Czuliście, że jest drożej? Polska inflacja jest najwyższa w całej Unii Europejskiej, a realne stopy procentowe zdecydowanie najniższe. Nasze pieniądze tracą na wartości, bo oprocentowanie w bankach jest znacząco niższe niż dynamika wzrostu cen. Co z nimi robić w takiej sytuacji?
AKTUALIZACJA!
Mój obszerny tekts “Jak inwestować, gdy jest inflacja” >>
Rekordowe zakupy obligacji przez Polaków >>
Szanowni Państwo, chyba nikt tego jeszcze nie napisał, więc ja napiszę.
3,4% inflacji oznacza także NAJNIŻSZĄ REALNĄ stopę procentową w historii PL po 1991r.
Założyłeś rok temu roczną lokatę na 1,5% (netto) jesteś dziś realnie 1,9% uboższy.https://t.co/QELhMB4eVR pic.twitter.com/4fFCuSrCvc— Robert Sosnowiecki (@Wad_emecum) January 7, 2020
Jak żyć z inflacją?
W banku dają nam – po odjęciu podatku – jakieś 1,5 proc. rocznie. Czyli w skali roku wartość naszych pieniędzy spada o blisko 2 proc. Jednocześnie wynagrodzenia rosną jeszcze szybciej niż inflacja, czyli mamy coraz więcej kasy. Co z nią robić, by uchronić przed utratą wartości? Dla poniższych rad zakładam, że skoro rosną ceny, to stopy procentowe też będą i to mimo zaklęć szefa NBP, że te podstawowe jeszcze przez kilka lat pozostaną bez zmian.
Bank
Lokaty o zmiennym oprocentowaniu – niestety, tu wybór jest marny, a nawet najlepsze oferty bankowe nie pozwolą na utrzymanie realnej wartości naszych pieniędzy (bo oprocentowanie, nawet bez podatku, jest wyraźnie niższe od inflacji) – aktualny ranking.
Obligacje
Obligacje skarbowe indeksowane inflacją – to bardzo bezpieczny i broniący przed inflacją wybór. Państwo sprzedaje obecnie m.in. obligacje 4-letnie, których oprocentowanie obliczane jest według wzoru: inflacja + 1,25 proc., a odsetki wypłacane są na koniec roku. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 2,4 proc. Jeszcze wyżej oprocentowane są obligacje 6-letnie i 12-letnie indeksowane inflacją, ale trzeba być beneficjentem programu 500+ (pełna oferta).
UPDATE: NIESTETY, JUŻ NIŻSZE OPROCENTOWANIE >>
Giełda
*punkt zmodyfikowany na skutek interwencji @Barnejek, który jest dla mnie autorytetem ws. akcji
Inflacja nie jest dobrą informacją dla rynku akcji. Obecny poziom inflacji powinien sprzyjać polskim akcjom, tym bardziej, że inwestorzy muszą w końcu zacząć szukać atrakcyjnych, pozabankowych sposobów inwestowania. Tylko, że nie ma żadnych przykładów z przeszłości, że Polacy chronili się przed inflacją na giełdzie. Przy wysokiej stopie inflacji, warto szukać spółek wzrostowych, których przychody rosną równolegle do cen – żywność, opieka zdrowotna, materiały budowlane i (ale to raczej nie w Polsce, gdzie polityka rządzi cenami) energia. Mniejsze znaczenie mają dywidendy, których realna wartość spada. Bardziej zaawansowani Inwestorzy powinni rozważyć inwestycje w akcje zagraniczne, tym bardziej że teoretycznie inflacja nie będzie sprzyjać złotemu.
Nieruchomości
Przyjacielem inflacji z reguły są ceny nieruchomości. Dzieje się tak, bo stawki najmu są powiązane z inflacją, więc teoretycznie rosną, a przez to rośnie też wartość nieruchomości. Nad Wisłą dochodzi jeszcze element taki, że nieruchomości w ostatnich latach były chyba jedynymi aktywami, które dały naprawdę zarobić. Kilkunastoprocentowe wzrosty w ujęciu rocznym to – moim zdaniem – nadal nie jest bańka, o której niektórzy już mówią. Ale musimy pamiętać, że a) na nieruchomości trzeba mieć dużo pieniędzy b) koszty transakcyjne są wysokie c) ciężko ją szybko sprzedać, a niska płynność to przecież wyższe ryzyko. O cenach nieruchomości w Polsce najwięcej wie firma Cenatorium, która swoje indeksy i raporty prezentuje m.in. w Pulsie Biznesu.
Surowce
W okresie wysokiej inflacji inwestorzy cenią sobie metale szlachetne, na czele ze złotem. Pamiętajmy jednak, że tu trzeba mieć nieco wyższą wiedzę, a złoto jest instrumentem stosunkowo mniej płynnym (ważne, gdy będziemy chcieli się go szybko pozbyć, co przecież z przyczyn losowych może się wydarzyć). Ceny złota po 2019 r. (wzrost o blisko 20 proc.) i nerwowym początku roku (napięcie wojenne) są już relatywnie wysokie. Jak zacząć? Najlepiej tłumaczy Krzysztof Kolany z Bankiera.
Zapisz się na webinarium: Czy warto bać się inflacji? Jak się przed nią bronić?
Czego dowiesz się z mojego webinarium?
- Co to jest, jak się ją mierzy i ile wynosi inflacja w Polsce?
- Jakie są prognozy wzrostu cen w Polsce?
- Jak inflacja wpływa na realne stopy procentowe?
- Jak inflacja wpływa na realne stopy zwrotu?
- Inwestycyjne sposoby ochrony przed inflacją?
Skorzystaj też ze zniżki na inwestowanie z Finax >>