Partner sekcji:

Wszystko, co musisz wiedzieć o WIG-ESG

Indeks WIG-ESG, odpowiedź GPW na globalne zainteresowanie tematyką społecznie odpowiedzialnego inwestowania, działa od 3 września. Na razie jest minimalnie pod kreską, ale to mało istotne. Ważniejsza jest jego konstrukcja.

Przypomnijmy E to czynniki środowiskowe, S to czynniki społeczne, a G to elementy ładu korporacyjnego. Ze strony inwestorów padły więc od razu pytania, co w składzie indeksu (tu jego aktualny skład i udziały) robią spółki zatruwające środowisko czy w oczywisty sposób łamiące zasady nadzoru właścicielskiego. Ze strony spółek, które swój udział w indeksie uznały za niedostatecznie wysoki, słychać natomiast podważanie metodologii i źródeł rankingu. Postanowiłem zatem przyjrzeć się sprawie i spotkałem z Tomaszem Wiśniewskim, odpowiedzialnym od lat za giełdowe indeksy (znamy się jeszcze z z czasów, gdy jako młodzian pisałem analizy, w których z wyprzedzeniem przewidywałem korekty głównych indeksów na GPW). Co się dowiedziałem?

Jak powstaje WIG-ESG

  • indeks nie jest tworzony przez wykluczenia lub pozytywną selekcję – po prostu wszystkim spółkom z WIG20 i mWIG40 nadaje się dodatkowe wagi (do wartości akcji w wolnym obrocie) – ocenę ESG i ocenę ładu korporacyjnego
  • rating ESG dostarcza Sustainalytics, światowa, rozpoznawalna marka – każda spółka może się zapoznać z ratingiem (nie jest płatny „lepszy” rating, jak słychać na korytatarzach; płatne mogą być jedynie usługi tej agencji związane z audytami/zaleceniami itd. służącymi spółkom do poprawy oceny) – przedstawiciele Sustainalytics będą zresztą w poniedziałek na konferencji ESG, którą będę miał zaszczyt poprowadzić – zapraszam, można uzyskać bezpośrednie wyjaśniania

Najlepsza dwunastka wg Sustainalytics (kolejność przypadkowa):

CD Projekt
LPP
Cyfrowy Polsat
Bank Millennium
CCC
Handlowy
InterCars
Comarch
11bit
VRG
Forte
CIGames

Najgorsza dwunastka wg Sustainalytics 

KGHM
PGNiG
PGE
Azoty
Kęty
Kernel
Enea
Tauron
Boryszew
Stalprodukt
Getin Noble Bank
Getin Holding

  • giełda musiała zamówić i opłacić dodatkowo pokrywanie przez dostawcę 22 spółek z WIG-ESG, bo wcześniej Sustainalytics zajmował się jedynie 38 podmiotami ze składu indeksu
  • rating ładu korporacyjnego robi sama GPW, oceniając – na podstawie deklaracji spółek – czy spełniają one Kodeks Dobrych Praktyk (znany jeszcze z konstrukcji indeksu Respect)
  • na podstawie powyższych, giełda dzieli sześćdziesięciu emitentów na pięć kwantyli (po 12) i każdemu przypisuje wagę (np. najgorszy tuzin wg oceny Sustainalytics dostaje wagę 0,6, najlepszy tuzin wagę 1)
  • ostatecznie wychodzi ranking, który raz w roku stanowi bazę do korekty składu portfela (w lipcu)
  • porównałem portfel indeksów WIG-ESG i WIG, a konkretnie dziesięć największych spółek:
TOP10 – stan na 21 listopada 2019 udział  WIG (%) udział WIG-ESG (%)
PKO BP 9,6 9,8
PZU 7,7 9,5
Orlen 9,8 8,7
CD Projekt 6,4 6,9
Pekao 6 6,1
LPP 4 5,7
Santander 3,5 4,5
KGHM 4,5 4,2
Cyfrowy Polsat 2,8 3,9
Lotos 2,7 2,9

Opinie rynku

Joanna Ałasa, CFA, NN Investment Partners:
WIG-ESG to krok we właściwą stronę. Zaczynamy w Polsce dyskusję na temat odpowiedzialnego inwestowania i o to chodzi. Jeszcze parę miesięcy temu ten temat praktycznie nie istniał na polskim rynku kapitałowym. Dał spółkom sygnał, że te zagadnienia są coraz ważniejsze i interesują się nimi nie tylko regulatorzy, ale również inwestorzy.

Michał Ziętal, CFA, PKO TFI: 
To dobra inicjatywa, która z pewnością przyczyni się do propagowania zrównoważonego
inwestowania w naszym kraju i rozwija powstały wcześniej WIG Respect Index. Każdy nowy projekt przybliżający innowacyjność rozwiązań ESG klientom krajowym, jest godny wsparcia. Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi tego indeksu, monitorując przyjęte do jego tworzenia metodyki.

Bartosz Pawłowski. CFA, mBank
Cieszę się, że giełda dostrzegła znaczenie ESG. Oczywiście, z wagami niektórych firm i branż można by polemizować, ale potraktujmy to jako pierwszy głos w debacie, którą prędzej czy później i tak musielibyśmy odbyć.

WIG-ESG – moje wnioski

  • Indeks stanowi dobrą podstawę dla pasywnego inwestora, który chce mieć z jednej strony ekspozycję na 60 największych spółek z giełdy (wcześniej nie było takiego instrumentu), a z drugiej podpiąć się pod globalne zainteresowanie ESG lub/i zadbać o to, by jego pieniądze trafiały do odpowiedzialnych przedsięwzięć
  • Można mieć uwagi co do stosunkowo niewielkiego wpływu ratingu ESG na skład indeksu (w top10 tylko Orlen, PZU , LPP, Santander i Cyfrowy Polsat mają udział rożniący się o minimum jeden punkt procentowy od ich udziału w indeksie WIG, a KGHM – z najgorszą oceną ESG – ma nadal ponad 4-procentowy wpływ na jego indeks)
  • Warto rozważyć, czy wspieranie się tylko jednym rankingiem tylko jednej, komercyjnej organizacji, nie jest zbyt ryzykowne (tym bardziej, że preferuje instrumenty finansowe tych TFI, które opierają się na współpracy z Sustainalytics)
  • Nadawanie przez GPW oceny na podstawie Kodeksu Dobrych Praktyk, a zwłaszcza jedynie deklaracji w tym względzie, jest dyskusyjne (warto zobaczyć, kto dostał maksymalną, a kto minimalną ocenę pod tym względem)
  • Sam pomysł jest świetny, a dowodem wystarczającym fakt, że przez 10 lat historii indeksu Respect nie powstał żaden instrument z nim związany. Tymczasem na WIG-ESG są już produkty z NN Investment Partners i Raiffeisen Centrobanku 

 

Więcej o ESG podczas pierwszej tak dużej konferencji poświęconej tej tematyce:


Polityka prywatności

Kategorie: Giełda

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑