Przepalanie ważniejsze niż zarabianie

Wkrótce kolejny spektakularny debiut rynkowy. Na Wall Street wchodzi WeWork. Spółka, która pewnie nigdy nie będzie zarabiać. Skoro tak, wycenia się na blisko 50 mld USD.

WeWork (a właściwie We, bo trzeba było zmienić nazwę, by odpalać kolejne miliony tantiem swojemu właścicielowi) to taki space as a service, używając modnego ostatnio nazewnictwa. Wynajmuje pomieszczenia na długi termin, ładnie opakowuje i podnajmuje na krótki termin. Ryzykowne, ale sexy. Na tyle sexy, by naciągnąć inwestorów na kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Model biznesowy? Krytycy określają połączeniem „domku z kart” z „magicznym pyłem z Doliny Krzemowej”. Liczby finansowe? Nie są ważne, ale z dziennikarskiego obowiązku wspomnę o chęci wyceny na blisko 47 mld USD, a sprzedaży (nie, nie mylić z zyskiem, tego może nigdy nie być) 1,8 mld USD. Z rynku chcą zebrać 3,5 mld USD, czyli na jakieś dwa lata działalności im starczy, bo od początku 2018 r. firma zanotowała 2,3 mld USD straty. Dobrą, pozbawioną złośliwości, analizę działalności We znalazłem w CB Insights , Najlepszy polski komentarz na bossie.pl, a amerykański na forbes.com.

Tu nie chodzi o to, żeby zarabiać

W kapitalizmie AD 2019 coraz rzadziej chodzi o to, by zarabiać. Niedawno Uber wprost napisał w prospekcie, że może nigdy nie być rentowny – a mimo to zasłużył 82 mld USD wyceny w IPO. W Ubera akurat wierzę. W sieć coworkingową – nie. I to mimo że ta użyła w prospekcie emisyjnym 123 razy słowo „tech” (co może być technologicznego w biznesie biurowym? Exspres do kawy? Xero?). We wie, że tech jest sexy (przepraszam, za trzecie x w jednym wierszu). Dlatego nadużywa tego określenia, a zapewne za jeden z głównych KPI uznaje liczbę zapytań o markę w wyszukiwarce google.

Czuć oddech Theranosa*

W Polsce także gorszy pieniądz wypiera lepszy. Inwestycyjni guru na spotkaniach ze startupami nie uczą już jak zarabiać, tylko jak pozyskać inwestora. Inwestorzy zaś pokazują swoje check listy/wish listy, gdzie musisz mieć tick, by dostać finansowanie. Na imprezach biznesowych kluczowy jest natomiast pitch. Sami potencjalni przedsiębiorcy nie pytają o rady w biznesie, ale bardziej o to, czym mają się zająć, żeby dostać łatwą kasę. Wszystko po to, by zbudować polskiego jednorożca. Wyniki finansowe? Ale po co – ważne są relacje i zdjęcie z ministrem, a jak to nie pomoże, to widowiskowy zakup akcji jakiegoś piłkarskiego klubu. Nic to, że kasa się może nie zgadzać (chwalimy się, że mamy po 100 nowych klientów dziennie, więc powinniśmy już mieć kilkadziesiąt tysięcy, a przychody to …3 mln zł; mówimy, że licencja enterprise to 1,5 mln zl rocznie, a mamy wielu dużych klientów w Polsce… i nie tylko, bo robimy produkt globalny, itd.). Produkt globalny jest ważny, bo lokalne są już passe.

Nieefektywna alokacja

Oczywiście, pojawiają też perełki, gdzie widać pomysł, doświadczenie, energię – ale one muszą konkurować o zasoby (=deweloperów) z tymi, o których piszę wyżej, co bardzo podnosi koszty. Nie mówiąc już o tym, jak osłabia to rentowność tradycyjnych, niestartapowych podmiotów, dla których praca nie jest trendy**. Podobnie jest z finansowaniem – łatwiej jest znaleźć pieniądze na „polską Nokię” niż dygitalizację już istniejącego, rentownego biznesu.

Jak długo potrwa sytuacja, w której zdolność do szybkiego przepalania kasy jest jednym z głównych (pozytywnych!) wskaźników? Długo. W funduszach VC pracują mądrzy ludzie, świadomi tego, o czym wyżej piszę. Ale są one też pewne, że na swoje udziały w kolejnej serii inwestycyjnej znajdą następnych inwestorów, a w ostateczności zrobią IPO na giełdzie (nie chodzi oczywiście o Polskę, bo tę rolę Książęca straciła kilka lat temu). Albo znajdą jeszcze większy fundusz, albo podzielą start-up na części i sprzedadzą, albo start-up piwotuje i zmieni core business. Póki będzie świeży zastrzyk, biznes będzie się kręcić. Coś Wam toprzypomina? Tak, słowo na „p”, którego boję się użyć.

Piramida kończy się, gdy zabraknie kasy. Czy jej zabraknie? Kiedyś na pewno. Kiedy? Nie wiem, ale lepiej nie mieć wtedy udziałów w jakimś 10-letnim …startupie.

Uwaga!
– Wszelkie podobieństwa do firm przypadkowe
– Wiem, wiem, świadomie nadużyłem zwrotów angielskojęzycznych. Chciałem być catchy.

* Theranos? Obejrzyj: 

** Pamiętam świetnego programistę, którego koniecznie chciałem zatrzymać w zespole. Pomijając żądanie podwojenia pensji, na liście życzeń pojawiła się także lodówka na bieżąco uzupełniana puszkami coca-coli.

Epilog

Świat inwestorski jednak nie do końca oszalał. Do IPO WeWork ostatecznie nie doszło (jeszcze) i to mimo obniżenia wyceny spółki z ponad 40 do 15 mld USD. Z fotelem prezesa rozstał się też współzałożyciel Adam Neumann, który ze spółki korzystał jak ze skarbonki.

Zaprenumeruj mój newsletter >>

Kategorie: Biznes, Giełda, Gospodarka, Rynki

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑