Partner sekcji:

Polska giełda nie jest kobietą

13 proc. – taki udział w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na GPW ma płeć piękna. Im mniejsza spółka, tym mniej kobiet, ale doszukałem się liderów feminizacji.

Kilka dni temu pisałem o Goldman Sachs, który od lipca przestanie wprowadzać na giełdy spółki bez kobiety lub mniejszości w radzie. Za poparcie tej idei dostałem łupnia na Twitterze, a nawet na Linkedin  nie doszukałem się wsparcia ze strony kobiet. Pomyślałem, że może u nas jest inaczej, nie ma tego problemu, co za oceanem. Sięgnąłem więc do danych Financial Data Box, dostawcy m.in. portalu Stockwatch (dlaczego polecam). Skupiłem się na informacjach o spółkach znajdujących się obecnie w indeksach WIG20, mWIG40 i sWIG80.

Kobiety na polskiej giełdzie (wnioski)

  • spółki zatrudniają 189 kobiet na 1455 członków zarządów i rad nadzorczych; to 13 proc., czyli do poziomu 30 proc. (celowo o nim pisze w kontekście rozwijającej się na Zachodzie idei „Klubu 30%”)
  • odsetek ten jest tym mniejszy, im mniejsza spółka – dla poszczególnych indeksów wygląda to tak:
    – WIG20 –18,5%
    – mWIG40 – 13,0%
    – sWIG80 –10,9%
  • co ciekawe, na NewConnect jest dużo więcej kobiet niż na głównym parkiecie, na co zwrócił mi uwagę tłiterowicz, którego szczerze polecam:

  • znacznie rzadziej panie znajdują miejsce we władzy wykonawczej:
    – Rada nadzorcza 14,5%
    – Zarząd 10,6%
  • w 37 analizowanych spółkach, czyli co czwartej, brak kobiety we władzach

Co roku jest lepiej

Z analizy danych wnoszę, że sytuacja jednak się poprawia. Niżej prezentuję wykres zmian w udziale nowo powołanych do władz kobiet. Okazuje się, że między 2014 a 2015 wzrósł kilkukrotnie, przekraczając 15 proc. w 2019 roku:

Kobiety na GPW
Do sytuacji z Wall Street ciągle jeszcze daleko:

Kobiety na Wall Street

Liderzy feminizacji

Wśród 140 spółek, tylko osiągnęło wspomniany wcześniej próg 30 proc. Oto liderzy GPW:

  • Neuca 44%
  • Kruk 42%
  • Tauron 42%
  • PKN Orlen 38% (ale spadnie po dodaniu nowych członków zarządu)
  • Lotos 36%
  • Police 33%
  • Capital Park 33%
  • Polenergia 30%
  • Voxel 30%

Bank Pekao, który właśnie pochwalił się dołączeniem do indeks Bloomber Gender-Equality, ma ten udział na poziomie 27 proc. To jedyna firma z Polski w tym indeksie (pełna lista). „Uczestnicy zostali wybrani spośród aż 6000 firm w 84 krajach świata, które poproszono o odpowiedź na kilkadziesiąt pytań, np. o odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmie czy prawdopodobieństwo, że kobieta pozostanie zatrudniona w firmie po urlopie macierzyński. Pytania dotyczyły też m.in. elastycznego czasu pracy, aby umożliwić opiekę nad dziećmi i dotowania edukacji zatrudnionych kobiet” – czytamy w komunikacie banku.

Jak zachowuje się ten indeks? Jak spisują się – w biznesie i na giełdzie – spółki, które mocniej ufają kobietom? To już materiał na osobną analizę. Wiem, że pracuje już nad nią silna grupa pań.

Dlaczego zająłem się tym tematem? Dostałem taki anonimowy mail:

  • kobiety skupiają się na działaniu, a nie jak mężczyźni na gadaniu i snuciu wizji… 😉
  • mężczyzn jest większość w zarządach, ponieważ taka struktura jest w radach nadzorczych (sic!)
  • z moich obserwacji, rady nadzorcze specjalnie nie prowadzą procesów rekrutacji do zarządu – lepiej zatrudnić kolegę kolegi z ławki, albo innego kolegę, z którym było się na alko (ja alko nie piję to od razu jestem na przegranej pozycji, przynajmniej tak usłyszałam). Tylko po kilku miesiącach okazuje się, że kolega w zarządzie to tylko manager, wie co to P&L, z Cash Flow już słabiutko, negatywnie wpływający na organizację, ale nie można go zwolnić, bo to kolega. I tak trwamy…, a taka spółka będzie się dowozić wynik, ponieważ ma znakomity poziom dyrektorów (n-1), gdzie jest dużo kobiet do wyjęcia wyżej w organizacji. Przy zróżnicowanym zarządzie – nie tylko pod względem płci, ale i mniejszości – oraz wielokulturowości, spółki mogłyby wejść na wyższy poziom. Potrzeba zmiany mentalności

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Sticky post

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Jaki kraj na 20 lat?

Kategorie: Giełda, Rynki

Jak inwestuje Magdalena Matowicka

Ile  straciła na niekupieniu zabytkowego auta❓Co niszczyła w liceum❓Kto ją uczył kontraktów terminowych❓A przede wszystkim, ile par butów ma Magdalena Matowicka – tego dowiecie się z mojego nowego 🪓Janosika.

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Z byłym wiceszefem nadzoru o inwestowaniu

Co robił w byłej siedzibie KC PZPR w 1991 roku? Dlaczego zainteresował się licencją maklera i obligacjami? Co myśli o Polakach trzymających oszczędności w bankach i inwestujących w nieruchomości? Co zmieniłby na polskim rynku i dlaczego nie zrobił tego współkierując KNF? Na te i wiele innych pytań odpowiada w 🪓Janosiku Rafał Mikusiński, który na polskim rynku, po wielu jego stronach, spędził już 33 lata.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Serial finansowych kongresów za nami. Dużo troski o rynek i inwestorów. Teraz tylko czekać na nowe, proste, cyfrowe, tanie produkty, takie bez “Belki”, źródła wszelkiego zła.
Może na początek OIPE z 3. filaru? A nie, tam jest przecież limit opłat narzucony przez złą UE… 😉

Kategorie: Polska

Wyjdźmy z naszej finansowej bańki

🖌️Jak słucham, obowiązkowych na każdej konferencji, narzekań na brak edukacji finansowej w Polsce, przypomina mi się …ksiądz. Taki, który na kazaniu krzyczy do wiernych, że nie chodzą do kościoła. Oczywiście, krzyczy do tych, którzy akurat na mszę przyszli🙏🏻

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Najlepsze książki Janosika

60 – tyle książek o inwestowaniu i finansach osobistych polecili dotąd moi goście w programie Janosik. Z tego odcinka dowiesz się, które były najczęściej wskazywane. Niżej prezentuję też linki do naszych recenzji i pełną listę 60 pozycji. Miłej lektury!


Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczcie sami:

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑