Na Wschód, tam musi być jakaś cywilizacja

Próbowaliśmy już (rzekomo) kupić parkiety w Wiedniu, Pradze, Ljubljanie, Tel-Awie czy Bratysławie. Teraz przyszła pora na Erewań. I pewnie się uda, bo te kilka milionów złotych  (cena giełdy w Armenii to w przybliżeniu jej roczne przychody czy wartość księgowa) to dla GPW wydatek niczym na waciki. Pytanie, po co? Wprawdzie prezes parkietu odwołuje się do strategii, ale tam czytam jedynie o umacnianiu pozycji w regionie CEE, a piękna Armenia to już jednak Azja.

Znów mam do Giełdy ten sam zarzut – nie może się zdecydować, czy jest spółką nastawioną na zysk czy instytucją publiczną, realizującą cele społeczne i …polityczne. Obu funkcji pełnić nie można. Z drugiej strony, na małym rynku można poeksperymentować – sąsiednia Gruzja jest np. pionierem wykorzystania blockchaina w transakcjach nieruchomościami. Armenia wiele to stracenia na rynku kapitałowym nie ma, więc może być dla Książęcej poletkiem doświadczalnym. No i te widoki…

Wschód to zresztą całkiem niezły kierunek. To z Zachodu pochodzi wszystko, co złe – kryzysy i skandale. “Financial Times”, którego dziennikarze wykonali tytaniczną pracą tropiąc przekręty w niemieckim Wirecard, teraz pisze o tym, jak przez dekadę audytor EY podpisywał raporty spółki  W końcu i ja porozmawiałem z audytorem o tym, co faktycznie może on w spółce giełdowej. I dlaczego, po każdym skandalu (jak tym z Getbackiem nad Wisłą) to do niego są wiekie pretensje. Polecam mój wywiad z Janem Letkiewiczem (Grant Thornton).

Wracając do Getbacku, jego kolejną ofiarą pada Leszek Czarnecki, o areszt którego wystąpiła prokuratura. O pokusie nadużycia w imperium Samca Alfa już pisałem. Niedawne gierki Idea Banku z KNF (kreatywna księgowość zamiast dokapitalizowania, do którego większościowy akcjonariusz banku był zobowiązany i wzywany)  to chyba jeden z ostatnich aktów tej sprawy. Ta gra to też rodzaj pokusy nadużycia (ang. moral hazard), w której strona liczy, że nie upadnie, a na dodatek jeszcze się poskarży, że to zemsta polityczna na niej. Na koniec i tak za wszystko zapłacą banki, a im przy zerowych stopach zaczyna być już naprawdę ciężko. Zresztą, wykres WIG-Banki nie kłamie:

Dobra, już przestaję krytykować, bo ostatniu na rynku robi się nerwowo. Najpierw SimFabric zaatakował blogera, potem Biomed Lublin forumowicza. O krok do wprowadzenia kar za manipulacje, jak te w Turcji. Na rynku, który podobnie jak polski przechodzi zalew zainteresowania ze strony nowych graczy (za wcześnie, by nazwać ich inwestorami), za komentarze wprowadzające w błąd można już zapłacić równowartość ponad 2 mln zł kary.

Zamiast szukać konkretnych akcji, czyli igły w stogu siana, lepiej kupić cały stóg. Nie to nie moje, tylko Johna Bogle, ojca inwestowania pasywnego. Ja też jestem jego wielkim fanem (polecam np. podstawy ETFów opisane na stronie systemtrader.pl). Polski twitter prosi o ETF na indeks WIG20 bez spółek skarbu państwa. Pewnie by się sprzedał. Ale państwowe spółki – dzięki swojej skali i mocy oddziaływania – mogą też wiele dobrego. Spójrzcie na zielony Orlen. Felietonista Spidersweb dostrzega tu zmiany na prawicy, i w sumie nawet „zamach norkowy” też może być tego emanacją 😉

Dla mnie kolor zielony to kolor nadziei i główny element inwestowania ESG, dobrego inwestowania. Polskie spółki dopiero tu raczkują, co widać w niedawnym raporcie na temat ich świadomości klimatycznej. Ale to się zmieni. Wymuszą to millenialsi i regulacje oraz takie projekty, jak invESGo.pl – To nowy portal o społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu. Bardzo proszę o uwagi i współudział. Oraz o cierpliwość – to dopiero wersja beta.

Dobrego Inwestowania!
Przemek Barankiewicz

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑