego rynku kapitałowego

Humanista na giełdzie nie owijał w bawełnę:

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wszystko, co trzeba wiedzieć o CFA Institute Certificate in ESG Investing

Tym razem poprosiłem kolegę, eksdzienikarza Bankier.pl, o tekst na temat certyfikatu, który właśnie zdobył.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Rynki

Z wakacji

Kategorie: Lifestyle

Czy ESG ocali świat?

Liczy się tylko zysk i ryzyko, tradycyjne miary inwestycji? Czy może jednak warto uwzględniać trzeci, popularny ostatnio wymiar – impakt, czyli wpływ na środowisko, społeczeństwo, prawa akcjonariuszy? Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda

Znów te waluty

Kategorie: Finanse

Nowy quiz zByka!

Kategorie: Lifestyle

Z wizytą

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka – 9/10 i biję pokłony

Dawno nie wrzucałem 10 trudnych pytań, więc tym razem będą naprawdę wymagające.

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Co zaorałby Przemek Staniszewski

Ile zarobił na Banku Śląskim (w końcu rówieśnik!)? Jakiej inwestycji najbardziej żałuje? Co zmieniłby na polskim rynku? „Janosikowi” tym razem odpowiada Przemek Staniszewski, czyli popularny Analityk Fundamentalny.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Jaki procent portfela trzymasz w gotówce?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Copyright © 2022 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑