Superman pilnie potrzebny

Czekałem niecierpliwie na ostateczną Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego, bo różnice między projektem a ostateczną wersją uchwały mogłyby pokazać dużo więcej niż sam dokument. I nie rozczarowałem się.

Dokument wieńczy 90 działań, które mają uzdrowić polski rynek kapitałowy. Przyznam, że już 60 z projektu przyprawiało o zawrót głowy. Czy to lista życzeń każdej z grup wpływów, które nad Wisłą mają często sprzeczne interesy, czy zwarty program z jasno określonym celem?

Lektura ostatecznej wersji wskazuje jednak, że strategia ma ręce i nogi. Ale pod pewnymi warunkami:

  • determinacja polityków do zmiany
  • aktywny współudział instytucji rynkowych (kosztem walki o własne interesiki)
  • superman wdrażający strategię, z jasno określonymi kompetencjami, szerokim wachlarzem narzędzi i ludzi

Z treści Strategii wnoszę, że autorzy są świadomi powyższych wymagań. Dobrze, bo nie będą potem mogli narzekać, że nie przewidzieli np. „oporu materii” czy rewolucji technologicznej. Przekonać do założeń powinni też uczestników rynku, który ciągle kołysze się w rytm taktów na Titinicu i ma chyba ostatnią szansę na uniknięcie zderzenia z górą lodową. Najtrudniej przekonać będzie inwestorów indywidualnych, ale tu nie pomoże nic innego, tylko systematyczna praca nad odbudową zaufania. I dużo cierpliwości.

Co zmieniło się w porównaniu z projektem?

  • Doszła pominięta wcześniej tematyka związana ze zrównoważonym finansowaniem i ESG (zajmę się nią w osobnym tekście, bo na to zasługuje)
  • Dyskusja z regulatorem musiała być gorąca, bo wprowadzono sporo zmian w wyzwaniach wobec KNF
  • Mam wrażenie, że mniej ostro widać oczekiwania wobec rządu/skarbu państwa
  • Nacisk na edukację
  • Mnogość nowych instrumentów
  • Jeszcze wyraźniej dostrzeżono rolę GPW, ale i wymagania wobec parkietu

Sporo w dokumencie narzekań o wysokich kosztach pozyskania pieniędzy z rynku kapitałowego, ale zobaczmy, co się stało z tym zapisem:

Było:

Jest:

Punkt po punkcie (bazowałem na liście 90 działań z całego dokumentu)

3. Odpowiedzialni za SRRK raportują co kwartał do Rady Rozwoju Rynku Finansowego (baaardzo szerokie gremium – nie wiem, dlaczego takie ważne)

10. (wcześniej punkt 6) – GPW ma dbać o ład korporacyjny w spółkach, ale zrezygnowano z przyznania jej dodatkowych uprawnień w tym względzie (co było w projekcie). choć dodano punkt 38 (Stworzenie ram prawnych dla wzmocnienia egzekwowania zasad ładu korporacyjnego w spółkach notowanych na GPW)

11. (wcześniej punkty 7 i 8) – rząd ma zadbać o odpowiedni ład korporacyjny w spółkach skarbu państwa, ale znikło „przyjęcie przez rząd zasad ładu korporacyjnego dla giełdowych spółek skarbu państwa” oraz punkt o podwyższeniu w związku z tymi działaniami marnego wskaźnika cena/zysk dla tych spółek – to trochę niepokoi, w kontekście tego, jak obecnie skar państwa realizuje zasady ładu korporacyjnego w „swoich” spółkach

22. (zastępuje częściowo punkt 14) – KNF ma się sam zobowiązać do poprawy standardów postępowań (wcześniej miał mieć narzucone wymogi jakości świadczonych usług)

23. zastąpił punkt 15, ale pozbył się „strategi biznesowej” KNF

26. zastąpił punkt 18, ale zniknęły plany procedowania w języku angielskim przed KNF (choć w samym dokumencie są zalecenia, by ten język był respektowany)

17. zastąpił punkt 34, choć zniknęły plany wprowadzenia rejestru akcjonariuszy – są w samym dokumencie, choć towarzyszy im zapis o dostępie do informacji o akcjonariuszach z ponad 0.5 proc. kapitału (w projekcie nie było tego ograniczenia)

53. zastąpił punkt 37, ale usunięto zapis o uniemożliwieniu podatkowej kompensacji zysków/strat dla kontraktów CFD, FC i niektórych kryptowalut

59. zastąpił punkt 43, ale zniknęło zdanie o ustanowieniu przedstawicieli polskiego rynku kapitałowego za granicą

66. zastąpił punkt 44, ale skonkretyzowano, że chodzi o obligacje korporacyjnego

76. zastąpił punkt 52, ale znika wykorzystanie iXBRL (dlaczego?)

Zniknął punkt 57, który mówił o wprowadzeniu typu spółki startup w sektorze mały i średnich przedsiębiorstw

Nowinki

8. Dbanie o stabilność i przewidywalność regulacji – brawo

9. Zwiększenie odpowiedzialności pośredników w zakresie rekomendowanych inwestycji przez skuteczne środki egzekwowania prawa

18 i 19. Programy edukacyjne dla emitentów, inwestorów instytucjonalnych, pośredników, doradców oraz inwestorów indywidualnych, w tym przy wsparciu sektora gamingowego

20. Analiza zasadności wprowadzenia produktów oszczędnościowych adresowanych do Polaków niekorzystających z produktów bankowych  (ambitnie, skoro te osoby nawet konta w banku nie mają)

24. Czasowe oddelegowywanie pracowników UKNF na staże i programy szkoleniowe w podmiotach nadzorowanych – to może być ciekawe

27-37 – ważne punkty dotyczące regulacji i KNF (odsyłam do dokumentu)

44. Wprowadzenie regulacji zapewniających efektywność w sytuacji upadłości uczestników rozliczających lub KDPW_CCP

63. Wprowadzenie prostych skarbowych produktów oszczędnościowych, także dla emigrantów, dystrybuowanych w formie aplikacji mobilnej (zastanawiająca szczegółowość zapisu)

64, 65, 72 – obligacje komunalne i rozwojowe, giełdy towarowe

67. Bardzo ważne, ale i dość szczegółowe, jak na wielką strategię – Ograniczenie wykorzystania metod wyceny bazujących na wewnętrznej stopie zwrotu dla niepłynnych obligacji.

71. Blockchain (choć można było śmielej, stawiając to przy KDPW)

74. Dążenie do przyciągnięcia do Polski przedsiębiorstw, które ze względu na restrykcyjne regulacje mogły przenieść swoją działalność za granicę (bez realizacji wielu z pozostałych punktów, mocno życzeniowe)

77. Ważne, bo coraz więcej instytucji traktuje MIFID II jako kulę u nogi i proste wytłumaczenie słabszych wyników finansowych: Wzmocnienie egzekwowania przepisów dyrektywy MiFID II z zakresu najlepszego wykonywania w celu ochrony inwestorów

86-90 – kwestie ESG, o których wspominałem

Teraz nic, tylko działać!

Pobierz projekt i przyjętą strategię >>

Polityka prywatności

Kategorie: Bez kategorii, Giełda, Polityka, Rynki

Sticky post

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Jaki kraj na 20 lat?

Kategorie: Giełda, Rynki

Jak inwestuje Magdalena Matowicka

Ile  straciła na niekupieniu zabytkowego auta❓Co niszczyła w liceum❓Kto ją uczył kontraktów terminowych❓A przede wszystkim, ile par butów ma Magdalena Matowicka – tego dowiecie się z mojego nowego 🪓Janosika.

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Z byłym wiceszefem nadzoru o inwestowaniu

Co robił w byłej siedzibie KC PZPR w 1991 roku? Dlaczego zainteresował się licencją maklera i obligacjami? Co myśli o Polakach trzymających oszczędności w bankach i inwestujących w nieruchomości? Co zmieniłby na polskim rynku i dlaczego nie zrobił tego współkierując KNF? Na te i wiele innych pytań odpowiada w 🪓Janosiku Rafał Mikusiński, który na polskim rynku, po wielu jego stronach, spędził już 33 lata.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Serial finansowych kongresów za nami. Dużo troski o rynek i inwestorów. Teraz tylko czekać na nowe, proste, cyfrowe, tanie produkty, takie bez “Belki”, źródła wszelkiego zła.
Może na początek OIPE z 3. filaru? A nie, tam jest przecież limit opłat narzucony przez złą UE… 😉

Kategorie: Polska

Wyjdźmy z naszej finansowej bańki

🖌️Jak słucham, obowiązkowych na każdej konferencji, narzekań na brak edukacji finansowej w Polsce, przypomina mi się …ksiądz. Taki, który na kazaniu krzyczy do wiernych, że nie chodzą do kościoła. Oczywiście, krzyczy do tych, którzy akurat na mszę przyszli🙏🏻

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Najlepsze książki Janosika

60 – tyle książek o inwestowaniu i finansach osobistych polecili dotąd moi goście w programie Janosik. Z tego odcinka dowiesz się, które były najczęściej wskazywane. Niżej prezentuję też linki do naszych recenzji i pełną listę 60 pozycji. Miłej lektury!


Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczcie sami:

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑