Pasywne inwestowanie podbija światowe rynki. Nad Wisłą jednak dopiero zaczyna przebijać się do świadomości inwestorów. Proces ten na pewno przyspieszy po piątym lutego.
Jak inwestować pasywnie na GPW >>
Ostatni rok przyniósł rekordowe napływy środków do ETF-ów, dzięki czemu tylko w Europie aktywa pasywnie zarządzane przekroczyły w grudniu wartość 1 biliona USD. W samym 2019 r. Europejczycy dorzucili do portfeli 125 miliardów USD, ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej – wynika z danych ETFGI, londyńskiej fimy konsultingowej. Firmą kieruje Deborah Fuhr, kobieta-instytucja na rynku pasywnego zarządzania.
Deborah Fuhr jest założycielem ETFGI, niezależnej firmy analityczno-konsultingowej, powstałej w 2012 r. w Londynie. Firma oferuje płatne usługi subskrypcji analiz, świadczy usługi konsultingowe oraz przygotowuje imprezy branżowe. Wcześniej pełniła funkcję globalnego szefa strategii analiz i wdrożenia funduszy ETF oraz dyrektora zarządzającego BlackRock/Barclays Global Investors w latach 2008-2011. Pracowała również jako dyrektor zarządzający i szef zespołu ds. strategii inwestycyjnej w Morgan Stanley w Londynie w latach 1997-2008 oraz jako partner w Greenwich Associates.
Financial Times, komentując dane ETFGI, pisze, że 9 z 10 aktywnie zarządzanych funduszy przegrało z pasywnym benchmarkiem w ostatnim roku. Centrum rozwoju segmentu pozostaje w USA, ale BlackRock i Vanguard ostro wchodzą na Stary Kontynent. Wojnę cenową podjęły europejscy DWS, Lyxor i Amundi, a sprzyja jej regulacja MiFID II. Więcej danych poznamy już wkrótce z ust samej Deborah Fuhr, która 5 lutego będzie gościem „Warsaw Passive Investment Conference”. To pierwsza tak duża konferencja w Polsce, a jej organizatorami są Beta Securities, GPW, BM mBanku i PZU Inwestycje. Zresztą, sami zobaczcie.
8 zasad inwestowania Johna Bogle’a, ojca pasywnych inwestycji >>
Będę miał zaszczyt prowadzić konferencję, ale do udziału zachęcam bardzo szczerze. Argumenty? Zacznie się od wykładu Deborah Fuhr, którą w akcji widziałem przed rokiem na CFA Annual Conference w Londynie:
Gość zasiądzie też w panelu „Polska przed początkiem boomu na instrumenty pasywne”, w którym wymieszają się ludzie rynku i regulatorzy. Potem przegląd form i kosztów pasywnych instrumentów w Polsce i na świecie dostarczy Tomasz Miziołek, od lat propagujący ETFy w Polsce. Dalej coś dla praktyków – wspólnie z zarządzającymi rozbijemy mit, że pasywny zarządzający jest leniwy. Na koniec prezentacja o czymś, co w Polsce wydaje się marzeniem – świecie bez kickbacków. Zarejestruj się, zanim skończą się miejsca na sali notowań.