Partner sekcji:

10 powodów, by indywidualni byli w Radzie Giełdy

Rynek jest dla nas ważny, nie ma polskiego kapitału bez polskiej gieldy, musimy odbudować zaufanie do akcji, inwestowanie dziś to emerytury w przyszłości… – takimi banałami władza tuli nas od lat. Inwestorzy indywidualni już dwa razy mówili “sprawdzam!”. Skarb Państwa dwukrotnie odrzucił naszych kandydatów do Rady Giełdy. Do trzech razy sztuka? 

Kropla drąży skałę, więc postanowiłem dołączyć do grona apelujących o reprezentanta Kowalskich w Radzie Giełdy, organie nadzorczym GPW SA. Dla ułatwienia konsumpcji tręści (ministrowie to przecież zapracowani ludzie) zebrałem dziesięć argumentów za dopuszczeniem inwestorów indywidualnych do władz polskiego parkietu. Oto one:

1. Zaufanie – słychać co chwilę z ust “vipów”, że musimy je odbudować. Ale jak, skoro władza nie chce się porozumieć z inwestorami indywidualnymi w tak przecież błahej sprawie? Jeden akcjonariusz blokuje innym funkcję kontrolną w spółce i trudno o bardziej czytelne łamanie zasad ładu korporacyjnego

2. Udział inwestorów indywidualnych w obrotach giełdowych jest ponad dwukrotnie niższy niż dekadę temu (trudno się dziwić, skoro politycy wszystkich opcji od lat tak nam obrzydzają parkiet), ale nadal wysoki. To około 12 proc., więcej niż wszystkich TFI i trzykrotnie więcej niż obroty wygenerowane przez OFE w 2018 r. Piszę, że udział jest nadal “wysoki”, bo tak słyszałem na kilku panelach z udzialem przedstawicieli GPW. Zatem dajmy proporcjonalnie te kilkanaście procent głosów (=jedno miejsce) w Radzie Giełdy przedstawicielom indywidualnych

3. Bez drobnych na Książęcą nie wróci hossa – zawsze jej towarzyszyli. Tak było w początkach giełdy, późniejszej internetowej hossie, czy wspaniałej polskiej szarży na rynku IPO, który przez lata był wizytówką GPW i obiektem zazdrości całej Europy. Nie licząc prywatyzacji Banku Śląskiego, to debiut GPW SA przyciągnął najwięcej inwestorów indywidualnych (323 tysiące!), z których wielu nadal ma te akcje. Zainterosowania ofertą publiczną Giełdy nie pobiły takie “czempiony” jak PZU, Tauron, JSW (na fali tzw. Akcjonariatu Obywatelskiego – tak, taki, takie coś kiedyś istniało), a wcześniej KGHM, Orlen, TPSA, Pekao czy PKO BP

4. PPK – ten rok i dwa kolejne mają należeć na polskim rynku kapitałowym właśnie do tego projektu. Pracownicy będą decydować, czy wypisać się z systemu, bazując nie tylko na chłodnej kalkulacji, ale i zaufaniu (patrz: punkt 1). To na GPW rozstrzygną się losy powodzenia tego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia, o którego sukcesie zadecyduja – nogami – Kowalscy. Dajmy im zatem choć jednego reprezentanta w Radzie Giełdy

Czy zostać w PPK >> 

5. ESG – czyli inwestowanie odpowiedzialne społecznie. Literka G w tym skrócie dotyczy Corporate Governance, a giełda uruchomiła właśnie indeks WIG-ESG, odpowiadający globalne modzie, za którą płynie kapitał. Co ciekawe, spółka GPW SA wchodzi w skład 38 spółek tworzących poprzednika nowego indeksu, czyli Respect Index. To paradoks, skoro w jej organie nadzorczym brak osoby dedykownaej inwestorom indywidualnym, zgodnie ze statutem (patrz: punkt 10)

Inwestowanie ESG po polsku >>

6. Giełda pełni funkcję społeczną, efektywnego transferu i konsolidacji kapitału, edukacji, itd. Skoro tak, to społeczeństwo powinno mieć w niej przedstawiciela. I nikt mi nie wmówi, że przecież Skarb Państwa reprezentuje interesy Kowalskich. Nie zrobią tego także reprezentanci TFI, do których wzmiankowane społeczeństwo pała w ostatnich latach …średnią sympatią (znów patrz: punkt 1)

7. Dialog zawsze jest cenniejszy niz monolog – także w radzie nadzorczej

8. Koszty – już dwa nadzwyczajne walne zgromadzenia zwołano w tej sprawie. I będą kolejne, chyba że niezależni kandydaci spasują i nie zgłoszą w końcu reprezentanta, a większościowy zajmie ich miejsce (pewnie na to liczy KPRM, który formalnie pełni kontrolę nad GPW)

9. Nie ma się czego bać, skarbie. Przecież Skarb Pańswa i tak będzie niepodzielnie rządził w radzie. Nie ma się czego bać także ze strony zgłaszającego – przecież Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych działa od lat – zawsze racjonalnie i konstruktywnie. Zgłaszani przez organizację kandydaci naprawdę posiadają ponad przeciętne kompetencje, porównując np. ze średnią rad nadzorczych spółek państwowych

10. Najważniejsze. Tak stanowi statut!

“Walne zgromadzenie musi powołać (…):
– przynajmniej jednego z członków Rady Giełdy spośród kandydatów zgłoszonych przez akcjonariuszy członków giełdy;
– przynajmniej jednego z członków Rady Giełdy spośród kandydatów zgłoszonych przez akcjonariusza lub akcjonariuszy reprezentujących łącznie mniej niż 10% kapitału zakładowego, którzy nie są jednocześnie członkami Giełdy (Akcjonariuszy Mniejszościowych)”

Przez całą dekadę w Radzie Giełdy zasiadali przedstawiciele akcjonariuszy mniejszościowych, nie byli oni jednak traktowani przez środowisko inwestorów indywidualnych jako ich reprezentacja  Dostosujcie się, albo zmieńcie statu. Nie uprawiajcie fikcji, proszę
Zaprenumeruj mój newsletter >>

Kategorie: Edukacja, Giełda, Polityka, Rynki

Sticky post

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Jaki kraj na 20 lat?

Kategorie: Giełda, Rynki

Jak inwestuje Magdalena Matowicka

Ile  straciła na niekupieniu zabytkowego auta❓Co niszczyła w liceum❓Kto ją uczył kontraktów terminowych❓A przede wszystkim, ile par butów ma Magdalena Matowicka – tego dowiecie się z mojego nowego 🪓Janosika.

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Z byłym wiceszefem nadzoru o inwestowaniu

Co robił w byłej siedzibie KC PZPR w 1991 roku? Dlaczego zainteresował się licencją maklera i obligacjami? Co myśli o Polakach trzymających oszczędności w bankach i inwestujących w nieruchomości? Co zmieniłby na polskim rynku i dlaczego nie zrobił tego współkierując KNF? Na te i wiele innych pytań odpowiada w 🪓Janosiku Rafał Mikusiński, który na polskim rynku, po wielu jego stronach, spędził już 33 lata.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Serial finansowych kongresów za nami. Dużo troski o rynek i inwestorów. Teraz tylko czekać na nowe, proste, cyfrowe, tanie produkty, takie bez “Belki”, źródła wszelkiego zła.
Może na początek OIPE z 3. filaru? A nie, tam jest przecież limit opłat narzucony przez złą UE… 😉

Kategorie: Polska

Wyjdźmy z naszej finansowej bańki

🖌️Jak słucham, obowiązkowych na każdej konferencji, narzekań na brak edukacji finansowej w Polsce, przypomina mi się …ksiądz. Taki, który na kazaniu krzyczy do wiernych, że nie chodzą do kościoła. Oczywiście, krzyczy do tych, którzy akurat na mszę przyszli🙏🏻

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Najlepsze książki Janosika

60 – tyle książek o inwestowaniu i finansach osobistych polecili dotąd moi goście w programie Janosik. Z tego odcinka dowiesz się, które były najczęściej wskazywane. Niżej prezentuję też linki do naszych recenzji i pełną listę 60 pozycji. Miłej lektury!


Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczcie sami:

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑