Partner sekcji:

Mieszkania już nie tanieją

W lipcu ceny nieruchomości minimalnie wzrosły – wynika z indeksów cen transakcyjnych Cenatorium. Co będzie dalej? Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w kraju ustabilizował się na poziomie 103,50 pkt., czyli względem poprzedniego miesiąca wzrósł o zaledwie 0,10 pkt. Nastroje w dalszym ciągu pozostają pesymistyczne. W najnowszej ankiecie, ponad 66,7% ekspertów przewiduje dalsze pogarszanie warunków gospodarczych dla rynku mieszkań w Polsce w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy. Tylko co dziesiąty ankietowany spodziewa się poprawy sytuacji w kraju.

Najnowsze dane opublikowane przez NBP za II kwartał 2020 roku wskazują na spore zmiany w zakresie cen mieszkań na rynku mieszkaniowym w kraju. O ile średnia cena ofertowa w 7 głównych miastach w Polsce na rynku pierwotnym nadal rosła, to średnia cena transakcyjna odwróciła swój trend i spadła o 1,4%, kształtując się na poziomie 8377 zł/mkw. Na rynku wtórnym odnotowano odwrotną tendencje. Średnia cena ofertowa w 7 największych miastach spadła, podczas gdy średnia cena transakcyjna wzrosła o 2%, wyniosła 8151 zł/mkw., a więc nadal plasuje się poniżej średniej obliczonej dla rynku pierwotnego. Biorąc pod lupę dane opublikowane przez NBP widać jednak spore różnice na poszczególnych rynkach. W Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu na rynku pierwotnym odnotowano wzrost cen ofertowych, przy równoczesnym spadku średniej ceny transakcyjnej. Wzrost cen może więc wynikać z wyprzedawania z oferty najtańszych mieszkań. W Poznaniu i Krakowie wzrosła z kolei zarówno średnia cena oferty, jak i średnia cena sprzedanych mieszkań. Te miasta w II kwartale odnotowały jednak najmniejsze spadki wolumenu sprzedaży, a więc deweloperzy nie odczuwali dużej presji na obniżkę cen. Z kolei w Łodzi i Gdyni, gdzie spadek liczby transakcji w II kwartale był bardzo wysoki, na rynku pierwotnym spadła zarówno średnia cena ofertowa, jak i cena transakcyjna. Można więc wnioskować, że w tych miastach ceny mogły być wcześniej sporo zawyżone, a udział zakupów inwestycyjnych bardzo wysoki. Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości

Co to jest Cenatorium >>  

Dane Cenatorium także wskazują na większy spadek cen transakcyjnych na rynku pierwotnym, niż na rynku wtórnym. W 14 spośród 20 największych miast w Polsce na rynku pierwotnym średnia cena mkw. mieszkania spadła, podczas gdy na rynku wtórnym taką sytuację odnotowano tylko na 4 rynkach. Sytuacja ta wynika z faktu, iż mieszkania na rynku wtórnym w większości miast są tańsze niż na rynku pierwotnym, a także, nie dość że są urządzone, to i gotowe do zamieszkania.  Stąd mniej widoczna jest tendencja do nabywania najtaniej wycenionych na rynku mieszkań.

Prognozy dla cen mieszkań >> 

Z danych opublikowanych przez GUS, dotyczących skali budownictwa w Polsce można wnioskować o poprawie sytuacji w budownictwie. O ile kwiecień 2020 roku był najsłabszym od dawna miesiącem w zakresie liczby wydanych pozwoleń na budowę, jak i liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, o tyle kolejne miesiące 2020 roku wskazywały na odbicie. Liczba wydawanych pozwoleń na budowę rosła do czerwca 2020 roku, co po części było efektem odbicia po dwóch pełnych miesiącach ograniczonej pracy urzędów. Jednak w lipcu br. liczba wydanych pozwoleń na budowę w Polsce odwróciła trend i spadła m/m o blisko 8%. Odpowiedzialni byli za to głównie deweloperzy, którzy ostrożnie planują kolejne inwestycje, nie chcąc doprowadzić do nadpodaży mieszkań na rynku. W przeciwnym razie będzie rosła presja na obniżki cen – komentuje Anna Karaś, autor analizy na stronach urban.one.  Równocześnie liczba pozwoleń na budowę uzyskiwanych przez inwestorów indywidualnych nadal rosła. Liczba rozpoczynanych budów od kwietnia do lipca br. sukcesywnie rosła, najbardziej dynamicznie w zakresie inwestycji przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem, ale także w zakresie inwestycji realizowanych przez inwestorów indywidualnych. Z opublikowanych danych można wnioskować, że w kolejnych miesiącach liczba nowych inwestycji deweloperskich będzie niższa niż w kilku ubiegłych kwartałach oraz, że Polacy coraz liczniej decydują się na budowę domu – mówi Anna Karaś. 

Jak zachowywały się ceny w największych miasta? Jak było w Warszawie? Znajdziesz w dużo obszerniejszej analizie na stronach Urban.one >> 

Ceny działek budowlanych

W lipcu 2020 roku ceny działek na cele budowlane pozostawały stabilne względem poprzedniego miesiąca. Lipiec zamknął się wynikiem równym 135,84 pkt., co oznacza, że w ujęciu m/m zmiana wyniosła jedynie 0,12 pkt.

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej przez Cenatorium 44% ekspertów przewidywała poprawę  sytuacji gospodarczej dla gruntów na cele budowlane w najbliższych 6 miesiącach. 33% było zupełnie odmiennego zdania i spodziewała się pogorszenia sytuacji.

Pandemia COVID-19 wyraźnie wpłynęła na wzrost popytu na zakup domów i działek budowlanych. Przymusowa kwarantanna uświadomiła ile warty jest kawałek ogródka, co znajduje już pierwsze odbicie w danych transakcyjnych i danych GUS. Ze wstępnych szacunków wynika, że w drugim kwartale 2020 roku w porównaniu do kwartału poprzedniego liczba transakcji dotyczących zakupu domu jednorodzinnego wzrosła na poziomie 15-18%. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Pokazują to także dane dotyczące zakupu gruntów pod zabudowę jednorodzinną. Ze wstępnych danych wynika, że w minionym kwartale w Polsce liczba transakcji dotyczących zakupu działek budowlanych wzrosła o około 7%. Obok rosnącej liczby transakcji dotyczących zakupów domów i działek budowlanych notujemy duży wzrost rozpoczynanych budów domów jednorodzinnych realizowanych przez inwestorów indywidualnych. Średnio w Polsce w II kwartale 2020 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o niecałe 6%, przy czym w zakresie samego budownictwa indywidualnego o ponad 14%. W zakresie rozpoczynanych budów wyniki są jeszcze ciekawsze. Średnio w Polsce w II kwartale rozpoczęto budowę blisko 10% mniej mieszkań niż w I kwartale, ale w zakresie budownictwa indywidualnego odnotowano wzrost na poziomie aż 26%. Największy wzrost w zakresie rozpoczynanych budów indywidualnych odnotowano w województwie lubelskim i podkarpackim.

Wyceń swoje mieszkanie online w kilka minut >> 

Polityka prywatności

Kategorie: Polska, Rynki

Sticky post

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑