Partner sekcji:

Polska giełda nie jest kobietą

13 proc. – taki udział w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na GPW ma płeć piękna. Im mniejsza spółka, tym mniej kobiet, ale doszukałem się liderów feminizacji.

Kilka dni temu pisałem o Goldman Sachs, który od lipca przestanie wprowadzać na giełdy spółki bez kobiety lub mniejszości w radzie. Za poparcie tej idei dostałem łupnia na Twitterze, a nawet na Linkedin  nie doszukałem się wsparcia ze strony kobiet. Pomyślałem, że może u nas jest inaczej, nie ma tego problemu, co za oceanem. Sięgnąłem więc do danych Financial Data Box, dostawcy m.in. portalu Stockwatch (dlaczego polecam). Skupiłem się na informacjach o spółkach znajdujących się obecnie w indeksach WIG20, mWIG40 i sWIG80.

Kobiety na polskiej giełdzie (wnioski)

  • spółki zatrudniają 189 kobiet na 1455 członków zarządów i rad nadzorczych; to 13 proc., czyli do poziomu 30 proc. (celowo o nim pisze w kontekście rozwijającej się na Zachodzie idei „Klubu 30%”)
  • odsetek ten jest tym mniejszy, im mniejsza spółka – dla poszczególnych indeksów wygląda to tak:
    – WIG20 –18,5%
    – mWIG40 – 13,0%
    – sWIG80 –10,9%
  • co ciekawe, na NewConnect jest dużo więcej kobiet niż na głównym parkiecie, na co zwrócił mi uwagę tłiterowicz, którego szczerze polecam:

  • znacznie rzadziej panie znajdują miejsce we władzy wykonawczej:
    – Rada nadzorcza 14,5%
    – Zarząd 10,6%
  • w 37 analizowanych spółkach, czyli co czwartej, brak kobiety we władzach

Co roku jest lepiej

Z analizy danych wnoszę, że sytuacja jednak się poprawia. Niżej prezentuję wykres zmian w udziale nowo powołanych do władz kobiet. Okazuje się, że między 2014 a 2015 wzrósł kilkukrotnie, przekraczając 15 proc. w 2019 roku:

Kobiety na GPW
Do sytuacji z Wall Street ciągle jeszcze daleko:

Kobiety na Wall Street

Liderzy feminizacji

Wśród 140 spółek, tylko osiągnęło wspomniany wcześniej próg 30 proc. Oto liderzy GPW:

  • Neuca 44%
  • Kruk 42%
  • Tauron 42%
  • PKN Orlen 38% (ale spadnie po dodaniu nowych członków zarządu)
  • Lotos 36%
  • Police 33%
  • Capital Park 33%
  • Polenergia 30%
  • Voxel 30%

Bank Pekao, który właśnie pochwalił się dołączeniem do indeks Bloomber Gender-Equality, ma ten udział na poziomie 27 proc. To jedyna firma z Polski w tym indeksie (pełna lista). „Uczestnicy zostali wybrani spośród aż 6000 firm w 84 krajach świata, które poproszono o odpowiedź na kilkadziesiąt pytań, np. o odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmie czy prawdopodobieństwo, że kobieta pozostanie zatrudniona w firmie po urlopie macierzyński. Pytania dotyczyły też m.in. elastycznego czasu pracy, aby umożliwić opiekę nad dziećmi i dotowania edukacji zatrudnionych kobiet” – czytamy w komunikacie banku.

Jak zachowuje się ten indeks? Jak spisują się – w biznesie i na giełdzie – spółki, które mocniej ufają kobietom? To już materiał na osobną analizę. Wiem, że pracuje już nad nią silna grupa pań.

Dlaczego zająłem się tym tematem? Dostałem taki anonimowy mail:

  • kobiety skupiają się na działaniu, a nie jak mężczyźni na gadaniu i snuciu wizji… 😉
  • mężczyzn jest większość w zarządach, ponieważ taka struktura jest w radach nadzorczych (sic!)
  • z moich obserwacji, rady nadzorcze specjalnie nie prowadzą procesów rekrutacji do zarządu – lepiej zatrudnić kolegę kolegi z ławki, albo innego kolegę, z którym było się na alko (ja alko nie piję to od razu jestem na przegranej pozycji, przynajmniej tak usłyszałam). Tylko po kilku miesiącach okazuje się, że kolega w zarządzie to tylko manager, wie co to P&L, z Cash Flow już słabiutko, negatywnie wpływający na organizację, ale nie można go zwolnić, bo to kolega. I tak trwamy…, a taka spółka będzie się dowozić wynik, ponieważ ma znakomity poziom dyrektorów (n-1), gdzie jest dużo kobiet do wyjęcia wyżej w organizacji. Przy zróżnicowanym zarządzie – nie tylko pod względem płci, ale i mniejszości – oraz wielokulturowości, spółki mogłyby wejść na wyższy poziom. Potrzeba zmiany mentalności

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Sticky post

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑