Superman pilnie potrzebny

Czekałem niecierpliwie na ostateczną Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego, bo różnice między projektem a ostateczną wersją uchwały mogłyby pokazać dużo więcej niż sam dokument. I nie rozczarowałem się.

Dokument wieńczy 90 działań, które mają uzdrowić polski rynek kapitałowy. Przyznam, że już 60 z projektu przyprawiało o zawrót głowy. Czy to lista życzeń każdej z grup wpływów, które nad Wisłą mają często sprzeczne interesy, czy zwarty program z jasno określonym celem?

Lektura ostatecznej wersji wskazuje jednak, że strategia ma ręce i nogi. Ale pod pewnymi warunkami:

  • determinacja polityków do zmiany
  • aktywny współudział instytucji rynkowych (kosztem walki o własne interesiki)
  • superman wdrażający strategię, z jasno określonymi kompetencjami, szerokim wachlarzem narzędzi i ludzi

Z treści Strategii wnoszę, że autorzy są świadomi powyższych wymagań. Dobrze, bo nie będą potem mogli narzekać, że nie przewidzieli np. „oporu materii” czy rewolucji technologicznej. Przekonać do założeń powinni też uczestników rynku, który ciągle kołysze się w rytm taktów na Titinicu i ma chyba ostatnią szansę na uniknięcie zderzenia z górą lodową. Najtrudniej przekonać będzie inwestorów indywidualnych, ale tu nie pomoże nic innego, tylko systematyczna praca nad odbudową zaufania. I dużo cierpliwości.

Co zmieniło się w porównaniu z projektem?

  • Doszła pominięta wcześniej tematyka związana ze zrównoważonym finansowaniem i ESG (zajmę się nią w osobnym tekście, bo na to zasługuje)
  • Dyskusja z regulatorem musiała być gorąca, bo wprowadzono sporo zmian w wyzwaniach wobec KNF
  • Mam wrażenie, że mniej ostro widać oczekiwania wobec rządu/skarbu państwa
  • Nacisk na edukację
  • Mnogość nowych instrumentów
  • Jeszcze wyraźniej dostrzeżono rolę GPW, ale i wymagania wobec parkietu

Sporo w dokumencie narzekań o wysokich kosztach pozyskania pieniędzy z rynku kapitałowego, ale zobaczmy, co się stało z tym zapisem:

Było:

Jest:

Punkt po punkcie (bazowałem na liście 90 działań z całego dokumentu)

3. Odpowiedzialni za SRRK raportują co kwartał do Rady Rozwoju Rynku Finansowego (baaardzo szerokie gremium – nie wiem, dlaczego takie ważne)

10. (wcześniej punkt 6) – GPW ma dbać o ład korporacyjny w spółkach, ale zrezygnowano z przyznania jej dodatkowych uprawnień w tym względzie (co było w projekcie). choć dodano punkt 38 (Stworzenie ram prawnych dla wzmocnienia egzekwowania zasad ładu korporacyjnego w spółkach notowanych na GPW)

11. (wcześniej punkty 7 i 8) – rząd ma zadbać o odpowiedni ład korporacyjny w spółkach skarbu państwa, ale znikło „przyjęcie przez rząd zasad ładu korporacyjnego dla giełdowych spółek skarbu państwa” oraz punkt o podwyższeniu w związku z tymi działaniami marnego wskaźnika cena/zysk dla tych spółek – to trochę niepokoi, w kontekście tego, jak obecnie skar państwa realizuje zasady ładu korporacyjnego w „swoich” spółkach

22. (zastępuje częściowo punkt 14) – KNF ma się sam zobowiązać do poprawy standardów postępowań (wcześniej miał mieć narzucone wymogi jakości świadczonych usług)

23. zastąpił punkt 15, ale pozbył się „strategi biznesowej” KNF

26. zastąpił punkt 18, ale zniknęły plany procedowania w języku angielskim przed KNF (choć w samym dokumencie są zalecenia, by ten język był respektowany)

17. zastąpił punkt 34, choć zniknęły plany wprowadzenia rejestru akcjonariuszy – są w samym dokumencie, choć towarzyszy im zapis o dostępie do informacji o akcjonariuszach z ponad 0.5 proc. kapitału (w projekcie nie było tego ograniczenia)

53. zastąpił punkt 37, ale usunięto zapis o uniemożliwieniu podatkowej kompensacji zysków/strat dla kontraktów CFD, FC i niektórych kryptowalut

59. zastąpił punkt 43, ale zniknęło zdanie o ustanowieniu przedstawicieli polskiego rynku kapitałowego za granicą

66. zastąpił punkt 44, ale skonkretyzowano, że chodzi o obligacje korporacyjnego

76. zastąpił punkt 52, ale znika wykorzystanie iXBRL (dlaczego?)

Zniknął punkt 57, który mówił o wprowadzeniu typu spółki startup w sektorze mały i średnich przedsiębiorstw

Nowinki

8. Dbanie o stabilność i przewidywalność regulacji – brawo

9. Zwiększenie odpowiedzialności pośredników w zakresie rekomendowanych inwestycji przez skuteczne środki egzekwowania prawa

18 i 19. Programy edukacyjne dla emitentów, inwestorów instytucjonalnych, pośredników, doradców oraz inwestorów indywidualnych, w tym przy wsparciu sektora gamingowego

20. Analiza zasadności wprowadzenia produktów oszczędnościowych adresowanych do Polaków niekorzystających z produktów bankowych  (ambitnie, skoro te osoby nawet konta w banku nie mają)

24. Czasowe oddelegowywanie pracowników UKNF na staże i programy szkoleniowe w podmiotach nadzorowanych – to może być ciekawe

27-37 – ważne punkty dotyczące regulacji i KNF (odsyłam do dokumentu)

44. Wprowadzenie regulacji zapewniających efektywność w sytuacji upadłości uczestników rozliczających lub KDPW_CCP

63. Wprowadzenie prostych skarbowych produktów oszczędnościowych, także dla emigrantów, dystrybuowanych w formie aplikacji mobilnej (zastanawiająca szczegółowość zapisu)

64, 65, 72 – obligacje komunalne i rozwojowe, giełdy towarowe

67. Bardzo ważne, ale i dość szczegółowe, jak na wielką strategię – Ograniczenie wykorzystania metod wyceny bazujących na wewnętrznej stopie zwrotu dla niepłynnych obligacji.

71. Blockchain (choć można było śmielej, stawiając to przy KDPW)

74. Dążenie do przyciągnięcia do Polski przedsiębiorstw, które ze względu na restrykcyjne regulacje mogły przenieść swoją działalność za granicę (bez realizacji wielu z pozostałych punktów, mocno życzeniowe)

77. Ważne, bo coraz więcej instytucji traktuje MIFID II jako kulę u nogi i proste wytłumaczenie słabszych wyników finansowych: Wzmocnienie egzekwowania przepisów dyrektywy MiFID II z zakresu najlepszego wykonywania w celu ochrony inwestorów

86-90 – kwestie ESG, o których wspominałem

Teraz nic, tylko działać!

Pobierz projekt i przyjętą strategię >>

Polityka prywatności

Kategorie: Bez kategorii, Giełda, Polityka, Rynki

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑